Számlázóprogramot már minden kisvállalkozó használ, de ezek nem spórolják meg a számlák kezelésével, nyomon követésével, kifizetésével töltött értékes időt. A digitális pénzügyi asszisztensként működő BUPA viszont igen, sőt közben még áttekintést is ad a cég legfontosabb mutatóinak alakulásáról. Még egy platform, ami azt mutatja: a digitalizáció valóban nem egy kényelmetlen tanulási folyamat lesz, hanem valóban az élet és az üzlet fontos dolgaira szánható időt felszabadító lehetőség.
Az emberek sokfélék, egyéni álmokkal, tervekkel, a szabadidő eltöltésének milliónyi módjával. Egyben azonban szinte mindenki egyetért: nyűgnek érezzük mindezek megvalósítása helyett adminisztrációra, bürokráciára pazarolni időnket és energiánkat. Bevett gyakorlat, hogy a mikro- és kisvállalkozásokban maga a cégvezető a pénzügyes egy személyben, asszisztensre pedig nincs keret. Jóval egyszerűbb a dolga annak, aki a BUPA-t használja, amit pontosan azzal a céllal kezdtek el fejleszteni, hogy digitális asszisztenciát nyújtson, és időt spóroljon.
NÉHÁNY KATTINTÁS MINDEN FONTOS LÉPÉS
A BUPA tudja mindazt, amit egy számlázóprogram, de annál sokkal többet. Aki regisztrál, kap egy e-mail-címet is hozzá, és ha erre kéri a bejövő számlákat, a program automatikusan be tudja olvasni ezeket. Összekapcsolható az internetbankos számlával, így a beérkezett, beolvasott számlákat néhány kattintással ki is lehet fizetni, a programban kiállított számlák esetében pedig figyeli, megjött-e az ellenértékük. Nincs többé táblázatböngészgetés, papíron pipálgatás, adatok ide-oda vezetgetése. A BUPA ráadásul az adatokból pillanatok alatt áttekinthető, vizualizált összképet is tud adni arról, hogy állnak a cég bevételei, kiadásai, cash flow-ja.
Nehéz éven van túl a magyar agrárium, és egyelőre 2022 sem tűnik sokkal könnyebbnek. A problémákon túl azonban soha vissza nem térő alkalom is látszik arra, hogy a magyar agrárcégek ne csak lekövessék, hanem az élére állhassanak a hamarosan beinduló, forradalmi változásoknak a szektorban. Az OTP Agrár a jelen és a jövő kihívásainak is átfogó megoldásokkal segíthet megfelelni.
A magyar agrárszektor egyfajta hullámvasútként élte meg az elmúlt bő másfél évet. A pandémia természetesen e szektort is komoly kihívások elé állította, ám a 2021-es év nagy reményekkel indult. „A kormányzat megemelte az uniós támogatások társfinanszírozásának mértékét. Ez azt jelenti, hogy a II. pillérben a következő hét évben 4265 milliárd forint elérhető forrás fog a szektor szereplői számára rendelkezésre állni” – mutat rá Szabó István, az OTP Agrár ügyvezető igazgatója.
BEGYŰRŰZŐ GONDOK
Könnyű belátni, hogy ez a lehetőség a magyar agrárium jövőjét akár évtizedekre is meghatározhatja. Csakhogy az év aztán mégsem erről, vagy nem elsősorban erről szólt. „Elkezdtek gyülekezni a felhők a szép napos égbolton. Az építőipar kapacitásai erősen végesnek bizonyultak, az anyag- és munkadíjköltségek pedig markánsan nőni kezdtek – hívja fel a figyelmet Szabó István. – Gyorsan elolvadnak így a pályázatokba épített tartalékok, és sokan elgondolkoznak, hogy egy korábban megítélt projektet megvalósítsanak-e az új körülmények között.”
