A Daktela egy kis cseh digitális családi vállalkozásból nőtte ki magát európai szinten piacvezető céggé. A tavalyi évben 10 millió eurós árbevételt realizáltak, ami már most közel 40 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest, és ez még csak a kezdet!
Richard Baar és David Hájek cége, a Daktela az egyik legnagyobb közép-európai szolgáltató, amely vállalatok számára kínál központi kommunikációs szolgáltatásokat. 2021-ben rekordot döntöttek, árbevételük elérte a 10 millió eurót, ami 33 százalékos növekedést jelent az egy évvel korábbihoz képest.
Jelenleg Csehország és Szlovákia mellett már az Egyesült Királyságban, Magyarországon, Romániában, Szlovéniában, valamint Lengyelországban is üzemeltetnek irodákat. A Daktela ma már Csehország egyik legnagyobb SaaS (Software as a Service) vállalata. Baar és Hájek szerint a „kis családi” vállalkozás sikeresen fejlődik, lassan 200 fős csapatukkal ma már multinacionális vállalatnak számítanak.
Az eredetileg digitális központokat értékesítő és telepítő cégnek indult, majd később ügyfélkapcsolati kommunikációs központok építésére koncentráló cég jelenleg több mint 900 ügyféllel rendelkezik, köztük olyan cégekkel, mint a Rohlík (kifli.hu), a Mall, a Notino vagy a Solitea. Ugyanakkor a magyarországi ügyfélkör is szépen bővül, dolgoznak a Budmilnak, a Femcare.hu-nak és az Árukeresőnek is.
Bangkoktól Kecskemétig és a Balaton-partig egyre több helyen találkozni a Kuube okospadjaival, amelyek még annál is okosabbak, mint amennyire elsőre tűnnek. A budakalászi fejlesztő és gyártó cég nagy ugrás előtt áll, idén elérhetik az egymilliárd forint árbevételt. Eddig ellenálltak a sok befektetői megkeresésnek, de a külföldi összeszerelés képbe kerülésével valószínűleg nem sokáig lesz így.
„Ha minden megkeresést bejelölnénk, nem nagyon lenne szabad hely.” Egy falra függesztett világtérkép előtt állok a budakalászi irodában, mellettem Gallai Máté. Máté nemcsak grafikai stúdióját vezeti innen, hanem mint tulajdonos-ügyvezető a Kuube Hungary utcaibútor-gyártót is. A térképen több tucat rajzszög: ezekben az országokban komoly tárgyalásokat folytatnak a Kuube padok kihelyezéséről. Néhány hónapon belül szállítanak padokat Izraelbe, Vietnámba, Marokkóba, Ausztriába, Svájcba, Németországba és Malajziába is.
A térkép mellett balra, bekeretezve lóg egy thai napilap, a Bangkok Post három (!) nappal korábbi számának címoldala: a Kuube okospadját méltatják. Máté nemrég tért haza Bangkokból, kollégáival az üzleti negyedben, a magyar nagykövetség közelében telepítettek három Kuube okospadot. Elmosolyodom, amikor az interjú után két héttel telefonom ismét Bangkokban éri. Akkora sikert aratott a Kuube, hogy az egyik neves irodafejlesztő, a Park Ventures irodaházaihoz újabb padok kihelyezéséről tárgyaltak. Ezután még Thaiföldön „turnéznak” kisebb padjaikkal. Ha bebizonyosodik, hogy a régióban nagyobb a kereslet, keresnek technológiai partnert a helyi gyártáshoz, mondja Máté a fejleményekről.
Bangkoktól Celldömölkig Az április végi, budakalászi interjút rögtön a közepébe vágva, a Kuube raktárában kezdjük. Előtte gyorsan bemutatnak Mátray Gábor fejlesztő-designernek, aztán Máté olyan lelkesen kezd mesélni a padoknál, hogy csak öt perc múlva jut eszembe, hogy elfelejtettem felvenni, amit mond. Hamar rájövök, hogy a padok még annál is okosabbak, mint amilyennek elsőre tűnnek. A tetejükbe vagy ülőfelületükbe (típustól függően) napelemet építettek, és az így termelt energiával vezeték nélküli töltőkön vagy a padba épített USB-portokon lehet telefont tölteni, és a pad egyben wifi-hotspot is lehet.
Minden padon van digitális kijelző, amin megjelenítik az aktuális UV-sugárzást, hőmérsékletet, páratartalmat és légszennyezettséget. A bútorok télen is működnek. Ha a kevesebb napsütés miatt nincs elég energia a rendszerben, kiírják a kijelzőre a még működő funkciókat. Ezt a pluszt a Kuube konkurensei nem tudják.
Van audiorendszerrel felszerelt és érintőkijelzős padjuk is. Utóbbi ráadásul kétirányú kommunikációra ad lehetőséget, a kijelzőn futó reklámokat vagy márkaüzeneteket a megrendelő igényei szerint tudják alakítani, és külsőleg is tudják márkázni a padokat, illetve a felhasználót is meg tudják szólítani, például kikérni a véleményét egy adott kezdeményezésről vagy termékről.
