A fenti kérdésre adott egyértelmű válasz: igen, sőt, a kis- és középvállalkozások (kkv-k) egy része már most is az, csak nem tud róla. Sok olyan kkv létezik Magyarországon, ahol csak a kezdő lökés hiányzik, azonban a körültekintő tervezés alapfeltétel. A HEPA ebben (is) segít.
Azt, hogy egy vállalkozás fejlődése éppen hol tart, könnyebb kideríteni, mint elsőre gondolnánk: a nonprofit formában működő HEPA Magyar Exportfejlesztési Ügynökség exportérettségi kérdőívével képes felmérni cégünk állapotát, és különböző támogatásokat ajánl tevékenységünkhöz mérten. Dr. Szabó Kristóf vezérigazgató szerint, bár objektív faktoroktól függ, hogy egy hazai cég alkalmas-e a külföldi jelenlétre, hosszútávon alapvető, hogy ott is legalább olyan hatékonyan működjön, mint itthon. Ennek kiderítéséhez alapos tervezés szükséges, amihez remek kiindulópont a HEPA akár egyetlen kávészünet alatt kitölthető kérdőíve.
A VILÁGOT JELENTŐ KAPCSOLATOK
Hazai telephelyünkről a Föld bármely pontjára szállíthatunk árut, terméket, helyezhetünk át gyártási kapacitást, kínálhatunk szolgáltatást vagy know-how-t. A HEPA éppen ebben kíván gyakorlati segítséget nyújtani. Hat partnerirodájuk 27 ország piacára biztosít rálátást, de a Külgazdasági és Külügyminisztérium gazdaságdiplomáciai támogatásával a világ szinte bármely országa elérhető. Az így – külföldről közvetlenül – beszerezhető információk nagyon értékesek, hiszen egyébként csak komoly összegekért lehet ilyen tudáshoz hozzájutni, de még a tudás birtokában sem állna mögöttünk kellő tapasztalat.
Sosem volt még ilyen jövedelmező eladni mindenünket, főképp, ha szupersztárok vagyunk. Az amerikai Forbes összegyűjtötte a 25 legtöbbet kereső médiasztárt: összesen 4,4 milliárd dollárt szakítottak 2021-ben, a legtöbbjük anélkül, hogy bármi új terméket előállított volna. Íme a top tíz.
Fordította: Tauber Ákos
1. Peter Jackson: 580 millió dollár Azzal keresett sokat, hogy novemberben eladta vizuális effektekkel foglalkozó cégét, a Weta Digitalt a Unity Software-nek 1,6 milliárd dollárért. Ebből az összegből 580 millió dollár landolt Jacksonnál, ezzel a Gyűrűk ura trilógia rendezője Steven Spielberg és George Lucas után a harmadik a világon, aki filmkészítésből lett milliárdos.
2. Bruce Springsteen: 435 millió dollár A rocklegenda decemberben egész munkásságának jogait eladta a Sony Music Groupnak. A hússzoros Grammy-díjas zenész 435 millió dolláros üzletet kötött. A szerződés részét képezik a Főnök becenévvel is illetett Springsteen tizenegy multiplatina lemeze, öt arany kislemeze és ötvenéves munkásságának ikonikus dalai és szövegei is.
3. Jay-Z: 340 millió dollár A hip-hop első milliárdosa, a rapper-producer eladta a Tidal zeneszolgáltatóban és az Armand de Brignac pezsgőmárkában levő részesedést 340 millió dollártért, és ezzel harmadik lett a listán.
4. Dwayne Johnson: 270 millió dollár Az idei listára nem sok színész került fel, de Dwayne Johnson, vagyis „a Szikla” igen, bár nem a filmszerepei révén. Noha láthattuk a Dzsungeltúra és a Netflix Különösen veszélyes bűnözők című filmjében is, 270 millió dolláros bevételeinek háromnegyede mégis tequilájának, a Teremanának eladásaiból folyt be. Az összeg megközelíti a Jumanji főszerepéért kapott honoráriumát.
