→ Több évtizedes rutinjuk dacára a Forbes globális vagyonvadászai még nem találkoztak az orosz nagyfőnök magánvagyonának mértékénél titokzatosabb számmal. Nehezebb megsaccolni, mint a rejtőzködő Dupont-örökösök vagy Erzsébet királynő vagyonát, vagy akár Joaquin „El Chapo” Guzmán drogpénzeit. Papíron Putyin szerény köztisztviselő. Hivatalos pénzügyi kimutatásai évi 140 ezer dollárnyi jövedelemről (50 millió forint), három gépkocsiról, két kis […]
→ Több évtizedes rutinjuk dacára a Forbes globális vagyonvadászai még nem találkoztak az orosz nagyfőnök magánvagyonának mértékénél titokzatosabb számmal. Nehezebb megsaccolni, mint a rejtőzködő Dupont-örökösök vagy Erzsébet királynő vagyonát, vagy akár Joaquin „El Chapo” Guzmán drogpénzeit. Papíron Putyin szerény köztisztviselő. Hivatalos pénzügyi kimutatásai évi 140 ezer dollárnyi jövedelemről (50 millió forint), három gépkocsiról, két kis lakásról, egy lakókocsiról és néhány parkolóhelyről szólnak. De igen valószínű, hogy több milliárd dollárja van.
Az egy évtizeden át Oroszországban üzletelő amerikai Bill Browder – ő lobbizta ki azt a Magnyitszkij-törvényt, ami lehetővé teszi, hogy az Egyesült Államok vagyonzárolásokkal büntessen emberijog-sértéseket – biztos benne, hogy 2003-ban, Mihail Hodorkovszkij olajmilliárdos letartóztatása után Putyin alkut kötött az oligarchákkal. „Add nekem a vagyonod felét, és megengedem, hogy megtartsd a másik felét.” Browder azt állítja, Putyin azzal fenyegetőzött, hogy nem csupán a vagyonukat veszi el, de le is csukatja őket, ha nem állnak be a sorba. Ezek alapján Browder 2017-ben kétszázmilliárd dollárra becsülte Putyin vagyonát. Ezzel versenyben lett volna a világ leggazdagabbja címért.
Browdernek nincsenek bizonyítékai. Arra azonban van bizonyíték, hogy Putyin – hatalmát erősítendő – rábírta a Jelcin-korszak oligarcháit, hogy adjanak el vagyontárgyakat az orosz államnak. 2005-ben Roman Abramovics 13,1 milliárd dollár készpénzért eladta a Szibnyeft olajcégben még meglevő pakettjét egy állami konglomerátumnak, a Gazpromnak. A tranzakció megnövelte Putyin kontrollját az ország szénhidrogénvagyona felett. Aztán 2013-ban Mihail Fridman és German Han oligarchacsoportja 56 milliárd dollárért eladta olajvállalatát, a TNK-BP-t az állami kézben levő Rosznyeftnek. (Az üzletben a brit BP-t is kivásárolták.)
Az Electrolux – a vállalat nyíregyházi beruházásával – a jövő gyárát építi Magyarországon. A globális vállalat büszke svéd gyökereire és skandináv értékeken alapuló működésére. A cégcsoport stockholmi központjában dolgozó Safrankó Edittel a mérnökképzésről, a multikulturális mindennapok előnyeiről és arról beszélgettünk, hogy egy magyar szakember számára milyen lehetőségeket kínál a svéd vállalat Magyarországon és világszerte.
Az Electrolux három helyszínen van jelen Magyarországon. Nyíregyházán és Jászberényben egy-egy kiemelt gyáregység üzemel (Jászberény logisztikai központ is, ahol a külföldön gyártott termékek disztribúciója zajlik), míg Budapesten a belföldi értékesítési és a marketing szervezet, az Electrolux Ügyfélszolgálat központja, valamint az Electrolux Csoporthoz tartozó helyi támogató szervezetek (termékminőség, logisztika, kontrolling) működnek.
