Másfél évtizede nem volt ekkora az egy évvel ezelőtti árakhoz viszonyított infláció, mint most márciusban. Mondhatnád erre: kösz, Sherlock, én is érzem! De akkor is, hol csúsztak így félre a dolgok? Te megrágtad már magadban, hova jutottunk a covid kezdete óta?
Az internet hőskorában induló online cégek, a magyar vállalkozási kultúrát is alakító pionírok és a New York-i tőzsdére igyekvő élstartupok is vannak első Forbes Cloud 50 összeállításunkban. A Forbes.hu-n összegyűjtöttük a felhőből az ötven legfontosabb – és legérdekesebb – magyar magáncéget, íme közülük néhány.
Írta: Szalai Péter // Szerkesztette: Zsiborás Gergő
Az első magyar Cloud 50 listánkból kiderül, hogy a felhő ma már inkább erőforrás, és nem csak egyszerűen egy „másik hely”, ahol az adataink vannak. Az elmúlt időszak legnagyobb nyertesei egyértelműen az e-kereskedők, akiknek egyik napról a másikra kellett sokszoros igényt kiszolgálniuk. A legjobbak a mennyiség mellé minőséget is tudtak tenni, és a járvány okozta lezárások, korlátozások visszavonása után is életünk részei maradtak. Ha bankolunk, autót hívunk, a céges videós megbeszéléseket akarjuk hatékonyabbá tenni, vagy csak okosabb otthonban akarunk élni, a felhő ott van láthatatlanul, és kiszolgálja nemcsak a megnövekedett, de a fenntarthatóságot célként megfogalmazó igényeket is.
Bankmonitor Alapító-CEO: Sándorfi Balázs Szektor: IT-szolgáltatás, pénzügy A pénzügyi döntések meghozatala embert próbáló feladat, többek között azért, mert ipari mennyiségű adat, ajánlat és opció közül kellene kiválasztani a lehető legjobb megoldást. Ebben segít a Bankmonitor.hu, ahol a bankpiac kínálatának 95 százaléka megtalálható és objektíven összehasonlítható. Emellett az ország legpontosabb pénzügyi kalkulátorai és alkalmazásai segítik a felhasználókat, hogy átgondolt döntéseket hozhassanak.
Bitrise Alapítók: Birmacher Barnabás, Balla Dániel, Benei Viktor Szektor: IT-szolgáltatás Az egyetlen Magyarországról induló alapítói csapat, amelyik megjárta a neves New York-i startupkeltetőt, a Y Combinatort. A 2014-ben alapított Bitrise által fejlesztett szolgáltatás könnyebbé és hatékonyabbá teszi a mobilalkalmazás-fejlesztők életét. Automatizálja a fejlesztési folyamat nagy részét, pénzt, időt és erőforrást spórol meg az appokat üzemeltető cégeknek, illetve maguknak a fejlesztőknek is. Új generációs infrastruktúrájával egyes klienseinél hatvan százalékkal gyorsabbá vált a szoftverfejlesztés folyamata. A szolgáltatás szinte teljesen testreszabható, legyen szó Android, iOS vagy bármely más operációs rendszerről, és olyan óriások használják, mint a Wise, a Careem vagy a Mozilla. A Bitrise 2021 novemberében úgy írt alá szerződést egy hatvanmillió dolláros befektetésről a patinás amerikai Insight Partnersszel, hogy személyesen nem is találkoztak. Szeretnék elérni azt az érettségi szintet, hogy New Yorkban tőzsdére mehessenek.
Chameleon CEO, alapító: Szarvas Péter Szektor: okosváros, mobilitás A Chameleon Smart Home okosotthon-rendszerében a felhasználók úgy képesek egyszerre kezelni eszközeiket, hogy nem számít, milyen gyártmányú eszközök látják el az egyes funkciókat. Az okosotthonban távolról vezérelhető a víz, az áram, az árnyékolás, a hűtés vagy a fűtés. Mindez a felhőalapú technológiának köszönhetően történhet akár a világ egy távoli pontjáról is. A csapat víziója szerint egy okostársasház egyszerre fókuszál arra, hogy a lakók egyéni preferenciái teljesüljenek, és a ház is a lehető leghatékonyabban működjön, miáltal a költségek tíz százalékát is megtakaríthatják az okosotthonokban.
A Chameleon rendszerét már kilencszáz társasházi lakásban és háromszáz egyéni otthonban, jellemzően családi házakban használják. A Hiventures 2022 elején hétszázmillió forintot fektetett az okosotthont a gazdaságosabb és zöldebb jövőt ígérő okosvárosok alapkövének tartó startupba. A Chameleon célja az, hogy Budapest is felkerüljön a fejlődő okosvárosok listájára.
