Elszálltak a kötvényhozamok, elég nagy a káosz a részvénypiacokon, a stagflációs várakozásokkal terhelt kilátások igen bizonytalanok. A profi befektetési szakemberek most megmutathatják, hogy ők tudnak jó hozamot elérni. Mi várható a legnépszerűbb befektetési alapoktól, hova tegyünk pénzt az állampapírokon túl?
Rég nem látott óriási bizonytalanság uralja világszerte a piacokat, folyton széttartó és gyorsan változó prognózisok jönnek szembe a befektetőkkel. A tagflációs veszély ma már a szakértők többsége szerint valós, de hogyan is lehetne viszonylag pontos előrejelzéseket adni, amikor egy háború és egy világjárvány lefolyása is hatalmas hatást gyakorol a gazdasági folyamatokra? A magyar kisbefektető annyit lát biztosan, hogy már tavaly bukta a kockázatmentes reálhozamot, idén pedig az infláció elszállásával még vaskosabb lesz a mínusz.
Elvileg épp az ilyen helyzetek értékelik fel a befektetési szakértőket. A szakadatlanul emelkedő piacon könnyen elérhet bárki szép hozamokat, most viszont nagyon úgy tűnik, hogy a részvény- és a kötvénypiacon is az eddiginél jóval nagyobb jelentősége lesz a megfelelő papírok kiválasztásának, illetve a vételek-eladások időzítésének. Még nem látszik, hogy a befektetési alapok népszerűségét ez megdobta volna (az idei első negyedévben szerény pénzkivonást láttunk a magyar alapokból), de az alapkezelők készülnek, és nagy kihívásnak is tartják, hogy megmutassák, aktív portfóliókezeléssel el tudnak érni jó hozamokat.
Érdekes jelenség, hogy miközben a magyar kisbefektetők a részvénypiacon általában belevásárolnak a nagy szakadásokba (most is, amikor a háború kitörése után az OTP tízezer forint alá zuhant), a befektetési alapoknál gyakorta épp ellentétes a reakciójuk: a visszamenőleges hozamok alapján ítélve a szép múlt vevőket hoz a piacra, a rossz teljesítmény pedig pénzkivonást eredményez. Ez leginkább a kötvényalapoknál volt megfigyelhető az elmúlt harminc évben (bár épp a legfrissebb, márciusi adatok már beáramlást mutatnak), ennél az alaptípusnál merül fel most, hogy hamar eljöhet a csak sok évente feltűnő jó beszálló. De a többi alaptípusnál is akad bőven dilemmájuk a befektetőknek. Áttekintjük, hogy melyik hogyan muzsikált az elmúlt időszakban, és mire számíthatunk tőlük az előttünk álló években.
Szaladunk a világban, egyre kevesebb időt szentelve mentális egészségünkre, önismeretünkre és az elmélyülésre, pedig a telefont nem csak a pörgésaddikció kielégítéséért, hanem a megnyugvásért is lehet nyomkodni. Este pedig nagy levegőt venni, és írni egy kicsit – magunkról, kapcsolatainkról és a nagyvilágról. Három-három naplót és alkalmazást ajánlunk, hogy „fejlődj, fókuszt találj és feltöltődj”. Vagy ilyesmi.
Change Journal A minigyakorlatokat kedvelőknek Hol: Fiók Ár: 10 200 forint Pár perces útmutatók, sokszínű rövid feladatok. A Change Journalt azok fogják szeretni, akik kisebb időbefektetést (a gyártó szerint napi öt percet) igénylő, játékos megoldásokat keresnek. A német Leuchtturm kis könyve huszonnégy fejezet gyakorlataival segít fókuszálni, elmélyülni, megnyugodni és – ahogyan a neve is mutatja – megváltozni. Olyan ismert módszereket tanulhatunk, mint az Eisenhower-, a Pareto- vagy a Pomodoro-technika. Bónuszként egy-egy fejezet elsajátítása után a Leuchtturm ingyen kinyomtatható pluszlapokkal végteleníti az élményt.
MindJournal Kezdő löketre váró férfiaknak Hol: mindjournals.com Ár: kb. 15 ezer forint A MindJournal 2016-ban rukkolt elő kifejezetten férfiaknak készülő naplójával, és azóta is az egyik legnagyobb sztár a szegmensben. A három nagy gyakorlatsorozat mindegyike mentális becsekkolással, érzelmi helyzetképpel kezdődik, majd a napló irányított kérdései segítik az elmélyülést, önreflexiót és a külső kapcsolódási pontok megtalálását. Egy-egy napló alapesetben három hónapot ölel fel, a tempót azonban te határozod meg, azaz hosszabb ideig is használható. Repetázni vágyóknak folytatás is van – a hasonló árú Jotter a megszokott formátumot követi, csak irányított kérdések nélkül, a Check-in Notepad-en pedig a napi érzéseket, célokat és feladatokat lehet feljegyezni.
