Kőszegi Dániel egy kis debreceni pinceboltból indulva építette fel az ország legnagyobb erősáramú nagykereskedőcégét. A céget ma már gyerekei irányítják, de ő a nyugdíjas évek felé közeledve új ötletbe vágott bele, és egy maroknyi mérnökkel olyan elektromos meghajtást fejlesztett ki és gyártott le, amire az iparág nagyágyúi is elismerően csettintenek. Teherautóikat az Audi és az Aldi, kukásautóikat több magyar város is használja. Hamarosan bővítik az üzemet, és az a céljuk, hogy rövid idő alatt nyélbe üssék az első külföldi üzleteket is.
Magas labda lenne ezen a ponton bevallani, hogy gyerekkoromban kukás akartam lenni, bezzeg most, csakhogy ez nem fedné a valóságot. De az azért igaz, hogy mint a kisgyerekek többsége, én is a radiátorba kapaszkodva vártam, hogy hetente egyszer feltűnjön az utcában a narancssárga Liaz. Hogy ez miért ennyire misztikus, nem tudom, valószínűleg komplett pszichológusgenerációk találnak benne szakdolgozati leletanyagot, de egy biztos: nem a biológiai órám volt túlfejlett, mégis minden héten pontosan ugyanakkor kapaszkodtam. A kukásautó ugyanis nem jön, hanem bedübörög az utcába. Nos, a jövő gyermekeinek kicsit nehezebb dolguk lesz, a kilométerekről hallható autókat a magyar városokban hamarosan felválthatja a kukások Teslája.
Zsenikkel körülvéve Debrecenben évtizedekig működött egy kis bolt, nevezhetjük legendásnak is. A Kossuth utcai Hobbi Elektronika pincehelyiségébe bárki bevihette a kisrádióját, távirányítóját, lemezjátszóját, a sokat látott szakemberek, amit csak lehetett, megjavítottak. A belvárosi boltocska gyengeáramú szervizből hamar komputerszervizzé, majd ipari elektronikai kereskedéssé fejlődött, és tulajdonképpen innen indult az ország legnagyobb erősáramú kereskedőcége is. A Daniella Villamosság ma már négyszázötven embert foglalkoztat, árbevétele súrolja a húszmilliárd forintot.
Az Electrolux – a vállalat nyíregyházi beruházásával – a jövő gyárát építi Magyarországon. A globális vállalat büszke svéd gyökereire és skandináv értékeken alapuló működésére. A cégcsoport stockholmi központjában dolgozó Safrankó Edittel a mérnökképzésről, a multikulturális mindennapok előnyeiről és arról beszélgettünk, hogy egy magyar szakember számára milyen lehetőségeket kínál a svéd vállalat Magyarországon és világszerte.
Az Electrolux három helyszínen van jelen Magyarországon. Nyíregyházán és Jászberényben egy-egy kiemelt gyáregység üzemel (Jászberény logisztikai központ is, ahol a külföldön gyártott termékek disztribúciója zajlik), míg Budapesten a belföldi értékesítési és a marketing szervezet, az Electrolux Ügyfélszolgálat központja, valamint az Electrolux Csoporthoz tartozó helyi támogató szervezetek (termékminőség, logisztika, kontrolling) működnek.
Safrankó Edit 2017-ben csatlakozott a vállalathoz, jelenleg Stockholmban dolgozik, az Electrolux Group Operations HR és Kommunikáció alelnöke. Férjével és két gyermekével költözött Svédországba. „Ahhoz, hogy külföldön építsd a karrieredet, rugalmasnak kell lenned: a szakmai képzettségen és a személyes motiváción túl a családod támogatása is elengedhetetlen hozzá, hiszen új kultúrába csöppensz. Mivel egyetemistaként is éltem külföldön, és ezt megelőzően is dolgoztam más országban, mi talán könnyebben tudtuk azt mondani, hogy Svédországba költözünk. A stockholmi irodában 67 ország képviselői dolgoznak együtt, és ez a kulturális sokszínűség rengeteget ad az embernek a mindennapokban – engem személy szerint inspirál a multikulturális közeg, ami az Electroluxnál nem üres szólam” – mondja Safrankó Edit.
GLOBÁLIS BELÉPŐ NYÍREGYHÁZÁRÓL
Az Electrolux világszerte az Ipar 4.0 szabványoknak megfelelő digitális, ipari automatizációs és robot-technológiák bevezetésén dolgozik. „Célunk új, automatizált, digitalizált gyártástechnológia bevezetése, tervezett fejlesztéseken keresztül gyárainkban világszerte” – mondja Safrankó Edit. Magyarországon az Electrolux szabolcsi egysége szintén jelentős átalakuláson megy át: a már zajló fejlesztéseknek, az összesen 100 millió eurós beruházásnak köszönhetően az Ipar 4.0 referenciagyára épül Nyíregyházán.
„Az Electrolux 30 éves magyarországi történetének legnagyobb beruházása a nyíregyházi fejlesztés. Mérnökeink a legmodernebb technológiai környezetben dolgozhatnak, és a beruházás többéves időtartama alatt kollégáink nemzetközi projektcsapat tagjaként építik a jövő munkahelyét. Amit látni kell: egy Nyíregyházán elhelyezkedő mérnök azzal, hogy csatlakozik a vállalathoz, automatikusan a helyi és a nemzetközi projektmunkák részese is lesz. Egy ilyen munkakörnyezet új távlatokat nyit az egyéni szakmai fejlődésben. HR vezetőként pontosan látom, hogy ha valaki kellő nyitottsággal és érdeklődéssel érkezik az Electroluxhoz, például Nyíregyházára, valóban fejlődhet, és globális szinten is kinyílhatnak előtte az ajtók, mert bekerül egy nemzetközi véráramba” – emel ki egy praktikus ok-okozati összefüggést Safrankó Edit.
