A klímaváltozás miatt sűrűsödő hőhullámok, valamint a városi hőszigethatás miatt városaink egyre többször válnak forró katlanná. A betondzsungel nemcsak eltárolja a hőt, de a lebetonozott környezetben könnyebben okoznak villámárvizet az egyre gyakoribb felhőszakadások is. Villámárvizek akkor alakulnak ki, amikor pár óra alatt több tíz milliméter csapadék hullik, és ezt ilyen gyors ütemben a felszín nem képes megfelelően elvezetni. A rossz levegő, a zaj, […]
A klímaváltozás miatt sűrűsödő hőhullámok, valamint a városi hőszigethatás miatt városaink egyre többször válnak forró katlanná. A betondzsungel nemcsak eltárolja a hőt, de a lebetonozott környezetben könnyebben okoznak villámárvizet az egyre gyakoribb felhőszakadások is. Villámárvizek akkor alakulnak ki, amikor pár óra alatt több tíz milliméter csapadék hullik, és ezt ilyen gyors ütemben a felszín nem képes megfelelően elvezetni. A rossz levegő, a zaj, a stressz és a mozgáshiányos, gyakran elszigetelt életmód is krónikus városi problémáknak számítanak, és egyes kutatások szerint nagyban hozzájárulnak számos légzőszervi, szív- és érrendszeri megbetegedés, az elhízás, a cukorbetegség, továbbá a szorongás és a depresszió kialakulásához. De nem szükségszerű, hogy ez így legyen. Egyre több tanulmány igazolja, hogy a természetalapú megoldások – parkok, városi fák, esőkertek (a csapadékvíz helyben tartására szolgáló, enyhén lesüllyesztett, elöntéstűrő évelőkkel beültetett területek), méhlegelők, zöld tetők – és az okosabb várostervezés enyhíthetik ezeket a problémákat, és javíthatják a lakók életminőségét.
A város nem kell, hogy forró katlan legyen!
A városi zöldfelületek hűsítik a beépített környezetet, és tompítják a szélsőséges csapadékesemények hatását, ugyanis segítik a csapadékvíz tározását és lassú beszivárgását a talajba, így hozzájárulnak a villámárvizek megelőzéséhez is. Emellett életteret nyújtanak a vadvilágnak, és javítják a levegő minőségét. Bécsben például egyre több „hűsölő utcát” hoznak létre, ahol a forró napokon akár öt fokkal is alacsonyabb lehet a hőmérséklet. Ezeket az autóforgalom elől elzárt helyeket a nagyobb növényborítású utcákon vagy tereken jelölték ki, ahol több az árnyék, világosabb az aszfalt, és van elég ülőhely, emellett ivókutakat is telepítettek.
A fagyi, a lángos, a szállás… idén minden még drágább lesz itthon – ömlik mindenhonnan a turistaszezon kezdetén. Mi most mégis olyan magyarországi úti célokat ajánlunk, ahol nagyon is érdemes lábat lógatni, és ahol a csodás természeti környezet a hozzáadott érték, nem feltétlenül (na jó, vagy nem csak) a hambi vagy a pisztráng. Barlangfürdő, vadregényes szabadstrand, nógrádi focimeccs, eldugott fogadó – mutatjuk a szerkesztőség kedvenc itthoni ”töltőpontjait”.
A szerkesztőséget végigkérdezte: Kis Judit Illusztráció: Fábri zsuzsanna
Bánáti Anna: Vindornyalak és környéke
március közepén ebben a Zala megyei kis faluban értek a lezárások, így Vindornyalakról elsőre a tavaszra asszociálok, de nyáron sem lehet unatkozni a környéken. A hetvenhét lakosú falutól néhány kilométerre vezet a Kéktúra, de fürdőzésre is akad lehetőség bőven, Hévíz és a Balaton is húsz percre van autóval. A sümegi vár is megér egy kanyart, a rezi várat viszont nekem egyelőre nem sikerült bevennem, először egy sérülés állított meg, másodszor a tükörjég. Vindornyalaktól sétatávra van Európa egyik legnagyobb sztúpája, a zalaszántói Béke-sztúpa, a faluban a barokk stílusban épült Hertelendy-kúriát és a mellette lévő templomot érdemes mindenképp megnézni. A falu szélén az ország egyik legöregebb nyárfáját rejti a Vindornya-láp: a mocsár fölé méltóságteljesen tornyosuló fekete nyár törzskerülete több mint tíz méter, és télen-nyáron gyönyörű.
Somogyi Szonja: Csend, Balaton Csend, Balaton, nem túl megerőltető kerékpárutak, cuki helyek, falusi nyugalom. Ilyenkor ezt keresem és találom meg Alsóörsön és környékén. A legzsúfoltabb nyári napokon is el lehet menekülni az emberáradat elől. Nyilván nem a strandon: jobb egy séta a Török-házhoz vagy a református templomhoz. Ha le akarjuk dolgozni a Bitang Burgerben magunkba tömött kalóriákat, biciklivel könnyen megjárható távolságra van a talán még Alsóörsnél is nyugisabb Lovas. Mindennapi stresszben megfáradt idegsejtjeimet legtökéletesebben viszont az simítja ki, amikor vízre teszem a SUP-ot és pár evezőcsapás után már csak a kacsák, néhány búbos vöcsök és a naplementében a vízből kiugrálva vadászó halak (balinok) maradnak körülöttem.
