Kádár-Papp Nóri életében kétszer mondott hangsúlyos nemet. Egyszer kislánykorában a szertornára és az olimpiai álomra, egyszer felnőttként arra, hogy diplomája után valóban testnevelő tanár legyen. Aztán egy tavaszi napon újra elkezdett mozogni, és megszületett egy mára százmilliós üzlet, a Gyerünk, anyukám!
Egy rövid, vörös hajú nő navigált fel a fővárosi Margit híd járdájára a Jászai Mari tér felől. Kádár-Papp Nóra egyszerű, esernyőre csukható ikerbabakocsit tolt maga előtt 2014 első, igazi tavaszi napján. Azt, hogy vizeskulacsa és az ikrek tízóraira szánt bébiételei mellett húsz kiló súlyfelesleget is cipelt magán, szinte csak ő tudta. Szégyellte is, hogy kismamaruháin kívül nemigen tud mit felvenni. Öt perccel korábban, a Pozsonyi úton átment az utca másik oldalára, amikor ismerőst látott közeledni. Őt, aki óvodás korától szertornázott és testnevelő tanári végzettsége van, ne lássák így. Sokadszor próbálkozott a mozgással, aznap úgy indult, hogy most vagy soha.
Lihegve, fájdogáló térddel ért a margitszigeti nagyrétre, meg is jegyezte magában, hogy állóképességén is lesz mit fejleszteni. Zsebében cetli lapult, arra írta össze az elvégzendő gyakorlatokat. Szakember lévén nyilván fejben és azon a bizonyos papíron is megvolt neki, mit kell csinálnia, hogy jobban érezze magát a bőrében, de a motivációt még kereste magában. „Futásnak túlzás lenne nevezni, inkább gyors gyaloglás volt az első pár alkalom.” Majd jöttek a tornagyakorlatok és idővel a lelkesedés is. Fél év múlva vette észre a testén, hogy alakulgat. Addig sok, Margitszigeten sétáló babakocsis állt meg, és nézte a gyakorlást. Egyikük oda is ment hozzá, és megkérdezte, milyen edzést csinál, és lehet-e csatlakozni. Nóri annyit mondott, semmi extrát, csak összeírt magának egy edzéstervet. Elmondta, hogy Gyerünk, anyukám! nevű Facebook-oldalán beszámol az edzéseiről, tartsák ott a kapcsolatot. Hosszú hónapokig mégsem hallott az érdeklődőről, aztán egyszer csak kapott tőle egy üzenetet. Azt írta, akkora hatással volt rá a találkozás, hogy azóta ő is heti két-háromszor tornázik, étrendet váltott, és nagyon jó eredményei vannak. „Szerinte ezt nekem köszönheti, mert ott elérte az a felismerés, hogy ő is tehet magáért.”
Ez volt az első jele, hogy lelkesedését másokra is át tudja ragasztani. (A közösségi tornázásokkal indult Gyerünk, anyukám! mozgalom, és később vállalkozás sztoriját a 2015. novemberi Forbesban írtuk meg, majd 2019. novemberi számunkban néztük meg, hová fejlődött az üzlet.) A Gyerünk, anyukám! edzéseit Nóri a nappalijukban kezdte felvenni 2014-ben, most jellemzően nyolchetes csomagokban adják el az előre felvett edzéseket.
Mi ez?Az anafilaxia vagy anaphilaxia a szervezet súlyos, sokszor életet veszélyeztető allergiás reakciója. A reakciót kiváltó allergén hatására hirtelen nagy mennyiségű hisztamin szabadul fel a hízósejtekből, emiatt hirtelen alakulnak ki a tünetek, leeshet a vérnyomás, légzési nehezítettség alakulhat ki. Szélsőséges esetben fulladáshoz, a keringési és légzési rendszer összeomlásához, illetve halálhoz vezethet. Mi okozza?Az anafilaxia azért alattomos, mert […]
Mi ez? Az anafilaxia vagy anaphilaxia a szervezet súlyos, sokszor életet veszélyeztető allergiás reakciója. A reakciót kiváltó allergén hatására hirtelen nagy mennyiségű hisztamin szabadul fel a hízósejtekből, emiatt hirtelen alakulnak ki a tünetek, leeshet a vérnyomás, légzési nehezítettség alakulhat ki. Szélsőséges esetben fulladáshoz, a keringési és légzési rendszer összeomlásához, illetve halálhoz vezethet.
