A Forbes CLOUD 50 listájának megjelenése egy sokak által várt lehetőség arra, hogy ennek az ökoszisztémának a szereplői jobban megismerjék egymás képességeit – osztották meg véleményüket a T-Systems Magyarország szakértői. „További hozzáadott érték a software-as-a-service cégek megjelenése, és örülök neki, hogy akár napi szinten is elindul újabb és újabb cloud architektúrák építése” – fogadta lelkesen a Forbes legújabb listáját a T-Systems Magyarország Strategy & Governance divíziójának igazgatója. Bódi Gábor számára azok a legérdekesebb szereplők, akik vertikális területekről érkeznek és start-up jelleggel tűnnek fel a piacon. „Ez nagyon jó irány” – vélekedett, azzal érvelve, hogy a piacvezető Észak-Amerika hasonló listájára most már nagyon sok start-up felfér. Az ilyen vállalkozásoknak a pályáját jól nyomon lehet követni, lévén „a piacnak van egyfajta evolúciója, ami sok korábbi, integrátor szerepbe bújt vállalattól ered, élükön épp a T-Systems-szel” – fűzte hozzá.
JÓL SKÁLÁZHATÓ TELJESÍTMÉNY
Az infókommunikációs szektort – ideértve akár a telekommunikációt is – folyamatos pezsgésben tartja a felhő: látszik, hogy sok piaci trendnek maga a cloud technológia lett az összefogó eleme, pedig jócskán vannak, akik számára még mindig ismeretlen terep. Bódi Gábornak meggyőződése, hogy a vállalkozások nem építhetnek csupán a mostani helyzetükre és a meglévő infrastruktúrára. Persze lehet abban bízni, hogy a megvásárolt eszközöket mindig képesek lesznek fejleszteni, de ez aligha jelent garanciát a stabil működésre, a fejlődést pedig végképp nem támogatja. Ehhez képest a felhőben lévő szolgáltatáscsomagok a legjobbat nyújtják, és számtalan további lehetőségnek ágyaznak meg. Eleve vonzó a technológia költséghatékonysága, vagyis az, hogy szolgáltatásalapon, tervezhetően lehet kalkulálni a ráfordítással és az igénybevétellel. Sosem kell ráadásul a mindenkor lehetséges maximumra törekedni, hiszen a kapacitások skálázhatók – mindig az adott cég, illetve annak változatos igényrendszere alapján. Az alkalmazásokból akár egyenként is felállítható az az infrastruktúra, ami biztosan kiszolgálja az ügyfelet, hiszen messze nem biztos, hogy egész évben ugyanannyi háttértámogatást igényel, ahogy az sem, hogy az egyes tevékenységekhez szükséges folyamatok (például ipari szereplők esetében a gépi tanulás, a kognitív szerviz, vagy a képfeldolgozás) egytől egyig ugyanakkora kapacitást követelnek meg.
A Beckhoff Automation megoldásait világszerte számos területen alkalmazzák, míg Magyarországon az autóiparban kiemelkedő a jelenléte. Az 1980-ban alapított német vállalat ma már több mint 75 országában van jelen, és határozza meg fejlesztéseivel az ipari automatizálás irányait. Hogyan tud a folyamatosan növekvő cég több mint 40 éve rugalmasan működni, és mindig versenytársai előtt járni? Kell-e tartanunk a gépek fokozódó térnyerésétől, és hogyan menthetik meg a világot a mérnökök? Hans Beckhoff-fal, a vállalat alapító-tulajdonosával és ügyvezető igazgatójával, valamint Perecz Tamással, az idén 10 éves magyar leányvállalat ügyvezető igazgatójával beszélgettünk.
