Szecessziós elemek, törökfürdő ihlette mozaikok, saroktorony és tetőtéri műteremlakások – a Matild-palota százhúsz éve is izgalmas volt, most is az. A legdrágább lakosztályban is jártunk.
A rendezetlen, középkorias szerkezetű pesti belváros a millennium előtti években, a mai Erzsébet híd építésével alaposan átalakult. Ekkor kezdtek a Klotild-paloták építésébe, a déli mindössze két év elteltével, 1901-re készen állt. Mint két kecses hölgy, keretezték az új híd kaputérségét, és a szimmetrikus épületeket még az is ismeri, aki ma csak keresztülutazik a belvároson. A díszes kapuzatokkal és kőhomlokzatokkal, kocsiátjáró passzázzsal, jellegzetes saroktornyokkal épült házakban impozáns belmagasságú, öt-hat szobás lakások, üzlethelyiségek és kávéház kaptak helyet. Tervezői a századforduló egyik legfoglalkoztatottabb irodáját vezető Korb Flóris és Giergl Kálmán voltak – az építészpáros tervei alapján készült el egyebek mellett a New York-palota és a Zeneakadémia is.
Kis érdekesség, hogy az épület – száz évvel ezelőtt, a korabeli technikával és szállítási viszonyokkal – gyorsan megépült, de a felújításához kétszer ennyi idő, öt év kellett. Az épület 2014-ben került a török Özyer-csoport tulajdonába, a felújítás az ő megbízásukból kezdődhetett el. A lassúnak tűnő munkát persze magyarázza az is, hogy kisebb logisztikai bravúr volt a szűk és forgalmas telken építkezni, és az is, hogy Puhl Antal és Dajka Péter építészek – és persze a nyomukban dolgozó restaurátorok – alapos munkát végeztek az összetett műemléképületen. A névválasztásnál érdemes még egy pillanatra megállni. Az ikerpaloták József főherceg feleségéről, Mária Klotildról kapták a nevüket, a déli palotát csak a népnyelv hívta Matildnak. Valójában most sem Matild-palota – a tavaly nyári nyitás óta hivatalosan Matild Palace a neve.
A mindennapok pörgésének hatása gyakran olyan tünetekben mutatkozik meg, mint a krónikus fáradtság, kimerültség, ingerlékenység – holott ezek lehetnek „csupán” hiánytünetek is. Jelezhetik a szervezetünk számára létfontosságú magnéziumpótlás sürgősségét, különösen, ha a mentális és közérzetbeli tünetek mellett heves szívdobogást, izomgörcsöket, remegést, vérnyomás-ingadozást is tapasztalunk.
Ne várjuk meg, hogy a testünk jelezzen! Gondoskodjunk a rendszeres magnéziumbevitelről, ugyanis az egyszerre bevitt nagy dózisú magnéziumot a szervezet nem tárolja el. A hatékonyság érdekében a nagydózisú bevitel helyett építsük be a magnéziumpótlást napi rutinunkba.
NINCS ÉLETERŐ MAGNÉZIUM NÉLKÜL
A magnézium esszenciális ásványi anyag, mely testünk enzimreakciói – több mint 300 kulcsfontosságú enzim működésének szabályozásában vesz részt –, anyagcsere-folyamatai és a csontfejlődés mellett izmaink és idegrendszerünk megfelelő működéséhez is elengedhetetlen. Magnézium nélkül többek között nincs normális kalcium-, nátrium-, kálium- és foszforegyensúly, ioncsere, de a C-vitamin sem tud hatékonyan beépülni. Egyebek mellett fogaink épsége és szívünk egészsége szempontjából is fontos, hogy van-e folyamatosan elegendő magnézium a szervezetünkben. Bizonyos élethelyzetekben ráadásul fokozott magnéziumbevitelre van szükség: várandósság, szoptatás alatt, fogamzásgátlók szedése és cukorbetegség esetén is fontos a magnéziumpótlás.
