Az utóbbi tíz évben megjelent az órák piacán egy különleges, az óragyűjtők, órakedvelők vagy az iparban otthonosan mozgó, a fejnehéz multikat megelégelő szakemberek által életre hívott szegmens. A mikromárkák a megszokott dizájnoktól némileg eltérőt adnak közvetlen online értékesítéssel és különösen jó ár-érték aránnyal. Egyik erős versenyzőjük a használt piacon millió forintokért forgó Ming.
Írta: Schwarz Gábor
Evolvens – az eddig legsikeresebb magyar mikromárka Több tucat cég versenyez a mikromárkák másfél ezer euró alatti árazású részpiacán. Mindegyiknek megvan a maga jellegzetessége: ez lehet a tok vonalvezetése, a számlap stílusa vagy az anyaghasználat. Ennyi pénzért nem várhatjuk el a különlegességeket, az úgynevezett in-house megoldásokat a dizájnon kívül, de az egyediséget és a nagy márkák tömeggyártott darabjainak versenyképes alternatíváit igen. Egyes gyártók minden szériájukat meghatározott darabszámban limitálják, és ügyesen ráéreztek, hogyan ragadják meg az órakedvelők figyelmét, és hogyan érjék el, hogy ne csak szeressék, de vágyják és akarják a termékeiket.
Zelos – magasan az árkategória fölötti kidolgozás A mikromárkák többnyire az alapító ízlését tükrözik, a siker egyebek mellett azon múlik, hogy az új formavilág mekkora űrt tölt be. Erre a piacra lépett be 2017-ben Ming Thein és öt órafanatikus barátja, ők alapították a Ming márkát. Ming dizájner, 2012 óta foglalkozik profi szinten órafotózással, híres svájci gyártóknak készít képeket, talán a legjobb a szakmában. Rövid ideig a neves Hasselblad fényképezőgép-gyártó cégben is vezető pozíciót töltött be, és nem utolsósorban klasszikus értelemben vett óragyűjtő.
A magyarországi sorsjegytörténelem számos ikonikus pillanatot tudhat magáénak. A játék több mint százéves hazai múltjában az osztálysorsjegyeket a borítékos játékok váltották fel, idén 30 éve pedig az első, mai értelemben vett kaparós sorsjegyek is megjelentek. A Gyors Lutri játék száguldása fenekestől forgatta fel a szerencsejátékpiacot, amely az egyik legdinamikusabb növekedést tudhatja magáénak az elmúlt 10 évben.
A magyar sorsjegytörténelem 1896-ban, a hazánk ezeréves fennállását ünneplő kiállítással vette kezdetét, ugyanis az első, úgynevezett osztálysorsjegyek bevételéből éppen ezt az eseményt finanszírozták. A Kapisztrán téri Állami Nyomdában az akkori legszigorúbb körülmények között készültek azok a sorsjegyek, amelyek először hozták lázba a szerencsevadászokat. Népszerűségükhöz nem csak a nagyösszegű nyeremények, hanem a magas nyerési esély is hozzájárult.
4 FORINTTAL AZ OLIMPIÁRA
1967. december 2-án újszerű játéktechnikával ismerkedhettek meg a játékosok, ugyanis megjelentek a gyűrűzárral ellátott borítékos sorsjegyek, amelyek 4 forintos árukkal akár 50 ezer forintos nyereménnyel kecsegtettek. Az első sorozat bevételéből finanszírozták a magyar csapat részvételét az 1968-as mexikói olimpián. Az ötkarikás játékokra készített borítékos sorsjegy induló szériáját alig néhány nap alatt elkapkodták, de a játék újabb sorozatai sem maradtak a fiókban. A játékszelvényt 23 éven keresztül értékesítették, az utolsó borítékos 1990. október 31-én kelhetett el.
A nemzeti lottótársaság 1991-es megalakulását követő évben jelent meg a mai értelemben vett első kaparós, a Gyors Lutri, amely átírta a sorsjegytörténelmet, hiszen a korábbiaknál biztonságosabb és korszerűbb technikával készült.
DIGITÁLIS SZERENCSE
A kaparós sorsjegyek térnyerésében újabb mérföldkőnek számított az online értékesítési technológia bevezetése, amelyet 2005-ben valósított meg a Szerencsejáték Zrt.
Ennek köszönhetően számos értékesítési ponton valósulhatott meg a terminálon keresztül történő sorsjegy-értékesítés, amely a kaparósok népszerűségének látványos növekedéséhez vezetett.
A 2020-ban betörő világjárvány fordulópontot jelentett a sorsjegyértékesítésben is. A játékosvédelmi szempontokat, valamint a játékosigényeket szem előtt tartva 2020 októberében elstartoltak az e-sorsjegyek. A folyamatos termékfejlesztésnek köszönhetően jelenleg már 20-féle e-sorsjegy érhető el a nemzeti lottótársaság digitális felületén.
A sorsjegyfejlődés azonban nem csak ezen a területen figyelhető meg, hiszen az elmúlt évek tendenciái alapján elmondható, hogy a kaparósok edukatív célt is szolgálnak. Egy-egy játék alkalmával az adott témakörre épülő sorsjegy informálja a szerencsevadászokat többek közt a fenntarthatóság témakörében. Ennek mentén pedig már nem csak a 100%-ban újrahasznosítható termékek jelentek meg a kínálatban, hanem a 100%-ban újrahasznosított alapanyagból készült játékok is. A legújabb, Ökokaland sorsjegypár egyedisége abban rejlik, hogy Magyarországon először jelent meg olyan kaparós játék, amely a fenntarthatóságot és a környezettudatosságot nem csak középpontba helyezi, hanem kézzelfoghatóvá is teszi.
A Szerencsejáték Zrt. adatai azt mutatják, hogy az elmúlt 10 évben hatszorosára nőtt a sorsjegyforgalom, idén pedig további kétszámjegyű bővülés várható.
Angliából hozott biokertészeti tudását lassan harminc éve Magyarországon kamatoztatja Matthew Hayes, a Zsámboki Biokert alapítója. Mintagazdaságában hetvenféle biozöldség terem.
→ Több évtizedes rutinjuk dacára a Forbes globális vagyonvadászai még nem találkoztak az orosz nagyfőnök magánvagyonának mértékénél titokzatosabb számmal. Nehezebb megsaccolni, mint a rejtőzködő Dupont-örökösök vagy Erzsébet királynő vagyonát, vagy akár Joaquin „El Chapo” Guzmán drogpénzeit. Papíron Putyin szerény köztisztviselő. Hivatalos pénzügyi kimutatásai évi 140 ezer dollárnyi jövedelemről (50 millió forint), három gépkocsiról, két kis […]
Az új HUAWEI WATCH GT 3 Pro fehér, kifejezetten nők számára tervezett változatával ismerkedtünk egy héten át, de a funkciókat nem tudtuk kimeríteni. Pedig voltunk vele futni, becsúszott egy vitorlázás és mint a célcsoportnak kikiáltott modern nő életében, stresszben sem volt hiány. Elmeséljük, mit tud.