





Ilyen se volt még. Legyen máskor is! Megtartottuk az első Forbes Tech Summitot, volt itt robotikától mesterséges intelligencián át Twitch-streamekig minden, amiben mi, magyarok is jók vagyunk. Tudósításaink a Forbes.hu-ról.
Ha már megvetted, csak jelentkezz be!
A magyar Turbine AI újabb, húszmillió eurós befektetési kört zárt. Kutatási eredményeik meggyőzték a Merck & Co. befektetési alapját és egy brit magvető alapot is, de beszállt a magyar Day One Capital is.
Készek voltak a szakmai vitára, miközben rendkívül kollegiálisak és magabiztosak voltak” – mondta a Forbesnak a magyar Turbine AI csapatával folytatott első beszélgetésekről David M. Rubin. Az amerikai Merck & Co. a világ legjelentősebb onkológiai gyógyszergyártója, David a befektetési alapjukat vezeti, ami azonnal meglátta a lehetőséget a magyar deeptech startup szimulációs platformjában.
A rákkutatás területén dolgozó Turbine tanulóalgoritmussal hajtott szimulációs motort épít. Több tucat ígéretes gyógyszercélpontot azonosítottak már most – olyanokat, amelyek a többi számítási megközelítés számára láthatatlanok. A Turbine mély biológiai megértésre törekszik kifinomult technológiával. Rubin szerint az, ahogyan a biológiát modellezik, még ezen a hirtelen nagyon telítetté vált piacon is egyedi.
„Mi mindig azt mondtuk, hogy a szimulációnak azért van értelme, mert azzal valóban megértheted a rák biológiáját” – mondja Nagy Szabolcs, a Turbine társalapító-CEO-ja. Fontos, hogy a Merck jelenléte validálta ezt a víziót. A nagy feladat most az, hogy hosszú távú együttműködéseket kössenek gyógyszeripari szereplőkkel. A technológia ugyanis onnantól lesz üzletileg is nagy sztori, ha a Turbine majd részesülhet a később elkészülő gyógyszerek értékesítéséből. Nem egyszerű beszállítói szerepben látják magukat, hanem az iparágban szinte megkerülhetetlen platformot akarnak építeni.
A cég eddig tízmillió eurót vont be, a mostani kör két évig biztosan elég lesz. Részt vett benne a Day One Capital is, ők a csapat első magyar befektetői. Abban segítenek majd, hogyan lehet Budapestről globális céget építeni.
„Újszerű és differenciált megközelítést kínálnak a gyógyszeriparnak, és ez végső soron segíthet a betegeknek legyőzni a rákot” – mondja róluk brit befektetőjük, a Mercia befektetési menedzsere, Daniel Tsoneva.
Az üzlet mellett haladnak tovább a tudomány területén is: a cél, hogy két éven belül állatkísérletekben is igazolják gyógyszercélpontjaik helyességét. Ahogy eddig is minden lépést, úgy a következőket is az határozza majd meg, hogy mit dob ki a szimuláció. Erre tették fel az elmúlt két évet, és erre áldozzák a következő kettőt is.
Hosszú volt ez az év, kegyetlenül hosszú. A még mindig szürreális, de a mindennapokban megszokottá váló háború, a magyar autokrácia megerősödése, az infláció elszabadulása és egy gazdasági válság kezdete sok így együtt. Az általam ismert, megszokott és talán számomra már örökre normálisnak tartott világ 2016-ban kezdett látványosan megváltozni. Jött a brexit, majd Trump megválasztása, aztán 2020-ban a covid, és idén a háború. […]
A 2021-es Bridge Booklist után itt a Bridge Booklist 2022 – üzletemberek, topmenedzserek, a civil szféra gondolkodói, vezetői idén is ajánlanak ötven olyan könyvet, amit egyszer mindenképpen érdemes elolvasni. Értékválasztásban, fenntartható és jövőálló stratégiaalkotásban, vezetői szemléletben adnak kapaszkodókat – a személyes ajánlások alapján bizonyítottan hasznosakat. A listára kerülő könyveket a Bridge vezetői közösség tagjai ajánlották, majd a nyolcfős kuratórium ezt megszűrte, és a maga kedvenceivel is kiegészítette.
Négy évtizeddel az ikonikus Los Angeles-i berobbanás után, tavaly megérkezett Budapestre a hollywoodi kedvenc Spago, hogy a belvárosi szállóvendégeknek az Oscar-sztárséf Wolfgang Puck szellemében mutassa meg Közép-Európa alapanyagait. De mit várjunk tőle mi, magyarok?
Három erős mondat szokásos magazinindító eseményünkről, a novemberi Kilövésről.
Raja Ampat mindenhonnan nagyon messze van, ezért sokan úgy gondolták, hogy a Föld egyik utolsó érintetlen természeti csodájára nem leselkednek ugyanazok a környezetpusztító veszélyek, amelyek mára válságba sodorták bolygónk jelentős részét. Ám az eldugott indonéz szigetvilágot ugyanúgy utolérte a műanyagszemét és az emberi mohóság, mígnem környezetvédők egy elszánt csoportja a helyi törvényhozással karöltve tizenöt évvel ezelőtt megálljt parancsolt a pusztításnak. Mára Raja Ampat egy olyan ritka hely, amely azt bizonyítja, hogy a természet képes begyógyítani a sebeit, ha mi, emberek hajlandók vagyunk békén hagyni.