Hogyan lehet Budapestről a világ legjobb bárjai közé kerülni? Rédli Ádámék erre keresik a választ a Gresham-palotában. Amíg megtalálják, a trendek előtt járva mutatnak utat a hazai koktélszakmának és kedvelőinek.
A magyar art nouveau építészet remekművének tartott Gresham-palota 2004-es felújítása után az épület üzemeltetője, a Four Seasons pár éve merész projektbe kezdett: a menedzsment a luxushotel lobbijába álmodott a szállóvendégeken túl a budapesti nagyérdeműt is elcsábító koktélbárt. Hiába a több millió eurós büdzsé, az örökséget – Quittner Zsigmond építész vonalvezetését, Jungfer Gyula kovácsoltvas pávás kapuit, Róth Miksa ólömüvegeit vagy a tekintetet vonzó cseh Preciosa csillárt – nézve nem volt egyszerű feladat valami olyat teremteni, ami nemhogy nem rondít az összképbe, hanem még emeli is.
A külföldi fókuszcsoportos kutatások után három éve megnyitott és Múzsára keresztelt bárnak végül sikerült a bravúr. A lobby jobb szárnyában emelkedik az impozáns, szecessziós szesz-csatahajó: ovális bárpultja feltűnő, díjnyertes dizájnremek, harsány kiáltás helyett azonban mégis szépen simul az épület art nouveau kánonjába.
Speakeasy helyett Hollywood aranykora, Gatsby-hangulat, de annak eredeti csillogásában, nem a műtollas, multis karácsonyi bulikról vagy műmájer farsangokról ismert erőlködésében. A patinás eleganciát (az old luxury feelinget) az olasz és spanyol bútorok mellett Varga kristálypoharak és Herendin tálalt falatok hangsúlyozzák; az exkluzív tokajis palackok mellett a The Macallan legdrágább, legnehezebben elérhető párlatait is kóstolhatjuk. Különszobában, ha úgy tetszik.
Kevesen vesznek igénybe energetikai szaktanácsadót Magyarországon. Az ENCO Group beszerzésben, jogi tanácsadásban, pályázati támogatásban és adókedvezményekben is tud segíteni – hogy csak pár dolgot emeljünk ki. „Az energetikai tanácsadói területről senki, semmit nem tud. A legtöbben azt hiszik, hogy csak a nagyobb energiaszolgáltatók léteznek. Azt nem tudják, hogy vannak cégek, amelyek ismerik a termékeket, a […]
Kevesen vesznek igénybe energetikai szaktanácsadót Magyarországon. Az ENCO Group beszerzésben, jogi tanácsadásban, pályázati támogatásban és adókedvezményekben is tud segíteni – hogy csak pár dolgot emeljünk ki.
„Az energetikai tanácsadói területről senki, semmit nem tud. A legtöbben azt hiszik, hogy csak a nagyobb energiaszolgáltatók léteznek. Azt nem tudják, hogy vannak cégek, amelyek ismerik a termékeket, a szolgáltatások részleteit, a jogi kötelezettségeket és az iparági elvárásokat a beruházásoktól a mindennapi szolgáltatások igénybevételéig. Ismerjük a kereskedői elvárásokat és a fogyasztó érdekében alkalmazható kedvezményeket” – mondja Czöndör Gusztáv, az ENCO Europe Energetikai Tanácsadó Kft. ügyvezető igazgatója. Az ENCO Group energetikai szaktanácsadással foglalkozik, lefedik az energetika teljes vertikumát: energiabeszerzéssel, beruházásokkal, üzemeltetéssel kapcsolatos szakmai kérdésekben ugyanúgy kompetensek, mint a jogi tanácsadással, adókedvezményekkel, EKR-rel, karbonmenedzsmenttel, fenntarthatósággal, ESG-vel és a törvényi kötelezettségek teljesítésével összefüggő ügyekben.
A mostani válság kezdete óta már szinte senkinek sem kell magyarázni, hogy az energetikával mindenképpen foglalkozni kell, azt viszont kevesen tudják, hogyan kellene. Ma Magyarországon 220 ezer cégnek kell a versenypiacról energiát vásárolnia, a fogyasztók nagyobb részének jól jönne a szaktanácsadás (sokaknak pedig kötelező is azt igénybe venni, gondoljunk például a nagyvállalati auditra). Ehhez a tudás megvan a magyar piacon, a szakemberek elérhetőek, csak kevesen ismerik őket.