5. Kanye West: 235 millió dollár Legtöbb pénze neki sem a zenei produceri karrierjéből származik, hanem az Adidas cipők tervezéséből. Az első Yeezy ruhákat még a Gapnek tervezte, azokat órák alatt elkapkodták a boltokból. Az Adidasszal kötött szerződés 235 millió dollárral gazdagította a rappert.
6. Matt Stone és Trey Parker: 210 millió dollár A South Park készítői 25 éve kezdték el papírból kivágott figuráikkal meghódítani a képernyőt, az animációs sorozat mára 80 millió dolláros franchise-zá nőtte ki magát. Tavaly augusztusban aláírtak egy hatéves szerződést: 900 millió dollárért a sorozat jogai a Paramount+ streamingcsatornához kerültek, ebből a két szerző 210 milliót rakhat zsebre.
7. Paul Simon: 200 millió dollár Bár a Diploma előtt című 1967-es filmet már nem annyira ismerik, Mrs. Robinson című betétdala azonban örökzöld, a The Sound of Silence pedig ma is a világ egyik leghíresebb száma. Ezek a dalok is a részét képezik annak a megállapodásnak, amit a nyolcvanéves énekes-dalszerző tavaly márciusban kötött a Sony Music Publishinggal.
8. Tyler Perry: 165 millió dollár Utoljára a Ne nézz fel című szatirikus katasztrófafilmben láthattuk a Madea nevű karakter megalkotóját. Az Egy dühös asszony naplója című filmben 2005-ben debütáló karakter azóta franchise-zá nőtt, és most 165 millió dollárt hozott Perrynek, miután a BET-tel (a Black Entertainment Television az afroamerikai közönség szórakoztatására alapított amerikai csatorna) kötött megállapodás alapján idén visszatér a képernyőre.
9. Ryan Tedder: 160 millió dollár Bandája, a OneRepublic mellett Beyoncénak, Adele-nek és Ed Sheerannek is írt dalokat. Katalógusa nagy részének jogait januárban eladta a KKR befektetési vállalatnak 160 millió dollárért.
10. Bob Dylan: 130 millió dollár Az irodalmi Nobel-díjas (2016) Bob Dylan, aki generációk sorát és emberek millióit ragadta meg dalaival, tavaly júliusban 130 millió dollárért átadta régi és néhány jövőbeli felvételének jogait a Sonynak.
Visszaszámlálás. Ez a szó sokszor jutott eszünkbe a lista összeállításakor, hiszen az április 3-ai országgyűlési választások minden kategóriában átrendezhetik az erőviszonyokat. Mégis, fontos pillanatkép ez a mostani arról, hogy mi ma a befolyás Magyarországon. Nem indulhattunk ki kizárólag olyan konkrétumokból, mint a pozíció és az árbevétel, mindig a kulisszák mögé kellett néznünk, hogy összerendezzük és sorrendbe rakjuk azt a tudásból, kapcsolatokból, momentumból, politikából és pénzből álló egyveleget, amit befolyásnak nevezünk.
Gazsi Zoltán úgy vezeti a legnagyobb magyar salátagyárat, ahogyan sarki expedíciókat szokás. Kapcsolódásokat kereső autonóm vezető, hitelességet és bizalmat hirdet, elképesztő sodrású forgószél módjára mutatja, milyen, amikor valaki önazonos, vállalható és értékvezérelt. Hogy milyen, amikor a sikered nem mások kárára határozod meg.
Egy év. Mindössze ennyi kellett a Billingónak, hogy a kissé őrültnek tűnő víziót a valóságba ültessék: azaz kilépjenek az online számlázás szűk keretei közül és egy feszes stratégiaváltás mentén többtermékes digitális üzleti platformmá alakuljanak. Ehhez szükség volt egy alaposan kidolgozott üzleti tervre, egy közel egymilliárd forintos tőkebevonásra, egy kiváló csapatra, valamint fókuszra, hitre, alázatra. A részletekbe a Billingo két vezetője, Sárospataki Albert és Besztró Szabolcs avatott be bennünket.
Dubaj a szürke hétköznapokon is a legek földje, de most, amikor az expónak is otthont ad, tényleg a világ leghajmeresztőbb luxusjátszótere. Nehéz nem a hatása alá kerülni.