„Brúnó. Anyósom mindig így hívja. De nem tudom miért” – néz rám kérdőn cseh barátom, Jiřka. Tény, a cseh nevekben finoman szólva sem optimális az egy magánhangzóra eső mássalhangzók száma. Brno – németül Brünn, magyarul valaha Berén – Csehország második legnagyobb városa a szőlőhegyekkel, gyümölcsösökkel, halastavakkal tarkított morva táj központjában.
Brnót a Monarchia idején textilipara miatt nevezték az osztrák Manchesternek, a két világháború között a modern építészet egyik legizgalmasabb központja volt, ma legfőképp egy szerethető, polgárosult közép-európai város. Nagyváros, mégsem zsúfolt metropolisz, helyenként kisvárosias, de nem provinciális, besétálható belvárosa emberléptékű. Közép-európai szemnek ismerős a táj: néhány középkori templom emlékeztet rá, hogy a morvák régóta lakják ezt a vidéket, a nagy terek az újkor idején alakultak ki, a városközpont nagy része a Monarchia idején épült.
Pedig távolról, az autópályáról nézve nem sok jót ígér. A lakótelepek semmit sem láttatnak a négyszázezres városból, és a vonatnak sem a legszebb arcát mutatja, de a gótikus Szent Péter és Pál székesegyház kettős tornya már felvillant abból valamit, hogy van itt látnivaló. Földalatti járatok, macskaköves utcák, historizáló bérházak, modernista villák.
Alulértékelt város, a hazai turisták szemében mindenképpen, néha az az ember érzése, hogy olyan, mint egy titkos tipp – Prága árnyékában, csak épp félúton. Érdemes vonattal jönni. Kényelmes, gyors, olcsó, az állami vasút mellett már a Regiojet is jár erre, az utazó pedig épp a belváros szélére érkezik, ahonnan már minden sétatávra van.
Szűrés, megelőzés, innováció és társadalmi felelősségvállalás – a SYNLAB Hungary Kft. az ország legnagyobb magánegészségügyi szolgáltatójaként folyamatosan fejleszt és tesz a jövőért. Póda Tamás kereskedelmi és marketingigazgatóval beszélgettünk.
A koronavírus kihívásaival teli két esztendő után milyen feladatok várnak az ország legnagyobb magánegészségügyi szolgáltató cégére?
Próbálunk visszaállni a korábbi kerékvágásba: előtérbe helyezzük azokat a szolgáltatásokat, amelyek ugyan működtek eddig is, de értelemszerűen a hangsúly jobban áthelyeződött a coviddal kapcsolatos tesztekre, vizsgálatokra. Nagyon fontosnak tartjuk a szűrővizsgálatokat, a prevenciós csomagokat, hiszen a megelőzés mindig sokkal olcsóbb, gyorsabb és hatékonyabb, mint egy már kialakult betegség kezelése. Olyankor is tudunk segíteni, ha valaki életmódváltáson gondolkodik, vagy amatőr sportolóként szeretné az általa kitűzött célokat elérni: a Magyar Olimpiai Bizottsággal történő szakmai együttműködés révén immár az „átlagember” számára is rendelkezésre állnak azok a célzott vizsgálatok, amelyekkel akár a táplálkozási intolerancia felmérhető, de azt is meg tudjuk állapítani, milyen ásványi anyagok, vitaminok hiányoznak leginkább az adott mozgásformához.
Terveznek egyfajta konzultációs szolgáltatást is, így még személyesebb kapcsolatot tudnak kialakítani az ügyfeleikkel.
Ez nemcsak egy már meglévő, s netán értelmezésre váró laboreredmény megbeszélésére, de arra is lehetőséget biztosít, hogy mielőtt valaki elindul a laborba egy vérvizsgálatra, tudjon kérdezni szakértőinktől. Kora nyártól pedig egy forradalmian új innováció, az úgynevezett Ai/Life okoslelet is bárki számára elérhetővé válik nálunk, ami egy mesterséges intelligencia-alapú leletelemzést jelent.