Mi okozza? Az anafilaxia azért alattomos, mert sosem lehetünk benne biztosak, hogy nincs-e valami, amire allergiások vagyunk. Általában nem a pollenek vagy a macskaszőr okozta kellemetlen, de nem életveszélyes allergiáról van szó, hanem a szervezet fent leírt heves reakciójáról.
Az anafilaxiás sokkot leggyakrabban kiváltó allergének:
Méh- és darázscsípés: Szerencsére csak kevesekre jelent nagy veszélyt, de aki veszélyeztetett, hordjon magánál életmentő injekciót. Ha ezeket a rovarokat véletlenül lenyeljük, és a torkunkat éri csípés, azonnal orvoshoz kell fordulni – annak is, aki egyébként nem tartozik a veszélyeztetettek közé.
Gyógyszerek: Itt különösen veszélyes, hogy van olyan vegyület, ami korábban nem okozott problémát, de ha túl sokat fogyasztunk belőle, az már okozhat gondot. Természetesen senkit sem szeretnénk a valóban fontos gyógyszerek szedéséről lebeszélni, de érdemes meggondolni, hogy cukorka módjára fogyasszuk-e például a fájdalomcsillapítókat.
Földimogyoró, szezámmag, diófélék: Nemrég – több tragikus eset kapcsán – kerültek reflektorfénybe. Keveseknél, de annál hevesebb reakciót váltanak ki. Van, akinek az is elég, hogy mondjuk kezet fog valakivel, aki mogyorót evett. Veszélyessége miatt a magyar iskolai menzákról ki is tiltották ezeket a nem nélkülözhetetlen alapanyagokat.
A tejet és a tojást sem szabad elfelejteni! Tojás ritkábban, de tej majdnem olyan gyakran okoz panaszt, mint a mogyorófélék.
Tengeri ételek, halak, kagylófélék: Az ételallergiák többsége gyermekkorban alakul ki, míg a kagylóallergia első tünetei főként felnőttkorban jelentkeznek.
Vegyi anyagok, új ruha: Kevésbé közismert, de még egy mosatlan ruha is okozhat problémát. Természetesen nem arról van szó, hogy egy átfesztiválozott éjszaka után leszünk betegek, hanem arról, hogy az új ruhát mindig ki kell mosni. Elsősorban a sötét színeket rögzítik erős vegyszerekkel.
Fizikai terhelés, hidegexpozíció, kontrasztanyagok, opiát típusú gyógyszerek: ezek hatása a nem allergiás anafilaxia körébe tartozik. A pontos kiváltó ok sokszor ismeretlen marad.
Tünetek A tünetek az allergénnel való találkozás után öt–harminc perccel, bizonyos esetekben egy-két órával jelentkeznek. A beteg állapota sokszor rendkívül gyorsan romlik, ezért fontos a gyors és higgadt cselekvés. Tünetek lehetnek: • az allergiás reakció első jele a bőrön megjelenő kiütés, csalánkiütés, majd viszkető vagy égő érzés, és ödémásodás; • a nyelv, illetve a torok duzzanata, gombócérzés a torokban; • könnyezés, orrfolyás, a szemhéjak feldagadása; • rekedtség, megváltozott hang, nehéz, kapkodó, felületes légzés, fulladás; • köhögés; • erős hasi fájdalom, hasi görcsök; • profúz hasmenés, hányinger, többszörös hányás; • alacsony vérnyomás, lassú vagy épp nagyon szapora pulzus, szívritmuszavar; • szédülés, ájulás, eszméletvesztés.
