Budapest belvárosában egy 180 négyzetméteres nagypolgári lakás ad otthont a TABLE Suite Restaurant & Event Space-nek, amely kortárs képzőművészek munkáival és egyedi enteriőrjével a tökéletes helyszínt biztosítja bármilyen igényes, különleges rendezvény megszervezéséhez.
Fodor Eszter Dalma tulajdonos a magyar gasztronómiában egyedülállót hozott létre, amint megnyitotta a TABLE-t 2019-ben. A lakosztályétterem koktélbárral, óriási látvány- és háttérkonyhával, kiemelkedő szervizzel és akár 60 vendégnek is elég térrel adja meg az otthonos hangulatot, bármilyen rendezvényről is álmodjon az odaérkező.
Eszter 2018-ban vásárolta az ingatlant, amit egy 13 hónapos felújítási munkálat követett, minek eredményeképpen 2019 szeptemberében a TABLE megnyitotta kapuit. Akkor még két tulajdonossal, ám nem sokkal később Eszter kivásárolta partnerét, így jelenleg ennek a gasztronómiai különlegességnek az egyedüli tulajdonosa.
Célja egy olyan egyéni és intim tér létrehozása volt, amely magában foglalja a vendéglátóipar és a gasztronómia minden élményét. 10 éves tapasztalata során végigjárta a vendéglátás minden területét, miközben belekóstolt a rendezvényszervezésbe is. Emiatt pontosan tudja, hogy mik az igények, amikor valaki egy privát rendezvény megszervezésére készül, legyen szó szülinapról, céges buliról, tematikus estről vagy egy meetingről. Rutinja, tapasztalata és kreativitása segített abban, hogy a TABLE-t sikerre vigye, és ne csak egy egyszerű és látványos rendezvényhelyszínt hozzon létre, hanem egy olyat, ami magában hordozza az üzleti diszkréciót, a minőségi ételeket és italokat, a kiemelkedő szervizt, és mindent, amire szükségük lehet a vendégeknek egy exkluzív szórakozáshoz.
Bangkoktól Kecskemétig és a Balaton-partig egyre több helyen találkozni a Kuube okospadjaival, amelyek még annál is okosabbak, mint amennyire elsőre tűnnek. A budakalászi fejlesztő és gyártó cég nagy ugrás előtt áll, idén elérhetik az egymilliárd forint árbevételt. Eddig ellenálltak a sok befektetői megkeresésnek, de a külföldi összeszerelés képbe kerülésével valószínűleg nem sokáig lesz így.
„Ha minden megkeresést bejelölnénk, nem nagyon lenne szabad hely.” Egy falra függesztett világtérkép előtt állok a budakalászi irodában, mellettem Gallai Máté. Máté nemcsak grafikai stúdióját vezeti innen, hanem mint tulajdonos-ügyvezető a Kuube Hungary utcaibútor-gyártót is. A térképen több tucat rajzszög: ezekben az országokban komoly tárgyalásokat folytatnak a Kuube padok kihelyezéséről. Néhány hónapon belül szállítanak padokat Izraelbe, Vietnámba, Marokkóba, Ausztriába, Svájcba, Németországba és Malajziába is.
A térkép mellett balra, bekeretezve lóg egy thai napilap, a Bangkok Post három (!) nappal korábbi számának címoldala: a Kuube okospadját méltatják. Máté nemrég tért haza Bangkokból, kollégáival az üzleti negyedben, a magyar nagykövetség közelében telepítettek három Kuube okospadot. Elmosolyodom, amikor az interjú után két héttel telefonom ismét Bangkokban éri. Akkora sikert aratott a Kuube, hogy az egyik neves irodafejlesztő, a Park Ventures irodaházaihoz újabb padok kihelyezéséről tárgyaltak. Ezután még Thaiföldön „turnéznak” kisebb padjaikkal. Ha bebizonyosodik, hogy a régióban nagyobb a kereslet, keresnek technológiai partnert a helyi gyártáshoz, mondja Máté a fejleményekről.
Bangkoktól Celldömölkig Az április végi, budakalászi interjút rögtön a közepébe vágva, a Kuube raktárában kezdjük. Előtte gyorsan bemutatnak Mátray Gábor fejlesztő-designernek, aztán Máté olyan lelkesen kezd mesélni a padoknál, hogy csak öt perc múlva jut eszembe, hogy elfelejtettem felvenni, amit mond. Hamar rájövök, hogy a padok még annál is okosabbak, mint amilyennek elsőre tűnnek. A tetejükbe vagy ülőfelületükbe (típustól függően) napelemet építettek, és az így termelt energiával vezeték nélküli töltőkön vagy a padba épített USB-portokon lehet telefont tölteni, és a pad egyben wifi-hotspot is lehet.
Minden padon van digitális kijelző, amin megjelenítik az aktuális UV-sugárzást, hőmérsékletet, páratartalmat és légszennyezettséget. A bútorok télen is működnek. Ha a kevesebb napsütés miatt nincs elég energia a rendszerben, kiírják a kijelzőre a még működő funkciókat. Ezt a pluszt a Kuube konkurensei nem tudják.
