Magazinok Impresszum Belépés Sötét mód Világos mód
Forbes Levegő 2022            Húsz menő fenntarthatósági projekt
Forbes Forbes
2022 Június Üzlet Forbes

Forbes Levegő 2022 Húsz menő fenntarthatósági projekt

Vannak a listán régi ismerősök, akiket már bemutattunk a Forbesban vagy a Forbes.hu-n. Mások tevékenysége még sosem..

Vissza a tartalomhoz Következő cikk

Szervezte és összeállította: Galavits Patrik

Írta: Fekete Emese, Galavits Patrik, Gólya Ági, G. Tóth Ilda, Kis Judit, Oberfrank Balázs, Takács Dalma

Illusztráció: Csillag Anita
Fotók: Orbital strangers

A folytatáshoz vedd meg
a Forbes magazin aktuális számát!

Ha már megvetted, csak jelentkezz be!

Belépés Magazin vásárlása

Ajánlott cikkek

Hatékony fogyasztás az energiaválság ellenszere
Schneider Electric Schneider Electric
2022 Június Támogatói tartalom Schneider Electric

Hatékony fogyasztás az energiaválság ellenszere

Hogyan küzdhetünk meg a növekvő energiaigényekkel a harmadik energiaválság közepén?

Vissza a tartalomhoz Következő cikk

A jelenlegi világpolitikai helyzet rávilágított nemcsak Magyarország, de sok más európai ország sebezhetőségére is, hiszen nagyban támaszkodunk az import energiahordozókra. A tárolási kapacitások növelése önmagában nem megoldás. Az energiahatékonyság összességében legalább annyira fontos része az egyenletnek. A villamos energia tárolására szolgáló új módszerek 

kifejlesztése időbe telik, csakúgy, mint további atomerőművek építése. Racsek Dániellel, a Schneider Electric Zrt. EcoStruxure üzletfejlesztési és értékesítési igazgatójával beszélgettünk arról, hogyan érdemes újragondolni az energiatakarékosságról alkotott elképzeléseinket, és milyen szerepe van ebben a Schneider Electric által nyújtott szolgáltatásoknak és termékeknek.

„Az már világos, hogy azok az alternatív megoldások, amik a kereslet csökkentésére összpontosítanak, nem fognak megvalósulni. Minden ember, otthon, vállalat és szolgáltató egyre több elektromos eszközt használ. A népesség és a gazdaság növekedése is azt jelenti, hogy a világnak jóval több energiára lesz szüksége. Ez még a szélturbinák és napelemek hatalmas méretű építése esetén is a fosszilis tüzelőanyagok további felhasználását jelenti.

Ahhoz, hogy az emberiség el tudja érni a klíma- és fenntarthatósági céljait, miközben nem vagyunk hajlandók az eszközeinket és az általuk nyújtott kényelmet feladni, új energiafelhasználási működést kell megalkotnunk, a technológia, a digitalizáció és a különböző piaci szereplők segítségével” – kezd bele a modern energiaikörkép felvázolásába Racsek Dániel. Reális, és egyben ijesztő jövőkép és megoldandó feladat!

ENERGIA 4.0

Az üzletfejlesztési és értékesítési igazgató szerint ha az elektromosság idővonalát nézzük, akkor jelenleg a 4.0 verzióban vagyunk. Az egész az elektromosság feltalálásával kezdődött, majd az elosztás és a megújuló energiák után elérkeztünk a digitalizációhoz. „Ez az a technológiai fejlődés, ami megteremti a hatékony energiatermelés, -elosztás és -felhasználás lehetőségét is. A Schneider EcoStruxure Platfromjának lényege is az, hogy a legújabb informatikai technológiákat ötvözve maximális energiahatékonyságot és fenntarthatóságot érhessünk el” – fogalmaz. Az EcoStruxure otthonokba, épületekbe, adatközpontokba, infrastruktúrába és iparágakba szánt, IoT-képes nyílt, más eszközökhöz könnyen illeszthető felépítése és platformja kibővített biztonságot, megbízhatóságot, hatékonyságot, fenntarthatóságot és csatlakoztathatóságot biztosít a felhasználók számára. A digitális átalakulás erejével optimalizált épületekben akár 80 százalékkal csökkenhetnek a mérnöki költségek, akár 75 százalékkal lehet kevesebb a karbantartási költség és akár 50 százalékkal a karbonlábnyom.

