Az infokommunikációs infrastruktúra-kihelyezést a vállalatok körülbelül tizede alkalmazza itthon, de lassan a többiek is belátják, hogy napjaink bivalyerős felhőszolgáltatásait érdemes használni. A változó környezetre való reagálás a vállalatok fennmaradásának kulcskérdése, melyre megoldást jelenthet a felhőtechnológia által elérhető rugalmasság.
Az online történő digitális folyamatkiszolgálás, az adatbázis- és hálózatkezelés, a szoftveres alkalmazás és az elemzés, vagy a virtuális üzleti asszisztens gyorsabb és hatékonyabb a helyi IT-megoldásoknál, így érdemes olyan szolgáltatót keresni, akitől mindez egy kézből érkezik. Bódi Gábor, a T-Systems Magyarország Strategy & Governance divízió igazgatója szerint ahhoz, hogy a felhőmegoldásokból profitálni tudjunk, jól átbeszélt stratégia és egy kompakt elemekből álló szolgáltatáscsomag kell. A T-Systems a nagyvállalatok digitális szolgáltatójaként hozott létre sokoldalú kiszolgálóbázist, amelyben ma már együttműködnek a Microsoft Azure felhőplatformmal, az Amazonnal, illetve a virtualizálással foglalkozó VMware-rel.
BIZTONSÁG ÉS SZAKÉRTELEM
A T-Systems tudja, hogy az egyre komplexebb informatikai feladatok nagy kihívást jelentenek a vállalkozásoknak. „Az ügyféllel közösen meg kell találnunk, hogy az üzletmenet és az adatbiztonság szempontjából melyek az informatikai háttérszolgáltatásaik legkritikusabb részei, majd jöhet a stratégia kialakítása, ami most leginkább hibrid infrastruktúrában valósul meg” – magyarázta Bódi Gábor. Az igazgatónak meggyőződése, hogy érdemes továbblépni a nagy kapacitású adattárolást és biztonságos, 24 órás adatforgalmazást garantáló T-Systems Cloud & Data Center felé.
Putyin addig nem vonul vissza, amíg nem teljesítik a követeléseit, véli Péterffy Tamás
(Thomas Péterffy), az Interactive Brokers alapítója és elnöke. A leggazdagabb magyar származású milliárdos szerint tartós lesz az infláció, és Amerika csak egy államcsőddel és új pénzzel törhetne ki az adósságcsapdából.
M it gondol, meddig tarthat a háború Ukrajnában? Mindenki tudja, mi a framework, az oroszok elmondták, mit akarnak. A legfontosabb nekik, hogy az ukránok ne közeledjenek a Nyugathoz, a szakadár részek függetlenedjenek, illetve hogy ők, az oroszok száraz lábbal mehessenek a Krímbe.
Lát arra esélyt, hogy ezt Ukrajna elfogadja? A Nyugat nem fog beavatkozni, és szerintem Putyin addig fog bombázni, amíg ebbe az ukránok bele nem egyeznek. Putyin nem lehet engedékenyebb az egyre súlyosabb gazdasági válságot okozó szankciók miatt? Nem hiszem. Engem a szankciók nem leptek meg, de az érdekes, hogy mennyi vállalat húzódott vissza Oroszországból. A Starbucks meg a McDonald’s nem érdekes, az oroszoknak sokkal jobb ételük is van, mint amit ezekben kaphattak, de a bankok kivonulása fontos, és nehezen belátható a következménye. De szerintem azonnal visszamennek, ha kitör a béke.
A Starbucks meg a McDonald’s nem érdekes, az oroszoknak sokkal jobb ételük is van, mint amit ezekben kaphattak, de a bankok kivonulása fontos, és nehezen belátható a következménye.
Ha nem teljesítik az oroszok követeléseit, hosszú háború lehet, sok áldozattal. A nyersanyagárak pedig sokáig magasak maradhatnak. A Wall Street viszont mintha nem ezt árazná. Magas olajár és egyre gyorsabban emelkedő amerikai kamatszint mellett is szépen visszapattant, és szinte egész márciusban emelkedett. Miért? A tőzsde nagyon félt, hogy a Fed nagyon lassan és túl későn kezdte el a kamatot emelni, ezért esett már a háború előtt is. De most úgy tűnik, hogy komolyan veszik az inflációt, és stabilan emelnek, két év múlva 2,8 százalékra számítunk. Most abban reménykedik a piac, hogy ez már le fogja lassítani az inflációt.
Ön szerint is le fogja? Szerintem nem. Oké, valamennyire le fogja, de nem a célként kitűzött három százalék alá.