Van audiorendszerrel felszerelt és érintőkijelzős padjuk is. Utóbbi ráadásul kétirányú kommunikációra ad lehetőséget, a kijelzőn futó reklámokat vagy márkaüzeneteket a megrendelő igényei szerint tudják alakítani, és külsőleg is tudják márkázni a padokat, illetve a felhasználót is meg tudják szólítani, például kikérni a véleményét egy adott kezdeményezésről vagy termékről.
A padok dizájnjára tavaly a milánói dizájnhéten is felfigyeltek. Máté büszkén meséli, hogy egy külföldi kiállításon azt hitték, az Apple fogott hirtelen padgyártásba, és a Kuube terméke az övék. Nemcsak az okosutcabútorok fejlesztése zajlik Magyarországon, gyártatnak is itthon. Az alumíniumszerkezetet Bicskén, az edzett, ragasztott üveget Pilisvörösváron, a napelempaneleket Ráckevén gyártják, és egy budapesti asztalos készíti, magyar kőrisfából, a simogatnivalóan kellemes ülőfelületeket. A csip viszont náluk is „szitokszó” egy ideje, a félvezetőket az elektronikához ők is külföldről szerzik be, nem épp zökkenőmentesen.
Az élmény frissessége miatt Bangkok sokszor szóba kerül, de Máté hangsúlyozza, hogy az itthoni telepítések ugyanolyan fontosak. Eddig körülbelül hatvan padot helyeztek ki. Van már Kuube okosbútor Budapest több kerületében, Balatonalmádiban, Csopakon, Keszthelyen, Veszprémben, Pakson, Kecskeméten, Várpalotán, Ecséden és Celldömölkön is. „Ezek a padok Bangkok üzleti negyedében éppúgy megállják a helyüket, mint – és ez is valódi példa – a Zala megyei Nagypáliban vagy Tokaj felújított óvárosában és a Bodrog partján” – mondja Máté.
Magic Johnsont is elvarázsolták „Vandálok? Nem nagyon vannak, sőt, még én szoktam bíztatni az embereket, hogy nyugodtan ugráljanak a padokon” – mondja amikor azt feszegetem, meddig maradnak ilyen jó állapotban a padok a kültéri használatban. Persze volt, hogy graffitit kellett lemosniuk, de azt mondja, legkorábban kihelyezett padjaik három év használat után is szinte új állapotúak, persze ők is nagyon figyelnek az alapanyagok tartósságára. A padjaikhoz három év alapgarancia jár, és némi pluszköltségért üzemeltetést is vállalnak. (Ebbe belatartozik az elektronika évenkénti takarítása, szükség esetén a faelemek kezelése, és a rendszeres szoftverfrissítés is.)
Az egyik legnagyobb feladat a kijelző időjáráshoz igazítása volt. A padoknak a téli mínuszokat és a nyári, bőven 40 Celsius-fok feletti meleget (35 fok felett beépített ventilátorok hűtik a padokat) vagy a horvát tengerparti klímát is bírniuk kell. Utóbbi példa nem véletlen, a Tungsrammal partnerségben a horvátországi Skradin vitorláskikötőjébe is helyeztek ki Kuube okospadot 2020-ban.
A kikötőben szokta múlatni az időt Bill Gates, a világ egyik leggazdagabb embere, és számos celeb is, arról pedig konkrétan tudnak, hogy Magic Johnson legendás kosaras, a Los Angeles Lakers korábbi játékosa is ült skradini padjukon. „Nem annyira ismerem a celebeket” – mondja szerényen Máté, amikor felvetem, hogy ki tudja hány híresség töltötte a telefonját vagy netezett a Kuube padján. A Tungsram is szeretett volna okospadot fejleszteni, de körülnézve a piacon rátaláltak a Kuube-ra, majd a budakalászi bázist meglátogatva rájöttek, hogy ők sem tudnának jobbat, mesél a (jelenleg csődvédelem alatt álló) óriásvállalattal való disztribúciós szerződésről Máté.
A nagyobb padokon négy négyzetméter napelem van, ezek télen is százszázalékon működnek. Minél kisebb egy pad, annál kisebb napelemet tudnak rászerelni, így korlátozottabb a téli működés is.
Romániában már több padot telepítettek, ott már disztribútoruk és leányvállalatuk is van, és német, valamint spanyol partnerjelöltekkel is tárgyalnak. Hosszabb távon helyi összeszerelésben vagy helyi gyártásban is gondolkoznak, mivel a világ keleti feléről rengeteg megkeresést kapnak, és a drága, időigényes szállítás miatt célszerűbb lenne bizonyos munkafolyamatokat külföldön végezni.
Már lejöttek a tervezőasztalról
Kuube Expo: Ezeket a mobil kiállító egységeket a Nemzeti Kulturális Alap felkérésére fejlesztették. A mozgásérzékelős, LED-es oszlopok segítségével kihoznák az utcára a kultúrát. A prototípus már elkészült, a Kuube Expo az idén debütálhat Budapesten, a pontos helyszínt még egyeztetik.