„A Schneider által biztosított termékek és szolgáltatások azért is kritikusan fontosak, mert tendencia a villamosítás, a járművek és épületek fosszilis tüzelőanyagokról a villamos energia használatára való átállása. Az elektromos energiával kapcsolatban sok a zavar az ügyfelek körében, és ezért sok az edukációval kapcsolatos feladatunk. A vállalatok és a fogyasztók hajlamosak úgy gondolni például az elektromos járművekre, mint egy újabb berendezésre, amelyet bedugnak egy dugaljba, – nem veszik figyelembe, hogy ez hogyan befolyásolhatja az energiaellátást és a hálózatot” – mondja Racsek Dániel, rávilágítva arra, hogy az elektromos energia még mindig sokak fejében egy maximálisan környezetkímélő megoldásnak tűnik. „Jelenleg a megtermelt villamos energia kétharmadát elveszítjük, mire az elér a felhasználókhoz. Pontosan ezért ennyire fontos az energiahatékonyság, mert a fogyasztónál megtakarított minden egység valójában hármat ér, ha a környezetünket nézzük” – teszi hozzá. 

Az elektromos autók felboríthatják a piacot, mai formájukban nem fogják bírni a terhelést a hálózatok.

A szakember szerint az elektromosautó-töltés társasházi szinten kifejezetten nagy kihívást fog jelenteni a jövőben, leginkább azért, mert a beruházók alábecsülik a kapacitásigényt. „Azt látjuk, hogy a társasházak parkolóinak tervezési szakaszában a beruházók általában 20 százalék körüli autótöltési kapacitással dolgoznak. Most a magyar utakon 27–28 ezer zöldrendszámos autó van, amit azért még a magánpiac hajt. A következő néhány évben sok multinacionális cég rá fog állni, hogy operatív lízinggel elektromosautó-flottát alakítson ki, amit aztán a dolgozók az irodában, családi és társasházakban is akarnak majd tölteni. Jelenleg patthelyzetet látunk ezen a téren, mert továbbra is az áramszolgáltatótól várjuk a kimeríthetetlen – villamos hálózati – erőforrást, miközben a meglévő infrastruktúrával a lehetőségeink végéhez értünk. Ezért is hoztuk létre az ország első dinamikus terhelésmenedzsment rendszerét elektromos autók számára, hogy napi tapasztalatot gyűjtsünk a lehetséges megoldásokra, beleértve a méretezést, a hálózat kialakítását. Az autók töltése standard működésben jól behatárolható, nappal dolgozol, este akarsz tölteni, de akkor sem minden nap. Az, hogy ez a teljesítmény, akár névlegesen is, de mindenki számára parkolóbeállóként állandóan rendelkezésre álljon, luxus. A dinamikus terhelésmenedzsment rendszerünk biztosítja, hogy a ház működéséhez szükséges energiaigény mindig rendelkezésre álljon és csak a maradékot veszi igénybe az autók töltéséhez” – magyarázza a szakértő. A rendszer figyelembe veszi, hogy melyik autó mennyi ideje tölt, új autók csatlakozásakor pedig folyamatosan kiegyenlítődik a teljesítmény. A Schneider egyébként a teljes flottáját világszerte elektromos autókra fogja cserélni a közeljövőben. Nem csoda, hogy ilyen fejlesztésekkel a háta mögött és ilyen törekvésekkel maga előtt a Schneider 2021-ben elnyerte a világ legfenntarthatóbb vállalata címet. 