Extreme Digital Társalapító, CEO: Várkonyi Balázs Szektor: e-kereskedelem A Dohány utcai apró üzlethelyiségből startoló vállalkozás kényszerből fordult anno az online értékesítés irányába. A trendeket diktálva vált a hazai e-kereskedelem egyik legnagyobb szereplőjévé, a hatékonyság növelése érdekében már egészen korán a felhőalapú megoldások felé fordulva. Eredetileg számítógépeket és digitális fényképezőgépeket árultak, a kínálatban ma már több mint százezer féle termék található, köztük az elektronikai iparágtól olyan távol eső árucikkek is, mint a könyvek vagy a játékok.
Az Extreme Digital az évek során hibrid modellre váltott, azaz több boltot is nyitott, és 2019-ben egyesült az Emaggal, így piacvezető lett az e-kereskedelmi szektorban Magyarország mellett a régióban is. Az összeolvadás utolsó fejezete 2022 áprilisában valósult meg, amikor a két cég közös platformról kezdte el kiszolgálni az ügyfeleit.
Ingatlan.com Alapító-CEO: Mészáros Dávid Szektor: e-kereskedelem, pénzügyi közvetítés 1997-ben a magyar internet még meglehetősen kihalt volt, és csak néhány honlap árválkodott rajta. Itt jelent meg Mészáros Dávid építész egyetemista egy olyan szájttal, amivel az volt a célja, hogy legyen egy helyen elérhető az ország összes eladó és kiadó ingatlanja. Az Ingatlan.com első verziója azóta értelemszerűen számos radikális változáson esett át, de a kitűzött cél nem változott, és ennek is köszönhető, hogy a számos extra funkcióval kiegészített szájt megkerülhetetlenné vált az ingatlanpiacon. Jelenleg az ország több mint 2800 településén kínálnak eladásra vagy kiadásra ingatlanokat az Ingatlan.com-on, és ma már a KSH-val együtt is adnak ki piaci adatokat. Gyorsan reagáltak az ukrajnai háborúra is, ingyen adtak hirdetési felületet a menekülőket lakással segítő civileknek és segítőknek.
Prezi Társalapítók: Somlai-Fischer Szabolcs, Halácsy Péter, Árvai Péter Szektor: IT-szolgáltatás, média A Prezi kommunikációs és prezentációs alkalmazásait, szolgáltatásait a világ minden országában használják, köztük gigakonszernek is, például az IBM, a Cisco, a Lufthansa vagy a BMW. A cég terméke, a Prezi Video képes együttműködni például a Zoom, a Microsoft Teams, a Google Meet vagy a Slack szoftverekkel, így egyszerűen integrálható a széleskörűen használt munkahelyi vagy oktatási rendszerekbe. A PowerPoint-gyilkosnak induló alkalmazás mára olyan vizuális kommunikációs eszközzé érett, ahol a belépési küszöb relatíve alacsony, a felhasználók bátran teret adhatnak fantáziájuknak és kreativitásuknak. A magyar alapítású világcég képes volt megmutatni, hogy az egymást követő diákon túl is van élet, és az bizony sokkal izgalmasabb is lehet. A pandémia nagy lökést adott a videós fejlesztéseiknek és azok használatának is, újabban pedig tudatosan célozták meg a hibrid munkavégzésre átállókat. Kulturálisan hatalmas hatást gyakoroltak a magyar startup-ökoszisztémára és vállalkozói közegre: megmutatták, hogy a digitális világban tényleg nincsenek határok, és csak a bátorságon múlik, hogy az ötletekből milyen valóság lesz.
Roksh Társalapító, CEO: Kövesdi Áron Szektor: e-kereskedelem, logisztika A fura nevű Roksh eredetileg egy tudatosabb, olcsóbb és gyorsabb vásárlást ajánló ár-összehasonlító szájtnak indult, de mára komplett logisztikai hálózatot működtető online élelmiszerbolttá vált – nem függetlenül az e-kereskedelem pandémia okozta felfutásától. A felhasználók számos bolt online kínálatából választhatnak és rendelhetnek termékeket. Amikor az Aldi – először Budapesten – elindította online üzletágát, nemcsak az ötletet, de a platformot is a Roksh hozta az üzletbe.
