A 2008-as gazdasági világválság óta nem voltak ilyen nehéz hetei a bankszektornak, mint márciusban. Hét adat és három ábra az Egyesült Államok történetének második és harmadik legnagyobb bankcsődjéről (Silicon Valley Bank, Signature Bank), valamint a 157 éves svájci bankóriás (Credit Suisse) bőven áron aluli eladásáról.
1. 500 millió dollár Március 27-én ennyiért kelt el a Silicon Valley Bank. Egy évvel ezelőtt a bank értéke még 40 milliárd dollár volt.
2. 80% Ennyit esett a First Republic részvényárfolyama március 8. és 17. között – messze a legnagyobbat az S&P 500 tőzsdeindex részvényei közül ebben az időszakban.
Ott lettem volna szívesen, amikor a nyilvánosan is szabadszájú Michael O’Leary közli a Ryanairt alapító Mr. Ryannel, hogy itt lenne az ideje távoznia a cég elnöki posztjáról. O’Leary időnként úgy néz ki, mint egy ivós hétvégére jött fapados turista a bulinegyedben, esetleg egy telefonját nézegető portás, aki mindig a fején tartja az olvasószemüvegét, de a legritkább esetben tűnik könyvelőnek. Pedig eredendően […]
Ott lettem volna szívesen, amikor a nyilvánosan is szabadszájú Michael O’Leary közli a Ryanairt alapító Mr. Ryannel, hogy itt lenne az ideje távoznia a cég elnöki posztjáról. O’Leary időnként úgy néz ki, mint egy ivós hétvégére jött fapados turista a bulinegyedben, esetleg egy telefonját nézegető portás, aki mindig a fején tartja az olvasószemüvegét, de a legritkább esetben tűnik könyvelőnek. Pedig eredendően az – derül ki ez is Ács Gábor címlapsztorijából.
Annyira erős a könyvelői vénája, hogy még bunkóságai, vállalhatatlan beszólásai is kiszámított marketingakciók, olcsó publicitást ér el magának velük. A PR egyik régi megközelítése az „all news is good news”. Mindegy, milyen kontextusban, ha rólad beszélnek, az segíti az eladásokat. O’Learynek egyelőre valóban kifizetődött a bunkóság, igaz, az évek múltával vissza is vett a tempóból, elvégre pont a mostani interjúban ismeri el, hogy hiba volt azt mondania, hogy a környezetvédőket le kéne lőni. A koronaválság alatt hozott stratégiai döntései bejöttek, és ezzel tud most újra előnybe kerülni a nagy rivális Wizz Airrel szemben. Ehhez szüksége volt egy könyvelő üzleti lényeglátására és különc bátorságára is, ami a beszólásokhoz is kell.
Válságkezelésből van még bőven a lapban. A veresi paradicsom sikersztorijába és nagy menetelésébe is jelentősen beleszólt a korona, aztán tetézte egy paradicsomvírus. Az alapító – szintén vérbeli üzletember – nem adja fel, ha kell szamócával vagy uborkával vág teljesen új projektekbe, de valahogy ki akarja mozogni a szűkebb éveket. Az egyik legnagyobb magyar családi vállalkozás, a Master Good is küzd az elszálló árakkal és az ebből fakadó fogyasztáscsökkenéssel. A céget vezető Bárány László azt mondja, már nem kell sokat várni, hogy az árak lefelé menjenek, ők addig is azzal foglalkoznak, hogy mitől lehet karbonsemleges a gyártásuk. Egy másik családi cég, az Oázis kertészet tulajdonosa is úgy látja, profitban az idei gyengébb év lesz, de ezt „így kell elfogadni, és kész”. Hát, vannak előnyei, ha nem egy befektetői csoport, hanem a család tulajdonában van egy vállalat.
Ahogy ez a lap nyomdába megy, éppen véget ért – 1500 fős rekordrészvétellel – a Forbes Power Women’s Summit. Ebből az alkalomból összegyűjtöttük egy különszámba ötvenöt erős nő történetét Magyarországról, akikről az elmúlt években írtunk itt, a Forbesban. Hozunk mellé egy friss portrét is Szabados Ágiról és arról, hogyan rúgja fel a könyvszakma alapszabályait, és épít sikeres vállalkozást a maga elképzelése szerint.
Világszerte több mint 205 millió hektáron termelnek no-till rendszerben, vagyis úgy, hogy teljesen elhagyták a talajművelést, és csak minimálisan, a vetéssel bolygatják a területeket. Magyarországon még csak néhány gazda indult el ezen az úton, bár a 2022-es extrém aszály miatt sokan ráébredtek, hogy valamin változtatniuk kell, ha egészséges talajt szeretnének.
Ellehetetlenült független előadóművészeti közeg, beszántott Színművészeti Egyetem, bankcsőd miatt veszélybe került éves költségvetés. Barda Beáta turbulens időszakot tudhat maga mögött a Trafó élén. Tavaly a második ciklusára is megválasztották, hogy továbbvigye a magyar és külföldi alternatív társulatok bázisának számító ház örökségét.
A második válaszában már a költségek minimalizálásánál tartunk, és pillanatok alatt eljutunk a hatékonyság abszolút kulcsát jelentő bűvös huszonöt perces fordulóig. Aztán Michael O’Leary hozza a formáját, és kinyitja a maga bevallása szerint is mocskos száját: az Európai Bizottság impotens, az extraprofitadót kirovó politikusoknál továbbra sincsenek nagyobb idióták, és igenis vannak hülye utasok. De a környezetvédőket ma már nem lőné le.
Úgy tűnik, a mesterséges intelligencia mégsem veszi el a munkánkat, sőt a prompt engineer nevű új munkaterületet már meg is teremtette. Merthogy kell egy ember, aki a ChatGPT vagy más természetes nyelvi modell nyelvén suttog, aki tudja, hogyan kell úgy kérdezni, hogy a szoftver jó minőségű választ adjon. És tanárra is szükség lesz, mert az új technológia miatt fontos a még nagyobb médiatudatosság. De mi volt a ChatGPT előtt?
Nemcsak a budapesti belváros, hanem az egész ország legdrágábbjai között hirdették a budapesti Szervita téren, a régi Belvárosi Távbeszélő Központ helyén felépült luxuslakóházat. A Biggeorge Property által fejlesztett épületben hotel, apartmanlakások és étterem is helyet kaptak. Megnéztük belülről is.