Tombol az energiaválság, közvetlen hatásait mindenki érzi a pénztárcáján. Ezért olyan rezsibarát eszközöket és technológiákat gyűjtöttünk össze, amelyek kifejlesztésénél már erre is figyeltek, és használatukkal egyrészt spórolni lehet, másrészt pedig a környezeti terhelésük is alacsonyabb a megszokottnál.
Ősszel rendezték meg Berlinben a világ legnagyobb technológiai szakkiállítását, az IFA 2022-t, a világ minden tájáról eljöttek rá a háztartási gépes, a szórakoztatóelektronikai, a telekommunikációs és az IT iparágak piaci szereplői. Az idei expót masszívan áthatotta egyfajta zöld szellemiség. A kiállítók óriási hangsúlyt fektettek a környezetvédelemre, a takarékos, az erőforrások pazarlását megelőző termékek és technológiák kifejlesztésére, illetve bemutatására.
A kisebb és a nagyobb cégek is a korábbinál jóval energiahatékonyabb, esetleg alternatív, megújuló energiaforrásokat használó megoldásokra fókuszálnak. Ez így 2022 vége felé szó szerint létfontosságúvá vált, hiszen az energiaválság közepén, amikor mindenhol elszállnak az árak, rengeteg pénz spórolható meg az ilyen eszközök segítségével. Íme, a legfrissebb, Magyarországon is elérhető rezsibarát újdonságok.
Mini napelemfarm elérhető áron Egyre több cég fordul azon eszközök irányába, amelyek segítségével az otthoni felhasználók is ki tudják használni az alternatív energiaforrások lehetőségeit. Közöttük az egyik legnagyobb név a Jackery. Az egy évtizede Kaliforniában alapított vállalat rövid idő alatt számos érdekes megoldással rukkolt elő, például Berlinben bemutatták egy teraszra kitehető kis szélerőmű prototípusát.
Palettájukon vannak kompakt, már a boltokban is megvehető, egyszerűen hordozható, kis helyet foglaló napelemek. Egyes modelleken fényvisszaverő kiegészítő is van, így két oldalról tudják „bombázni” a fotovoltaikus cellákat. Persze joggal merülhet fel a kérdés, hogy mit lehet kezdeni az így nyert energiával, hiszen egy ilyen napelemet nem lehet csak úgy rádugni egy telefonra vagy egy égőre.
Ezt is elintézte a nyargaló infláció: feltámadtak poraikból a pénzpiaci és a kötvényalapok. Mitől és mennyire lehetnek nyerők a 15 százalék feletti lakossági állampapírkamatok mellett?
Miközben az inflációs várakozásokban októberben már nem volt érdemi változás, a befektetési helyzetképet újra átrajzolta, hogy megugrottak a rövid állampapírok hozamai, a lakosságnak szánt kötvények feltételeit pedig megédesítette a kibocsátó. Utóbbira bizonyára legalább részben azért kényszerült az Államadósság Kezelő Központ (ÁKK), mert a befektetői pénzek egyre erősebben kezdtek áramlani a befektetési alapok felé, az állampapírok irányából is. Minden mindennel összefügg, de hogyan? Miért kaptak rá a befektetők újra az évekig hanyagolt pénzpiaci és kötvényalapokra? Kinek érdemes ezeken elgondolkodni? Mit hozhatnak az állampapírokkal összevetve? Vegyük végig.
Jöhet a visszavágó A kiindulópont, hogy nagyon fontos pillanatban vagyunk, érdemes jól átgondolni a befektetési döntést. A minimális kockázatú termékkörben mozgó befektetők már kénytelenek voltak zsebre tenni az idei brutális negatív reálhozamot, ami abból fakad, hogy az infláció minden várakozást felülíróan pörgött fel, ettől pedig az elért hozamok messze-messze lemaradtak. Most viszont jöhet a visszavágó, a következő években remélhetőleg újra lesz lehetőség tisztességes reálhozamra. Repkednek a szemünk előtt a 12–16 százalékos potenciális kockázatmentes kamatok, amiket akár még tovább növelhetünk.
Először az állampapírokról. Előző számunk lapzártájakor még csak azt tudtuk, hogy jönnek a tizenegy százalékos kamatok, és visszatér a kínálatba a diszkontkincstárjegy-hozamhoz kötött kamatozású Bónusz. Azóta nemcsak a részletek jelentek meg, hanem az új papírok kibocsátása is lezajlott. Röviden összefoglalva: a Bónusz kapásból 11,32 százalékos kamattal indít, az inflációkövető, tehát változó kamatozású Prémium papírok pedig kaptak egy 11,75 százalékos fix kamatozású bevezető időszakot. Erre azért volt szükség, mert a korrekt inflációkövetéshez meg kell várni, hogy kiderüljön, mekkora is pontosan az éves átlagos infláció. Ezt viszont értelemszerűen mindig csak a tárgyév végeztével lehet megállapítani, így mindenképp van egy késés az infláció lekövetésében.