G. Tóth Ilda: Panyola Tavaly úgy alakult, hogy a lányunkat egy néhány napos szamoskéri táborba vittük, és mivel viszonylag hosszú volt az út, úgy döntöttünk, inkább megvárjuk, hogy ne kelljen újra odaautóznunk. Panyolán fesztiválidőben talán tömeg van, de a sima nyári hétköznapokon csak mi voltunk idegenek az egész településen. A melegebb órákban az árnyékos teraszon dolgoztunk – a Fogadó a Két Kecskéhez egyedüli vendégeiként –, aztán este nagyokat bicajoztunk a közeli Tisza-töltésen. Életemben ennyi őzet és nyulat nem láttam szabadon! Csak akkor lett volna még kerekebb az élmény, ha szeretném a pálinkát – a helyi állítólag kiváló. Bármikor megismételném azt a pár napot.
Fekete Emese: A Bakony bugyrai Szurdokok, fenyvesek, vízesések, várromok, kilátók, kápolna az erdő mélyén – ez mind van a Bakonyban. Bejárásába épphogy csak belekezdtem az ikszedik covidhullámban, és a bakonyi Gyilkos-tó (hivatalosan Hubertlaki-tó) után családilag megfogadtuk, hogy folytatjuk. Van valami misztikum és mágia a környékben, ahol már a dinoszauruszok és egyéb őshüllők is remekül érezték magukat – ha nem tükröznék az ingatlanárak is a hely varázsát, szívesen vennék ott egy visszatérő elvonulásokra alkalmas bungalót.
Knittel Martin: Miskolctapolca, Lillafüred Gyerekkorom nyaralóhelye Miskolctapolca és Lillafüred. Egy kellemesen kimerítő barlangfürdőzés után előbbi parkjaiban rengeteg mókust csalogattam dióhéjakkal kopácsolva az eleséghez, a Garadna-völgyben pedig én voltam a rohangáló lelkes kis mókus. Most is szívesen pattannék kisvasútra a diósgyőri várnál, a cseppkőbarlangok és a Hámori-tó meglátogatása után pedig jöhetne egy pisztráng a telepen. Több napra is érdemes ellátogatni, program bőven akad – főleg, ha összekötjük a kirándulást Szilvásvárad meglátogatásával.
Debre Zsuzsi: Zebegény, Tata Zebegényben a kedvencem a Nomád bár, amit csak biciklivel vagy kajakkal lehet megközelíteni, hatalmas ősfák vannak a Duna-parton, vadregényes szabadstrand bárral, ingyenkoncertekkel, sátorhellyel. Tatán, a Fényes Ösvény forrásvidékén egy láperdőn át jutsz el a cölöpsétányra, aranyos kis fahidak, interaktív tanösvény – minden évszakban nagyon szép.
Galavits Patrik: Nógrádi félidő Tapasztalataimra alapozott tippem természetkedvelő sportbarátoknak: még véletlenül se keress látványos nevezetességeket. Nem is nagyon vannak – bocs minden nógráditól! Ellenben egy délelőtti erdei túrát tökéletesen le lehet zárni egy megyei rangadón ücsörgéssel, nézve, ahogy mondjuk a szuhai fiatalok a nemti szomszédvárnak feszülnek a göröngyös pályán. Eddig nekem csak utóbbi jött össze, de legközelebb talán már túrázni is elmegyek. A táj kellően szép hozzá.
Bevalljam-e, hogy ezen sorok írásakor épp húslevest főzök? Illik ezt egy Öko mellékletben? Mindegy, már leírtam. Igazi hétköznapi luxus ez, egy átlagos kedd nem így néz ki. Egy kisebb betegség indokolja, hogy előkerült a konyhaszekrény mélyéről a piros lábas. Vagy fazék? Ezt sosem tudom, pedig anyukám már jó rég elmagyarázta a különbséget. Délelőtt tíz, jön […]
„Megyek Dániába gasztrotúrára!” Erre a bejelentésre tizenöt éve még értetlenkedő fejcsóválás lett volna a reakció, ma már irigykedés. És ez a Noma miatt van így.
Burján Safirát megviselte a közösségi média, volt férjét, Zsombort pedig az ügyvezetés, ezért úgy döntöttek, közös vállalkozásuk, a Szafi Products nagyobb részétől megválnak. A mindenmentes termékekben itthon úttörőnek számító cég vezetését az Ipsits házaspár veszi át tőlük – ők korábban a Schobert Norbi féle Update-franchise építésében edződtek.