A padok dizájnjára tavaly a milánói dizájnhéten is felfigyeltek. Máté büszkén meséli, hogy egy külföldi kiállításon azt hitték, az Apple fogott hirtelen padgyártásba, és a Kuube terméke az övék. Nemcsak az okosutcabútorok fejlesztése zajlik Magyarországon, gyártatnak is itthon. Az alumíniumszerkezetet Bicskén, az edzett, ragasztott üveget Pilisvörösváron, a napelempaneleket Ráckevén gyártják, és egy budapesti asztalos készíti, magyar kőrisfából, a simogatnivalóan kellemes ülőfelületeket. A csip viszont náluk is „szitokszó” egy ideje, a félvezetőket az elektronikához ők is külföldről szerzik be, nem épp zökkenőmentesen.
Az élmény frissessége miatt Bangkok sokszor szóba kerül, de Máté hangsúlyozza, hogy az itthoni telepítések ugyanolyan fontosak. Eddig körülbelül hatvan padot helyeztek ki. Van már Kuube okosbútor Budapest több kerületében, Balatonalmádiban, Csopakon, Keszthelyen, Veszprémben, Pakson, Kecskeméten, Várpalotán, Ecséden és Celldömölkön is. „Ezek a padok Bangkok üzleti negyedében éppúgy megállják a helyüket, mint – és ez is valódi példa – a Zala megyei Nagypáliban vagy Tokaj felújított óvárosában és a Bodrog partján” – mondja Máté.
Magic Johnsont is elvarázsolták „Vandálok? Nem nagyon vannak, sőt, még én szoktam bíztatni az embereket, hogy nyugodtan ugráljanak a padokon” – mondja amikor azt feszegetem, meddig maradnak ilyen jó állapotban a padok a kültéri használatban. Persze volt, hogy graffitit kellett lemosniuk, de azt mondja, legkorábban kihelyezett padjaik három év használat után is szinte új állapotúak, persze ők is nagyon figyelnek az alapanyagok tartósságára. A padjaikhoz három év alapgarancia jár, és némi pluszköltségért üzemeltetést is vállalnak. (Ebbe belatartozik az elektronika évenkénti takarítása, szükség esetén a faelemek kezelése, és a rendszeres szoftverfrissítés is.)
Az egyik legnagyobb feladat a kijelző időjáráshoz igazítása volt. A padoknak a téli mínuszokat és a nyári, bőven 40 Celsius-fok feletti meleget (35 fok felett beépített ventilátorok hűtik a padokat) vagy a horvát tengerparti klímát is bírniuk kell. Utóbbi példa nem véletlen, a Tungsrammal partnerségben a horvátországi Skradin vitorláskikötőjébe is helyeztek ki Kuube okospadot 2020-ban.
A kikötőben szokta múlatni az időt Bill Gates, a világ egyik leggazdagabb embere, és számos celeb is, arról pedig konkrétan tudnak, hogy Magic Johnson legendás kosaras, a Los Angeles Lakers korábbi játékosa is ült skradini padjukon. „Nem annyira ismerem a celebeket” – mondja szerényen Máté, amikor felvetem, hogy ki tudja hány híresség töltötte a telefonját vagy netezett a Kuube padján. A Tungsram is szeretett volna okospadot fejleszteni, de körülnézve a piacon rátaláltak a Kuube-ra, majd a budakalászi bázist meglátogatva rájöttek, hogy ők sem tudnának jobbat, mesél a (jelenleg csődvédelem alatt álló) óriásvállalattal való disztribúciós szerződésről Máté.
A nagyobb padokon négy négyzetméter napelem van, ezek télen is százszázalékon működnek. Minél kisebb egy pad, annál kisebb napelemet tudnak rászerelni, így korlátozottabb a téli működés is.
Romániában már több padot telepítettek, ott már disztribútoruk és leányvállalatuk is van, és német, valamint spanyol partnerjelöltekkel is tárgyalnak. Hosszabb távon helyi összeszerelésben vagy helyi gyártásban is gondolkoznak, mivel a világ keleti feléről rengeteg megkeresést kapnak, és a drága, időigényes szállítás miatt célszerűbb lenne bizonyos munkafolyamatokat külföldön végezni.
Már lejöttek a tervezőasztalról
Kuube Expo: Ezeket a mobil kiállító egységeket a Nemzeti Kulturális Alap felkérésére fejlesztették. A mozgásérzékelős, LED-es oszlopok segítségével kihoznák az utcára a kultúrát. A prototípus már elkészült, a Kuube Expo az idén debütálhat Budapesten, a pontos helyszínt még egyeztetik.
Kuube Stop: Az okos busz- és villamosmegálló tetején nemcsak napenergiát, hanem esővizet is gyűjtenek majd, azzal öntöznék a megállóba integrált zöldfalat. A padokhoz hasonlóan ebben is vannak érintőkijelzők, vezetékmentes QI-töltők, USB-portok, különböző környezeti szenzorok és tömegközlekedést támogató megoldások. A prototípus teszteléséről már tárgyalnak.
