Mikrogrid. Így hívják azt a megoldást, amellyel felvehetjük a harcot az emelkedő energiaárakkal és az energiaelosztó hálózatok túlterheltségével is. A mikrogrid összekapcsolja a digitalizációt és az elektromos energia térnyerését, vagyis az elektrifikációt. Közben pedig olcsóbb energiát és jobb ellátásbiztonságot nyújt.
2022. augusztus 1. különleges nap volt a magyar energiarendszer történetében. Ekkor fordult elő ugyanis először, hogy a következő évi (jelen esetben 2023. évi) áram tőzsdei ára túllépte a 400 €/MWh szintet. Egy nem lakossági fogyasztó esetén ehhez adódnak hozzá még az egyéb díjak, így feszültségszinttől függően a végső ár ennél akár 20 százalékkal is magasabb lehet. Mindeközben a villamosenergia-igény folyamatosan nő, részben az elektromos járművek terjedése, részben a széleskörű elektrifikáció miatt. A növekvő és új igényeket viszont a meglévő elosztóhálózatok már nem, vagy csak részben és lassan képesek kiszolgálni. Különösen akkor, ha a teljesítmény bővítésére is szükség van, vagy új, zöldmezős beruházásról van szó. Ilyen körülmények között adódik a kérdés, milyen alternatív megoldások lehetségesek, amelyek kiválthatják a drága és körülményes hálózati áramfogyasztást.
ÖNELLÁTÁS NAPELEMMEL: PRO ÉS KONTRA
Bár a napelem-telepítés kézenfekvő megoldásnak tűnhet, számos olyan körülmény van, ami bonyolítja a helyzetet. A napelemes termelés erősen függ az időjárástól, és komoly terhelést jelenthet az elosztóhálózat számára, ha több energiát termel, mint amire szükség van. A nem lakossági rendszerek esetében például egészen mostanáig sokszor előírták, hogy a napelemek nem termelhetnek vissza a hálózatra. Ezt bővítette ki a legutóbbi szabálymódosítás azzal, hogy a napelem-telepítéssel együtt megfelelően szabályozható egyéb energiatermelést is biztosítani kell, méghozzá a napelemes kapacitás minimum 30 százalékáig. Ezt tipikusan energiatárolóval lehet teljesíteni. Innen pedig már csak egy lépésre van az a megoldás, amit az Energia 4.0 korában mikrogridnek nevezünk.
Kádár-Papp Nóri életében kétszer mondott hangsúlyos nemet. Egyszer kislánykorában a szertornára és az olimpiai álomra, egyszer felnőttként arra, hogy diplomája után valóban testnevelő tanár legyen. Aztán egy tavaszi napon újra elkezdett mozogni, és megszületett egy mára százmilliós üzlet, a Gyerünk, anyukám!
Egy rövid, vörös hajú nő navigált fel a fővárosi Margit híd járdájára a Jászai Mari tér felől. Kádár-Papp Nóra egyszerű, esernyőre csukható ikerbabakocsit tolt maga előtt 2014 első, igazi tavaszi napján. Azt, hogy vizeskulacsa és az ikrek tízóraira szánt bébiételei mellett húsz kiló súlyfelesleget is cipelt magán, szinte csak ő tudta. Szégyellte is, hogy kismamaruháin kívül nemigen tud mit felvenni. Öt perccel korábban, a Pozsonyi úton átment az utca másik oldalára, amikor ismerőst látott közeledni. Őt, aki óvodás korától szertornázott és testnevelő tanári végzettsége van, ne lássák így. Sokadszor próbálkozott a mozgással, aznap úgy indult, hogy most vagy soha.
