Egy évtizede vezető bankár külföldön, azóta egyre inkább a régiós kortárs művészet felé fordult. A meghitt, intim pillanatokat keresi, amikor beleláthat egy komoly gyűjtőtárs szenvedélyébe. Otthon van a nagyközönségtől elzárt, a nemzetközi vásárok VIP vendégeinek hozzáférhető kollekciók terén is, de a művészvilág pletykáit biztosan nem ő fogja kifecsegni. Balogh Imre diszkrét gyűjtő és rutinos bankár, játékos félmosollyal reagál a necces kérdésekre is.
Egy szenvedélyes gyűjtő onnan ismerszik meg, hogy a spájztól a mosdóig mindenhol képek vannak, magyarázza Balogh Imre. A házában sétálunk, és szobánként három-négy festményt nézünk meg. Jó pár magyar, de még több külföldi, számomra ismeretlen név hangzik el, Marge Monko, Daniel Spoerri, Radenko Milak, Roman Uranjek – tucatnyi kortárs alkotót sorol, néha maga is elbizonytalanodik, pontosan kinek milyen művét látjuk épp.
Ugyanis nem minden műtárgy az övé, ezt többször hangsúlyozza. „Ez itt az enyém, az ott Anié” – hangzik el többször a nagyjából huszonöt perces túra alatt. Imre párja Molnár Ani, a Molnár Ani Galéria alapító-tulajdonosa, a ház enteriőrje kettejük ízlését tükrözi. De nem szokott vita lenni, csak olyan festmény és installáció kerül ki, amelyik mindkettőjüknek tetszik.
Igyekeznek megtartani a ház szellősségét, nem telezsúfolni a falakat. Ízléses, könnyed mennyiségű művészet vesz körbe minket, az átgondolt elrendezés koncepciózus. Ami nem illene bele a képbe, alaposan el van dugva. Egy belső dolgozószobában rámutat pár tárgyra. „Itt van néhány, tökéletesen ide nem illő darab. A képzőművészeti gyűjtés előtti korszakomban art deco és szecessziós ezüstöket, kerámiákat gyűjtöttem. Sehova sem passzolnának már, ezért vannak itt.”
Nem a nyugalomról híresek mostanában a pénzpiacok, a pandémiás helyzet után szinte egyből jött a háború és az infláció. Pánikhelyzetben sokan hoznak hirtelen döntéseket befektetéseiket illetően,de egy jó privátbanki tanácsadó nem csak ilyenkor segít kiutat találni, hanem a hosszú távú stratégiákat tekintve is partner.
Hogyan reagálnak a hazai privátbanki ügyfelek a mostani igen turbulens gazdasági környezetre?
Az utóbbi két évben nagyon érdekes befektetői magatartásokat láttunk, bizonyos stratégiák sikeresek voltak, mások nem. A világban kétszer is néhány óra alatt alakult ki olyan pánikhelyzet – a pandémia kezdetekor, illetve az orosz-ukrán konfliktus élesedésekor –, ami akkor úgy tűnt, hogy mindent meg fog változtatni. Hasonló esetekben a tankönyvi recept szerint sokan esnek pánikba, és eladnak – ami ilyenkor már késő. A Raiffeisen privátbankárai abban segítenek ügyfeleiknek, hogy ezekből a helyzetekből is előnyösen tudjanak kijönni. És ez nem csak egy szlogen, az eredményeink megnyugtatóan visszaigazolnak bennünket.
Ezt valahogy úgy kell elképzelni, hogy leülnek az ügyféllel, és átnézik, mibe lenne érdemes a vagyont befektetni?
Részben igen, de manapság már nem mindig van idő leülni. Ráadásul nem is feltétlenül van erre szükség, mert nagyon fejlett digitális megoldásaink vannak, amelyek nemcsak a befektetési stratégiák kialakítását támogatják, hanem a piacokhoz történő gyors hozzáférést is. Ez persze nem elég. Akkor jó egy privátbankár, amikor nem csak egy terméket ad el, hanem valódi befektetői szemlélettel kezeli a rábízott vagyont. Ezt mi minden bankárunknál garantálni tudjuk.
Nem elég az, ha valaki csak ül a számítógépénél és vásárol-elad a piaci hírek alapján?