Mikromobilitási szigetek: A Kuube két másik magyar startuppal, a napelemes térburkolatokat gyártó Platióval és az e-roller-töltőkkel foglalkozó Rollinnal mikromobilitási pontok fejlesztésébe kezdett. Ezeken a pontokon nemcsak a közösségi rollereket lehetne leparkolni vagy cserélni, hanem a helyben megtermelt zöldenergiával lehet majd tölteni a telefont, de akár a rollert is.
Röpködnek a több százmilliós ajánlatok Máté fejéből 2017-ben, egy óbudai séta alkalmával pattant ki az ötlet, hogy itt áll ez a sok pad, tűz rájuk a nap, nem lehetne-e ezt hasznosítani. „Elmeséltem többeknek, de nem vettek annyira komolyan, bennem viszont ott maradt a gondolat.” Elmondta az ötletet Mátray Gábornak is – aki mostanra a Kuube vezető fejlesztője lett –, majd két évig pihent az ötlet, de végül mégis belekezdtek a megvalósításba. Az éles indulás évében, 2020-ban mindössze ötöt adtak el, és tavaly is még csak harmincat gyártottak, idén viszont ennek legalább a tízszeresét fogják. Várakozásaikkal ellentétben nemcsak önkormányzatok, hanem cégek is érdeklődnek.
A cégek nemcsak padot vennének, Mátéék már számos komoly befektetői ajánlatot kaptak. „De eddig ellenálltunk.” A legnagyobbat tavaly: a cseh ARX magántőke-befektető társaság hétszázmillió forintot adott volna a Kuube-ért és a Hiventures is megkereste őket. Jelenleg egy svájci nagyvállalattal, a Stahlbau und Bauservice Swiss AG-vel tárgyalnak egy disztribútori szerződésről, illetve egy esetleges tulajdonrészszerzésről. Jelen állás szerint Máténak 85 százalékos tulajdonrésze van, a maradék 15 százalék egy angyalbefektetőjüké.
Máté is látja, hogy idén nagyságrendet lépnek, először fordulhatnak nyereségbe az egymilliárd forintra becsült árbevétellel, és képbe kerülhet a külföldi gyártás. Szükségszerűen lesz döntési pont a befektetőkkel kapcsolatban is. Azt mondja, a fiatalok különösen szeretik padjaikat. Az egyik legkedvesebb visszajelzés az volt, amikor az egyik padjuk mellett elsétálva azt hallotta, hogy egy srác annyit mondott a telefonba, hogy „találkozzunk a padnál”. Miközben csak azon a téren legalább egy tucat pad volt.
Tessék végre valakinek az 51-es generációval is foglalkozni, hogy egy ilyen padnál én pl. hozzá merjek nyúlni, és értsem, hogy mi miért van, és én is tudjam használni! Tessék azokkal is foglalkozni, akik nem a tech világba születtek bele! Jelzem, én onnan indultam, hogy postán várakozni, amíg interurbán kapcsolják Budapestet… Innen eljutottam a számítógép és az internet teljesen természetes és elengedhetetlen használatáig, szóval nyitott vagyok, de egy ilyen padnál nem mernék semmit sem használni…
A klímaváltozás miatt sűrűsödő hőhullámok, valamint a városi hőszigethatás miatt városaink egyre többször válnak forró katlanná. A betondzsungel nemcsak eltárolja a hőt, de a lebetonozott környezetben könnyebben okoznak villámárvizet az egyre gyakoribb felhőszakadások is. Villámárvizek akkor alakulnak ki, amikor pár óra alatt több tíz milliméter csapadék hullik, és ezt ilyen gyors ütemben a felszín nem képes megfelelően elvezetni. A rossz levegő, a zaj, […]
Nincs olyan minta, rajz, grafika, festmény, amit ne tudnának rávarázsolni Kis Arnold Thinwood Szemüvegszabóságában a keretekre. Vibráló színek, merész vonalak, meglepő minták és váratlan anyagok. Illés Kati extravagáns, bátor, önmagukat százszázalékosan vállaló nőknek készíti cipőit. Reményi Éva ékszerei pedig szerencsét hoztak már Sipos Zsuzsanna díszletberendezőnek is, aki a Talisman kollekció robusztus, aranyozott réz fülbevalóját és karkötőjét viselte az Oscar-díjátadón. Három hazai dizájner, (legalább) három különböző stílus.
Burján Safirát megviselte a közösségi média, volt férjét, Zsombort pedig az ügyvezetés, ezért úgy döntöttek, közös vállalkozásuk, a Szafi Products nagyobb részétől megválnak. A mindenmentes termékekben itthon úttörőnek számító cég vezetését az Ipsits házaspár veszi át tőlük – ők korábban a Schobert Norbi féle Update-franchise építésében edződtek.