Ezzel ügyesen játszott is mindig a kibocsátó, emelkedő infláció mellett az volt az érdeke, hogy minél később legyen a papírok kamatfordulója. Most szeptemberben olyan hatéves Prémium papír volt piacon, ami júliusban fordul, tehát egészen 2024 júliusáig a 2022-es infláció alapján kamatozik. Ez a 6,6 százalék viszont már annyira kirívóan alacsony volt a közben húsz százalék felé vágtató infláció mellett, hogy a befektetők a lábukkal szavaztak, és nagyon visszaesett az értékesítése. Az új inflációkövető papírok viszont az első naptól adják a fix magas bevezető kamatot, majd már az év elejétől fizetik az előző év inflációja feletti kamatot.
A Magyar Nemzeti Bank szeptember végén a megállás nélkül emelkedő inflációs várakozások ellenére általános meglepetésre, de inkább megdöbbenésre bejelentette, hogy lezárja a kamatemelési ciklust. Közölték, hogy 13 százalék és nem tovább, majd más eszközökkel szigorítanak tovább a monetáris kondíciókon. Nem jött be. Két és fél héttel később – miután a forint 405-ről 433-ig szakadt – pánikszerű kamatemeléssel vettek újabb hátraarcot. A forintot sikerült is visszafordítaniuk, de közben elszálltak a témánk szempontjából fontos rövid állampapírhozamok. Majd visszaestek, de lapzártánkkor még mindig a kamatemelés előtti szinteknél magasabban stabilizálódtak.
Ez azt jelenti, hogy október végén egy évre tizenhárom, két évre tizenöt, öt évre tizenkét százalék környékén lehet fix kamatozású állampapírba fektetni. Ezek a kötvények azonban 2019 előtti kibocsátásúak, tehát a kisbefektető számára nem kamatadómentesek. És az előttünk álló egy-két évre ezt szinte biztosan tudják majd hozni a változó kamatozású lakossági állampapírok is. A Bónusz gyorsan, negyedéves kamatperiódusokkal követi a három hónapos diszkontkincstérjegy-hozamot, a mostani 11,32-ről a következő periódusra emelkedhet is a kamat, utána persze kérdéses az irány.
A jegybank természetesen minél gyorsabban lefelé próbálja szorítani a kamatszintet, ez a magyar gazdaság alapvető érdeke is. Az inflációkövető Prémiumnál biztosnak látszik, hogy az idei és a jövő évre várt tizenöt százalék körüli infláció miatt ennél magasabb kamatot fizet 2023-ban és 24-ben, utána jön a bizonytalanság. A jegybank visszazuhanó inflációra számít, de ebben a piacon kevesen hisznek.
Élre törtek a kötvényalapok És itt jönnek be alternatívának az állampapírokat tartó befektetési alapok. Az elmúlt hónapokban hamvaikból feltámadva komoly pénzek áramlottak a pénzpiaci alapokba és a rövid kötvényalapokba is. A pénzpiaci alapok rövid futamidejű állampapírokba és bankbetétbe fektetik a befektetők pénzét, és mivel ezek gyakorlatilag nullát hoztak a 2020 előtti sok évben, az alapok a költségekkel együtt nemigen tudtak negatív hozamnál jobbat elérni. Ezért lényegében kihaltak, alig néhány pénzpiaci alap maradt a piacon. A rövid kötvényalapokban valamivel hosszabb az állampapírok futamideje, de ezekből is évekig stabilan kifelé áramlott a pénz. Ez viszont most olyan látványosan fordult, hogy mind a 10-es évek közepén legnépszerűbb ingatlanalapokat, mind az azóta élre törő vegyes alapokat megelőzve a kötvényalapok az élre törtek a népszerűségi versenyben, már ezekben kezelik a legtöbb pénzt, szeptemberben átlépve a kétbillió forintot. A pénzpiaci alapokba ekkor 63 milliárd forint áramlott be, ami a rendkívül alacsony bázisról indulva 55 százalékos növekedés. A rövid kötvényalapokba több mint kétszázmilliárd forint friss pénz érkezett, jelentős része bizonyára a lakossági állampapírokból – ennek komoly szerepe lehetett abban, hogy az ÁKK látványosan javította az állampapírok kondícióit.
Az természetesen a piacon levő rövid kötvények, így a kötvényalapok értékét is lefelé mozdítja, ha a piaci hozamok emelkednek. Az októberi jegybanki kamatemelés okozta sokk is jól látszik a kötvényalapok pár napra visszaeső eszközértékein. De a most beszállni kívánók számára mindez azt jelenti, hogy a rövid kötvényalapok rendkívül vonzóvá váltak. Portfóliójukban évi 12–14 százalékos hozamot nyújtó papírok vannak, vagyis ha nem mozdulnak semerre a piacon a hozamok, ehhez hasonló megtérülést hozhatnak az alapok is. De ott van még a potenciál, hogy a hozamok az inflációs csúcs felé haladva – és ha a jegybank engedni tud a nagy szigorból – csökkenhetnek. Ez pedig emeli a kötvények árfolyamát, és növeli a kötvényalapok által biztosított hozamot is.
