Egy fiatal pécsi tímármester, Hamerli János százhatvan évvel ezelőtt kis manufaktúrát alapított szülei házában. A legendássá vált gyár azóta sok mindent megélt, volt k. u. k. udvari szállító, a második világháború után tömegek hordták a kesztyűit, a rendszerváltás óta pedig kis családi manufaktúrák viszik tovább az örökséget. Pécsi kesztyűt hord Lady Gaga, és az utódcégek beszállítottak olyan divatházaknak is, mint a Dior, a Chanel, a Gucci vagy a Louis Vuitton. A pécsi kesztyű fogalom. 1861 óta.
Sok millió néző emlékezetébe vésődött be örökre, ahogy Ryan Gosling egy ezüstszínű Chevrolet Impala volánjánál ülve Los Angeles kihalt utcáin kanyarog. Mémbe illően rezzenéstelen tekintetével az utat pásztázza, ha kell, gázt ad, ha kell, felüljáró alatt vagy parkolóházban rejtőzik el. A Drive – Gázt! nyitójelenete a feszültségkeltés és a sound design mesterműve. Gosling kezére az akció alatt végig finom, barna sofőrkesztyű simul.
Manapság már nem hiábavaló várakozás, hogy a mozi végén egy film stáblistáján magyar neveket találjunk. Ezeknek a filmeknek beszállítani, sőt hollywoodi sztárok kedvenc ruhadarabját adni viszont már nem megy mindenkinek, csak a legnagyobb nemzetközi divatházaknak. De akad köztük kivétel is, a sok nagy név mellett feltűnik egy százhatvan éves tradícióval büszkélkedő magyar termék is.
Zajlik az élet milliárdoséknál. Vargát addig figyelték, követték és piszkálták, amíg beásta magát, és befektetőből tényleg a szabad sajtó védelmezője lett. Gattyán elindul a választásokon, igaz kettőt előre, egyet hátra üzemmódban halad, ami, tekintettel a rövid időre, a látszattevékenység látszatát kelti. Bige tapad az ellenzékre, hogy ha elítélik, annak politikai ára is legyen. A többiek vagy jachtoznak, vagy igyekeznek normális üzletmenetet folytatni, sokszor külföldi ügyfelekkel.
Sehol sem jelent meg korábban, hogy mi történt (illetve mi nem történt) Demján cégénél.
A teljes függetlenség azonban egyre ritkább. Amikor a lista valódi üzletelésről ismert több tagja is feltűnt a vagyonokat kimenekítő közalapítványok kuratóriumaiban, észleltem, hogy a rendszer terjeszkedése újfent szintet lépett. (És itt a fő gond: ahogy a cégeknél, úgy a rendszereknél sincs növekedési megállj, de ha ebbe az irányba haladunk tovább, hová fogunk eljutni?) A piacon teljesítőket húzza, köti magához a politikai hatalom, neveltjeit pedig igyekszik egyre inkább üzleti teljesítőként fel- és bemutatni, amihez már megfelelő propagandája és újságnak látszó médiaterméke is van. Aki ezeken a messziről is látható ügyeken kívül is érdeklődik a magyar gazdaság nagyhalai és nagykutyái iránt, jó helyen jár. Szócikkeink idén is összefoglalnak, kiemelnek és elemeznek, arról nem is beszélve, hogy maguk a vagyonértékelések is sokatmondók, érdemes időt és energiát szánni a böngészésükre.
Rögtön látszik például, hogy a két első, Mészáros és Csányi milyen jelentős mértékben vezeti a mezőnyt, és drMáriás azt is jól megfogalmazta a címlapon a maga sajátos nyelvén, hogy úgy versenyeznek, hogy időnként együtt is működnek.
A Demján-örökségről szócikknél jóval több született. Sehol sem jelent meg korábban, hogy mi történt (illetve mi nem történt) az elmúlt három évben az ingatlanmogul hátrahagyott cégénél, és hogy ki vette kezébe az irányítást az emlékezetesen karizmatikus Demján Sándor halála után.
A címlapanyag hosszú, de azért van itt még más is. Rögtön például egy drMáriás-portré vagy olyan klasszikus Forbes-témák, mint a pécsi kesztyűsök lebilincselő története, a Juta óra-ékszeres vállalkozás sztorija vagy egy Gyurcsik–Zsiday-interjú.
Miután egy fél ország nem értette, pontosan mit is szeretne Gattyán György a politika környékén, interjút kértünk az ország egyik leggazdagabb vállalkozójától. Sok mindenről szó esett: akar-e kormányfő lenni, miért tudna kétharmadot szerezni, mit gondol Orbán Viktorról és Márki-Zay Péterről. Vagy hogy mit szólna, ha a lánya a Live Jasmin kamerái elé állna. Szemléztük a tartalmas interjú legjobb mondatatait.
Péter Vladimir a Kádár-korszak légüres terében teremtette meg a modern magyar tervezőművészet, az ékszerhordás kultúráját. Műfajt, iskolát és szakmát hozott létre: iparművészek generációit nevelte értő, gondolkodó tárgyalkotásra. Ma Wladis névjeggyel fémjelzett darabjainak felismerése nem igényel szakértő szempárt, egyedi alkotásai összetéveszthetetlenek a testékítők köreiben.
Noha a pandémia hatásai a lakossági hitelpiacot sem kerülték el, a vártnál jóval kedvezőbb trendek érvényesültek. Az MKB Bank tapasztalatai alapján nem lankadt az ingatlanok iránti kereslet és az otthonteremtést segítő hiteltermékek népszerűsége.