Monokróm és metálszínű ruhák, futurisztikus formák, ABBA-sláger, gospel és táncdalfesztiválos giccs: mindegyikből..
„Állok a kapunkban a lépcsőház alján, a betörhetetlen üvegű kapu belső oldalán, és megpróbálom kinyitni a zárat.” Szandtner Anna hátat fordít a közönségnek, úgy kezdi énekelni Az ajtó című regény első sorait visszatérő, szorongásos rémálmáról, amelyben képtelen kinyitni egy ajtót, és amikor segítségért kiáltana, csak tátog, mint a hal. Ezüst-fekete csíkos avantgárd ruhája David Bowie egyik emblematikus outfitjét idézi, a teret egy Colosseum-szerű, monumentális díszletelem uralja. Mintha az volna a cél, hogy a darabbéli Szabó Magda már a nyitányban leszögezze, méghozzá a 80-as évek underground zenei világának segítségével: ikon, sztár vagyok.A következő jelenetben a másik főszereplő, Emerenc, az író bejárónője (Pogány Judit) a mesebeli kripta kettős karéjának közepén landolt, fémesen csillogó, repülő csészealjban ül – hiszen olyan maga is, mint egy ufó. Idegenként csöppent ebbe a világba, és mindenkitől távolságot tartva érzi csak biztonságban magát, a lakásába se enged be senkit. Ők ketten mégis jól kiegészítik egymást – ahogyan a két kör alakú, időnként egymásba forgó Colosseum-részlet a színpadon.
Vad kezdés – kell pár jelenet, amíg a néző kényelmesen kezdi érezni magát Antal Csaba futurisztikus díszletei és Szabados Luca monokróm és metál, plasztikhatású jelmezei láttán. „Mivel a regény is tele van ókori görög, római és egyéb mitikus utalásokkal, valami archaikus látványt akartunk az előadásban, és olyan jelmezeket, amelyek a Colosseumot és az ufót összekötik. A 70-es, 80-as évek absztrakt formákból építkező stílusa pedig hordoz magában mitikus elemeket” – mondja Gáspár Ildikó rendező.
Szabó Magda maga is klasszika-filológusnak készült, ezért sem véletlen, hogy az európai civilizációnk alapjául szolgáló görög–római kultúra mindig jelen van az írásaiban. De nincs jelen Emerenc életében, aki a vidékről fővárosba jött, sokat megélt, kemény, elveihez minden áron ragaszkodó, titokzatos matróna. Aki nem érti, hogy mitől értékes egy Nautilus-kagyló, és ráförmed emiatt a „fekete agyagdarab” miatt Magdára, miközben a végletekig ragaszkodik ahhoz, hogy a giccses, csonka fülű kutyaszobrot az íróházaspár a lakás fő pontján állítsa ki. Emerenc nem lát különbséget az orosz és a német katona közt sem – mindkettejüket rejtegette annak idején, csak az elesettet látva bennük, akit segíteni kell.
A Beckhoff Automation megoldásait világszerte számos területen alkalmazzák, míg Magyarországon az autóiparban kiemelkedő a jelenléte. Az 1980-ban alapított német vállalat ma már több mint 75 országában van jelen, és határozza meg fejlesztéseivel az ipari automatizálás irányait. Hogyan tud a folyamatosan növekvő cég több mint 40 éve rugalmasan működni, és mindig versenytársai előtt járni? Kell-e tartanunk a gépek fokozódó térnyerésétől, és hogyan menthetik meg a világot a mérnökök? Hans Beckhoff-fal, a vállalat alapító-tulajdonosával és ügyvezető igazgatójával, valamint Perecz Tamással, az idén 10 éves magyar leányvállalat ügyvezető igazgatójával beszélgettünk.
NÉMET KISÜZLETBŐL GLOBÁLIS SIKERTÖRTÉNET
A Beckhoff Automation egy villanyszereléssel és elektronikai kiskereskedelemmel foglalkozó üzletként indult 1980-ban Németországban, mára pedig a globális ipari automatizálási piac meghatározó szereplőjévé vált. PC-alapú megoldásait az épületgépészettől az autóiparon át a gyógyszeriparig számos területen alkalmazzák. Vezérlőrendszerei lelkét a TwinCAT automatizálási szoftver adja, amelynek telepítésével bármely számítógép alkalmassá válhat a valós idejű ipari automatizálásra. A vállalat „New Automation Technology” filozófiája is a széleskörű alkalmazhatóságra utal, aminek köszönhetően a világon bárhol a legegyedibb ügyféligényeket is ki tudják szolgálni. A cégcsoport több mint 75 országban van jelen disztribútorokon és saját értékesítési hálózatán keresztül, és 40 országban – köztük Magyarországon – rendelkezik saját leányvállalattal. „Azért hozunk létre helyi érdekeltségeket és támaszkodunk helyi szakértőkre, akik ismerik a műszaki igényeket, a nyelvet és a kultúrát, hogy közel legyünk az ügyfeleinkhez, és jó partnereik legyünk. Erre a fajta szoros együttműködésre különös hangsúlyt fektetünk: ügyfeleink mérnökei közvetlen kapcsolatban állnak a mi mérnökeinkkel, és ebből gyakran új termékötletek is születnek. Magas minőségű technológiát szállítunk globális szinten, de több szempontból ma is úgy működünk, mint egy rugalmas középvállalat, és az a célom, hogy ez a jövőben is így maradjon” – mondja Hans Beckhoff, hangsúlyozva, hogy számos ügyfelük a céggel együtt gyarapodott az elmúlt évtizedekben, miután a biztos út helyett az új irány felé nyitottak, amelyet a Beckhoff megoldásai támogattak.