Az átlagfogyasztó abból indul ki az energetikában is, hogy a szolgáltató cégnek van protokollja, ő nem tud sérülni. A gond az, hogy többnyire ez csak a lakossági fogyasztóknál van így”
– mondja Czöndör Gusztáv. Sokan nincsenek tisztában azzal, hogy cégként máshogy működik az energetikai szolgáltatások igénybevétele, mint lakossági fogyasztóként: több a lehetőség, de mindenkinek magának kell vállalnia a fogyasztása utáni felelősséget.
„A szolgáltatók nem mumusok: az a feladatuk, hogy működtessék a villamosenergia- és gázenergia-hálózatot, hogy az ügyfél fogyasztani tudjon. Abból indulnak ki, hogy az ügyfél pontosan tisztában van azzal, mit vásárol és vásárolhatna, ismerik a jogszabályokat. Tapasztalatom szerint a fogyasztók nem naprakészek, ami sok esetben következményekkel jár” – mondja. Elég csak a hálózati díjtételek rendszeres emelésére, az EKR díjtétel kereskedőnként eltérő megnevezésére a számlákon, vagy az elmúlt hónapokban a tőzsdei termékek árazása körüli számlaértelmezésekre gondolni. Vannak ügyfeleink, akik előre fizetés mellett hónapokig nem kaptak elszámolást a befizetéseikről, vagy számlát sem kaptak hónapokig adatok hiányában. Ilyenkor jobb elébe menni a feladatnak és szakmai támogatással felkeresni a szolgáltatót.
Ráadásul az energiaárak óriási ingadozáson mennek át, a korábbi évek nyugalmához képest káosz volt a piacon tavaly is és idén is, sok cég rossz feltételekbe ragadt bele – az ENCO Group őket energetikai jogászokkal tudja segíteni. Érdemes volt megpróbálni újratárgyalni a szerződéses feltételeket. Ebben több kereskedő is igyekezett partner lenni, de azóta kormányzati döntés is született erre az igényre reagálva.
Tavaly októberben rengeteg kétségbeesett telefonhívást kaptunk, sokszor a kollégák túlóráztak, hogy segíteni tudjanak az ügyfeleknek. Volt olyan időszak, amikor már nem üzleti szolgáltatás, hanem társadalmi felelősségvállalás volt megválaszolni a megkereséseket.”
„Az emberek azt feltételezik, hogy Elon Musk véletlenül épít nyereséges Gigafactoryt Németországban. Pontosan olyan szakcégek, mint amilyenek mi is vagyunk, modellezik le a teljes építkezést, beüzemelést, költségeket az utolsó csavarig. Pontosan megmondják a megtérülési időt” – teszi hozzá Czöndör Gusztáv.
1,3 millió négyzetkilométer a területe (tizennégy Magyarország), esőerdőtől tengerparton át magas hegységekig mindent megtalálunk itt, nem is kérdés, hogy csak az ország legfőbb értékeinek felfedezéséhez is hetekre van szükség. Én három napra mentem. De micsoda három napra!
A milliókat érő egyedi műalkotások és a kommersz poszterek közti, nem kicsi piaci rést találták meg a nemzetközi Lumas Galéria német alapítói, és azóta húsz városban árulnak ötven, száz vagy százötven példányban megfizethető nagyításokat neves fotográfusoktól. Budapesten is van már egy Lumas, a tulajdonosa, Wikonkál Éva véletlenül, távolról csöppent bele a galériabizniszbe.
Peták István és cége, az Oncompass húsz éve azon dolgozik, hogy feltérképezze a rosszindulatú daganatot okozó egyéni génmutációkat, így minél több rákbeteg jusson személyre szabott terápiához. Az Oncompass spinoffjával, az amerikai piacra csaknem hárommillió dollárnyi befektetéssel most belépő Genomate-tel ők hozhatják el a precíziós onkológia végső forradalmát. A Fehér Ház is felfigyelt rájuk.