NÉMET KISÜZLETBŐL GLOBÁLIS SIKERTÖRTÉNET
A Beckhoff Automation egy villanyszereléssel és elektronikai kiskereskedelemmel foglalkozó üzletként indult 1980-ban Németországban, mára pedig a globális ipari automatizálási piac meghatározó szereplőjévé vált. PC-alapú megoldásait az épületgépészettől az autóiparon át a gyógyszeriparig számos területen alkalmazzák. Vezérlőrendszerei lelkét a TwinCAT automatizálási szoftver adja, amelynek telepítésével bármely számítógép alkalmassá válhat a valós idejű ipari automatizálásra. A vállalat „New Automation Technology” filozófiája is a széleskörű alkalmazhatóságra utal, aminek köszönhetően a világon bárhol a legegyedibb ügyféligényeket is ki tudják szolgálni. A cégcsoport több mint 75 országban van jelen disztribútorokon és saját értékesítési hálózatán keresztül, és 40 országban – köztük Magyarországon – rendelkezik saját leányvállalattal. „Azért hozunk létre helyi érdekeltségeket és támaszkodunk helyi szakértőkre, akik ismerik a műszaki igényeket, a nyelvet és a kultúrát, hogy közel legyünk az ügyfeleinkhez, és jó partnereik legyünk. Erre a fajta szoros együttműködésre különös hangsúlyt fektetünk: ügyfeleink mérnökei közvetlen kapcsolatban állnak a mi mérnökeinkkel, és ebből gyakran új termékötletek is születnek. Magas minőségű technológiát szállítunk globális szinten, de több szempontból ma is úgy működünk, mint egy rugalmas középvállalat, és az a célom, hogy ez a jövőben is így maradjon” – mondja Hans Beckhoff, hangsúlyozva, hogy számos ügyfelük a céggel együtt gyarapodott az elmúlt évtizedekben, miután a biztos út helyett az új irány felé nyitottak, amelyet a Beckhoff megoldásai támogattak.
AZ AUTÓIPARI FORRADALOM MOTORJA
Globálisan a Beckhoff az elmúlt 20 évben átlagosan évi 15 százalékkal növelte forgalmát, 2021-ben pedig ennél is magasabb, 28 százalékos növekedéssel 1,182 milliárd euró árbevételt ért el. A cégcsoport Magyarországon 2005 óta rendelkezik képviselettel, és 2012-ben az ügyféligények folyamatos növekedése miatt döntöttek a hazai leányvállalat létrehozása mellett. „Fontos, hogy az eszközeink mellé műszaki támogatást is nyújtsunk, hiszen innovatív megoldásokról van szó. Épp ezért 2019- ben a budapesti székhelyünk mellé Debrecenben is létrehoztunk egy műszaki irodát, és mindkét helyszínen jól felszerelt oktatótermekkel rendelkezünk, ahol az ügyfeleink többnapos képzéseken vehetnek részt” – emeli ki Perecz Tamás. A hazai üzlet szempontjából is fontos mérföldkő, hogy a Beckhoff 2030-ig globálisan a BMW gyártóüzemeinek kizárólagos ipari PC beszállítójává vált, hiszen éppen Debrecenben épül a BMW új üzeme. A Beckhoff megoldásait világszerte használják a járműiparban, az elektromos autómotorok gyártásához jelenleg a leghatékonyabb technológiát biztosítja, így az elektromobilitás térnyerése remek piaci lehetőség a vállalatnak. Hazánkban már most is az autóiparban meghatározó a Beckhoff technológiák alkalmazása: a magyar leányvállalat forgalmának egy jelentős részét ez az ágazat adja, a felhasználók pedig többnyire nagy nemzetközi vállalatok termelőüzemei, akikhez főként gép- és berendezésgyártó, illetve rendszerintegrátor partnereiken keresztül jutnak el a Beckhoff termékei. Az autóipar mellett a hazai szerszámgépipar szereplői közül is egyre többen választják a Beckhoff technológiáit, de a vállalat az elmúlt években többek között a Művészetek Palotájában található Fesztivál Színpad felújításához, valamint hollywoodi filmes produkciókhoz is biztosított már műszaki megoldásokat. „A 2012-es alapítás óta átlagosan évi 47 százalékos árbevétel-növekedésről beszélhetünk, 2021-ben pedig több mint 35 százalékos növekedést értünk el, és a következő években is kétszámjegyű növekedés várható” – teszi hozzá Perecz Tamás.
