„Brúnó. Anyósom mindig így hívja. De nem tudom miért” – néz rám kérdőn cseh barátom, Jiřka. Tény, a cseh nevekben finoman szólva sem optimális az egy magánhangzóra eső mássalhangzók száma. Brno – németül Brünn, magyarul valaha Berén – Csehország második legnagyobb városa a szőlőhegyekkel, gyümölcsösökkel, halastavakkal tarkított morva táj központjában.
Brnót a Monarchia idején textilipara miatt nevezték az osztrák Manchesternek, a két világháború között a modern építészet egyik legizgalmasabb központja volt, ma legfőképp egy szerethető, polgárosult közép-európai város. Nagyváros, mégsem zsúfolt metropolisz, helyenként kisvárosias, de nem provinciális, besétálható belvárosa emberléptékű. Közép-európai szemnek ismerős a táj: néhány középkori templom emlékeztet rá, hogy a morvák régóta lakják ezt a vidéket, a nagy terek az újkor idején alakultak ki, a városközpont nagy része a Monarchia idején épült.
Pedig távolról, az autópályáról nézve nem sok jót ígér. A lakótelepek semmit sem láttatnak a négyszázezres városból, és a vonatnak sem a legszebb arcát mutatja, de a gótikus Szent Péter és Pál székesegyház kettős tornya már felvillant abból valamit, hogy van itt látnivaló. Földalatti járatok, macskaköves utcák, historizáló bérházak, modernista villák.
Alulértékelt város, a hazai turisták szemében mindenképpen, néha az az ember érzése, hogy olyan, mint egy titkos tipp – Prága árnyékában, csak épp félúton. Érdemes vonattal jönni. Kényelmes, gyors, olcsó, az állami vasút mellett már a Regiojet is jár erre, az utazó pedig épp a belváros szélére érkezik, ahonnan már minden sétatávra van.
Nem a nyugalomról híresek mostanában a pénzpiacok, a pandémiás helyzet után szinte egyből jött a háború és az infláció. Pánikhelyzetben sokan hoznak hirtelen döntéseket befektetéseiket illetően,de egy jó privátbanki tanácsadó nem csak ilyenkor segít kiutat találni, hanem a hosszú távú stratégiákat tekintve is partner.
Hogyan reagálnak a hazai privátbanki ügyfelek a mostani igen turbulens gazdasági környezetre?
Az utóbbi két évben nagyon érdekes befektetői magatartásokat láttunk, bizonyos stratégiák sikeresek voltak, mások nem. A világban kétszer is néhány óra alatt alakult ki olyan pánikhelyzet – a pandémia kezdetekor, illetve az orosz-ukrán konfliktus élesedésekor –, ami akkor úgy tűnt, hogy mindent meg fog változtatni. Hasonló esetekben a tankönyvi recept szerint sokan esnek pánikba, és eladnak – ami ilyenkor már késő. A Raiffeisen privátbankárai abban segítenek ügyfeleiknek, hogy ezekből a helyzetekből is előnyösen tudjanak kijönni. És ez nem csak egy szlogen, az eredményeink megnyugtatóan visszaigazolnak bennünket.
Ezt valahogy úgy kell elképzelni, hogy leülnek az ügyféllel, és átnézik, mibe lenne érdemes a vagyont befektetni?
Részben igen, de manapság már nem mindig van idő leülni. Ráadásul nem is feltétlenül van erre szükség, mert nagyon fejlett digitális megoldásaink vannak, amelyek nemcsak a befektetési stratégiák kialakítását támogatják, hanem a piacokhoz történő gyors hozzáférést is. Ez persze nem elég. Akkor jó egy privátbankár, amikor nem csak egy terméket ad el, hanem valódi befektetői szemlélettel kezeli a rábízott vagyont. Ezt mi minden bankárunknál garantálni tudjuk.
Nem elég az, ha valaki csak ül a számítógépénél és vásárol-elad a piaci hírek alapján?
Létező stratégia, de nagyokat lehet veszíteni vele. Ma a gazdasági hírszolgáltatás is üzlet, aki csak innen tájékozódik, könnyen eltévedhet. Rengeteg az információ és nem mindig könnyű eldönteni, hogy mi a valóság. Szeretnék emlékeztetni: egyesek a pandémia kezdetekor az ingatlanárak összeomlását vizionálták, akik azonban köszönik, azóta is tovább emelkednek. Nálunk óriási tudás és tapasztalat gyűlt össze az elmúlt 25 év alatt, és ezt igyekszünk a minket választó ügyfeleink érdekében kamatoztatni. Sokakat le tudtunk beszélni például 2020 tavaszán a pánikeladásról, és inkább venni kezdtünk helyette – jelentős hozammal.
