A magyarországi sorsjegytörténelem számos ikonikus pillanatot tudhat magáénak. A játék több mint százéves hazai múltjában az osztálysorsjegyeket a borítékos játékok váltották fel, idén 30 éve pedig az első, mai értelemben vett kaparós sorsjegyek is megjelentek. A Gyors Lutri játék száguldása fenekestől forgatta fel a szerencsejátékpiacot, amely az egyik legdinamikusabb növekedést tudhatja magáénak az elmúlt 10 évben.
A magyar sorsjegytörténelem 1896-ban, a hazánk ezeréves fennállását ünneplő kiállítással vette kezdetét, ugyanis az első, úgynevezett osztálysorsjegyek bevételéből éppen ezt az eseményt finanszírozták. A Kapisztrán téri Állami Nyomdában az akkori legszigorúbb körülmények között készültek azok a sorsjegyek, amelyek először hozták lázba a szerencsevadászokat. Népszerűségükhöz nem csak a nagyösszegű nyeremények, hanem a magas nyerési esély is hozzájárult.
4 FORINTTAL AZ OLIMPIÁRA
1967. december 2-án újszerű játéktechnikával ismerkedhettek meg a játékosok, ugyanis megjelentek a gyűrűzárral ellátott borítékos sorsjegyek, amelyek 4 forintos árukkal akár 50 ezer forintos nyereménnyel kecsegtettek. Az első sorozat bevételéből finanszírozták a magyar csapat részvételét az 1968-as mexikói olimpián. Az ötkarikás játékokra készített borítékos sorsjegy induló szériáját alig néhány nap alatt elkapkodták, de a játék újabb sorozatai sem maradtak a fiókban. A játékszelvényt 23 éven keresztül értékesítették, az utolsó borítékos 1990. október 31-én kelhetett el.
Az Electrolux – a vállalat nyíregyházi beruházásával – a jövő gyárát építi Magyarországon. A globális vállalat büszke svéd gyökereire és skandináv értékeken alapuló működésére. A cégcsoport stockholmi központjában dolgozó Safrankó Edittel a mérnökképzésről, a multikulturális mindennapok előnyeiről és arról beszélgettünk, hogy egy magyar szakember számára milyen lehetőségeket kínál a svéd vállalat Magyarországon és világszerte.
Az Electrolux három helyszínen van jelen Magyarországon. Nyíregyházán és Jászberényben egy-egy kiemelt gyáregység üzemel (Jászberény logisztikai központ is, ahol a külföldön gyártott termékek disztribúciója zajlik), míg Budapesten a belföldi értékesítési és a marketing szervezet, az Electrolux Ügyfélszolgálat központja, valamint az Electrolux Csoporthoz tartozó helyi támogató szervezetek (termékminőség, logisztika, kontrolling) működnek.
Safrankó Edit 2017-ben csatlakozott a vállalathoz, jelenleg Stockholmban dolgozik, az Electrolux Group Operations HR és Kommunikáció alelnöke. Férjével és két gyermekével költözött Svédországba. „Ahhoz, hogy külföldön építsd a karrieredet, rugalmasnak kell lenned: a szakmai képzettségen és a személyes motiváción túl a családod támogatása is elengedhetetlen hozzá, hiszen új kultúrába csöppensz. Mivel egyetemistaként is éltem külföldön, és ezt megelőzően is dolgoztam más országban, mi talán könnyebben tudtuk azt mondani, hogy Svédországba költözünk. A stockholmi irodában 67 ország képviselői dolgoznak együtt, és ez a kulturális sokszínűség rengeteget ad az embernek a mindennapokban – engem személy szerint inspirál a multikulturális közeg, ami az Electroluxnál nem üres szólam” – mondja Safrankó Edit.
GLOBÁLIS BELÉPŐ NYÍREGYHÁZÁRÓL
Az Electrolux világszerte az Ipar 4.0 szabványoknak megfelelő digitális, ipari automatizációs és robot-technológiák bevezetésén dolgozik. „Célunk új, automatizált, digitalizált gyártástechnológia bevezetése, tervezett fejlesztéseken keresztül gyárainkban világszerte” – mondja Safrankó Edit. Magyarországon az Electrolux szabolcsi egysége szintén jelentős átalakuláson megy át: a már zajló fejlesztéseknek, az összesen 100 millió eurós beruházásnak köszönhetően az Ipar 4.0 referenciagyára épül Nyíregyházán.
„Az Electrolux 30 éves magyarországi történetének legnagyobb beruházása a nyíregyházi fejlesztés. Mérnökeink a legmodernebb technológiai környezetben dolgozhatnak, és a beruházás többéves időtartama alatt kollégáink nemzetközi projektcsapat tagjaként építik a jövő munkahelyét. Amit látni kell: egy Nyíregyházán elhelyezkedő mérnök azzal, hogy csatlakozik a vállalathoz, automatikusan a helyi és a nemzetközi projektmunkák részese is lesz. Egy ilyen munkakörnyezet új távlatokat nyit az egyéni szakmai fejlődésben. HR vezetőként pontosan látom, hogy ha valaki kellő nyitottsággal és érdeklődéssel érkezik az Electroluxhoz, például Nyíregyházára, valóban fejlődhet, és globális szinten is kinyílhatnak előtte az ajtók, mert bekerül egy nemzetközi véráramba” – emel ki egy praktikus ok-okozati összefüggést Safrankó Edit.
