A covid és a háború sújtotta világban mindenképpen jó, ha a munkahelyet is megpróbáljuk színessé varázsolni, mondja Boros Judit, a Dessin Design kreatív dekorációs ügynökség alapító tulajdonosa. Szerinte a szép és otthonos irodának ráadásul egyre nagyobb szerepe lesz a munkaerő megtartásában is. Néhány tipp tőle irodadizájnhoz.
A hibrid munkavégzés miatt az irodákban olyan funkciókra is gondolni kell, amikhez otthon hozzászoktunk. • Legyen az irodában valamilyen elvonulós hely, például kanapés sarok, ahol nem széken ülve, lábat lógatva kell dolgozni. Otthon is átülünk a kanapéra, ha már unjuk az asztalnál ülést.
• Azokban a közösségi terekben, ahol a munkatársak együtt töltik az idejüket (konyha, terasz, étkező), érdemes inspiratív dizájnt használni. Itt ne feltétlenül a brand köszönjön vissza, hanem olyan legyen a dekoráció, ami kellemes érzéseket kelt, csökkenti a napi stresszt.
• Amíg mindenki az irodában élte a mindennapjait, addig sok helyen a babzsák-csocsóasztal-pingpongasztal háromszög volt a legelterjedtebb rekreációs közös tér, de mostanra ez egyre inkább háttérbe szorul. Ha hetente csak egyszer vagy kétszer megy be valaki, akkor meeting meetinget ér, és azokat a dolgokat végzik el, amiket otthon nem lehet. Emiatt jogos igény, hogy az irodában lehessen teamekben dolgozni. Ehhez praktikusak a könnyen mozgatható, több funkciós irodabútorok, például a tárolásra is alkalmas gurulós ülőkék, amik egy csapatmegbeszéléshez is praktikusak, ha épp nincs szabad tárgyaló.
A raktározási piacot folyamatosan emelkedő bérleti díjak és csökkenő üresedési ráta jellemzik. A Prologis ügyfélelégedettségi kérdőíve is bebizonyította, hogy a bérlők számára a magas színvonalú, de költséghatékony üzemeltetés, a megújuló energia, valamint a folyamatos szakértői figyelem és jelenlét a legfontosabbak. Gyors reakció, rugalmasság és fenntarthatóság: ezek a fejlesztő vállalat legfontosabb értékei, de a fenntarthatóság számukra […]
A raktározási piacot folyamatosan emelkedő bérleti díjak és csökkenő üresedési ráta jellemzik. A Prologis ügyfélelégedettségi kérdőíve is bebizonyította, hogy a bérlők számára a magas színvonalú, de költséghatékony üzemeltetés, a megújuló energia, valamint a folyamatos szakértői figyelem és jelenlét a legfontosabbak.Gyors reakció, rugalmasság és fenntarthatóság: ezek a fejlesztő vállalat legfontosabb értékei, de a fenntarthatóság számukra nem csak a karbonsemleges épületeket jelenti, hanem a költséghatékony és környezettudatos üzemeltetést és az ott dolgozók well-being törekvéseinek támogatását is. Hunyadi Zsuzsannával, Szoboszlay Mátéval és Szabó Zsolttal beszélgettünk.
„A Prologis teljes európai portfóliójában 98 százalék a kihasználtsági szint, és bár folyamatosan fejlesztünk, a kínálat szinte azonnal találkozik a kereslettel” – kezdi Hunyadi Zsuzsanna, a Prologis magyarországi bérbeadásért és ügyfélelégedettségért felelős igazgatója. 2022 októberében fejezték be a Prologis Park Budapest – Sziget II DC1 14 ezer m2-es egységét és további 18 ezer m2 van fejlesztés alatt. „Ezek az épületek kiemelkedő műszaki tartalommal, zöld és fenntartható megoldásokkal, valamint energiaoptimalizációs elemekkel kínálnak rugalmas opciókat” – mondja Szoboszlay Máté tőkeallokációs igazgató. A Prologis nagy erőssége a gyors reakcióidő, a fejlesztések 9–10 hónapon belül elkészülnek. „A potenciális ügyfelek számára a kiemelkedő lokáció az egyik legfontosabb szempont, és jellemzően már 12 méter tiszta belmagasságú, 7 tonna/m2 teherbírású padlójú épületet keresnek, 150–250 négyzetméternyi irodai területtel” – mondja Szabó Zsolt fejlesztési és kivitelezési manager, aki azt is elárulta, az új fejlesztéseket már ez alapján tervezik.
