Infláció? Rezsi? Háború? Nekünk sincs mindenre végleges válaszunk. Kérdésünk viszont annál több. Kemény ősz lesz.
Infláció? Jegybanki és piaci elemzők szerint ősszel akár a húsz százalékot is átlépheti a hazai drágulás. És ki tudja, hol áll meg. Vajon létezik olyan gazdasági probléma, ami nem növeli automatikusan tovább az inflációt?
Stagfláció? Ilyenkor az áremelkedés mellé még a gazdasági teljesítmény is visszaesik, a kettőt egyszerre pedig nehéz orvosolni. A magyar GDP egyelőre megúszta, de nem túl rózsásak a kilátások. Kiskereskedelmi forgalom: −3,3 százalék (2022. március–június) Forrás: Központi Statisztikai Hivatal
420-as euró? Nem örülnénk neki. De biztosan újabb lökést adna a forintos (filléres?) szóviccek burjánzásának. Euróárfolyam: → 2021. augusztus 24.: 349,2 (Az eddigi leggyengébb forintárfolyam napi átlagban.) → 2022. július 12.: 413,8 → 2022. augusztus 24.: 411,2
Forrás: Magyar Nemzeti Bank
Lesz gáz? Ha nem, gáz lesz. Az unióba érkező földgáz mennyisége 2020-ban: 152,6 milliárd köbméter Oroszországból (a teljes földgázimport 40,5 százaléka) 74,5 milliárd köbméter Norvégiából (a teljes földgázimport 19,8 százaléka) Forrás: Eurostat
Aszály? Kiszáradt patakmedrek, elsárgult mezők, szűnni nem akaró hőhullámok. Nem kímélték a mezőgazdaságot, és ez a betakarított termésmennyiséget lefelé, az árakat pedig felfelé hajthatja.
A világ száguld. És te? – kérdezzük a Forbes Money Summit hirdetésein, amit idén először szervezünk meg a Forbes Flow előtti napon, október 6-án. A helyzetleírással sokan azonosulhatnak, kiugróan jól fogynak a jegyek, annak ellenére, hogy az augusztus nem a jegyvásárlás időszaka – ezt tudjuk, évek óta adunk el jegyeket a Flow-ra. Az infláció minden pillanatban velünk van, nem csoda, hogy legtöbben információt […]
A világ száguld. És te? – kérdezzük a Forbes Money Summit hirdetésein, amit idén először szervezünk meg a Forbes Flow előtti napon, október 6-án. A helyzetleírással sokan azonosulhatnak, kiugróan jól fogynak a jegyek, annak ellenére, hogy az augusztus nem a jegyvásárlás időszaka – ezt tudjuk, évek óta adunk el jegyeket a Flow-ra. Az infláció minden pillanatban velünk van, nem csoda, hogy legtöbben információt próbálnak szerezni, és iránymutatást szeretnének kapni. Azt a legtöbben saját kútfőből is megoldják, hogy ha az OTP árfolyama tízezer alá megy, érdemes bevásárolni belőle, egy-két-három év alatt majd feljebb megy. Hogy tényleg így van-e, arról Ács Gábor értekezik a lap hátsó részén.
Nem az OTP az egyetlen befektetési lehetőség, amiről írunk. Kicsit Forbes-történelem, részben cégsztori, de befektetési lehetőség is a magyar Graphisoftot tizenöt éve felvásárló német Nemetschek Group sztorija. Fekete Emese cikkéből most kiderül, miért megy jobban, mint a versenytársai, és hogyan lett Budapestről az egyik elsőszámú vezetője az a Várkonyi Viktor, aki egyszer régen programozónak jelentkezett a Graphisofthoz.
A Családi vállalkozások listát idén már másodszor vezeti egy nem túl ismert cég, az MPF Holding. A siker titka hasonló, mint a Graphisoft vagy Várkonyi Viktor esetében. Nem Magyarországra figyel, nem is itt értékesíti termékeit, hanem szerte a világban. Csendben, fókuszáltan. Ahogy teszi ezt az elmúlt évek nagy magyar startupígérete, a Seon is. Ez onnan jut eszembe, hogy az idei Forbes Flow-ra ő is jön, Csányi Péter (OTP 2.0) és Majka társaságában, engem meg mosolyra fakaszt ez a forbesos színesség. A teljesítmény szektorokon, piacokon és ízléseken át teljesítmény. A családi lista természetesen már mutatja, hogy a gazdasági környezet megváltozott, Bánáti Anna, a lista szerkesztője nem véletlenül emelte ki az egyik erős családi cég, a Mastergood második generációs tulajdonosának szavait a címbe. Egy aranykor véget ért, most egy-két(-három) év nehezebb piaci környezet vár ránk.
Kedvenc üzleti cikkem mégis csak most következik a friss lapból. A Forbes részben azért jött létre, hogy kielégítse azoknak az érdeklődését, akik a legtöbb boltban eltűnődnek, hogy az milyen üzlet lehet. És ki ne gondolkozott volna még el azon, kinek és hogyan biznisz a felmosók, szivacsok, dörzsik gyártása? Külön öröm, hogy Oberfrank Balázs – aki nem is olyan régen még száraz inflációs jelentéseket írt a Nemzeti Bankban – láthatóan maga is örömét lelte a szivacsbiznisz megismerésében.
A hónap teljesítménye mégis Kis Judité, aki megszerkesztette az Egészség mellékletet, és megírta a címlapsztorit is a mindig lenyűgöző Máté Gáborról. A kanadai magyar orvos könyveit világszerte több mint kétmillió példányban adták el, de most ősszel új művel jelentkezik, így Magyarországra is ellátogat majd. A Forbes Flow-t sem hagyja ki, addig pedig készülésnek pont megfelel Judit portréja a doktor úrról.
Újra vadul ráugrottak a magyar kisbefektetők a zuhanó OTP-részvényre. Az elmúlt huszonöt évben kis türelemmel mindig nagyot nyert, aki ezt tette. Most milyenek az esélyek?
Ha valamire nem számít az ember, akkor az az, hogy Riminitől mindössze egyórányi autóútra, a napágyakkal és -ernyőkkel telezsúfolt homokos tengerparton olyan strandétterem működik, ahova a világ legtávolabbi pontjaiból is érdemes elzarándokolni.
Egy varázslatos közép-európai magyar mester, német és New York-i hatásokkal, folyamatos kísérletezéssel és örökös kívülállással. Lakner Lászlóval, a kortárs magyar festészet egyik legfontosabb, legtöbbre értékelt alakjával berlini otthonában és műtermében találkoztunk. Úgy sziporkázott, ahogy csak egy nyolcvanhat éves bohém művész tud.
Abból főzök, ami van, amit a természet éppen nyújtani tud – ez az alapelve Szabó Adrienn-nek, a Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinika dietetikusának, a Magyar superfood című (részben szakács)könyv szerzőjének, akit az Instagramon csaknem tízezren követnek. Interjú bőrt roncsoló kesudióról, magyar gránátalmáról és arról, miért gond, hogy nemcsak a csirkemell bújik ki a tojásból, hanem az egész csirke.