Négy nap = három város és egy Rajna menti kerékpártúra. Kis előre szervezéssel ennyi simán belefér egy németországi hosszú hétvégébe, így jó arányban lehet keverni a sportosabb programot a romantikus középkoriváros-látogatással, és a pöpec német felhőkarcoló-építés remekeit is megcsodálhatjuk – akár egy sétahajóról. Persze nem maradunk rajnai rizling nélkül sem.
„Ne a szobrot fotózd, nézd, ott van egy egész csapatnyi nyúl!” – kiált rám egy középkorú nő a wiesbadeni Kurpark kellős közepén, kapásból angolul. Nyilván csak a külföldiek csodálkoznak rá, hogy mennyi kortárs szobrot szórtak szét a hatalmas parkban (meg úgy általában a német városok tetszőleges pontjain). Az meg végképp csupán nekünk meglepő, hogy egy ugrásra a város egyik legforgalmasabb főútjától, az előkelő üzletekkel szegélyezett Wilhelmstrassétól (amit a helyiek szimplán Rue néven emlegetnek), méretes nyulak és sándorpapagájok kóricálnak. Utóbbiakat még Nagy Sándor hozta magával Európába, és jól el is szaporodtak. Náluk csak kacsa van több a parkban – hoppá, nem is kacsák, hanem ludak, döbbenek rá, miután pár percig gyanakodva nézem szokatlan méretüket. És máris elindul a fejemben a Nils Holgersson-rajzfilm főcímzenéje, miközben a város egyik leghíresebb épülete, a Kurhaus (fürdő, kaszinó és koncertterem) felé sétálok.
A Frankfurttól negyven kilométerre fekvő Wiesbadent Németország legzöldebb nagyvárosának is nevezik. Még a főutak mentén is hatalmas platánokat ültettek, így pár utcával távolabb már nyoma sincs a forgalom zajának. Egyáltalán nem gondolnám, hogy csaknem háromszázezren laknak itt, inkább néhány tízezres, kellemes, élhető kisvárosnak tűnik, tele különböző stílusú és korú, szép házakkal.
Számlázóprogramot már minden kisvállalkozó használ, de ezek nem spórolják meg a számlák kezelésével, nyomon követésével, kifizetésével töltött értékes időt. A digitális pénzügyi asszisztensként működő BUPA viszont igen, sőt közben még áttekintést is ad a cég legfontosabb mutatóinak alakulásáról. Még egy platform, ami azt mutatja: a digitalizáció valóban nem egy kényelmetlen tanulási folyamat lesz, hanem valóban az élet és az üzlet fontos dolgaira szánható időt felszabadító lehetőség.
Az emberek sokfélék, egyéni álmokkal, tervekkel, a szabadidő eltöltésének milliónyi módjával. Egyben azonban szinte mindenki egyetért: nyűgnek érezzük mindezek megvalósítása helyett adminisztrációra, bürokráciára pazarolni időnket és energiánkat. Bevett gyakorlat, hogy a mikro- és kisvállalkozásokban maga a cégvezető a pénzügyes egy személyben, asszisztensre pedig nincs keret. Jóval egyszerűbb a dolga annak, aki a BUPA-t használja, amit pontosan azzal a céllal kezdtek el fejleszteni, hogy digitális asszisztenciát nyújtson, és időt spóroljon.
NÉHÁNY KATTINTÁS MINDEN FONTOS LÉPÉS
A BUPA tudja mindazt, amit egy számlázóprogram, de annál sokkal többet. Aki regisztrál, kap egy e-mail-címet is hozzá, és ha erre kéri a bejövő számlákat, a program automatikusan be tudja olvasni ezeket. Összekapcsolható az internetbankos számlával, így a beérkezett, beolvasott számlákat néhány kattintással ki is lehet fizetni, a programban kiállított számlák esetében pedig figyeli, megjött-e az ellenértékük. Nincs többé táblázatböngészgetés, papíron pipálgatás, adatok ide-oda vezetgetése. A BUPA ráadásul az adatokból pillanatok alatt áttekinthető, vizualizált összképet is tud adni arról, hogy állnak a cég bevételei, kiadásai, cash flow-ja.
