Hozunk pár újdonságot. Itt van rögtön egy világpremier, a sztárkommentelő, aki a lap szélén pár személyes mondatot hozzáfűz a cikkhez – én még ilyet nem láttam máshol. Alföldi Róbert vállalta, hogy ő lesz az első, és így rögtön két igazi Forbes-arc is került a megújuló lap címlapjára. Hány évesen kapott Commodore-t, hányszor nem volt pénze zsemlére, és hány cégével […]
Hozunk pár újdonságot. Itt van rögtön egy világpremier, a sztárkommentelő, aki a lap szélén pár személyes mondatot hozzáfűz a cikkhez – én még ilyet nem láttam máshol. Alföldi Róbert vállalta, hogy ő lesz az első, és így rögtön két igazi Forbes-arc is került a megújuló lap címlapjára.
Hány évesen kapott Commodore-t, hányszor nem volt pénze zsemlére, és hány cégével bukott meg?
Van annál forbesosabb, mint ha valaki nem végzi el az egyetemet, hanem épít egy, a világpiacon is sikeres céget, majd arra fordítja az energiáját és pénzét, hogy minél virágzóbb magyar üzleti kultúrát teremtsen? Na, ugye. Ezért is jó, hogy Balogh Petyát mostanáig tartogattuk a címlapra – pedig már a legelső számban is szerepelt –, és Bánáti Anna most ült le vele és szüleivel beszélgetni arról, hogy miből lesz a Forbes-arc? Hány évesen kapott Commodore-t, hányszor nem volt pénze zsemlére, és hány cégével bukott meg? A Forbes-sztorik a legritkább esetben egyenes vonalúak és egyenletesek. Az egy másik pálya.
Jó két éve, hogy a magyar közel- és régmúltat feldolgozó film- és sorozatprojektek nyerik el a Káel Csaba kormánybiztos fémjelezte Nemzeti Filmintézet (NFI) legnagyobb fejlesztési, előkészítési, gyártási és promóciós támogatásait. Ez most a trend, mondhatni a stratégia. Ha kell, milliárdos állami támogatásokból fog megelevenedni nagy vásznon és otthoni kijelzőn a tatárjárás, Hunyadi János vagy március tizenötödike, hol Rákay Philip-estül, hol Kevin Spacey-stül. Tíz készülő produkció és bemutatójuk várható dátuma, az eddig elnyert összeg szerinti csökkenő sorrendben.
Hunyadi János-sorozat (2023. ősz) 10,6 milliárd forint „Korábban sosem látott, nemzetközi léptékű tévésorozatról” lelkendezik az NFI közleménye. Ehhez képest nem globális streamingóriáson, hanem a TV2-n debütál majd a Bán Mór regényein alapuló tíz epizód – a két zárórészt először külön mozifilmként mutatják be. Producere a kanadai–magyar Robert Lantos (Csodálatos Júlia, Eastern Promises – Gyilkos ígéretek).
Összes NFI-támogatás (forintban): • 1,5 millió – forgatókönyv-fejlesztés • 76,88 millió – gyártás-előkészítés • 3,61 milliárd – gyártás • 6,92 milliárd – gyártás (kormányhatározat alapján)
2. Most vagy soha! (2024. tavasz) 4,8 milliárd forint Az egykori Z+ zenecsatornáról, ma a kormánypárti influenszereket tömörítő Megafon Központból ismert Rákay Philip produceri és írói felügyeletében születik kalandfilm március tizenötödikéről. Első nagyjátékfilmes projektjéhez a 4,8 milliárd forintos állami gyártási támogatásából kétmilliárdot a kormány áll. A rendező az IMDB közösségi értékelőn 4,2/10 pontos Pesti balhét is elkövető Lóth Balázs, Petőfi Sándort a Nemzeti Színházban játszó, a Karinthy Színházat is igazgató Berettyán Nándor formálja meg.
Anno Hajdu Szabolcs (Fehér tenyér, Ernelláék Farkaséknál) is akart Petőfi-filmet csinálni. 2007-es origós interjújában arról filozofált, hogy Petőfi családját ismerve hősének bizony szlovákul kellene megszólalnia.
3. Hadik (2022. december) 2,4 milliárd forint Trill Zsolt (Kaméleon) alakítja a 18. századi huszárt, Hadik Andrást az alkotók által „sodró lendületű”, „hihetetlen vágta” és „forgószél” jelzőkkel körülírt mozifilmben. Tavaly 1,6 milliárd forint gyártási támogatást szavazott meg az NFI döntőbizottsága, azóta – a többi listáshoz képest szokatlan módon – négy környi pótlólagos támogatást kapott.
4. A láthatatlan gyilkos (2023) 2,4 milliárd forint A Színház- és Filmművészeti Egyetem kuratóriumi tagja, Lajos Tamás produkciós cégei révén rendszerint sikerrel pályázik az NFI-nél. Vezető producerként jegyzett projektjei közül az ifjú Semmelweis Ignácról szóló mozifilmjéért kapta a nyilvántartás szerinti eddigi legnagyobb gyártási támogatását, csaknem 2,3 milliárdot (plusz szkriptfejlesztés és előkészítés). Producertársa a Forbes szerinti 20. leggazdagabb magyar, Vida József ex-Takarék-vezér és friss Opus Global-vezérigazgató. Rendezi: az Oscar-jelölt Koltai Lajos (Sorstalanság, Este).