Bullet Journal A szabadkezű kreatívoknak Hol: Fiók Ár: 8800 forint A bullet journal – becézgetve BuJo – körül már-már szubkultúra alakult ki, kreatív naplóvezetők beszámolók, vlogok tömegében mutogatják lelkes, sokszor egészen extrémen dekorált oldalaikat. Az ötlet pofonegyszerű: a halvány pontozást leszámítva üres lapokhoz egy előre meghatározott, Ryder Carroll dizájner által megalkotott módszer segít fókuszt és rendszert csempészni a napjainkba. Ettől persze szabadon el lehet térni, és a BuJo varázsa pont ebben rejlik, a kreativitás tava végtelen mély, nyugalmunkat a benne való megmártózás hozhatja el. Erre minden pontozott napló alkalmas, a hivatalosat – útmutató füzettel, kellemes tapintással és minőségi, 120 g-os papírral – a Leuchtturm árulja.
Calm All-in típusoknak Ár: havonta 3990 forint A meditációs applikációk egyik első előfutára fenekestül forgatta fel a well-being startupok világát. 2019-ben vált milliárddolláros vállalati értékű szilícium-völgyi unikornissá. Jól megtervezett, a felhasználói élményt minden elé helyező infrastruktúrába érkezünk, ha az egyhetes próbaverzió után előfizetünk. A meditációs gyakorlatokat akár még napszakhoz és a rendelkezésünkre álló időhöz is igazíthatjuk, alváshoz a legnagyobb külföldi sztárok, például Pink, Matthew McConaughey, Diane Keaton sztoriznak eredeti esti meséket, a napi check-inekkel pedig követhetjük fejlődésünket. A Calm kiegészítő termékeket is kínál a mentális egészségüket komolyan vevőknek: meditációs párnát, puzzle-t, gyertyákat, teavariációkat és az alvást elősegítő nyugtató illóolajokat is árulnak.
Headspace A személyre szabott élményeket kedvelőknek Ár: havonta 3490 forint A Headspace is health tech startup, a Calm legnagyobb riválisának tartják. Ezt a vállalat is tudja, és úgy tűnik, jól lavíroz az élménykínálati versenyben. Az utóbbi években több kisebb vállalatot is felvásároltak, terápiával és olimpikonok vezette sportgyakorlatokkal is bővítették a Calmhoz hasonló meditációs-alvós gyakorlatokat. A főcsapás a személyre szólóbb használat, ehhez idén AI-alapú cégbe is invesztáltak, így ezt az alkalmazást azoknak ajánljuk, akiknek nem az egyszerűbb, tömegekre szabott meditációs gyakorlatok kellenek, hanem igényeikhez szeretnék szabni az élményt. Meg azoknak, akik szeretik a letisztultabb, átláthatóbb, világos felületeket.
Just Like Buddha A mélyebb, de magyar opciót keresőknek Ár: havonta 2790 forint Kis piac vagyunk, a legtöbb megoldást – az eddig felsoroltakat is – szinte csak angolul élvezhetjük. A Just Like Buddha viszont ebbe a légüres térbe érkezett, Boros Petra multis menedzseri munkája mellett a Városi Jógi alapítójával alkotta meg a nyolcvan meditációs gyakorlatot kínáló magyar nyelvű alkalmazást. A szeretet, szabadság, béke, öröm és a bölcsesség fejezetein átívelő, jól felépített hangfelvételekből tizenkettőt ingyen meghallgatható, a többihez prémium előfizetés kell. Az előző két alkalmazással szemben a Just Like Buddhának nem az a célja, hogy jobban aludjunk, vagy könnyebben kezeljük a stresszt, ahogy a Forbesnak is elmondták, Petráék szerint appjuk bizonyos tudati képességek felébresztése révén az „énmunkát”, a jobb önismeretet segíti.
Roszik Linda Kaliforniából hozta a Mamakör ötletét: a pár hetes-hónapos babákkal magányosan otthon lévő édesanyáknak tartanak kiscsoportos foglalkozásokat, és az őket érintő fontos témákról beszélgetnek. Mert sokan már attól is megijednek, hogy nem érzik magukat nonstop boldognak a babájukkal kettesben – és az ilyen gondokat hasznos sorstársakkal és pszichológus csoportvezetőkkel kitárgyalni.
Néha Besenyő Pista bácsinak is feladja a leckét az abszurd közélet, a háború pedig még Laár Andrást is ki tudja zökkenteni a nyugalmából. Interjú választás utáni szélsőséges érzelmekről, Bhutánról, háttérhatalomról, humorról és a Galla Miklós-szexshow-ról.
Huszonévesek, mindketten modellek, és bármikor szembejöhetnek a magyar utcán. Talán kicsit hiányzik belőlük a fiatalok gondtalansága, mert nagy terheket cipelnek, de tudnak mosolyogni is. Egyikük most azért kevésbé. Eszter Prudnikova kislányával menekült az orosz-ukrán háború elől és ott harcoló férjét várja vissza. Kafiya Said Mahdi Szomáliából jött hozzánk nyolc évvel ezelőtt, és lehet, hogy soha többé nem látja édesanyját és testvéreit. Külön-külön beszélgettünk velük, ők ketten csak a fotózáson találkoztak, ahol rögtön megtalálták a közös hangot.