Lihegve, fájdogáló térddel ért a margitszigeti nagyrétre, meg is jegyezte magában, hogy állóképességén is lesz mit fejleszteni. Zsebében cetli lapult, arra írta össze az elvégzendő gyakorlatokat. Szakember lévén nyilván fejben és azon a bizonyos papíron is megvolt neki, mit kell csinálnia, hogy jobban érezze magát a bőrében, de a motivációt még kereste magában. „Futásnak túlzás lenne nevezni, inkább gyors gyaloglás volt az első pár alkalom.” Majd jöttek a tornagyakorlatok és idővel a lelkesedés is. Fél év múlva vette észre a testén, hogy alakulgat. Addig sok, Margitszigeten sétáló babakocsis állt meg, és nézte a gyakorlást. Egyikük oda is ment hozzá, és megkérdezte, milyen edzést csinál, és lehet-e csatlakozni. Nóri annyit mondott, semmi extrát, csak összeírt magának egy edzéstervet. Elmondta, hogy Gyerünk, anyukám! nevű Facebook-oldalán beszámol az edzéseiről, tartsák ott a kapcsolatot. Hosszú hónapokig mégsem hallott az érdeklődőről, aztán egyszer csak kapott tőle egy üzenetet. Azt írta, akkora hatással volt rá a találkozás, hogy azóta ő is heti két-háromszor tornázik, étrendet váltott, és nagyon jó eredményei vannak. „Szerinte ezt nekem köszönheti, mert ott elérte az a felismerés, hogy ő is tehet magáért.”
Ez volt az első jele, hogy lelkesedését másokra is át tudja ragasztani. (A közösségi tornázásokkal indult Gyerünk, anyukám! mozgalom, és később vállalkozás sztoriját a 2015. novemberi Forbesban írtuk meg, majd 2019. novemberi számunkban néztük meg, hová fejlődött az üzlet.) A Gyerünk, anyukám! edzéseit Nóri a nappalijukban kezdte felvenni 2014-ben, most jellemzően nyolchetes csomagokban adják el az előre felvett edzéseket.
Erős üzleti mondatok Nóritól
Üzlet- és anyatársáról, Orbán
Katalinról:
„Vérszerződést kötöttünk a homokozóban. Nekem megvolt az ötletem és a szakmai koncepcióm. Azt, hogy ebből hogyan lehet egy skálázható terméket csinálni, Kati találta ki.”
A szponzorokról, hirdetésekről:
„Szerintem látszik rajtunk, hogy nagyon önjárók vagyunk. Nem szeretnénk villogó bannereket a honlapunkon, vagy eladni a hírlevelünk alját. Felhasználóink azért fizetnek, hogy új termékeket és edzőket hozzunk. Nincsenek nagy, állandó együttműködőink, az edzéseken nem használunk egyfajta tornaruhát. Szeretjük megmérettetni magunkat.”
A befektetőkeresésről és a Cápákról:
„Először három évvel ezelőtt hívtak a Cápák közöttbe (az RTL üzleti, befektetőkereső show-műsora – a szerk.), és nem ez volt az egyetlen alkalom. El is mentünk egy első körös beszélgetésre, de ez nem a mi világunk, nekünk nem ez a fajta támogatás kell ahhoz, hogy szintet tudjunk lépni.”
Piaci helyzetükről:
„A covid alatt az is belépett az online térbe, aki egyébként sohasem tervezett ilyet. Mi itt már lépéselőnyben voltunk. (…) Megvannak a videók, ott a videótár, nyolchetente elindulnak a programok, de a látszólagos önjáróság mögött rengeteg munka van. Folyton innoválunk, fejlesztjük folyamatainkat, elemezzük a piacot, a trendeket, és szisztematikusan építkezünk. A laza és spontán működés mögött sziszifuszi gépezet és szuper csapat van.”
A covid előtt élesített, svájci white label oldalukról:
„A Gyerünk, anyukám! általunk fejlesztett honlapját használja egy svájci csapat: egy edző és egy közgazdász. Nagyon sikeresek, közösségük már több mint hatezer fős, júliusban ötezerszer tornáztak velük. Svájci lábunk mellé örülnénk még más külföldi partnereknek is.”
Nórika tűzrőlpattant, megoldja „Ha beolajozott testtel kiállok egy medence szélére, és három kamerával vesznek, aztán abból összevágják az edzést, az pontosan az az elérhetetlen világ, a medence is, meg az olajos test is, amit én nem szeretnék” – mondja Nóri az edzésekről. Bár minden rendelkezésükre állna, hogy így vegyenek fel egy-egy órát, tudatosan kerülik a nagyon steril edzésélmény felé vivő dolgokat. Valószínűleg azért, mert az anyalélekhez nem ez passzol, hanem épp azok a kis tökéletlenségek valók hozzá, amikkel esetleg a nők is küzdenek szülés után.
