A nagyvárosok mindig szélsőséges érzelmeket szültek. Ez az egyszerű megfigyelés adta az ötletet, hogy öt évvel ezelőtt, az első Forbes Urban különszámba megírjuk vállaltan szubjektív, ámde annál szórakoztatóbb budapesti listánkat. Bagi úr ismét elővette karcos ceruzáját.
Szabihíd A folyó fölött, a híd közepén ücsörögni, kézben fröccsel, nyilván naplementében. Már-már klisé, de nem rossz.
Bubi Jobb hajtani, mint valaha. És végre terjeszkedik is, többek között Józsefvárosban és Újbudán.
Operaház A budapesti – elfogultság nélkül mondom – a világ egyik legszebb operaháza. Mióta elkészült a felújítása, még teljesebb az élmény. Ki kell próbálni!
A magyarországi sorsjegytörténelem számos ikonikus pillanatot tudhat magáénak. A játék több mint százéves hazai múltjában az osztálysorsjegyeket a borítékos játékok váltották fel, idén 30 éve pedig az első, mai értelemben vett kaparós sorsjegyek is megjelentek. A Gyors Lutri játék száguldása fenekestől forgatta fel a szerencsejátékpiacot, amely az egyik legdinamikusabb növekedést tudhatja magáénak az elmúlt 10 évben.
A magyar sorsjegytörténelem 1896-ban, a hazánk ezeréves fennállását ünneplő kiállítással vette kezdetét, ugyanis az első, úgynevezett osztálysorsjegyek bevételéből éppen ezt az eseményt finanszírozták. A Kapisztrán téri Állami Nyomdában az akkori legszigorúbb körülmények között készültek azok a sorsjegyek, amelyek először hozták lázba a szerencsevadászokat. Népszerűségükhöz nem csak a nagyösszegű nyeremények, hanem a magas nyerési esély is hozzájárult.
4 FORINTTAL AZ OLIMPIÁRA
1967. december 2-án újszerű játéktechnikával ismerkedhettek meg a játékosok, ugyanis megjelentek a gyűrűzárral ellátott borítékos sorsjegyek, amelyek 4 forintos árukkal akár 50 ezer forintos nyereménnyel kecsegtettek. Az első sorozat bevételéből finanszírozták a magyar csapat részvételét az 1968-as mexikói olimpián. Az ötkarikás játékokra készített borítékos sorsjegy induló szériáját alig néhány nap alatt elkapkodták, de a játék újabb sorozatai sem maradtak a fiókban. A játékszelvényt 23 éven keresztül értékesítették, az utolsó borítékos 1990. október 31-én kelhetett el.
A nemzeti lottótársaság 1991-es megalakulását követő évben jelent meg a mai értelemben vett első kaparós, a Gyors Lutri, amely átírta a sorsjegytörténelmet, hiszen a korábbiaknál biztonságosabb és korszerűbb technikával készült.
DIGITÁLIS SZERENCSE
A kaparós sorsjegyek térnyerésében újabb mérföldkőnek számított az online értékesítési technológia bevezetése, amelyet 2005-ben valósított meg a Szerencsejáték Zrt.
Ennek köszönhetően számos értékesítési ponton valósulhatott meg a terminálon keresztül történő sorsjegy-értékesítés, amely a kaparósok népszerűségének látványos növekedéséhez vezetett.
A 2020-ban betörő világjárvány fordulópontot jelentett a sorsjegyértékesítésben is. A játékosvédelmi szempontokat, valamint a játékosigényeket szem előtt tartva 2020 októberében elstartoltak az e-sorsjegyek. A folyamatos termékfejlesztésnek köszönhetően jelenleg már 20-féle e-sorsjegy érhető el a nemzeti lottótársaság digitális felületén.
A sorsjegyfejlődés azonban nem csak ezen a területen figyelhető meg, hiszen az elmúlt évek tendenciái alapján elmondható, hogy a kaparósok edukatív célt is szolgálnak. Egy-egy játék alkalmával az adott témakörre épülő sorsjegy informálja a szerencsevadászokat többek közt a fenntarthatóság témakörében. Ennek mentén pedig már nem csak a 100%-ban újrahasznosítható termékek jelentek meg a kínálatban, hanem a 100%-ban újrahasznosított alapanyagból készült játékok is. A legújabb, Ökokaland sorsjegypár egyedisége abban rejlik, hogy Magyarországon először jelent meg olyan kaparós játék, amely a fenntarthatóságot és a környezettudatosságot nem csak középpontba helyezi, hanem kézzelfoghatóvá is teszi.
A Szerencsejáték Zrt. adatai azt mutatják, hogy az elmúlt 10 évben hatszorosára nőtt a sorsjegyforgalom, idén pedig további kétszámjegyű bővülés várható.
Jó két éve, hogy a magyar közel- és régmúltat feldolgozó film- és sorozatprojektek nyerik el a Káel Csaba kormánybiztos fémjelezte Nemzeti Filmintézet (NFI) legnagyobb fejlesztési, előkészítési, gyártási és promóciós támogatásait. Ez most a trend, mondhatni a stratégia. Ha kell, milliárdos állami támogatásokból fog megelevenedni nagy vásznon és otthoni kijelzőn a tatárjárás, Hunyadi János vagy március tizenötödike, hol Rákay Philip-estül, hol Kevin Spacey-stül. Tíz készülő produkció és bemutatójuk várható dátuma, az eddig elnyert összeg szerinti csökkenő sorrendben.
„Megyek Dániába gasztrotúrára!” Erre a bejelentésre tizenöt éve még értetlenkedő fejcsóválás lett volna a reakció, ma már irigykedés. És ez a Noma miatt van így.
Nincs olyan minta, rajz, grafika, festmény, amit ne tudnának rávarázsolni Kis Arnold Thinwood Szemüvegszabóságában a keretekre. Vibráló színek, merész vonalak, meglepő minták és váratlan anyagok. Illés Kati extravagáns, bátor, önmagukat százszázalékosan vállaló nőknek készíti cipőit. Reményi Éva ékszerei pedig szerencsét hoztak már Sipos Zsuzsanna díszletberendezőnek is, aki a Talisman kollekció robusztus, aranyozott réz fülbevalóját és karkötőjét viselte az Oscar-díjátadón. Három hazai dizájner, (legalább) három különböző stílus.