A forint és az euró története igazi se veled, se nélküled kapcsolat: a kezdeti egyesülési szándék után csak csúszik a hivatalos euróbevezetés, hosszú ideje céldátum sincs, miközben a forint egyre nehezebben boldogul egyedül. Néhány piacon azonban nem várnak, és már most eurót használnak a mindennapi elszámolásokban. Kérdés, hogy jó-e ez nekünk.
Ha így folytatjuk, az euró lassan bevezeti önmagát. Mostanában elég gyakran hallhattuk ennek a mondatnak valamelyik változatát. Nem csoda, nyár óta másról sem szólnak a hírek, csak a forintgyengülésről. Év elején még volt, hogy 353 forintot adtak egy euróért, az orosz–ukrán háború kitörésével és az EU-s pénzek elapadásának hírére aztán meredek lejtőre került az árfolyam: júniusban már 400 forint volt egy euró, október közepén pedig 430 felett is járt a jegyzés.
A forintgyengülés ellen a gazdaságpolitika nem tud vagy nem akar érdemben fellépni. Pedig a hivatalos euróbevezetést elviekben vállalta az ország az Európai Unióhoz való 2004-es csatlakozással, ám igazán komolyan vehető céldátumot azóta egyik kormányzati ciklus alatt sem tűztek ki (a legfrappánsabb megfigyelést ezzel kapcsolatban Király Júlia volt jegybanki alelnök tette), az elmúlt tizenkét év Orbán-kormányai meg végképp a kényelmesen távoli jövő homályába tolták.
A forint vásárlóerejének csökkenése ugyanakkor húsba vágó gazdasági realitás, nem csoda, ha egyre többen döntenek úgy, hogy euróalapú elszámolásra állnak át. A Schiller Rentnél nyár közepe óta már csak euróval lehet autót bérelni. Sok más piacon, a kiadó raktáraknál vagy egyes rendezvényhelyszíneken már évek óta ez a helyzet. Ezek ugyanakkor viszonylag jól behatárolható területek, amiket olyan piaci sajátosságok is befolyásolnak, mint hogy a vevői oldal nagy része eleve euróban kapja a jövedelmét. A fű alatt bevezetett euró markáns jele lenne, ha már magánszemélyek közötti tranzakciókban is felütné a fejét az euróalapú elszámolás – például az ingatlanpiacon.
A Xiaomi októberben, Münchenben mutatta be legújabb csúcskategóriás telefonját, a Xiaomi 12T Prót. A felhasználók nagy örömére ma már óriási a verseny, és ezáltal az innováció az okostelefonok piacán: garantálható, hogy a gyártók félévente egyre jobb dolgokkal, egyre több újdonsággal jönnek. Erre a trendre még egy lapáttal rátesz a Xiaomi a T-szériával, ahol kifejezetten az a cél, hogy a legújabb technológiákat pakolják bele az új modellekbe.
A Xiaomi októberben, Münchenben mutatta be legújabb csúcskategóriás telefonját, a Xiaomi 12T Prót. A felhasználók nagy örömére ma már óriási a verseny, és ezáltal az innováció az okostelefonok piacán: garantálható, hogy a gyártók félévente egyre jobb dolgokkal, egyre több újdonsággal jönnek. Erre a trendre még egy lapáttal rátesz a Xiaomi a T-szériával, ahol kifejezetten az a cél, hogy a legújabb technológiákat pakolják bele az új modellekbe.
A készülék képátlója 6,67 col, 2712×1220-as felbontással, ami jól jön a fotók és videók nézegetéséhez. Márpedig fotózásra, videózásra biztosan sokat fogja használni, aki ezt a telefont választja, a Xiaomi ugyanis ebben dobbant igazán nagyot. Itt jön ki, hogy mit is jelent a modell nevében a T betű: a hátlapi fő kamera szenzorának köszönhetően elképesztő méretű és részletességű, 200 megapixeles fotók készülhetnek. Miért van szükség 200 megapixeles képalkotó rendszerre? A fontos emlékek „Megává” válnak a kamera által, hiszen életünk legfontosabb pillanatai megérdemlik, hogy a lehető legjobb módon örökítsük meg azokat – legyen az mozgásban vagy mozdulatlanságban, világosban vagy sötétben.