5. Tündérkert (2023. ősz) 2,2 milliárd forint Politikai thriller készül Móricz Zsigmond Erdély-trilógiájának első kötetéből, rendezője Magyarország egyik leglelkesebb filmese, a Hurok című időutazós filmet is jegyző Madarász Isti (Lelkessége tényleg határtalan, tessék csak őt bekövetni Twitteren!). A 17. századi Erdélybe visszaröpítő, nyolcrészes tévésorozat gyártója a Kálomista Gábor-féle Megafilm – ahonnan például az Elkúrtuk is a világra jött.
6. Blokád (2022. ősz) 1,5 milliárd forint Az első szabadon választott magyar kormányfőt, Antall Józsefet két idősíkon végigkísérő film szintén a Lajos Tamás-féle produceri garázsból érkezik, Tősér Ádám első nagyjátékfilmes rendezésében, valamint Lajos visszatérő alkotótársának, Köbli Norbertnek (Örök tél, Apró mesék) a forgatókönyvéből.
7. 1242 – A nyugat kapujában (2023. december) 1,3 milliárd forint A metoo hajnalán kirobbant szexuális zaklatási botrányai miatt Kevin Spacey (Kártyavár) máig nemkívánatos személy. Még ha a színész ellen eddig nem is született bírósági ítélet – legalábbis Soós Péter rendező (Géniusz, Haction) ezzel a kikezdhetetlen logikával indokolta az RTL.hu-nak, szerinte miért okés Spacey szerepeltetése a főgonosz olasz bíboros szerepében a tatárjárásról szóló, magyar–mongol–angol koprodukciójú filmben.
Aki még játszhat benne: Christopher Lambert (Hegylakó), Eric Roberts (Szökevényvonat), Terence Stamp (Utolsó éjszaka a Sohóban).
8. Aranybulla-sorozat (2022) 686 millió forint Filmnek tervezték, egyik forgatókönyvírója Rákay Philip lett volna. Végül sorozatként szavaztak hozzá támogatást, Rákay pedig mint producer jegyzi az Aranybulla 800. évfordulójára megálmodott négyrészes szériát. Az új Orbán-kormányból kiszorult Kásler Miklós közösségi médiás posztjai szerint több ízben is konzultált Rákayval, ha hihetünk neki, múltunk és jelenünk nagy kulturális kérdéseiről is.
9. Legyetek szeretettel (2022. december) 555,5 millió forint Boldog Brenner János szerzetes 1956 utáni meggyilkolásáról, a nyomozásról, illetve az egyházüldözés és a kommunista restauráció korszakáról hétrészes sorozat forog, a Hír TV mutatja be. Főszereplője az a Jámbor Nándor, aki az IMDB szerint eddig csak a Veszettekben, valamint az Egy a Természettel című, az azonos nevű, sok milliárd forintból tető alá hozott vadászati és természetkiállítás kísérősorozatában bír kredittel.
10. Memento Mori (nincs dátum) 306,5 millió forint Kiss-Stefán Mónika eddig dokumentum- és ismeretterjesztő filmeket rendezett, első tévés játékfilmje a váci Fehérek temploma alatt feltárt több mint 260 múmiáról és 18. századig visszanyúló múltjukról mesél. A rendező-producer a Filmhu szerint tíz éve kutatja a történetet, a múmiákat vizsgáló antropológusok önkéntes szóvivőjeként került még közelebb a témához.
Nagy változások történnek a Hiventuresnél. Miután a startupfinanszírozás területén megvalósították terveiket, a hagyományos vállalatoknak is türelmes befektetőként segítenek megvalósítani másként elérhetetlennek látszó céljaikat.
A fagyi, a lángos, a szállás… idén minden még drágább lesz itthon – ömlik mindenhonnan a turistaszezon kezdetén. Mi most mégis olyan magyarországi úti célokat ajánlunk, ahol nagyon is érdemes lábat lógatni, és ahol a csodás természeti környezet a hozzáadott érték, nem feltétlenül (na jó, vagy nem csak) a hambi vagy a pisztráng. Barlangfürdő, vadregényes szabadstrand, nógrádi focimeccs, eldugott fogadó – mutatjuk a szerkesztőség kedvenc itthoni ”töltőpontjait”.
Több mint tíz éve készítik Budapest egyik legdrágább fagylaltját, legújabban pedig kulturális mecenatúrát is felvállaltak. A Fragola alapítói, Tihanyi Eszter és Török Balázs százmillió forintos beruházással színházi előadásokat, koncerteket és kiállításokat is befogadó bisztrót nyitottak Újlipótvárosban, miután négy évvel ezelőtt már elkezdték a szezonális fagylaltbizniszt kiegészíteni pizzériákkal. Idén meglesz az egymilliárdos forgalom – már bőven nem csak gombócból.