Kuube Stop: Az okos busz- és villamosmegálló tetején nemcsak napenergiát, hanem esővizet is gyűjtenek majd, azzal öntöznék a megállóba integrált zöldfalat. A padokhoz hasonlóan ebben is vannak érintőkijelzők, vezetékmentes QI-töltők, USB-portok, különböző környezeti szenzorok és tömegközlekedést támogató megoldások. A prototípus teszteléséről már tárgyalnak.
Mikromobilitási szigetek: A Kuube két másik magyar startuppal, a napelemes térburkolatokat gyártó Platióval és az e-roller-töltőkkel foglalkozó Rollinnal mikromobilitási pontok fejlesztésébe kezdett. Ezeken a pontokon nemcsak a közösségi rollereket lehetne leparkolni vagy cserélni, hanem a helyben megtermelt zöldenergiával lehet majd tölteni a telefont, de akár a rollert is.
Röpködnek a több százmilliós ajánlatok Máté fejéből 2017-ben, egy óbudai séta alkalmával pattant ki az ötlet, hogy itt áll ez a sok pad, tűz rájuk a nap, nem lehetne-e ezt hasznosítani. „Elmeséltem többeknek, de nem vettek annyira komolyan, bennem viszont ott maradt a gondolat.” Elmondta az ötletet Mátray Gábornak is – aki mostanra a Kuube vezető fejlesztője lett –, majd két évig pihent az ötlet, de végül mégis belekezdtek a megvalósításba. Az éles indulás évében, 2020-ban mindössze ötöt adtak el, és tavaly is még csak harmincat gyártottak, idén viszont ennek legalább a tízszeresét fogják. Várakozásaikkal ellentétben nemcsak önkormányzatok, hanem cégek is érdeklődnek.
A cégek nemcsak padot vennének, Mátéék már számos komoly befektetői ajánlatot kaptak. „De eddig ellenálltunk.” A legnagyobbat tavaly: a cseh ARX magántőke-befektető társaság hétszázmillió forintot adott volna a Kuube-ért és a Hiventures is megkereste őket. Jelenleg egy svájci nagyvállalattal, a Stahlbau und Bauservice Swiss AG-vel tárgyalnak egy disztribútori szerződésről, illetve egy esetleges tulajdonrészszerzésről. Jelen állás szerint Máténak 85 százalékos tulajdonrésze van, a maradék 15 százalék egy angyalbefektetőjüké.
Máté is látja, hogy idén nagyságrendet lépnek, először fordulhatnak nyereségbe az egymilliárd forintra becsült árbevétellel, és képbe kerülhet a külföldi gyártás. Szükségszerűen lesz döntési pont a befektetőkkel kapcsolatban is. Azt mondja, a fiatalok különösen szeretik padjaikat. Az egyik legkedvesebb visszajelzés az volt, amikor az egyik padjuk mellett elsétálva azt hallotta, hogy egy srác annyit mondott a telefonba, hogy „találkozzunk a padnál”. Miközben csak azon a téren legalább egy tucat pad volt.
Tessék végre valakinek az 51-es generációval is foglalkozni, hogy egy ilyen padnál én pl. hozzá merjek nyúlni, és értsem, hogy mi miért van, és én is tudjam használni! Tessék azokkal is foglalkozni, akik nem a tech világba születtek bele! Jelzem, én onnan indultam, hogy postán várakozni, amíg interurbán kapcsolják Budapestet… Innen eljutottam a számítógép és az internet teljesen természetes és elengedhetetlen használatáig, szóval nyitott vagyok, de egy ilyen padnál nem mernék semmit sem használni…
A nagyvárosok mindig szélsőséges érzelmeket szültek. Ez az egyszerű megfigyelés adta az ötletet, hogy öt évvel ezelőtt, az első Forbes Urban különszámba megírjuk vállaltan szubjektív, ámde annál szórakoztatóbb budapesti listánkat. Bagi úr ismét elővette karcos ceruzáját.
„Drága Jogtanácsos Asszony, édes nénénk, hidd el, nem a te hibád.Tudjuk, mit érzel, ismerünk téged. Az organikus fair trade kávét választod. Ha lehet, gyalog jársz. Vagy biciklivel. Bepipálod a kis ikszet, ráfizetsz a repülőjegyre néhány eurót, hogy hátha tényleg ki tudod valamennyire egyensúlyozni az utazásod karbonlábnyomát. Műanyag palackot soha nem vennél a kezedbe, komolyan gondolkozol azon, hogy áttérsz a vegánságra, és […]
Budapest, Andrássy út 19. Az olyan belső tereket, mint amilyeneket új sorozatunkban bemutatunk, kevesen láthatják a maguk teljes valójában. Ezeket az enteriőröket luxus, elegancia és időnként némi titokzatosság lengi be.
Új, mégis ismerős területekre merészkedett az Épduferr a tavalyi évben. Az új üzletágak hatalmas sikernek bizonyultak, a cég mégis inkább lassan, fokozatosan építkezik tovább, a legfontosabbnak ugyanis a hosszú távú stabilitást tartják. Palkovics Milán Dániellel, az Épduferr igazgatóságának elnökével ültünk le beszélgetni.