PEOPLE FIRST! – MUNKATÁRSAINK JÓLLÉTE VÁLLALATUNK SIKERÉNEK KULCSA
Az etikus munkavégzés, az etikus üzletvezetés, a folyamatos tanulás, fejlődés alapvető fontosságú a cégen belul. A hibrid és digitális megoldások lehetővé teszik, hogy egy mérnök a világ bármely pontján nemzetközi projektekben dolgozzon. A vállalaton belüli nyitott pályázati lehetőségek, a munka és a magánélet egyensúlya (a wellbeing), valamint a vezetői kultúra az Electrolux stratégiájának központi elemei.
„Az emberközpontú és együttműködésen alapuló működés vállalatunk kulcseleme. Nagyon fontos a tisztelet, az elfogadás, a bevonás, a másik fél meghallgatása. Minden vélemény és ötlet számít. A vezetőképző programunkban a business leadership mellett a people leadership is rendkívül hangsúlyos. A HR rendszereket is úgy alakítjuk ki, hogy előremozdítsák a munkatársak szakmai érdeklődésének megfelelő fejlődését” – sorolja a skandináv munkakultúra erősségeit és az azokból fakadó előnyöket Safrankó Edit.
TEHETSÉGGONDOZÁS ÉS FEJLŐDÉSI LEHETŐSÉGEK
Az Electroluxnál kiemelt HR stratégiai cél a tehetséggondozás, a munkavállalók szakmai fejlődésének elősegítése, a karrierpreferenciák támogatása.
„Az Electrolux évente több száz fiatal mérnök számára nyit lehetőséget, hogy nálunk folytassák szakmai útjukat. Frissdiplomások számára központi gyakornoki programot kínál a vállalat, azaz a fiataloknak az egy-másfél éves időtartam alatt lehetőségük van nemzetközi környezetben elindítani a karrierjüket. A program végén több lehetőség áll előttük: sokan az adott országban maradhatnak, de igény szerint visszatérhetnek hazájukba, vagy pályázhatnak új szakmai területekre és lokációra. A tervezhetőség, a motiváció nemcsak a szakmai és a tehetséggondozó programjaink képzési elemeiben, hanem az egyéni és a rendszerszintű kommunikációban is megjelenik. A belső, tehetséggondozást is elősegítő portál »Hol látod magad a vállalaton belül öt év múlva?« kérdésére adott válasz például távlatokban gondolkodásra ösztönöz, adott esetben új területek felé inspirálja, navigálja a munkatársakat” – mondja Safrankó Edit.
A már az Electroluxnál dolgozó szakemberek számára nyilvánosan elérhetők a pályázható helyi, európai és globális pozíciók a belső állásportálon.
„A lakóhely, kivéve kifejezetten a gyári feladatokat, szinte sosem akadálya egy pozíció betöltésének. A hibrid munka új perspektívát kínál és hatékonyan működik vállalatunknál. Habár magyar szakemberek dolgoznak a vállalat stockholmi központjában, Olaszországban és Lengyelországban is, sokan Magyarországról töltenek be regionális vagy akár globális pozíciókat. Azaz nem feltétlenül kell külföldre vagy másik városba költözni egy szakmai kihívásokban gazdag, fejlődési lehetőséget és megújulást kínáló pozícióért, de akiket vonz egy ilyen szakmai út, azok számára fennáll a lehetőség. Az Electrolux útlevelet jelent a mérnököknek, legyen szó tapasztalt szakemberről vagy frissdiplomásról” – fűzi a fentiekhez Safrankó Edit.
Egy nyíregyházi vegyész negyvenévesen besokallt a munkahelyén, és bár előtte sosem vállalkozott, belevágott a környezettudatos tisztítószerek fejlesztésébe és gyártásába. Kulcsár Ildikó cége, a Natur Cleaning termékek gyártója kerüli a szokványos megoldásokat, ami nemcsak azon látszik, hogy az irodában alapfelszerelés a járóka. A Natur Cleaning története a mosószertől a forraltbor-illatú mosogatószerig és a több százmilliós árbevételig.
„Drága Jogtanácsos Asszony, édes nénénk, hidd el, nem a te hibád.Tudjuk, mit érzel, ismerünk téged. Az organikus fair trade kávét választod. Ha lehet, gyalog jársz. Vagy biciklivel. Bepipálod a kis ikszet, ráfizetsz a repülőjegyre néhány eurót, hogy hátha tényleg ki tudod valamennyire egyensúlyozni az utazásod karbonlábnyomát. Műanyag palackot soha nem vennél a kezedbe, komolyan gondolkozol azon, hogy áttérsz a vegánságra, és […]
Szerencsejáték Zrt.
2022 Június Támogatói tartalom Szerencsejáték Zrt.
A magyarországi sorsjegytörténelem számos ikonikus pillanatot tudhat magáénak. A játék több mint százéves hazai múltjában az osztálysorsjegyeket a borítékos játékok váltották fel, idén 30 éve pedig az első, mai értelemben vett kaparós sorsjegyek is megjelentek. A Gyors Lutri játék száguldása fenekestől forgatta fel a szerencsejátékpiacot, amely az egyik legdinamikusabb növekedést tudhatja magáénak az elmúlt 10 évben.