Share Now Tulajdonos: Veres Tibor — Wallis Szektor: okosváros, mobilitás A Share Now egyike a közösségi közlekedésre, konkrétan autómegosztásra építő, gombamód szaporodó projekteknek. A felhőalapú technológiának köszönhetően a felhasználónak nem kell betérnie semmilyen irodába, egy mobilalkalmazáson kereshet magának járművet egy meghatározott zónán belül, azt egyszerűen kibérelheti, és a számlát is az appban egyenlítheti ki. Az igényektől függően percdíjas, órás vagy napos csomag is választható, sőt nyáron többhetes belföldi nyaralásra is vihetünk már kocsit. A szolgáltató autói tavaly négymillió kilométert tettek meg. Célja nemcsak a flotta bővítése, hanem hogy minél jobban integrálódjon a budapesti közösségi közlekedésbe.
Módszertan Az összeállításba olyan, legalább húsz százalékban magyar kézben lévő, privát – nem tőzsdei – társaságok kerültek be, amelyek főtevékenységükhöz a felhőtechnológiát használják, illetve olyan egyedi fejlesztésen dolgoznak, ami segít bővíteni a felhő-ökoszisztémát. Összesen hat nagyobb kategóriából (IT-szolgáltatás, e-kereskedelem, agrárium, fintech, mobilitás és okosváros, egészségügy) válogattuk ki legutóbbi elérhető üzleti beszámolójuk alapján a legnagyobb forgalmú társaságokat. A listára nem vettünk fel olyan cégeket, amelyek kampány jelleggel, erőforrásintenzív feladatokhoz használnak felhőtechnológiát, de alaptevékenységük legalább nyolcvan százaléka nem ott, hanem a fizikai térben zajlik (szolgáltató- és gyártócégek). Az összeállításban számos iparági szakember és tanácsadócég volt segítségünkre.
Ossza meg ismerőseivel:
T-Systems Magyarország
2022 Május Támogatói tartalom T-Systems Magyarország
A Forbes CLOUD 50 listájának megjelenése egy sokak által várt lehetőség arra, hogy ennek az ökoszisztémának a szereplői jobban megismerjék egymás képességeit – osztották meg véleményüket a T-Systems Magyarország szakértői. „További hozzáadott érték a software-as-a-service cégek megjelenése, és örülök neki, hogy akár napi szinten is elindul újabb és újabb cloud architektúrák építése” – fogadta lelkesen a Forbes legújabb listáját a T-Systems Magyarország Strategy & Governance divíziójának igazgatója. Bódi Gábor számára azok a legérdekesebb szereplők, akik vertikális területekről érkeznek és start-up jelleggel tűnnek fel a piacon. „Ez nagyon jó irány” – vélekedett, azzal érvelve, hogy a piacvezető Észak-Amerika hasonló listájára most már nagyon sok start-up felfér. Az ilyen vállalkozásoknak a pályáját jól nyomon lehet követni, lévén „a piacnak van egyfajta evolúciója, ami sok korábbi, integrátor szerepbe bújt vállalattól ered, élükön épp a T-Systems-szel” – fűzte hozzá.
Beckhoff Automation Kft.
2022 Május Támogatói tartalom Beckhoff Automation Kft.
A Beckhoff Automation megoldásait világszerte számos területen alkalmazzák, míg Magyarországon az autóiparban kiemelkedő a jelenléte. Az 1980-ban alapított német vállalat ma már több mint 75 országában van jelen, és határozza meg fejlesztéseivel az ipari automatizálás irányait. Hogyan tud a folyamatosan növekvő cég több mint 40 éve rugalmasan működni, és mindig versenytársai előtt járni? Kell-e tartanunk a gépek fokozódó térnyerésétől, és hogyan menthetik meg a világot a mérnökök? Hans Beckhoff-fal, a vállalat alapító-tulajdonosával és ügyvezető igazgatójával, valamint Perecz Tamással, az idén 10 éves magyar leányvállalat ügyvezető igazgatójával beszélgettünk.
Huszonévesek, mindketten modellek, és bármikor szembejöhetnek a magyar utcán. Talán kicsit hiányzik belőlük a fiatalok gondtalansága, mert nagy terheket cipelnek, de tudnak mosolyogni is. Egyikük most azért kevésbé. Eszter Prudnikova kislányával menekült az orosz-ukrán háború elől és ott harcoló férjét várja vissza. Kafiya Said Mahdi Szomáliából jött hozzánk nyolc évvel ezelőtt, és lehet, hogy soha többé nem látja édesanyját és testvéreit. Külön-külön beszélgettünk velük, ők ketten csak a fotózáson találkoztak, ahol rögtön megtalálták a közös hangot.