Safrankó Edit 2017-ben csatlakozott a vállalathoz, jelenleg Stockholmban dolgozik, az Electrolux Group Operations HR és Kommunikáció alelnöke. Férjével és két gyermekével költözött Svédországba. „Ahhoz, hogy külföldön építsd a karrieredet, rugalmasnak kell lenned: a szakmai képzettségen és a személyes motiváción túl a családod támogatása is elengedhetetlen hozzá, hiszen új kultúrába csöppensz. Mivel egyetemistaként is éltem külföldön, és ezt megelőzően is dolgoztam más országban, mi talán könnyebben tudtuk azt mondani, hogy Svédországba költözünk. A stockholmi irodában 67 ország képviselői dolgoznak együtt, és ez a kulturális sokszínűség rengeteget ad az embernek a mindennapokban – engem személy szerint inspirál a multikulturális közeg, ami az Electroluxnál nem üres szólam” – mondja Safrankó Edit.
GLOBÁLIS BELÉPŐ NYÍREGYHÁZÁRÓL
Az Electrolux világszerte az Ipar 4.0 szabványoknak megfelelő digitális, ipari automatizációs és robot-technológiák bevezetésén dolgozik. „Célunk új, automatizált, digitalizált gyártástechnológia bevezetése, tervezett fejlesztéseken keresztül gyárainkban világszerte” – mondja Safrankó Edit. Magyarországon az Electrolux szabolcsi egysége szintén jelentős átalakuláson megy át: a már zajló fejlesztéseknek, az összesen 100 millió eurós beruházásnak köszönhetően az Ipar 4.0 referenciagyára épül Nyíregyházán.
„Az Electrolux 30 éves magyarországi történetének legnagyobb beruházása a nyíregyházi fejlesztés. Mérnökeink a legmodernebb technológiai környezetben dolgozhatnak, és a beruházás többéves időtartama alatt kollégáink nemzetközi projektcsapat tagjaként építik a jövő munkahelyét. Amit látni kell: egy Nyíregyházán elhelyezkedő mérnök azzal, hogy csatlakozik a vállalathoz, automatikusan a helyi és a nemzetközi projektmunkák részese is lesz. Egy ilyen munkakörnyezet új távlatokat nyit az egyéni szakmai fejlődésben. HR vezetőként pontosan látom, hogy ha valaki kellő nyitottsággal és érdeklődéssel érkezik az Electroluxhoz, például Nyíregyházára, valóban fejlődhet, és globális szinten is kinyílhatnak előtte az ajtók, mert bekerül egy nemzetközi véráramba” – emel ki egy praktikus ok-okozati összefüggést Safrankó Edit.
PEOPLE FIRST! – MUNKATÁRSAINK JÓLLÉTE VÁLLALATUNK SIKERÉNEK KULCSA
Az etikus munkavégzés, az etikus üzletvezetés, a folyamatos tanulás, fejlődés alapvető fontosságú a cégen belul. A hibrid és digitális megoldások lehetővé teszik, hogy egy mérnök a világ bármely pontján nemzetközi projektekben dolgozzon. A vállalaton belüli nyitott pályázati lehetőségek, a munka és a magánélet egyensúlya (a wellbeing), valamint a vezetői kultúra az Electrolux stratégiájának központi elemei.
„Az emberközpontú és együttműködésen alapuló működés vállalatunk kulcseleme. Nagyon fontos a tisztelet, az elfogadás, a bevonás, a másik fél meghallgatása. Minden vélemény és ötlet számít. A vezetőképző programunkban a business leadership mellett a people leadership is rendkívül hangsúlyos. A HR rendszereket is úgy alakítjuk ki, hogy előremozdítsák a munkatársak szakmai érdeklődésének megfelelő fejlődését” – sorolja a skandináv munkakultúra erősségeit és az azokból fakadó előnyöket Safrankó Edit.
