Írta: Jared Schrieber (angyalbefektető) // Fordította: Knittel Martin Négy éve költöztem Magyarországra, és ez alatt az idő alatt arra lettem figyelmes, hogy sokan azt hiszik, minden új technológiai vállalat „startup”, részben azért, mert a szó jelentésének nincs pontos meghatározása. És valóban, talán könnyebb azzal meghatározni a startupot, hogy mi nem. Egy startup nem kisvállalkozás, és nem is […]
Írta: Jared Schrieber (angyalbefektető) // Fordította: Knittel Martin
Négy éve költöztem Magyarországra, és ez alatt az idő alatt arra lettem figyelmes, hogy sokan azt hiszik, minden új technológiai vállalat „startup”, részben azért, mert a szó jelentésének nincs pontos meghatározása. És valóban, talán könnyebb azzal meghatározni a startupot, hogy mi nem.
Egy startup nem kisvállalkozás, és nem is akar kicsi maradni. Egy startup nem az alapító vágyott életszínvonalának elérését és fenntartását szolgáló vállalkozás, a profit nem az alapítók csinos fizetését vagy nyereségosztalékát szolgálja.
Ott lettem volna szívesen, amikor a nyilvánosan is szabadszájú Michael O’Leary közli a Ryanairt alapító Mr. Ryannel, hogy itt lenne az ideje távoznia a cég elnöki posztjáról. O’Leary időnként úgy néz ki, mint egy ivós hétvégére jött fapados turista a bulinegyedben, esetleg egy telefonját nézegető portás, aki mindig a fején tartja az olvasószemüvegét, de a legritkább esetben tűnik könyvelőnek. Pedig eredendően […]
Ott lettem volna szívesen, amikor a nyilvánosan is szabadszájú Michael O’Leary közli a Ryanairt alapító Mr. Ryannel, hogy itt lenne az ideje távoznia a cég elnöki posztjáról. O’Leary időnként úgy néz ki, mint egy ivós hétvégére jött fapados turista a bulinegyedben, esetleg egy telefonját nézegető portás, aki mindig a fején tartja az olvasószemüvegét, de a legritkább esetben tűnik könyvelőnek. Pedig eredendően az – derül ki ez is Ács Gábor címlapsztorijából.
Annyira erős a könyvelői vénája, hogy még bunkóságai, vállalhatatlan beszólásai is kiszámított marketingakciók, olcsó publicitást ér el magának velük. A PR egyik régi megközelítése az „all news is good news”. Mindegy, milyen kontextusban, ha rólad beszélnek, az segíti az eladásokat. O’Learynek egyelőre valóban kifizetődött a bunkóság, igaz, az évek múltával vissza is vett a tempóból, elvégre pont a mostani interjúban ismeri el, hogy hiba volt azt mondania, hogy a környezetvédőket le kéne lőni. A koronaválság alatt hozott stratégiai döntései bejöttek, és ezzel tud most újra előnybe kerülni a nagy rivális Wizz Airrel szemben. Ehhez szüksége volt egy könyvelő üzleti lényeglátására és különc bátorságára is, ami a beszólásokhoz is kell.
Válságkezelésből van még bőven a lapban. A veresi paradicsom sikersztorijába és nagy menetelésébe is jelentősen beleszólt a korona, aztán tetézte egy paradicsomvírus. Az alapító – szintén vérbeli üzletember – nem adja fel, ha kell szamócával vagy uborkával vág teljesen új projektekbe, de valahogy ki akarja mozogni a szűkebb éveket. Az egyik legnagyobb magyar családi vállalkozás, a Master Good is küzd az elszálló árakkal és az ebből fakadó fogyasztáscsökkenéssel. A céget vezető Bárány László azt mondja, már nem kell sokat várni, hogy az árak lefelé menjenek, ők addig is azzal foglalkoznak, hogy mitől lehet karbonsemleges a gyártásuk. Egy másik családi cég, az Oázis kertészet tulajdonosa is úgy látja, profitban az idei gyengébb év lesz, de ezt „így kell elfogadni, és kész”. Hát, vannak előnyei, ha nem egy befektetői csoport, hanem a család tulajdonában van egy vállalat.
Ahogy ez a lap nyomdába megy, éppen véget ért – 1500 fős rekordrészvétellel – a Forbes Power Women’s Summit. Ebből az alkalomból összegyűjtöttük egy különszámba ötvenöt erős nő történetét Magyarországról, akikről az elmúlt években írtunk itt, a Forbesban. Hozunk mellé egy friss portrét is Szabados Ágiról és arról, hogyan rúgja fel a könyvszakma alapszabályait, és épít sikeres vállalkozást a maga elképzelése szerint.
Lehet, hogy Michael O’Leary Magyarországon miniszterek leidiótázásával tett szert hatalmas ismertségre, de a Ryanair sikertörténetét már több mint harminc éve írja. Rengetegen utálják, ám a pénzügyi eredményei magukért beszélnek: ellentmondásos módszereivel a csőd széléről indulva emelte cégét a legtöbb utast szállító és egyben legértékesebb európai légitársasággá. Ahogy eddig minden válságból, most a covidból is megerősödve jön ki.
Szigeti András egy évtizedet húzott le a MÁV-nál, és Nagymarostól Damaszkuszig egy sor különleges helyszínre szervezett utakat. Nagyobb önállóságra vágyott, így többedmagával megalapította hazánk egyetlen vasúti személyszállító magánvállalatát. A Continental Railway Solution áll a Prágába tartó Regiojet-járatok mögött is.
A 2008-as gazdasági világválság óta nem voltak ilyen nehéz hetei a bankszektornak, mint márciusban. Hét adat és három ábra az Egyesült Államok történetének második és harmadik legnagyobb bankcsődjéről (Silicon Valley Bank, Signature Bank), valamint a 157 éves svájci bankóriás (Credit Suisse) bőven áron aluli eladásáról.
Ellehetetlenült független előadóművészeti közeg, beszántott Színművészeti Egyetem, bankcsőd miatt veszélybe került éves költségvetés. Barda Beáta turbulens időszakot tudhat maga mögött a Trafó élén. Tavaly a második ciklusára is megválasztották, hogy továbbvigye a magyar és külföldi alternatív társulatok bázisának számító ház örökségét.