Az újrahasznosított építőanyagok választása, az építőanyagok minél rövidebb szállítási útvonala, az építési hulladék minimalizálása, az épület jövőbeli újrahasznosíthatósága elengedhetetlen a Nettó Zéró kibocsátás eléréséhez, de fontos az is, hogy minimalizálják a fejlesztés és az üzemeltetés közben kibocsátott szén-dioxid mennyiségét.
WELL-BEING A PARKOKBAN IS
„A partnerek és a kollégák felénk irányuló bizalma az, ami igazán büszkévé tesz” – mondja Szabó Zsolt, amikor a piac egyik legerősebb trendje, a munkavállalói well-being kerül szóba. „E téren a törekvéseink nem állnak meg a Prologis irodáján belül, a ParkLifeTM kezdeményezésünkkel a bérlőink munkatársai számára is igyekszünk többet nyújtani, például crossfit- vagy futballpályákkal, közösségi grillező helyekkel segítjük, hogy a munkavállalók számára még vonzóbbá váljanak a parkjainkban található munkahelyek” – sorolja a példákat Szoboszlay Máté.
És hogy mi a következő időszak legnagyobb kihívása? „Jelenleg úgy érezzük, a gazdaság minden szereplője kivár. A mi legfontosabb feladatunk, hogy a már zajló és a predikciók szerint majd felerősödő turbulens gazdasági helyzetre megfelelően reagáljunk, a jövőben pedig jó időpillanatban lépjünk előre a további lehetőségek kiaknázása érdekében, ahogy tettük ezt a covid idején a Prologis Park Budapest – Sziget II esetében is” – mondja Hunyadi Zsuzsanna.
A Prologis Essentials platformnak köszönhetően a Prologis a piacinál sokkal kedvezőbb beszerzési árakat tud biztosítani ügyfelei számára. A Prologis partnerei így költséghatékonyabban juthatnak a legfontosabb raktári megoldásokhoz, állványokhoz, targoncákhoz vagy egyéb működéshez szükséges berendezésekhez.
Hosszú volt ez az év, kegyetlenül hosszú. A még mindig szürreális, de a mindennapokban megszokottá váló háború, a magyar autokrácia megerősödése, az infláció elszabadulása és egy gazdasági válság kezdete sok így együtt. Az általam ismert, megszokott és talán számomra már örökre normálisnak tartott világ 2016-ban kezdett látványosan megváltozni. Jött a brexit, majd Trump megválasztása, aztán 2020-ban a covid, és idén a háború. […]
Csoki, zsepi, nyitott ajtó. Egy jó vezetőnek minden helyzetben gondolnia kell a munkatársakra, vagyis ez a három dolog mindig legyen nála, mondja Árvai Eszter, aki a bevételi számok helyett is a kollégák elégedettségét tartotta vezetőként a legfontosabbnak. Az IKEA ranglétráján gyorsan haladva hamar budaörsi áruházigazgató, majd ausztriai HR-vezető lett, vagyis a legmagasabb nemzetközi pozícióig jutott Magyarországról a bútoróriásnál. Csak aztán túltolta a munkát. Azt mondja, tanult belőle, és most mint mentor adja tovább a tapasztalatait.
2022-ben mindennél fontosabb volt, hogy megértessük a minket körülvevő világ történéseit, és példát mutassunk a már jól ismert Forbes-sztorikkal arra, hogyan tartsunk ki válságos időkben is. Erről is szólt az év a Forbes.hu-n.
Fáradhatatlanok, emberközpontúak, szociálisan tudatosak és végtelenül szabadszelleműek.
A Z generáció, vagyis a zoomerek megérkeztek a munkaerőpiacra, és nem akarnak igazodni a régi rendszerhez, inkább újat építenének helyette. Négy, a korosztály legfontosabb értékeit megtestesítő pályakezdő mondja el, mit tudnak hozzáadni a zoomerek a munka világához, hogyan lehet motiválni őket, és miként fog kinézni az a jövő, aminek már ők írják a szabályait.
Háború és légi káosz, egy pillanat alatt kieső piacok. Szűkülő profitmarzs és zuhanó árfolyam miatt aggódó részvényesek, törölt és sokat késő járatok, majd elhúzódó visszatérítésektől frusztrált utasok. A covid okozta leállás és őrült hullámvasút még csak az előjáték volt, most lesz túl történetének egyik legkeményebb évén a Wizz Air. Ukrán kimenekítésről, hibás döntésekről, a levont tanulságokról és az állandó növekedési dilemmáról is beszélgettünk Váradi Józseffel, a vállalat vezérigazgatójával.