Mit kell erről a fejlesztésről tudni?
Az okoslelet mesterséges intelligencia segítségével, több tízmillió betáplált betegadatra alapozva tizenegy betegségcsoport meglétének kockázatát képes megbecsülni, miközben általános tájékoztatást is nyújt az adott egyén laborvizsgálatának adatairól, az eltérésekről és azok lehetséges okairól. Ez a fejlesztés nagyszerű kiegészítője lehet akár egy általános orvosi konzultációnak is, hiszen egészen más szempontok alapján mérlegel, és új oldalról világíthat meg egy esetleg régóta fennálló egészségügyi problémát.
A SYNLAB-csoport életében fontos a társadalmi szerepvállalás…
Az idei esztendőtől ez a Sharity-mozgalommal való együttműködéssel lép új utakra. A segítségnyújtás hatékony módja, ha egy cég pénzzel támogat egy jó célt, egy alapítványt – ezen a digitális platformon visszajelzést kapunk arról is, miként hasznosult a támogatásunk. Nemcsak vállalkozásként, de magánemberként is segíthetünk fontos ügyeket, akár közvetlenül, akár úgy, hogy végignézünk egy támogatói tartalmat.
Öt esztendeje tölti be a cégnél a kereskedelmi és marketing igazgatói posztot: ez alkalmat ad egyfajta vissza- és előretekintésre is.
Egészségügyi területről érkeztem ide, korábban a gyógyítást megkönnyítő gépekkel és műszerekkel foglalkoztam. Akkoriban azzal a jóleső tudattal ébredtem reggelente, hogy hozzáteszek valamit az egészségügy színvonalának javításához. Most pedig úgy indulok el minden nap, hogy egy olyan szektorban dolgozom, ahol segítünk az embereknek, vannak szép kihívások, remek karrierlehetőségek: ezt az érzést, tudást mind a saját dolgozóinknak, mind az egészségügyi pályát választó fiatalabb generáció tagjainak szeretném átadni.
Nagy Ervinre mindig hallgattak a szülei. Engedték, hogy biciklin nyakába vegye Dunaújvárost, ha épp udvarolni támadt kedve, mehetett, amikor tizenhat évesen elszegődött Münchenbe kubikolni, de meghallották azt is, hogy színész szeretne lenni. Később SZFE-s tanárai sem próbálták megzabolázni szépfiús vidéki nyerseségét, hagyták, hogy ösztönei úgy működjenek, ahogy kell. A szabadságérzet vezérelte, amikor 1999-ben társult a Katona József Színházhoz, és akkor is, amikor két évtizeddel később úgy döntött, eljön. Sohasem volt még annyira a maga ura, mint most, de függetlenségét hamarosan teljesen új szintre emeli – ezúttal azonban már nem színészként.
Hogyan találkoztál nem szigetesként a Szigettel?1995-ben voltam kint először. Azt hiszem, mint Pestiest-környéki haver pultoztam a VIP-jükben. Aztán fel is léptem a Pestiest Színpadon az Est FM-es rádióműsorunk tagjaival, olyan délután fél négy körül. Akkor dedikáltam először és utoljára személyi igazolványt. Mit hiányolsz, ami akár a te szervezésed alatt morzsolódott le?Van pár zenei műfaj, ami kevésbé erős. A metál-hard rock […]
Több mint negyven évvel ezelőtt egy fiatal orvos, Mező Róbert elkezdett műlábakat faragni a rehabilitációs intézetben, majd egy szerencsés véletlen és néhány – mai szóval – angyalbefektető segítségével vállalkozássá szervezte a tevékenységet. Az LBT Kft. lúdtalpbetétekkel indult, mára ennél sokkal több. Időközben váltak családi céggé, és már nemcsak forgalmazzák, hanem dr. Orto márkanév alatt gyártják is a rehabilitációs eszközöket.