„Ezek nem azok a felvételek, amiket megállítunk, mert tüsszent az edző, vagy közben át kell cserélnie a pólót egy ugyanolyanra, mert az előzőt átizzadta. Mi azt szeretnénk, hogy ezek a videók real time végig menjenek úgy, ahogy végigmennek.” Ettől nem lesz szakmaiatlan az edzés, inkább csak emberközelibb. Mondjuk, az, amikor az edzőnek a következő mozdulatsor közben jut eszébe, hogy az előzőt nem csinálta meg a jobb, csak a bal oldalra.
Nóritól már nem áll távol a tanítás, de amikor angol-testnevelő szakon végzett az ELTE-n, fényévekre érezte magát tőle. Először egy nyolcadik kerületi általános iskolába, majd a Deák Téri Evangélikus Gimnáziumba került gyakorlatra. Tényleg úgy akasztotta a nyakába a sípot, hogy gyerekekkel akar foglalkozni, és vezető tanára a gimnazisták közé is azért dobta be, mert „Nórika tűzrőlpattant, megoldja”.
Nem oldotta meg. A kisebbeknél azért volt gyomorgörcse, mert kezelhetetlen masszának érezte a semmire sem hallgató elsősöket, a gimnáziumban meg csak a fiúkkal értett szót, a lányok inkább azon versenyeztek, ki tud látványosabban keresztrejtvényt fejteni tesiórán. „Abból az egy évből annyira megfáradva jöttem ki, hogy bármit csinálnék, csak ezt ne kelljen.”
Volt egy másik határozott nem az életében, ez pedig a szertorna elhagyására vonatkozott mindössze tízévesen. Édesanyja balerinának szánta, de a szertorna jobban feküdt a kislánynak, és beíratták a Központi Sport- és Ifjúsági Egyesületbe (KSI). Négy évig óvoda, majd iskola után nem a játszótérre, hanem a tornaterembe sietett, heti tizennyolc órát edzett.
„Semmiféle rossz emlékem nincs ezekről az időkről. Mozgékony, jó mozgású gyerek voltam, és nyilván oda küldtek, amit szerettem csinálni: csúszni-mászni, csimpaszkodni, ugrálni. Gyorsan kiderült, hogy ebben több van egy ovis foglalkozásnál.” Azért azt sem hallgatja el, hogy az 1980-as évek edzésmódszerei mai szemmel már elég sok kívánnivalót hagynak maguk után. Voltak durva hátkihúzások, vagy odatérdelt az edző, hogy jól menjen a spárga.
Idővel azonban egyre több szeren félt. Az egyik edzésen több sikertelen gyakorlat után azt mondta az edző, ha a következő sem sikerül, menjen haza. „Persze ilyen lelkiállapotban hogy is sikerülne?” – mondja Nóri. Hazament, és elhatározta: soha többet nem megy vissza a tornaterembe. „Nem e miatt az egy alkalom miatt, hanem azért, mert sokszor nem éreztem magam biztonságban. Nem voltam elég laza.” Edzője az édesanyja munkahelyére is elment, hogy meggyőze, Nórinak a tornateremben van a helye. Szertornázni azonban sohasem ment vissza, édesanyja is azonnal elfogadta lánya döntését, pedig „azt gondolta, hogy én fogom leszállítani a következő olimpiai érmeket”. A sporttól azonban nem szakadt el. Jött a tenisz, a kajak, majd a tánc, például az akrobatikus rock & roll, amivel még egy Ki mit tud-válogatón is részt vett.
Béres Alexandra többszörös fitnesz-Európa- és -világbajnok csaknem huszonöt éve tanít és mozog együtt civilekkel, sokféle élethelyzetben lévő nővel dolgozott már. Ő is tart online edzéseket, és Súlykontroll márkanéven étrendet is kínál. Szerinte az, hogy a terhesség és a szülés után nem mindenkinek a teste alakul olyan gyorsan vissza, az elfogadás és a szeretet része kell, hogy legyen, és ebben a folyamatban nagyon fontos a türelem.