Mindemellett az állattenyésztőket igen súlyosan érintette a sertéspestis és a madárinfluenza is, amelyek 2022-ben is további gondokat okozhatnak. Fontos megemlíteni az energiaköltségek és az inputanyagok drasztikus emelkedését. A beruházási döntéseket a fentieken túl befolyásolja a gyorsuló infláció, és az ezzel párhuzamosan emelkedő kamatszint is. „Várhatóan a korábbi, nagyon alacsony kamatszintek tartósan magasabbak lehetnek a következő években. Persze az elérhető államilag támogatott konstrukciók mellett saját forrású kölcsönöket is kínálunk, így ügyfeleinkkel együtt gondolkodva biztosan meg tudjuk találni a legjobb megoldásokat” – mutat rá Szabó István.
PARTNERI SEGÍTSÉG
Ezekre szükség is lesz a jövőben, hiszen az energiaárak mellett a takarmányárak is az egekbe szöktek. „Nincs üveggömböm, de attól tartok, hogy az élelmiszerárak legkésőbb 2022 március–áprilisában drasztikusan megemelkedhetnek – figyelmeztet az ügyvezető igazgató. – Az előttünk álló évben nem a beruházási hitel, hanem a forgó finanszírozás lehet a hajtóereje az agrárhitelezésnek, és slágertermék lehet a terület alapú támogatások előfinanszírozása.”
A jelen problémáinak azonban nem szabad teljesen elterelni a szektor szereplőinek figyelmét a jövő kihívásairól és lehetőségeiről. Szabó István úgy látja, hogy a világ egy hatalmas átalakulás küszöbén áll, és a nehézségek egyben kitörési esélyeket is kínálnak. „A mezőgazdaságban is óriási energiahatékonysági, versenyképességi fejlődést hozhat a digitális átállás, és ha megnézzük a pályázati kiírásokat, ezek is ebbe az irányba igyekeznek terelni a termelőket. Az EU egy zöldebb, hatékonyabb Európát és világot akar, és a finanszírozás is a fenntarthatóságot helyezi egyre inkább előtérbe. Ez eleinte jelenthet többletkiadást, ám a források hatékony kihasználásával jól is ki lehet jönni a változásokból. Azt látom, hogy mindenki gondolkodik, és kell is gondolkodni. Fontos, hogy legyen egy megbízható partner, üzletfél, aki átfogó, jövőálló megoldásokat tud javasolni, az OTP Agrár pedig pontosan ilyen” – tette hozzá Szabó István.
Négy nap = három város és egy Rajna menti kerékpártúra. Kis előre szervezéssel ennyi simán belefér egy németországi hosszú hétvégébe, így jó arányban lehet keverni a sportosabb programot a romantikus középkoriváros-látogatással, és a pöpec német felhőkarcoló-építés remekeit is megcsodálhatjuk – akár egy sétahajóról. Persze nem maradunk rajnai rizling nélkül sem.
A luxusingatlanok értékesítői palettájára csak a legsokoldalúbb és legtapasztaltabb szakemberek kerülhetnek fel, hiszen ezen a területen a siker nemcsak a többéves szakmai gyakorlaton és a kiemelkedő szakértelmen múlik, hanem elengedhetetlen feltétel a diszkréció, az empátia és a hitelesség megléte is. Dr. Vincellérné Fogarassy Valériával és lányaival beszélgettünk arról, hogyan lett a 22 éve alapított City Cartel meghatározó szereplője a magyar prémiumingatlan-szektornak.
Mi lesz a részvénypiacokkal, ha tartós marad a bérnyomás, és elszáll az infláció a világban? Mennyire viseli meg a magyar gazdaságot a választási kiköltekezés? Jön-e április után a feketeleves? Hogyan fektetnek be a nagyon bizonytalan időszakban a portfóliókezelők? Gyurcsik Attila, az Accorde Alapkezelő vezérigazgatója és Zsiday Viktor, a Citadella Alap portfóliómenedzsere tekint ki 2022-re.