TEHETSÉGGONDOZÁS ÉS FEJLŐDÉSI LEHETŐSÉGEK
Az Electroluxnál kiemelt HR stratégiai cél a tehetséggondozás, a munkavállalók szakmai fejlődésének elősegítése, a karrierpreferenciák támogatása.
„Az Electrolux évente több száz fiatal mérnök számára nyit lehetőséget, hogy nálunk folytassák szakmai útjukat. Frissdiplomások számára központi gyakornoki programot kínál a vállalat, azaz a fiataloknak az egy-másfél éves időtartam alatt lehetőségük van nemzetközi környezetben elindítani a karrierjüket. A program végén több lehetőség áll előttük: sokan az adott országban maradhatnak, de igény szerint visszatérhetnek hazájukba, vagy pályázhatnak új szakmai területekre és lokációra. A tervezhetőség, a motiváció nemcsak a szakmai és a tehetséggondozó programjaink képzési elemeiben, hanem az egyéni és a rendszerszintű kommunikációban is megjelenik. A belső, tehetséggondozást is elősegítő portál »Hol látod magad a vállalaton belül öt év múlva?« kérdésére adott válasz például távlatokban gondolkodásra ösztönöz, adott esetben új területek felé inspirálja, navigálja a munkatársakat” – mondja Safrankó Edit.
A már az Electroluxnál dolgozó szakemberek számára nyilvánosan elérhetők a pályázható helyi, európai és globális pozíciók a belső állásportálon.
„A lakóhely, kivéve kifejezetten a gyári feladatokat, szinte sosem akadálya egy pozíció betöltésének. A hibrid munka új perspektívát kínál és hatékonyan működik vállalatunknál. Habár magyar szakemberek dolgoznak a vállalat stockholmi központjában, Olaszországban és Lengyelországban is, sokan Magyarországról töltenek be regionális vagy akár globális pozíciókat. Azaz nem feltétlenül kell külföldre vagy másik városba költözni egy szakmai kihívásokban gazdag, fejlődési lehetőséget és megújulást kínáló pozícióért, de akiket vonz egy ilyen szakmai út, azok számára fennáll a lehetőség. Az Electrolux útlevelet jelent a mérnököknek, legyen szó tapasztalt szakemberről vagy frissdiplomásról” – fűzi a fentiekhez Safrankó Edit.
A Daktela egy kis cseh digitális családi vállalkozásból nőtte ki magát európai szinten piacvezető céggé. A tavalyi évben 10 millió eurós árbevételt realizáltak, ami már most közel 40 százalékos növekedést jelent az előző évhez képest, és ez még csak a kezdet!
Írta: Simó György Jonas Bendiksen, a Magnum Photos, a fotós újságírás egyik, ha nem a leghíresebb intézményének fényképésze 2021-ben jelentette meg legújabb munkáját, a The Book of Velest – avagy a Velesz könyvét. Négyfős véleménycsapat váltja egymást hónapról hónapra a pódiumon.Júliusban más jön! Velesz a kereszténység előtti pogány szláv hitvilág egyik fontos istene, a föld, a vizek és az alvilág ura, az ég, a villámok […]
Az amerikai Forbes negyed évszázada nyomozza a milliárdos oligarchák viselt dolgait, boncolja politikai kapcsolataikat, homályba vesző tulajdonviszonyaikat és nyakatekert offshore eszközeiket. Minden, amit tudni kell a Vlagyimir Putyin hatalma révén gazdagodó elitről.
Tavaly óta minden online pénztárgéppel rendelkező üzlet számára kötelező, hogy valamilyen digitális fizetőeszközt is elfogadjon. A törvény miatt rengeteg kkv szerzett be bankkártyaterminált, viszont a többségük még mindig nem igazán bízik benne – mutatott rá a PSC CEE Kft. vezérigazgatója.