Nemcsak a testi változás a fontos, hanem az is, hogy egy édesanya újra energikus legyen, és jól érezze magát a bőrében, mert csak akkor tud adni a családjának, a gyermekének, ha testileg-lelkileg rendben van. Alexandra szerint szülés után lassan, fokozatosan kell visszahozni a mozgást, túl erősen nekikezdeni sem jó, mert az rontja a dolog fenntarthatóságának esélyét. A maga praxisában azt látja, előbb-utóbb mindenki rájön, hogy az egészség fontos, és tenni kell érte, de ez mindenkinél máskor és más-más motivációból következik be.
A genetika nem mentség „Mi mindig azt mondjuk a Gyerünk, anyukám!-ban, hogy nagyon fontos belső motivációt találni, mert attól fog hosszú távon működni a dolog.” Tényleg van egy kártyaleosztás a génjeinkben. „Én is látom az édesanyámat, ahogy hatvan fölött engedett a kornak, és beletörődött, hogy ezek az adottságai, és ez van, de én ebbe sohasem akartam, nem tudtam, és nem is szeretnék beletörődni.” A kiosztott kártyákon kívül is van mozgásterünk, és Nóri szerint a genetika nem mentség, mert közben nagyon sokat fejlődött az orvostudomány és az egészséggel kapcsolatos tudás.
Ő is lentről hozta vissza magát. Első gyermekének megszületése után gyorsan formába lendült, de két évvel később, az ikrei után már nem volt ilyen egyszerű. „Rettenetesen néztem ki, nagyon-nagyon szégyelltem magam. Tudtam, hogy csinálni kellene valamit, csak rohadtul nem ment. Abban a verkliben a kétévessel, meg az icipici ikrekkel nem nagyon jött szóba, hogy elmenjek tornázgatni. Látod? Én is hogy leértékeltem akkoriban, hogy tornázgatni… Pedig ez nagyon is valami.”
Nóri sokáig arra várt, hogy valaki mentse meg, majd egyszer csak eljött az a bizonyos 2014-es tavaszi nap, és az ikreket tolva elindult a Margitszigetre. Pár hónap múlva a 13. kerületi Szent István parkban találta magát, ahol már ő tartott órát a hozzá hasonló élethelyzetben lévő kismamáknak. Meglepte, mekkora hatással, húzóerővel van a tornázni vágyókra, mondja, amikor felvetem, hogy nem ragadt-e benne a tizen-évvel korábbi csalódás, amikor lezárta még el sem kezdett tanári pályáját. „Máig meglepődöm, amikor valaki azt mondja, hogy miattam vagy az én felfogásom, ösztönzésem miatt mozog. Nem érzem, hogy bármi speciálisat csinálnék. De ez nagyon jó, mert segíti az embert a földön maradni. És hát ez egy jutalomjáték” – mosolyog.
Nemcsak Nóri, sokszor az anyák sem gondolják, hogy különlegeset csinálnak, amikor gyerek(ek) mellett tornáznak. „Főleg egy ilyen picire összement anyuka meg anyukalélek tudja ezt gondolni.” Ők is meg szokták kérni előfizetőiket, hogy mondják el a történetüket. Ezekből kitűnik, hogy sokszor nem látják magukat reálisan a nők. „Figyelj, Nóri, én azt hittem, hogy már lehúztuk a rolót, és mindennek vége van. És képzeld, minden visszajött” – egy ötvenes, velük futni tanuló asszonynak a házasságát pezsdítette fel a mozgás, de volt olyan is, aki ötven kilót fogyott velük. Nóri szerint nagy dolog, ha valaki rendszeresen mozog. „Az, hogy anyukaként munkával, gyerekekkel, háztartással, mindennel együtt még odaállunk, és megcsináljuk, az igenis nagy dolog.” Az idei év egyik fontos feladata lesz, hogy az eddig megszokott programonkénti Facebook-csoportok mellett továbbfejlesszék a földrajzilag egymáshoz közeli anyákat offline is összekapcsoló, Együtt megyünk nevű programjukat. „Szakmailag nagyon sokan okék még rajtunk kívül is, meg mi is azok vagyunk, de szerintem a közösség az a plusz, ami ebben az élethelyzetben hiányzik, és ezt hozzá tudjuk tenni.”