A MÉRNÖKÖK MENTIK MEG A VILÁGOT?
Hans Beckhoff szerint az üzleti siker kulcsa, hogy rendkívül komolyan veszik a technológiai innovációt. Az éves bevétel közel 8 százalékát fordítják kutatás-fejlesztésre, és a legtöbb területen – a műszaki alapkérdésektől a gyakorlati alkalmazásokig – saját szakembereikre támaszkodnak. „A technológiai innováció vállalati szinten beleivódott a DNS-ünkbe, aminek köszönhetően 5–7 évente olyan forradalmi újításokat hozunk létre, amelyek átírják a piaci szabályokat” – mondja az alapító, aki szerint ilyen innováció a tavaly év végén debütált új MX-rendszer, amely a villamosszekrény nélküli berendezések építését teszi lehetővé. Ez által az MX-rendszer egy újabb szintlépést jelent az ipari automatizálásban. Hans Beckhoff szükségszerűnek tartja az automatizálást az életszínvonal növelése, valamint a fenntartható gyártás érdekében, és szerinte alaptalanok az emberi munka feleslegessé válásával kapcsolatos aggodalmak. „Úgy vélem, hogy az automatizálás sokkal inkább támogatja és átalakítja, mintsem felváltja az emberi munkavégzést, és ebben a következő években fontos szerepet kap a mesterséges intelligencia, amire szintén dedikált csapat működik nálunk. A TwinCAT 3 automatizálási szoftverbe már sikeresen integráltuk a gépi tanulást (ML), aminek köszönhetően a gép adatokat gyűjt a környezetéről, és optimalizálja a folyamatot” – teszi hozzá a cég tulajdonosa, aki a jövővel kapcsolatban a fenntarthatóság fontosságát is visszatérően kiemeli. A vállalat folyamatosan dolgozik gyártóüzemei, irodaépületei és folyamatai fejlesztésén, miközben az ügyfeleinek biztosított technológiákkal is részt vállal a klímavédelemben. „A legtöbb, amivel hozzájárulhatunk a bolygó védelméhez, az az innováció. A klímavédelem a gyakorlatban műszaki problémák sorát jelenti, ezért azt gondolom, hogy a mérnököknek szinte kötelességük, hogy évről évre fejlesszék termékeiket fenntarthatósági szempontból. Mi minden hozzánk csatlakozó szakembernek ebben a szemléletben biztosítunk fejlődési lehetőséget, és hiszek abban, hogy a mérnökök menthetik meg a világot” – mondja Hans Beckhoff, majd zárásul hozzáteszi, hogy a vállalat nem csupán stabil állást kínál a műszaki tehetségek számára, hanem egyedülálló lehetőséget ad arra, hogy aktívan részt vegyenek a Beckhoff és az automatizálási piac jövőjének alakításában.
Az átszámítva olyan harminckét és fél milliárd forint. Történelmi siker, ezen a szinten egyetlen magyar startup sem vont még be akkora befektetést, mint a 2017-ben induló, online csalásmegelőzésben utazó Seon az áprilissal záruló B szériás befektetési körében. Pedig éppen csak egy év telt el az akkor szintén rekorder tízmillió eurós Series A kör óta.
Az internet hőskorában induló online cégek, a magyar vállalkozási kultúrát is alakító pionírok és a New York-i tőzsdére igyekvő élstartupok is vannak első Forbes Cloud 50 összeállításunkban. A Forbes.hu-n összegyűjtöttük a felhőből az ötven legfontosabb – és legérdekesebb – magyar magáncéget, íme közülük néhány.
Monokróm és metálszínű ruhák, futurisztikus formák, ABBA-sláger, gospel és táncdalfesztiválos giccs: mindegyikből jutott az Örkény Színház extravagáns, bizarr előadásába annak ellenére, hogy az nem egy mai sci-fi-regényből, hanem Szabó Magda Az ajtó című klasszikusából készült.
Több mint két hónapja lát el állandó orvosi ügyeletet egy csapat elszánt orvos, pszichológus és ápoló a magyar–ukrán határon. A Medspot addig marad, amíg kell.