A reggeli olívabogyóválaszték, a csavart hegyi sajtok, a még meleg perec és a frissen facsart gránátalmalé szín- és ízorgiája egyértelműen elhelyezi a vendéget, hogy merre is jár a világban. És a reggeli isztambuli napsütésben nem is lenne sehol máshol szívesebben.
Írta: S. Takács András
A bleasure kifejezés a business és a pleasure szavak összegyúrásából született még a covid előtt, és az üzletet meg a kikapcsolódást hivatott ötvözni. A városi luxusszállodák legfontosabb klientúráját adó, mindig úton lévő üzletemberek az előző évtized konjunktúrájának derekán, a munka és a magánélet egyensúlyának nyomasztó hiányában arra jutottak, hogy ha már reggeltől estig különböző metropoliszok felhőkarcolóiban dolgoznak, és egész nap tárgyalásokon ülnek, hadd egészítsék ki az üzleti utat időnként egy-két szabad nappal, amibe akár a családjuk is bekapcsolódhat. Amíg ők dolgoznak, a család már el is kezdheti a városnézést, hiszen a hotelszobát fizető cégnek mindegy, hogy a szobában vagy lakosztályban hányan alszanak, a család pedig még egy repülőjeggyel is olcsóbban megússza a közös kiruccanást.
Keleti vendégszeretet, nyugati zöld juice Ennek megfelelően az elmúlt évtizedben a városi luxusszállodák egyre több olyan szolgáltatással rukkolnak elő, ami kiszolgálja ezt az új igényt, és kellemes oázist biztosít a nyüzsgő nagyvárosok felfedezéséhez. Ezért ma már elvárható az ötcsillagos szállodáktól, hogy finom legyen a konyha – a legtöbb nagy nemzetközi szállodaláncban legalább két-három étterem üzemel (plusz kávézó és pékség) –, jól felszerelt edzőterem és jó esetben uszoda várja reggel a vendégeket, és munka után nem kell újra nyakukba venni a várost egy jó masszázsért, maradhatnak a hotel spájában.
Van a Földközi-tenger partján egy város, amelyről minden látogató egy kicsit más élményt visz haza: van, aki a múzeumok végtelen kínálatában merül el, másokat az éjszakai élet sokszínűsége és a homokos tengerpart ragad magával, megint mások a gasztronómiát és piacok különleges hangulatát emelik ki beszámolóik során. Egy biztos: Tel-Aviv mindenki számára tartalmas időtöltést kínál. Az […]
Van a Földközi-tenger partján egy város, amelyről minden látogató egy kicsit más élményt visz haza: van, aki a múzeumok végtelen kínálatában merül el, másokat az éjszakai élet sokszínűsége és a homokos tengerpart ragad magával, megint mások a gasztronómiát és piacok különleges hangulatát emelik ki beszámolóik során. Egy biztos: Tel-Aviv mindenki számára tartalmas időtöltést kínál.
Az ezerarcú város idén nyáron a hét hat napján elérhető Izrael nemzeti légitársasága, az EL AL jóvoltából, ráadásul a jegyár tartalmazza a kézipoggyászt és a fedélzeti étkezést is. Megmutatjuk, mit rejteget számodra Tel-Aviv!
Híres negyedek, vibráló terek
Tel-Aviv változatos hangulatú, együtt mégis harmonikus egységet alkotó negyedekből épül fel. Jaffa korábban önálló kikötőváros volt, mára azonban Tel-Aviv híres óvárosaként ismerjük, ahol a múzeumok, a bolhapiacok és az egyedi termékeket kínáló üzletek találkoznak. Itt látogathatjuk meg a Na Laga’at Centert is, egy vallásokon átívelő, siket és látássérült művészek által működtetett kulturális központot, amelyet autentikus színházi előadások, különleges, sötétben kóstolásra specializálódott étterem és interaktív workshopok tesznek az egész világon egyedülálló attrakcióvá. Neve Tzedek szintén közkedvelt kerület, amely habár a város egyik legrégebbi negyede, pezsgő utcái modern hangulatot árasztanak.
Séta a fehér városban
Tel-Avivban a mediterrán klímát és hangulatot az építészet teszi teljessé: olyan sok – több mint négyezer! – Bauhaus stílusú épület található itt, hogy a város felkerült az UNESCO Világörökségi Listájára, „Tel-Aviv, a Fehér város és a modern építészet” elnevezéssel. A helyiek számos tematikus sétát kínálnak az érdeklődőknek, amelynek során jóval többet kaphatunk puszta építészettörténeti betekintésnél – ízelítőt a város történetéből, múltjából és jelenéből, páratlan hangulatából. A Fehér város talán egyik legkedveltebb része a Nahalat Binyamin piac, ahol kizárólag helyiek által készített, egyedi tárgyakat lehet kapni, méghozzá közvetlenül az alkotóktól – erről bírálóbizottság is gondoskodik. A szomszédos Carmel piacon friss gyümölcsöt, zöldséget, fűszereket és még ruhákat is vásárolhatnak az érdeklődők.
Utazás kompromisszumok nélkül Az EL AL légitársaság heti 11 Budapest–Tel-Aviv járatával rugalmasságot kínál az utazóknak, akár hosszabb, akár rövidebb nyaralást terveznek. A Boeing 737 fedélzetén a 3 óra 10 perces repülés alatt a híresen barátságos személyzet gondoskodik a kényelemről, és az étkezés a turista és a business osztályon is alapszolgáltatás. A bőröndök terén sem kell kevéssel beérni: a jegyár a kisméretű táska mellett egy kézipoggyászt is tartalmaz. Habár Tel-Avivra jellemző a turisták igényeihez való alkalmazkodás, az utazás tervezésekor érdemes figyelembe venni a Shabbatot, a zsidó vallás szombatra eső pihenőnapját. Ezen a napon az EL AL járata sem közlekedik. A beutazáshoz nem kell más, csak egy legalább fél évig érvényes útlevél.
Ki a legismertebb? Ki a legprofibb? Ki tudja (sok) pénzzé tenni sztárságát? Kire kíváncsiak legtöbben? Kitől vennének meg bármit, mert annyira hiteles? A sztárstátusz sok összetevős, a látszatnál komplexebb és képlékenyebb jellemző, nem is képes mindenki tartósan reflektorfényben maradni. Azért van néhány állócsillag, vannak visszatérők, és mindig jönnek friss és gyorsan emelkedő ünnepeltek. Forbes-celeblista és Forbes-Celebindex – minden eddiginél hosszabb és teljesebb formában.
Csonka Tivadar a 80-as években lett vállalkozó, amit nem nézett jó szemmel az akkori országvezetés. Családi vállalkozása túlélte a vegzálásokat, később megvett egy német üveggyártó céget, és ma már ők készítik a specialty kávék kedvelőinek egyik kedvenc kávékészítő eszközét. Az apa örökségét ma felesége és két fia viszi tovább, a vasfüggöny leomlása után harminc évvel a világ legmagasabb épületében is Csonkáék poharaiba töltenek.
A Piszke Papírt megmentő Bodrogai Ferenc új alapokra helyezné az egészségügyipapír-gyártást. Rossz hír a tekercselt vécépapírnak, de jó hír a bolygónak.