Paradox életmódbeli jelenség, hogy miközben a nyugati civilizáció egyre magasabb életszínvonalat engedhet meg magának, szervezetünk mégis nagyon könnyen hiányt szenvedhet ilyen esszenciális ásványi anyagokban, mint például a magnézium. A nyugati típusú étkezési szokások – elsősorban a finomított, feldolgozott élelmiszerek nagyarányú fogyasztása – ugyanis a napi szükségletnél 30–50 százalékkal alacsonyabb magnéziumbevitelt jelenthet, így könnyen ásványianyag-deficitbe kerülhet a szervezetünk, amit csak folyamatos, napi rendszerességű magnéziumpótlással ellensúlyozhatunk.
Egy felnőtt ember napi magnéziumszükséglete 300–400 mg, erős megterhelés, diéta, aktív életmód és sportolás mellett a szervezet akár 500–800 mg-ot is igényelhet. Ezt a mennyiséget nem tudjuk pusztán a bevitt táplálékból fedezni, ezért kell gondoskodnunk kiegészítő magnéziumpótlásról, melynek kulcsa a hatékony felszívódás. Magnéziumhiány pótlására a legjobban hasznosuló szerves magnéziumsókat (laktát, ororát, citrát) érdemes választani, amelyek B6-vitaminnal kombinálva fejtik ki optimális hatásukat. A B6-vitamin ugyanis elősegíti a magnézium felszívódását, hogy szervezetünk még jobban bírhassa a gyűrődést!
Adjuk meg szervezetünknek az esélyt a kiegyensúlyozott és hatékony működésre napi rendszeres magnéziumpótlással!
A rendszeres magnéziumpótlás pozitív hatásai:
• segíti a normál izomműködést, így növelheti a fizikai teljesítőképességet;
• krónikus stressztől szenvedőknél csökkentheti a szorongást és a depressziót, javíthatja a mentális egészséget és az életminőséget;
• segíti a szívizom működését és hozzájárulhat a vérnyomáscsökkentő kezelés sikerességéhez;
• egyes magnéziumsók savmegkötő képességük által segítenek a gyomorsavegyensúly fenntartásában;
• megakadályozza a túlzott kálciumlerakódást, így csökkentheti a vesekövek kialakulásának veszélyét;
• segít fogaink és csontjaink épségének megőrzésében.
Források:
– https://www.magneb6.hu/
– Jędrzejek M et al.: Magnéziumkészítmények alkalmazása a háziorvosi gyakorlatban, Magyar családorvosok lapja, 2021/6.
– Pouteau E et al. Superiority of magnesium and vitamin B6 over magnesium alone on severestress in healthy adults with low magnesemia: A randomized, single-blind clinical trial. PLoS One. 2018.
A cikk támogatója az Opella Healthcare Commercial Kft., a Magne B6 gyógyszerek forgalmazója.
Abból főzök, ami van, amit a természet éppen nyújtani tud – ez az alapelve Szabó Adrienn-nek, a Sebészeti, Transzplantációs és Gasztroenterológiai Klinika dietetikusának, a Magyar superfood című (részben szakács)könyv szerzőjének, akit az Instagramon csaknem tízezren követnek. Interjú bőrt roncsoló kesudióról, magyar gránátalmáról és arról, miért gond, hogy nemcsak a csirkemell bújik ki a tojásból, hanem az egész csirke.
A Pride of Africa maga a síneken gördülő luxus. Komótosan zakatol Fokvárosból Pretoriába, miközben luxuskabinokban úri étkezéseket és pazar panorámát kínálva kiránt a pörgésből.
„Az adat az új olaj!” – halljuk egyre gyakrabban… S valóban, mai világunkban ez a legnagyobb érték. A nagy multinacionális cégek, mint a Google, a Facebook üzleti modelljüket részben arra alapozzák, hogy az általuk jogszerűen megszerzett adatokból üzleti célra használható adatbázist építenek.