Alaptípusok vagyonának változása az elmúlt egy évben
(2021. szeptember 30
– 2022. szeptember 30.)
Pénzpiaci alapok
34–184
(milliárd forint)
Rövid kötvényalapok
1077–1667
(milliárd forint)
Ingatlanalapok
1686–1782
(milliárd forint)
Vegyes alapok
1625–1687
(milliárd forint)
Természetesen minél hosszabb futamidejű kötvényekbe fektetünk, annál nagyobb a papírok árfolyamkilengése a piaci hozamváltozással párhuzamosan. A hosszú kötvényalapok ezért durva bukásban vannak az elmúlt időszakban, féléves hozamuk mínusz tíz–tizenöt százalék körül van, az elmúlt egy évben pedig húsz–huszonöt százalékos veszteség jellemző. Ez ugyanakkor egyre jobb beszállási lehetőséggel kecsegtet, ahogy csökken az esély a további hozamemelkedésre a piacon. Ha valóban lefelé indul a piaci hozamszint, az felértékeli a hosszú kötvényalapokat, velük lehet majd sokat keresni, hiszen ilyenkor nő a portfólióban tartott kötvények árfolyama. Teljesen bizonytalan ugyanakkor, hogy hol lesz az inflációs csúcs, és hogy az elmúlt év – meglevő eszközöket leértékelő – drasztikus hozamemelkedése után mikor indul el a piacon a hozamcsökkenő trend, de a jegybanki szigorral valószínűleg ismét közelebb kerültünk hozzá.
Az biztos, hogy a sokévente előforduló brutális hozamemelkedések után mindig jön a visszarendeződés, amire a kockázatvállalási hajlandóság függvényében érdemes lehet kisebb-nagyobb téteket tenni. Akik a nulla kockázat mellett maradnak, azoknak kiváló lehetőséget kínálnak a követkető évekre ma a változó kamatozású lakossági állampapírok, mindenekelőtt az inflációkövetők. Szerény kockázat mellett azonban érdemes lehet a hozamcsökkenés időszakában – a kedvezőtlenebb adózási feltételek mellett is – kötvényalapokkal színesíti a portfóliót. Minél bevállalósabbak vagyunk, annál hosszabb kötvényalapokkal.
A forint és az euró története igazi se veled, se nélküled kapcsolat: a kezdeti egyesülési szándék után csak csúszik a hivatalos euróbevezetés, hosszú ideje céldátum sincs, miközben a forint egyre nehezebben boldogul egyedül. Néhány piacon azonban nem várnak, és már most eurót használnak a mindennapi elszámolásokban. Kérdés, hogy jó-e ez nekünk.
Az első előadásán kinevették Straub Fannit a nőgyógyászok, amiért azt mondta: hamarosan online fognak a páciensek magánorvosok után nézelődni. Aztán beindult az üzlet, a Foglaljorvost.hu
tizenegy év alatt évi kétszázezer foglalásig nőtte ki magát, és épp sikerre vitt egy kemény tárgyalássorozatot az ország legnagyobb bankjával.
Van, aki itt kezdi az újságot, és van, aki a hátsó oldalon. Az utolsó oldali konkurencia most erős. Fehér Gyula a ritkán, de akkor jót szóló emberek közé tartozik, Rapid rovatunk passzol hozzá. Rögtön rendbe teszi, hogy mit gondoljunk a válságról, és képbe hoz mindenkit, hogy milyen ígéretes startupsztorik vannak épp a piacon. Tanár úr is van a lapban, rögtön a címlapon. […]
Megcsináltad a Ustreamet és vele az egyik legnagyobb startupsztorit, amikor eladtad az IBM-nek, tudásod és tőkéd azóta befektetőcéged, az Oktogon Ventures révén a hazai startup-ökoszisztémába tetted. Többet hívnak a portfóliócégek most, hogy válság közeleg?Nem, egy startupnál mindig helyzet van, ez a normális menet, de a makrokörnyezet kihívásait érezni, van, ahol már látjuk a lassulást. Elég öreg vagyok, 2008-at volt szerencsém […]
A második napon visszatért éves eseményünk, a Forbes Flow. Üzletemberek, sportolók, művészek kemény munkáról, annak gyümölcséről, kitartásról, akaratról. Már kilencedszer.
BMW Group Magyarország
2022 November Támogatói tartalom BMW Group Magyarország
Nick Knight korunk egyik legnagyobb hatású és legvizionáriusabb fotóművészeként következetesen feszegeti műfaja határait. Nem véletlen, hogy az új BMW i7 bevezetése során őt kérte fel a BMW Group arra, hogy a Forwardizmus koncepcióját közvetítve olyan képeket készítsen, melyeken tükröződik az öröm, hogy láthatjuk és megtapasztalhatjuk a jövőt, még mielőtt az valóra válna. Knight úr, egyszer […]