Miközben a Porsche család gyarapodása már a 30-as évektől formálta Európa technikai fejlődését, a Stuttgart címerével fémjelzett autómárka 1948 óta számítja évfordulóit. Idén nemzetközi programsorozat ünnepli a hetvenötödik születésnapot, a következő hetvenöt év pedig tele van
olyan kihívásokkal, amelyekre még képlékenyek a válaszok.
Nagyon messzire lehet nyúlni a Porsche-Piëch família, azon túl pedig a Volkswagen csoport márkáinak történetében. Néhány kellően lubrikált kör után akár olyasmiken is lehet vitatkozni, hogy a 2005 és 2012 közötti hosszas adok-kapok után végül a Porsche integrálta a Volkswagent, vagy a VW a Porschét. Illetve hogy amennyiben papíron az utóbbi történt, a valóságban ma mégis ki mozgatja a szálakat? Olyan hatalmas autóipari birodalom ez Európa szívében, aminek ugyan csak egy része a Porsche, ám egyben az a legfüggetlenebb csapata is. Ebben a pozícióban pedig a kirakós talán legérdekesebb eleme.
Számoljunk csak! Könnyű belezavarodni a valójában másfél évszázados történetbe. Ferdinand Porsche az Osztrák–Magyar Monarchia latinul Bohemiaként ismert, vagyis a mai Csehország északi, a német határhoz közeli részén született 1875-ben, és 1898-ban már elektromotoros hajtást tervezett az Egger-Lohner C.2 Phaeton nevű automobilhoz Bécsben. Cégét 1931-ben alapította meg Stuttgartban, hogy aztán 1939-re a szintén általa szabadalmaztatott Volkswagen-alapokra megalkossa a három Porsche Typ 64 prototípust.
Az első Porsche, a 356 Nr.1 Roadster 1948-ban. Mellette Erwin Komenda, Ferry Porsche és Ferdinand Porsche.
De akkor mégis miért bőven a háború utánra, egész pontosan 1948. június 8-ára datálja a Porsche a születésnapját? Azért, mert hivatalosan az előszériás, osztott szélvédős 356/1 roadster az első Porsche márkajelzésű autó. Azt pedig Ferdinand Porsche fia, Ferry Porsche gyártotta le az osztrák visszavonuló idején a karintiai Gmündben.
Közép-Európa legnagyobb angolkertje és összetett tórendszer veszi körbe a Festetics család egyik legfontosabb dunántúli birtokát. Pollack Mihály alkotása, a magyar klasszicista kastélyépítészet egyik legszebbje a közelmúltban újult meg.
A Fejér megyei, kétezer lelkes mezőföldi falu határában hatalmas park terül el. A birtok központjában az 1810-es évekre felépült kastélyt egykor háromszáz hektáros terület vette körül narancsházzal, a cselédség otthonául szolgáló kiskastéllyal, kocsiszínnel, tavakkal és szivattyúházakkal. Bár az egzotikus növények üvegfalú háza ma még romos, és a park is kisebb már, de a gyönyörű környezetben így is órákig lehet sétálni vagy napozni.
A birtokközpont építtetője a napóleoni háborúk idején gabonatermesztésből komoly vagyont felhalmozó Festetics Antal volt. Ha az udvari oldal oszlopsoráról a Magyar Nemzeti Múzeum jutna eszünkbe, az nem véletlen, építésze az a Pollack Mihály volt, aki ezután a fővárosi épületet is tervezte. A ház kapcsolata a természettel egészen kivételes, az akkor még pályája elején álló, de láthatóan tehetséges építész még a kilátást is gondosan megtervezte.
A család egyik leszármazottja, Festetics Sándor modern gazdálkodó volt: malmot, téglagyárat, szeszfőzdét, sőt illóolajüzemet is alapított a környéken. HA-RAP lajstromjelű kétfedelű repülőgépén mindennap elrepült a birtok felett, és ő alapította a helyi futballklubot is. Fia, Festetics Ernő még inkább beleillett a vakmerő, sportos gróf archetípusába: teniszezett, síelt, Maserati 8CM kocsijával autóversenyeken indult.