Létező stratégia, de nagyokat lehet veszíteni vele. Ma a gazdasági hírszolgáltatás is üzlet, aki csak innen tájékozódik, könnyen eltévedhet. Rengeteg az információ és nem mindig könnyű eldönteni, hogy mi a valóság. Szeretnék emlékeztetni: egyesek a pandémia kezdetekor az ingatlanárak összeomlását vizionálták, akik azonban köszönik, azóta is tovább emelkednek. Nálunk óriási tudás és tapasztalat gyűlt össze az elmúlt 25 év alatt, és ezt igyekszünk a minket választó ügyfeleink érdekében kamatoztatni. Sokakat le tudtunk beszélni például 2020 tavaszán a pánikeladásról, és inkább venni kezdtünk helyette – jelentős hozammal.
Jelentősebb vagyonnál már nem csak a hozam, hanem a jövő is kérdésként merül fel egy idő után. Mit szoktak javasolni, ki vegye át a stafétát például egy sikeres portfóliónál?
A generációváltás és az utódlás, valamint az ehhez kapcsolódó vagyoni kérdések nagyon kényes témának számítanak – nemcsak Magyarországon. Pedig időben el kell kezdeni – és ebben nagyon sokat tudunk segíteni. Beszélni kell a kérdésről, és meg kell tenni a megfelelő lépéseket, ettől pedig sokan ódzkodnak, sokszor addig, amikor már nincs lehetőség döntésekre. Rengeteg a téves információ, többen is nagyon meglepődtek már fennállásunk alatt, amikor a közjegyzői irodából üres zsebbel jöttek ki, elveszítve a korábban – tévesen – remélt anyagi biztonságot. Borzasztó nehéz ennek mondjuk egy vasárnapi családi ebéd után nekiülni, de sort kell rá keríteni. Mi fel tudjuk hívni a figyelmet a kockázatokra, a jogi buktatókra, és olyan terveket tudunk kidolgozni, amelyek tartósan biztosítják a felhalmozott vagyontömeg értékállóságát, de akár magát az egész folyamatot, a beszélgetéseket nem tolakodóan, segítő szándékkal moderáljuk.
Napjaink egyik slágertémája a fenntarthatóság. Léteznek már zöld befektetések? Önöknél elérhetők ilyen termékek?
Abszolút, több ESG befektetési terméket is kínálunk. Ezeknél az alapoknál kiemelt szempont, hogy csak ökológiai, társadalmi és etikai alapon felelősnek tekinthető vállalatok által kibocsátott értékpapírok kerülhetnek a portfóliókba. A forint mellett dollár és euró megtakarítások elhelyezésére is alkalmasak, főképp közép és hosszútávú célok megvalósítására. Sokan keresik a zöld befektetéseket, de nem minden zöld a pénzpiacokon sem, ami annak látszik – mi ebben is bizalommal tudunk segíteni.
Bálint Attila, a Raiffeisen privátbanki üzletágának vezetője csapatával az eltelt 25 évben átélt már több gazdasági krízist, háborúkat vagy éppen dübörgő konjunktúrát. Olykor napokig nem tudták letenni a telefont, mert folyamatosan érkeztek a halasztást nem tűrő vételi és eladási megbízások. Azt mondja: amit az utóbbi években láttunk, az biztosan új fejezetet nyit a gazdaságtörténeti könyvekben.
Több mint negyven évvel ezelőtt egy fiatal orvos, Mező Róbert elkezdett műlábakat faragni a rehabilitációs intézetben, majd egy szerencsés véletlen és néhány – mai szóval – angyalbefektető segítségével vállalkozássá szervezte a tevékenységet. Az LBT Kft. lúdtalpbetétekkel indult, mára ennél sokkal több. Időközben váltak családi céggé, és már nemcsak forgalmazzák, hanem dr. Orto márkanév alatt gyártják is a rehabilitációs eszközöket.
Több hónapnyi online ötletelés és számtalan virtuális üzenetváltás után a koronavírus-járvány alatt találkoztak először személyesen, és mára barátság fűzi össze A család, az család kampány mögött álló apákat.
Figuratív, finom vonalú, színes és légies. Ilyenek Fábri Zsuzsanna illusztrációi és művészi tetoválásai. Ruhatervezőnek tanult, aztán hamar rájött, hogy maga a rajzolás jobban érdekli, mint a divatvilág. Főállásban egy menő fővárosi tetoválószalonban alkot, mellette a Forbesnak illusztrál.