Aki ennél a pontnál érhető módon úgy döntött, most azonnal regisztrál, és elkezdi használni a BUPA-t, annak azt azért tudnia kell, hogy a banki összekötés egyelőre csak a Budapest Bank ügyfeleinek érhető el – jelenleg 17 ezer felhasználója van. A fejlesztés ugyanis a Budapest Bankot is magába foglaló bankcsoportnál kezdődött, ez egyben garancia a külön, tulajdonképpen pénzügyi startupként működő BUPA mögött álló szakértelemre és biztos háttérre is.
FEJLESZTÉSEK A LÁTHATÁRON
Szerencsére a BUPA rendelkezik a megfelelő engedélyekkel arra, hogy a programot bármelyik bank rendszerével össze lehessen kötni, és 2022 elejétől folyamatosan újabb és újabb bankok ügyfelei érhetik majd el a teljes szolgáltatást.
Ez, azaz a multibank csak az első pont a BUPA 5M névre keresztelt fejlesztési stratégiájából. A multi invoice azt jelenti, hogy szintén a nagyon közeli jövőben a BUPA az adóhatóságnál elérhető adatok felhasználásával azokat a számlákat és bizonylatokat is „látni” fogja, amelyek más úton, akár papíron érkeztek vagy lettek kiállítva. A multiplatform cél jegyében a BUPA hamarosan mobilkészülékekre is optimalizálva lesz, applikáció is lesz hozzá. A két utolsó M már hosszabb távú cél: a marketplace jegyében dolgoznak azon, hogy a BUPA összekapcsolható legyen CRM- vagy könyvelőrendszerekkel, lehessen belőle közvetlenül bankszámlát nyitni vagy éppen hitelt felvenni. Végezetül pedig a multi szegmens jegyében nyitni szeretnének a nagyobb vállalati ügyfelek, de a magánszemélyek felé is, hiszen nekik is vannak bejövő számláitk, amiket szeretnének könnyen és gyorsan kifizetni és nyomon követni.
A Budapest Bank csoport az MKB Bankkal és Takarék Csoporttal közösen a Magyar Bankholding tagjai. Az egyesítésre vonatkozó 5 éves stratégiai terv szerint a három hitelintézet fúziója 2023-ban valósulhat meg. A létrejövő nagybank Magyarország legmodernebb bankja kíván lenni, amely rugalmas, nemzetközileg is élenjáró digitális megoldásokat vezet be. A stratégiába tökéletesen illeszkedik a BUPA is, amely a jövőben a tagbankok ügyfélkörét, több mint 200 ezer kisvállalkozást szolgálhat ki.
Noha a pandémia hatásai a lakossági hitelpiacot sem kerülték el, a vártnál jóval kedvezőbb trendek érvényesültek. Az MKB Bank tapasztalatai alapján nem lankadt az ingatlanok iránti kereslet és az otthonteremtést segítő hiteltermékek népszerűsége.
Mi lesz a részvénypiacokkal, ha tartós marad a bérnyomás, és elszáll az infláció a világban? Mennyire viseli meg a magyar gazdaságot a választási kiköltekezés? Jön-e április után a feketeleves? Hogyan fektetnek be a nagyon bizonytalan időszakban a portfóliókezelők? Gyurcsik Attila, az Accorde Alapkezelő vezérigazgatója és Zsiday Viktor, a Citadella Alap portfóliómenedzsere tekint ki 2022-re.
Az N28 abban erős, ami leírva is a koncepció legjobban hangzó része: biztos kézzel válogatott, kevésbé ismert magyar borok hasonlóan biztos kézzel tálalt mediterrán falatokkal.