PEOPLE FIRST! – MUNKATÁRSAINK JÓLLÉTE VÁLLALATUNK SIKERÉNEK KULCSA
Az etikus munkavégzés, az etikus üzletvezetés, a folyamatos tanulás, fejlődés alapvető fontosságú a cégen belul. A hibrid és digitális megoldások lehetővé teszik, hogy egy mérnök a világ bármely pontján nemzetközi projektekben dolgozzon. A vállalaton belüli nyitott pályázati lehetőségek, a munka és a magánélet egyensúlya (a wellbeing), valamint a vezetői kultúra az Electrolux stratégiájának központi elemei.
„Az emberközpontú és együttműködésen alapuló működés vállalatunk kulcseleme. Nagyon fontos a tisztelet, az elfogadás, a bevonás, a másik fél meghallgatása. Minden vélemény és ötlet számít. A vezetőképző programunkban a business leadership mellett a people leadership is rendkívül hangsúlyos. A HR rendszereket is úgy alakítjuk ki, hogy előremozdítsák a munkatársak szakmai érdeklődésének megfelelő fejlődését” – sorolja a skandináv munkakultúra erősségeit és az azokból fakadó előnyöket Safrankó Edit.
TEHETSÉGGONDOZÁS ÉS FEJLŐDÉSI LEHETŐSÉGEK
Az Electroluxnál kiemelt HR stratégiai cél a tehetséggondozás, a munkavállalók szakmai fejlődésének elősegítése, a karrierpreferenciák támogatása.
„Az Electrolux évente több száz fiatal mérnök számára nyit lehetőséget, hogy nálunk folytassák szakmai útjukat. Frissdiplomások számára központi gyakornoki programot kínál a vállalat, azaz a fiataloknak az egy-másfél éves időtartam alatt lehetőségük van nemzetközi környezetben elindítani a karrierjüket. A program végén több lehetőség áll előttük: sokan az adott országban maradhatnak, de igény szerint visszatérhetnek hazájukba, vagy pályázhatnak új szakmai területekre és lokációra. A tervezhetőség, a motiváció nemcsak a szakmai és a tehetséggondozó programjaink képzési elemeiben, hanem az egyéni és a rendszerszintű kommunikációban is megjelenik. A belső, tehetséggondozást is elősegítő portál »Hol látod magad a vállalaton belül öt év múlva?« kérdésére adott válasz például távlatokban gondolkodásra ösztönöz, adott esetben új területek felé inspirálja, navigálja a munkatársakat” – mondja Safrankó Edit.
A már az Electroluxnál dolgozó szakemberek számára nyilvánosan elérhetők a pályázható helyi, európai és globális pozíciók a belső állásportálon.
„A lakóhely, kivéve kifejezetten a gyári feladatokat, szinte sosem akadálya egy pozíció betöltésének. A hibrid munka új perspektívát kínál és hatékonyan működik vállalatunknál. Habár magyar szakemberek dolgoznak a vállalat stockholmi központjában, Olaszországban és Lengyelországban is, sokan Magyarországról töltenek be regionális vagy akár globális pozíciókat. Azaz nem feltétlenül kell külföldre vagy másik városba költözni egy szakmai kihívásokban gazdag, fejlődési lehetőséget és megújulást kínáló pozícióért, de akiket vonz egy ilyen szakmai út, azok számára fennáll a lehetőség. Az Electrolux útlevelet jelent a mérnököknek, legyen szó tapasztalt szakemberről vagy frissdiplomásról” – fűzi a fentiekhez Safrankó Edit.
Értsd: a májusi Kilövésen ketten is ott voltak a nemrég leleplezett 30 sikeres magyar 30 alatt listánkról. Ne csak a magazint, Tiktokunkat is pörgesd ezerrel (hiszed vagy sem, semmi ciki nincs benne), telis-tele 30/30-as gondolatokkal, aranyköpésekkel.
„Drága Jogtanácsos Asszony, édes nénénk, hidd el, nem a te hibád.Tudjuk, mit érzel, ismerünk téged. Az organikus fair trade kávét választod. Ha lehet, gyalog jársz. Vagy biciklivel. Bepipálod a kis ikszet, ráfizetsz a repülőjegyre néhány eurót, hogy hátha tényleg ki tudod valamennyire egyensúlyozni az utazásod karbonlábnyomát. Műanyag palackot soha nem vennél a kezedbe, komolyan gondolkozol azon, hogy áttérsz a vegánságra, és […]
A Daktela egy kis cseh digitális családi vállalkozásból nőtte ki magát európai szinten piacvezető céggé. A tavalyi évben 10 millió eurós árbevételt realizáltak, ami már most közel 40 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest, és ez még csak a kezdet!
Bangkoktól Kecskemétig és a Balaton-partig egyre több helyen találkozni a Kuube okospadjaival, amelyek még annál is okosabbak, mint amennyire elsőre tűnnek. A budakalászi fejlesztő és gyártó cég nagy ugrás előtt áll, idén elérhetik az egymilliárd forint árbevételt. Eddig ellenálltak a sok befektetői megkeresésnek, de a külföldi összeszerelés képbe kerülésével valószínűleg nem sokáig lesz így.