Nők a strandon Nem tagadja, sokan fogyási céllal fizetnek be egy-egy programra. Nincs is ezzel semmi gond, csak a fogyás egy kicsit démonizált téma, azt is kritizálják, aki fogyni akar, és azt is, aki nem. Bizonyos fogyasztóprogramoknál, ahogyan fogalmaz, neki is elgurul a gyógyszer, mert hatalmas bevételt lehet csinálni azzal, ha valaki kizárólag a saját módszerét állítja be üdvözítőnek. Ezek a programok azonban általában nehezen tarthatók fenn, mert nem edukálnak, hanem eladnak valamit. Méghozzá, a sajátmárkás táplálékkiegészítőket, különböző porokat, büntetlen „bűnözésnek” nevezett termékeket.
„Ezekből mocskosul sok pénzt lehet csinálni, és ettől én nagyon-nagyon indulatos vagyok. Nem a bevételt sajnálom tőlük, hanem azt, hogy nem szemléletmódot adnak át.” Mindenki azt akarja, hogy a fogyás is legyen gyors, mindegy, hány év alatt hízott meg az ember. Nóri szerint az ilyen fogyókúrás programok többségében az emberek nem tanulnak semmit, például arról, hogy mit és mennyit vacsorázzunk, mert belekényszerítik őket egy olyan fenntarthatatlan rendszerbe, ami ráadásul hatalmas rendszeres kiadással is jár.
Az „anyatest” szót nem szereti, szerinte inkább csak test van. Ráadásul az anya, akinek az anyateste nem olyan, mint a lányteste vagy a fiatallány-teste volt, valószínűleg ritkán kapcsol ehhez valami jót. Egyik Facebook-bejegyzésében azt írta: „Ha minden nő gondolatait olvasni lehetne a strandon, soha többet nem lennél egyedül. Egyébként sem vagy, csak nem tudod. Hát most mondom.”
A GYA számokban
• Több mint negyvenféle edzés és ötféle étrend.
• Harminckét oktató és más szakértők: dietetikus, pszichológus, szoptatási tanácsadó, védőnő.
• Cégüket, az S11 Kft.-t 2015-ben alapították. Tulajdonosai Nóri és férje, Kádár András, valamint
Orbán Katalin és Benedek Balázs.
• Átlag hat–hétezer aktív felhasználó havonta, kilencvenöt százalékuk nő.
• Idei évük eddig kicsit gyengébbnek látszik, mint a coviddal jobban sújtott tavalyi: 2021-ben 375 millió forint nettó árbevételük volt, az idei első félévet 180 millió forintos forgalommal zárták.
Az Egyesült Államok 45. elnökének veszteséges ingatlanjai és hatalmas adósságai voltak ciklusának végén. Most azonban varázsütésre úszik a pénzben, és szabadon üzletel. Kellett hozzá néhány pénzügyi manőver és néhány befolyásos barát apró segítsége.
Külvárosi kávézó végképp csak jó kávéval működik – ezzel az alapelvvel nyitotta meg hat éve Podpácz Dorottya és Czettli Brigi a Csillaghegyi Megállót. Ma már saját pörköltkávé-keverékük van, házi szendvicskrémjeiket pedig kerti partikra és előkelő fogadásokra is veszik.
A mindennapok pörgésének hatása gyakran olyan tünetekben mutatkozik meg, mint a krónikus fáradtság, kimerültség, ingerlékenység – holott ezek lehetnek „csupán” hiánytünetek is. Jelezhetik a szervezetünk számára létfontosságú magnéziumpótlás sürgősségét, különösen, ha a mentális és közérzetbeli tünetek mellett heves szívdobogást, izomgörcsöket, remegést, vérnyomás-ingadozást is tapasztalunk.