Meg lehet előzni? Vérvétellel, illetve bőrpróbával, az úgynevezett prickteszttel felismerhető a kiváltó faktorok nagy része. Ha kiderül, hogy valamire allergiásak vagyunk, amiről nem tudtunk, azt értelemszerűen igyekszünk elkerülni. Azonban nincs tökéletes védelem, nem mindig lehet megelőzni ezt a betegséget, hiszen ez a szervezet természetes – csak túlzottan heves – védekezési mechanizmusa.
Az év elején egy hétéves kisfiú lett rosszul egy iskolai születésnapi ünnepség után, mert mogyorót tartalmazó süteményt evett, és anafilaxiás rohamot kapott tőle. A mentők már nem tudták megmenteni. Az eset megrázta az országot, és egyre több óvoda, iskola döntött úgy, hogy beszerzi az Epipen, illetve Anapen nevű injekciót. Ez – és egy higgadtan cselekvő óvónő – mentette meg az életét májusban egy másik gyereknek, szintén egy újpesti intézmény ben.
Ellenszer Az egyetlen hatásos ellenszer a – amelyet kisebb mennyiségben a szervezetünk is termel – az adrenalin (illetve epinefrin). Mint minden gyógyszerből, ebből is létezik halálos adag, ezért csak receptre kaphatjuk meg. Jó hír, hogy létezik belőle mentőegység. Az Epipent úgy kell elképzelnünk, mint egy jó vastag töltőtollat. A tollat a testnek nyomva egy kicsi, alig látható tű ugrik elő. Ezt az allergiára hajlamos egyének akár maguknak is be tudják adni a combizomba. (Az Anapent máshogy kell beadni, így jobb, ha mindenki azt használja, aminek a használatát szakember megmutatta.) A magyar társadalombiztosítás idén nyár óta támogatja ezt az eszközt. A szakorvos által felírt recepttel az Anapen, Epipen vagy Epipen Junior nevű adrenalininjekció néhány száz forintért beszerezhető, enélkül körülbelül tizenötezer forintba kerül. Legfeljebb másfél évig tartható el, ezután a vegyület egyszerűen lebomlik.
Mit tegyünk? Ha a fenti tüneteket tapasztaljuk magunkon, azonnal forduljunk orvoshoz, vagy adjuk be a magunknál tartott adrenalininjekciót, és hívjunk mentőt! Fontos, hogy higgadtak maradjunk, a pánikhangulat nem segít. Az időfaktor különösen fontos: ha a tüneteket tapasztaljuk, nincs tipródás, határozott cselekvésre van szükség. A mentők megérkezéséig biztosítani kell, hogy a beteg a lehető legkönnyebben lélegezzen. Ha leáll a légzése, azonnal meg kell kezdeni az újraélesztést!
Tévhit Makacsul tartja magát az a városi legenda, hogy a kalcium – legyen az akár injekció, akár pezsgőtabletta – hatásos. Súlyos tévhit! Az allergiás reakciókra semmi hatással nincs, csak időt veszítünk vele.
Addigra teljesen úgy voltam vele, hogy én fél éve kvázi feleslegesen tornázgatok otthon. Úgysem látszik rajtam. Merthogy közben nem különösebben figyeltem arra, mit eszem, az édességek is sokszor elcsábítottak, de azért heti háromszor kigurítottam a tornaszőnyeget, ha máskor nem volt időm, este tízkor. „A normális étrend már elúszott, de a tornát azért toljuk végig becsülettel” – gondoltam. […]
Heves gesztikuláció, pimasz grimaszok és egy szállóigévé vált ellenfélhergelés: „Ma nem!”, vagyis kábé, hogy „apukám, te ma itt biztos nem fogsz nekem gólt lőni”. Aki látott téged védeni a vízben, erre biztosan emlékszik. A szárazföldön is hamar elszakad a cérna?Fiatalon elég hirtelen haragú voltam, aztán huszonöt évesen apa lettem, majd bekerültem a felnőtt válogatottba, és húztam egy nagyon éles […]
Hozzánk nem küldik a gyerekeket, hanem legtöbbször „szabad akaratukból” jelentkeznek a szülők, ha megrekedtek a gyerek problémájával – mondják a Bárányfelhő Fejlesztő és Terápiás Központban.