Emiatt ki fog fulladni a piac? Nem feltétlenül, az inflációval együtt mehetnek felfelé a részvényárak is. Legalábbis a nominális árak, azzal együtt, hogy a magas kamat nyilván nem lesz az üzletnek jó, nyomás alatt tartja a profitokat. Nagy problémának én az adósságot látom. Fel kell emelni a kamatokat, de az amerikai államadósság elérte a harmincezer milliárd dollárt, ami háromszázalékos kamat mellett ezer milliárddal nő tovább egy év alatt. A Fed benne van egy dobozban, amiből nem tud kiszállni, mert minél magasabbra emelik a kamatot, annál nagyobbra hizlalják a deficitet.
Hogyan lehet ebből kimászni? Sehogy, ameddig nincs államcsőd. Az egyik megoldás, ha kibocsátanak egy új, a réginél százszor értékesebb pénzt. Ezzel lehet a századára csökkenteni az adósságot.
Ez azért nagyon meredek elképzelés, mindent drasztikusan leértékelne. Kivéve a vállalatokat. De szerintem ennek a történetnek előbb-utóbb nem tud más vége lenni.
Miért hagyja a kormány elszállni az államadósságot? A Fed próbálja az inflációt lefogni, de a kormány csak költ és költ, és nem hajlandók visszavenni. A Biden-kormány sajnos nagyon gyenge és határozatlan. Annyira a szélsőséges baloldali erők befolyása alatt állnak, hogy lényegében nem tudnak semmit se csinálni.
Az Interactive Brokers bizniszére pozitívan hat a növekvő volatilitás? Nekünk akkor jó, ha az ügyfeleknek jó. Ha ők befektetik a pénzüket. Sajnos, a vagyon harmada ma már készpénzben van, nagyon megemelkedett ez az arány, ez nem jó. Az lenne hosszú távon fontos, hogy ezek az ügyfélpénzek produktív vállalatokba legyenek befektetve.
Mi most a legnagyobb feladat a cég előtt, min dolgozik nagy erővel? Rajtunk kívül lényegében az összes nagy amerikai brókercég modellje olyan, hogy eladja az ügyfeleitől érkező megbízásait egy szolgáltatónak, amiért pénzt kap. A megbízások viszont széles vétel-eladás spread mellett teljesülnek, vagyis az ügyfél rosszul jár. Mi ehelyett nagy intézményeket hozunk be – miután ezt a beszélgetést befejeztük, a BlackRockkal tárgyalok majd –, akiknek mi teljesítjük a megbízásaikat a tőzsdén. A kisbefektetők megbízásait pedig ezekkel szemben teljesítjük, szűk spread mellett.
Azon dolgozunk, hogy minél magasabbra toljuk azoknak a megbízásoknak az arányát, amelyeket így, kedvező feltételekkel tudunk teljesíteni. Ezzel tudjuk magunkat megkülönböztetni a versenytársaktól, ezért azon is nagy erőkkel dolgozunk, hogy ezt a rendszert elmagyarázzuk a világnak. Akkor jönnek hozzánk az emberek, ha felismerik, hogy nálunk kedvezőbb szinteken teljesülnek a megbízásaik.
Több tucat hely van Magyarországon, ahol szedd magad! akciók keretében vehetjük meg az epret, almát, cseresznyét, körtét vagy barackot – jóval kevesebb azoknak a termelőknek a száma, akik különlegesebb gyümölcsökre, például fügére, áfonyára vagy fanyarkára hirdetnek hasonlót. Összegyűjtöttük, hol érdemes keresni a Magyarországon nehezen termő gyümölcsöket.
Az ipari kendert az 1958-ban kiadott mezőgazdasági lexikon Magyarország egyik legfontosabb rostnövényének minősíti. Ez jó régen volt, sokat fordult azóta a világ, mindenesetre a közbeszédben manapság a kender inkább negatív kontextusban jelenik meg. Pedig vannak olyan úttörők, akik visszahoznák az itthoni termesztést. Megnéztük, kik ők, hol tartanak, és mi az az ipari kender.
Csak paradicsomból több mint négyszáz fajta, uborka helyett fogyasztható sárgadinnyék és a legkülönfélébb lopótökök – egy fóti kisvállalkozás Magyarországon elfeledett, valamint a világ más tájain ismert, de itthon nem elterjedt élelmiszer-, gyógy- és fűszernövényeket termeszt.
Vibráló athéni kreativitás, tengerparti fine dining ehetetlen és páratlan fogásokkal és egy távoli sziget. Ikarosz szigete, a csendes Ikaría, ahol összeérnek az étkezések, feltűnően sok a matuzsálem, és az élet nyugodt ritmusát a szieszta és a fieszta diktálja.