Jelentősebb vagyonnál már nem csak a hozam, hanem a jövő is kérdésként merül fel egy idő után. Mit szoktak javasolni, ki vegye át a stafétát például egy sikeres portfóliónál?
A generációváltás és az utódlás, valamint az ehhez kapcsolódó vagyoni kérdések nagyon kényes témának számítanak – nemcsak Magyarországon. Pedig időben el kell kezdeni – és ebben nagyon sokat tudunk segíteni. Beszélni kell a kérdésről, és meg kell tenni a megfelelő lépéseket, ettől pedig sokan ódzkodnak, sokszor addig, amikor már nincs lehetőség döntésekre. Rengeteg a téves információ, többen is nagyon meglepődtek már fennállásunk alatt, amikor a közjegyzői irodából üres zsebbel jöttek ki, elveszítve a korábban – tévesen – remélt anyagi biztonságot. Borzasztó nehéz ennek mondjuk egy vasárnapi családi ebéd után nekiülni, de sort kell rá keríteni. Mi fel tudjuk hívni a figyelmet a kockázatokra, a jogi buktatókra, és olyan terveket tudunk kidolgozni, amelyek tartósan biztosítják a felhalmozott vagyontömeg értékállóságát, de akár magát az egész folyamatot, a beszélgetéseket nem tolakodóan, segítő szándékkal moderáljuk.
Napjaink egyik slágertémája a fenntarthatóság. Léteznek már zöld befektetések? Önöknél elérhetők ilyen termékek?
Abszolút, több ESG befektetési terméket is kínálunk. Ezeknél az alapoknál kiemelt szempont, hogy csak ökológiai, társadalmi és etikai alapon felelősnek tekinthető vállalatok által kibocsátott értékpapírok kerülhetnek a portfóliókba. A forint mellett dollár és euró megtakarítások elhelyezésére is alkalmasak, főképp közép és hosszútávú célok megvalósítására. Sokan keresik a zöld befektetéseket, de nem minden zöld a pénzpiacokon sem, ami annak látszik – mi ebben is bizalommal tudunk segíteni.
Bálint Attila, a Raiffeisen privátbanki üzletágának vezetője csapatával az eltelt 25 évben átélt már több gazdasági krízist, háborúkat vagy éppen dübörgő konjunktúrát. Olykor napokig nem tudták letenni a telefont, mert folyamatosan érkeztek a halasztást nem tűrő vételi és eladási megbízások. Azt mondja: amit az utóbbi években láttunk, az biztosan új fejezetet nyit a gazdaságtörténeti könyvekben.
Gál Dániel hét évvel ezelőtt hívta életre a Budai Dobiskolát, és azóta több száz autista, mozgássérült és vak tanítványt vezetett be a ritmus világába. A dobolás terápiás hatással bír, a pedagógusok javuló magatartásról és tanulmányi eredményekről számolnak be, a leglelkesebb gyerekek még szüleiket is magukkal viszik a dobórákra. Megnéztem, meghallgattam, kipróbáltam.
Több hónapnyi online ötletelés és számtalan virtuális üzenetváltás után a koronavírus-járvány alatt találkoztak először személyesen, és mára barátság fűzi össze A család, az család kampány mögött álló apákat.
Kiszolgáltatottság helyett teljes kontroll, kötöttségek helyett szabad döntések – a pénzügyi szektor új generációját teremti meg a BENKER. A teljes egészében blokkláncon működő pénzügyi szolgáltató a hagyományos banki rendszerekkel szemben egyenlőséget és teljes önrendelkezést ad ügyfeleinek. A magyar szakemberek által alapított és a Litván Nemzeti Bank által felügyelt pénzügyi szolgáltató oldalán máris több mint 6 ezren előregisztráltak Európa országaiból.
Nagy Ervinre mindig hallgattak a szülei. Engedték, hogy biciklin nyakába vegye Dunaújvárost, ha épp udvarolni támadt kedve, mehetett, amikor tizenhat évesen elszegődött Münchenbe kubikolni, de meghallották azt is, hogy színész szeretne lenni. Később SZFE-s tanárai sem próbálták megzabolázni szépfiús vidéki nyerseségét, hagyták, hogy ösztönei úgy működjenek, ahogy kell. A szabadságérzet vezérelte, amikor 1999-ben társult a Katona József Színházhoz, és akkor is, amikor két évtizeddel később úgy döntött, eljön. Sohasem volt még annyira a maga ura, mint most, de függetlenségét hamarosan teljesen új szintre emeli – ezúttal azonban már nem színészként.