AZ AUTÓIPARI FORRADALOM MOTORJA
Globálisan a Beckhoff az elmúlt 20 évben átlagosan évi 15 százalékkal növelte forgalmát, 2021-ben pedig ennél is magasabb, 28 százalékos növekedéssel 1,182 milliárd euró árbevételt ért el. A cégcsoport Magyarországon 2005 óta rendelkezik képviselettel, és 2012-ben az ügyféligények folyamatos növekedése miatt döntöttek a hazai leányvállalat létrehozása mellett. „Fontos, hogy az eszközeink mellé műszaki támogatást is nyújtsunk, hiszen innovatív megoldásokról van szó. Épp ezért 2019- ben a budapesti székhelyünk mellé Debrecenben is létrehoztunk egy műszaki irodát, és mindkét helyszínen jól felszerelt oktatótermekkel rendelkezünk, ahol az ügyfeleink többnapos képzéseken vehetnek részt” – emeli ki Perecz Tamás. A hazai üzlet szempontjából is fontos mérföldkő, hogy a Beckhoff 2030-ig globálisan a BMW gyártóüzemeinek kizárólagos ipari PC beszállítójává vált, hiszen éppen Debrecenben épül a BMW új üzeme. A Beckhoff megoldásait világszerte használják a járműiparban, az elektromos autómotorok gyártásához jelenleg a leghatékonyabb technológiát biztosítja, így az elektromobilitás térnyerése remek piaci lehetőség a vállalatnak. Hazánkban már most is az autóiparban meghatározó a Beckhoff technológiák alkalmazása: a magyar leányvállalat forgalmának egy jelentős részét ez az ágazat adja, a felhasználók pedig többnyire nagy nemzetközi vállalatok termelőüzemei, akikhez főként gép- és berendezésgyártó, illetve rendszerintegrátor partnereiken keresztül jutnak el a Beckhoff termékei. Az autóipar mellett a hazai szerszámgépipar szereplői közül is egyre többen választják a Beckhoff technológiáit, de a vállalat az elmúlt években többek között a Művészetek Palotájában található Fesztivál Színpad felújításához, valamint hollywoodi filmes produkciókhoz is biztosított már műszaki megoldásokat. „A 2012-es alapítás óta átlagosan évi 47 százalékos árbevétel-növekedésről beszélhetünk, 2021-ben pedig több mint 35 százalékos növekedést értünk el, és a következő években is kétszámjegyű növekedés várható” – teszi hozzá Perecz Tamás.
A MÉRNÖKÖK MENTIK MEG A VILÁGOT?
Hans Beckhoff szerint az üzleti siker kulcsa, hogy rendkívül komolyan veszik a technológiai innovációt. Az éves bevétel közel 8 százalékát fordítják kutatás-fejlesztésre, és a legtöbb területen – a műszaki alapkérdésektől a gyakorlati alkalmazásokig – saját szakembereikre támaszkodnak. „A technológiai innováció vállalati szinten beleivódott a DNS-ünkbe, aminek köszönhetően 5–7 évente olyan forradalmi újításokat hozunk létre, amelyek átírják a piaci szabályokat” – mondja az alapító, aki szerint ilyen innováció a tavaly év végén debütált új MX-rendszer, amely a villamosszekrény nélküli berendezések építését teszi lehetővé. Ez által az MX-rendszer egy újabb szintlépést jelent az ipari automatizálásban. Hans Beckhoff szükségszerűnek tartja az automatizálást az életszínvonal növelése, valamint a fenntartható gyártás érdekében, és szerinte alaptalanok az emberi munka feleslegessé válásával kapcsolatos aggodalmak. „Úgy vélem, hogy az automatizálás sokkal inkább támogatja és átalakítja, mintsem felváltja az emberi munkavégzést, és ebben a következő években fontos szerepet kap a mesterséges intelligencia, amire szintén dedikált csapat működik nálunk. A TwinCAT 3 automatizálási szoftverbe már sikeresen integráltuk a gépi tanulást (ML), aminek köszönhetően a gép adatokat gyűjt a környezetéről, és optimalizálja a folyamatot” – teszi hozzá a cég tulajdonosa, aki a jövővel kapcsolatban a fenntarthatóság fontosságát is visszatérően kiemeli. A vállalat folyamatosan dolgozik gyártóüzemei, irodaépületei és folyamatai fejlesztésén, miközben az ügyfeleinek biztosított technológiákkal is részt vállal a klímavédelemben. „A legtöbb, amivel hozzájárulhatunk a bolygó védelméhez, az az innováció. A klímavédelem a gyakorlatban műszaki problémák sorát jelenti, ezért azt gondolom, hogy a mérnököknek szinte kötelességük, hogy évről évre fejlesszék termékeiket fenntarthatósági szempontból. Mi minden hozzánk csatlakozó szakembernek ebben a szemléletben biztosítunk fejlődési lehetőséget, és hiszek abban, hogy a mérnökök menthetik meg a világot” – mondja Hans Beckhoff, majd zárásul hozzáteszi, hogy a vállalat nem csupán stabil állást kínál a műszaki tehetségek számára, hanem egyedülálló lehetőséget ad arra, hogy aktívan részt vegyenek a Beckhoff és az automatizálási piac jövőjének alakításában.