Illusztráció: Fábri Zsuzsanna
Körülbelül huszonöt, különlegességekkel foglalkozó termelőt kérdeztünk meg, tartanak-e idén is szedd magad! akciót, ha az időjárás is megengedi. A térképen azokat tüntettük fel, akik igennel válaszoltak. A pontos címeket egy gyors Google-keresés kiadja, indulás előtt mindig érdemes bejelentkezni.
Zala megye tud valamit
Nemcsak Baranyában, kicsit északabbra, Zala megyében is megteremnek a meleg éghajlathoz szokott gyümölcsök. Itt van például az ország első fügeültetvénye, és jól érzi magát a néha pálinkával érlelt datolyaszilva is.
Harcz Endre és öccse, Balázs közösen gondozzák a becsehelyi kákiültetvényt
„Ez a varázsszám. Alatta elfagy a füge, fölötte megmarad, persze, egészséges fákon” – magyarázza a −15 Celsius fokos hőmérséklet jelentőségét Utassy Luca. Az ő és családja nevéhez köthető Magyarország első fügeültetvénye, a Zala megyei Tormaföldén levő Fügeliget. Az eredeti végzettsége szerint kertészmérnök, főállásban marketinges Luca 2009 környékén határozta el agrármérnök édesapjával, Utassy Imrével, hogy egzotikus gyümölcsfák termesztésébe vág. A füge jó választásnak tűnt, nehéz importálni, ismerik itthon is, és nem kell hozzá nagy kezdőtőke. „Azért választottuk Zala megyét, mert látszott, hogy Pécs és a Balaton környéke mellett ez az a vidék, ahol történelmileg is van füge. Jó indikátor, ha a füge valahol magától is megmarad.”
Családi zsebpénzhobbi
Az első fákat 2010 őszén ültették el Tormaföldén egy héthektáros domboldali telken. Az ültetvényt Harcz Endrével együtt indították, Endre azóta saját kákiültetvényét neveli (róla a cikk második részében írunk).
Lucáéknak most 600-800 fügefájuk van, tucatnyi fajtát termesztenek, többségük lila, sárga óriás, zöld aszalódó vagy szivarfüge. Kitartóan próbálgatnak új fajtákat, olyan után kutatva, amelyik a szedés után három–négy nappal is ép és friss. Mivel a füge egy–két nap alatt megromlik, ez nagy előnyt jelentene. „Az idő nagy játékos! A fügét nem lehet előre eladni, pár napunk van vevőt találni.”
A füge évente kétszer érik, júliusban, majd augusztus végétől október elejéig, Lucáék ilyenkor nagyjából kétnaponta szedik a gyümölcsöt. Azt mondja, nincs átlagos év, valamilyen kár szinte minden szezonban éri őket a szélsőséges időjárás miatt – de a viszonylag „érintetlen” években akár három tonna füge is megterem náluk.
A Szedd magad! akcióra főleg nyáron jönnek az érdeklődők, pedig a termés háromnegyede ősszel érik be. A „fügészeket” Luca édesapja vagy férje, Üllei Kovács László kíséri – nem ellenőrzésképp, hanem mert a különböző fajtájú fügék másképpen néznek ki éretten, előfordult, hogy valaki több kiló éretlen fügét szedett le, mert gyanúsan sötét volt a színe. Eladásaik nagyjából ötöde származik a Szedd magad! akciókból, de éttermek és cukrászdák is vásárolnak tőlük, tavaly például a Mad Scientist kisüzemi sörfőzde fordult hozzájuk, hogy fügével kísérletezzék ki az új mézsörüket.
A Fügeliget egyelőre nullszaldós. „Családi zsebpénzhobbi” – viccelődik Luca. A telek még nincs teljesen beültetve, üzletszerűen csak fügét termesztenek, de kísérleteznek más növényekkel, például indián banánnal és kivivel is.
Egy echte zalai kákija
Zala megye tud valamit: Tormaföldétől húsz percre, egy másik faluban is különleges gyümölcsöket termesztenek. Harcz Endre 2005-ben kezdett foglalkozni kákival (datolyaszilvával), kivivel és fügével, ma Becsehelyen 1,7 hektáron ezer kákifát nevel. A datolyaszilva helyett jobban szereti a káki elnevezést, mert az emberek gyakran összekeverik a datolyaszilvát a datolyával, sőt olykor a szilvával is.
Az eladások hetven százalékát teszik ki a direkt vásárlások, Lucáék autóval hozzák fel Budapestre a fügét az általában visszatérő vevőknek.
Endrét „echte zalai” lévén mindig bosszantotta, hogy Zalát a mediterránabb Pécs lesajnált mostohatestvérének tartják. „Igaz, Zala megye jellemzően nem gyümölcsültetvényes vidék” – mondja. Gyerekkori szomszédja, Varga János 1992-ben kezdett akkor idehaza még nem igazán elterjedt növényeket ültetni, Endre 2005-ben csatlakozott hozzá. A cél az volt, hogy Zala megyében is életképes növényeket termesszenek – az egyik ilyen a Rojo brillante nevű kákifajta volt. „Úgy gondoltuk, ha egy fa tud termést hozni, miért ne ültethetnénk több százat, és hoznánk létre egy ültetvényt?”
A duót a 2000-es évek elején egy véletlen hozta össze. János egyszer épp Endre édesanyjával beszélt telefonon, amikor rákérdezett, mi a helyzet a fiúval. „Édesanyám a kezembe adta a telefont, mi meg órákig beszélgettünk az időjárásról.Ez a másik hobbink a növények mellett.” A kettő jól kiegészíti egymást, az időjárás ismerete más gyümölcsfajták termesztéséhez hasonlóan a kákitermesztést is megkönnyíti.
A nyári extrém szárazság és a tavaszi fagyok Endrééket is érintik. Tavaly volt az első év, hogy meg tudták védeni a rügyeket az áprilisi fagy elől. 35 helyen raktak tüzet az ültetvényen. „De ehhez érteni kell a meteorológiához, ki kell választani, melyik lesz a leghidegebb éjszaka” – mondja Endre.
Tavaly 35 helyen raktak tüzet, hogy a kákit megvédjék a fagytól.
A káki Ázsiában honos, állaga paradicsoméra emlékeztet, íze kifejezetten édes. Az ültetvényt nyolc éve kezdték kiépíteni, egyelőre még nem hozta vissza az árát, átlagosan három év, amíg egy fa termőre fordul, de általában ekkor is csak néhány szem érik rajta. „Ha a harmadik évben csak egy kilót lehet leszedni egy fáról, az még nem üzemi léptékű termés. Ha lesz rajtuk húsz kiló, az már komoly mennyiség.”
Működtet Becsehelyen egy olyan kertészetet is, ahol kivit, kákit és fügét szaporít, ez a fő bevételi forrása. Szedd magad! akciót 2018 óta tartanak, a kákiszüret október végén kezdődik és mivel a gyümölcs utóérő, csak a szedés után jó néhány héttel ehető. A káki érlelésére is vannak jól bevált házi praktikák, ebben főleg az etilén nevű gáz segít. Ha légmentes zacskóban összezárunk néhány kákit kétszerannyi almával, az alma érésekor felszabaduló etilén felgyorsítja a káki érését – de az aszalás is segíthet mielőbb learatni a kákibabérokat. „Attól is hamarabb megédesedik, ha a kákit tartalmazó zacskóba pálinkát fújunk” – mondja Endre, és a beszélgetésnek ezen a pontján annyira megkívánja a gyümölcsöt, hogy be is szalad egyért a kamrába.