A kissé őrült gróf karaktere egyébként előkerült később is, még ha áttételesen is. Részben itt vették fel az elmúlt évek egyik legsikeresebb magyar mozifilmjét, a Kincsemet, több jelenetben is feltűnik a kastély és a kicsapongó életet élő gróf, Blaskovich Ernő, vagyis Nagy Ervin. Nem ez volt az első itt forgatott film, itt készült a nyolcvanas években Bereményi Géza alkotása, A tanítványok is.
A botanikai szobától a bálteremig Festetics Antal és felesége, Splényi Amália a korabeli leírások szerint „szép herbáriumot” építettek fel. Kirándulásaikon maguk gyűjtötték, majd préselték le és rendszerezték a Kárpátok, az Alpok és a Mezőföld növényeit, és a földszinten levő botanikai gyűjteményben helyezték el őket. A földszinti térsorban mellette volt a művelt és rendkívül érdeklődő családfő könyvtára, de sajnos a család értékeit a második világháború után széthordták, az egykori 3928 kötetet sem találjuk már a helyén. A kastély sarkában láthatjuk a legnagyobb, tükrökkel és márvánnyal díszített ovális termet. A helyiségben – ma is áll benne egy eredeti, angol mechanikás Bechstein zongora – régen bálokat rendeztek, vagy épp titkos találkozókat tartottak.
Titkos helyiségek, furcsa ábrák Sasos motívumok mindenfelé, félköríves sub rosa – avagy titkos – helyiség, aszimmetrikusan elhelyezett nagyterem: távolról is érezni, hogy az épületet némi titokzatosság járja át. Nem véletlenül, a házban többször találkoztak a korszak legkiválóbb szabadkőműves gondolkodói, művészei, tudósai. Az emeleten nemcsak a kalandos életű grófok hobbijaival ismerkedhetünk meg, de a titkos, és gyakran félreértett mozgalomról is érdekes kiállítást láthatunk. Az itteni találkozókon sokszor társadalmi problémákat vitattak meg, de jótékonysági feladatokat is elláttak.
Mint az egykori Németalföldön Az úgynevezett Hollandi-ház 1891-ben épült föl az egyik tüdőbeteg családtag, Festetics Andorné számára. Akkoriban úgy tartották, hogy erre a kórra az a megfelelő ellenszer, ha friss tejet isznak, sőt állatok közelében, ammóniás kipárolgású levegőben tartózkodnak, ezért a ház alsó része tulajdonképpen istálló, hat tarka tehén lakott benne, míg a felső szalonrész volt a grófné lakrésze. A szigetre akkoriban csak csónakkal lehetett bejutni, a fehérre festett fahíd csak később készült el.
Valamiért fizetni önmagában nem öröm, de ha nem sikerül, az még nagyobb bosszúság. Az OTP Mobilnál már tíz éve dolgoznak azon, hogy ez a folyamat mindkét irányból a legegyszerűbben működjön, eszköztől és helytől függetlenül. És persze sok máson, hiszen a cég legnagyobb ereje nem az egyes szolgáltatásokban, hanem azok összekötésében rejlik. Sok felhasználónak már nem […]
Hogyan lehet Budapestről a világ legjobb bárjai közé kerülni? Rédli Ádámék erre keresik a választ a Gresham-palotában. Amíg megtalálják, a trendek előtt járva mutatnak utat a hazai koktélszakmának és kedvelőinek.
Ön tudja, mitől lesz egy autó dörzsölés nélkül tiszta? Vagy hogy pusztán hőszivattyúval fel lehet fűteni a vizet akár 85 fokra? És hogy melyik helyszínen milyen forgalomra lehet számítani? A Kvantnál tudják, és érdemes tőlük megkérdezni, ha valaki egy egyedi befektetési lehetőséget keres. A jelenlegi bizonytalan gazdasági környezetben sokan keresnek alternatív, értékálló befektetési formákat. „Egy […]