ENERGIAELLÁTÁS ÉS ELLÁTÁSBIZTONSÁG

Egyre több vállalat tűz ki tiszta energiával kapcsolatos célokat, viszont még nem tudják, hogyan érhetik el ezeket. A vállalkozásoknak két alapvető választási lehetőségük van: vagy máshol épített, megújuló energiát hasznosító erőműből vásárolnak energiát, vagy saját telephelyükön telepítenek olyan energiarendszereket, mint a mikrogridek. „A mikrohálózatok kis, független energiatermelő berendezések csoportosulásai, melyek képesek a változó energiaigényekre reagálva szabályozni és kiegyensúlyozni az energiaigényt és -ellátást, valamint a tárolást. A mikrogrid egyes ügyfelek számára ijesztő szó. Mi igyekszünk megmutatni az ügyfeleknek, hogy modulárisan is fel lehet építeni a rendszert, és idővel fokozatosan bővíteni további energiaforrások, szoftver és vezérlési technológia hozzáadásával. Emellett itt térünk vissza oda, hogy háromszor hatékonyabb lesz a rendszer, hiszen a termeléstől a fogyasztóig nem veszítjük el a megtermelt energia kétharmadát” – fejti ki. 

AZ OKTATÁSBAN A JÖVŐ

A Schneider nemcsak nemzetközi szinten, hanem magyar vonatkozásokban is beépítette a fenntarthatóságot üzleti stratégiájába, amiben az oktatásban való részvétel is fontos szerepet kapott, Racsek Dánielnek is ez az egyik szívügye. A vállalat kutatásfejlesztésre és felsőoktatásra fókuszáltan közel százmillió forintos oktatási beruházást indított el. „Ez az eddigi legnagyobb szabású oktatásfejlesztési programunk, ami oktatási anyagként 2023 elejétől lesz elérhető bizonyos egyetemeken tanuló mérnökök számára.”

Ossza meg ismerőseivel:
Vissza a tartalomhoz Következő cikk
Topolay Gábor Topolay Gábor
2022 Június Rapid Topolay Gábor

Fördős Zé

Vissza a tartalomhoz Következő cikk
Hard Rock Cafe Hard Rock Cafe
2022 Június Támogatói tartalom Hard Rock Cafe

7+1 bennfentes tény, amitől minket is elkap a Hard Rock Hotel életérzés

A Hard Rock Hotel Budapestbe lépve rögtön világsztárnak érezhetjük magunkat. A főváros szívében, a Nagymező utca és..

Vissza a tartalomhoz Következő cikk
Forbes Forbes
2022 Június start Forbes

A valóság, és ami helyette lesz

Vissza a tartalomhoz Következő cikk
Table Suite Restaruant Table Suite Restaruant
2022 Június Támogatói tartalom Table Suite Restaruant

TABLE Suite Restaurant & Event Space - Egy hely, ahol semmi nem szab gátat az elképzeléseidnek, álmaidnak…

Budapest belvárosában egy 180 négyzetméteres nagypolgári lakás ad otthont a TABLE Suite Restaurant & Event Space-nek, amely..

Vissza a tartalomhoz Következő cikk
Forbes Forbes
2022 Június start Forbes

Karanténkilók, multiverzum, halálszelídítés

Új sorozatokkal, formátumokkal robbantjuk be a megújult Forbes.hu-t. Meghagytunk jó néhány régebbit is. Mindenképp..

Vissza a tartalomhoz Következő cikk
Electrolux Electrolux
2022 Június Támogatói tartalom Electrolux

Biztos háttér, globális szakmai belépőjegy a világ minden pontjára

Az Electrolux – a vállalat nyíregyházi beruházásával – a jövő gyárát építi Magyarországon. A globális vállalat..

Vissza a tartalomhoz Következő cikk
Összes cikk
Előfizetői ÁSZF ÁSZF melléklet Hirdetési ÁSZF Klubkártya ÁSZF Adatkezelési tájékoztató Rendezvény ÁSZF Szerzői jogok Kapcsolat Médiaajánlat Szerzők Előfizetés Fizetési tájékoztató
© 2022 Mediarey Hungary Services Zrt.
Simple vásárlói tájékoztató

Adatkezelési nyilvántartási szám: NAIH-78438/2014
Simple vásárlói tájékoztató