A 200 megapixeles fő kamera arra is használható, hogy különböző vágatokkal kisebb, de minden eddiginél részletesebb, jobb minőségű képeket készítsünk, a nagy szenzor miatt fontos, hogy jó helyen legyen a fókusz, tehát ne legyen elmosott a kép. Ebben segít a Profocus. Elődeihez képest tovább finomították a portrémódot és az éjszakai felvételek is jobbak. A fő kamera mellé kapunk egy 8 megapixeles széleslátó kamerát, egy 2 megapixeles makrokamerát és egy 20 megapixeles hátlapi kamerát is, hogy remek képeink legyenek minden fotózási körülményben.
Gyakorlatilag mindegy, milyen napszak van, milyenek a látási viszonyok, a hardveres és szoftveres megoldásoknak köszönhetően professzionális felvételek készíthetők nemcsak fotósként, de videósként akár 8K-s felbontásban is. Az már csak hab a tortán, hogy a Xiaomi 12T Pro okostelefonhoz most 3 hónap Youtube Premium előfizetés is jár.*
A fentiekhez persze erős teljesítmény kell, amit a telefon a Snapdragon 8+ gen 1 processzorral ér el – ezzel egyébként az összes ma elérhető mobilos játék futtatható. Jogosan tarthatnánk attól, hogy ilyen teljesítmény mellett meddig bírja a telefon, de a Xiaomi 12T Prónál ez a félelem alaptalannak bizonyul: 5000 milliamperórás akkumulátora akár egy egész napig is bírja normál használat mellett, ráadásul a HyperCharge technológiával és a 120 wattos töltővel a telefon kevesebb mint 20 perc alatt 100 százalékra tölthető.
A 12T Pro csúcsmodellhez méltón 120 Hertzes,
CrystalRes AMOLED kijelzővel, mindkét oldalán strapabíró Gorilla Glass 5 üveggel érkezik. A kijelzőhöz ráadásul prémium kijelzőcsere garancia jár, így a 2022. október 12. és 2023. október 11. között vásárolt 12T sorozat készülékei a vásárlás dátumától számított 6 hónapig jogosultak ingyenes kijelzőcserére meghibásodás esetén.*
A vállalat telefonjai közül elsőként Xiaomi 12T Pro eSIM támogatással érkezik (a telefon összesen két SIM-mel használható), a funkció pedig Magyarországon is támogatott, két mobilszolgáltatónál is elérhető. Az ujjlenyomat- olvasó a kijelző alatt kapott helyet. A készülék 8 GB memóriával és 256 GB tárhellyel rendelkezik, operációs rendszere az Android 12-re épülő, saját fejlesztésű MIUI 13. Ezekkel a tulajdonságokkal a 12T Pro készen áll arra, hogy életünk fontos pillanatait „Megává” varázsolja. (X)
Fábián Ágnes igazi svájcibicska: évtizedek óta foglalkozik értékesítéssel, két diplomája mellé doktori címet is szerzett, és négy nyelven beszél folyékonyan. Mégsem az a fajta vezető, akit a bizonyítási vágy vagy a siker ígérete hajtott előre, ugyanolyan szorgalommal fejlesztette magát gyerekkorában a lakótelepen, mint ma, a Henkel Magyarország üvegfalú igazgatói irodájában.
A második napon visszatért éves eseményünk, a Forbes Flow. Üzletemberek, sportolók, művészek kemény munkáról, annak gyümölcséről, kitartásról, akaratról. Már kilencedszer.
Október elején két napra bevettük a budapesti Corinthiát. Telt házzal futott az első Forbes Money Summit befektetési stratégiákkal, személyes pénzügyekkel, piaci gurukkal. Összefoglalóink a Forbes.hu-ról.
Salamon András évtizedek óta tanít filmeseket, és tapasztalataiból mindig is szeretett volna iskolát létrehozni. A Lumiere Filmiskola két félresiklott próbálkozás után maradt talpon, sikeréhez azonban Hollywood is kellett.