Az autóiparban rég bevált szokás, hogy a gyártók magukhoz ragadják a használt autók eladását, és cégcsoporton vagy márkán belül tartják, ahogy például a Mercedes teszi a Jahreswagennel vagy a BMW a Premium Selectionnel. Az óraiparra ez eddig nem volt jellemző, de úgy tűnik, most nagyot fordulhat az ipar.
Írta: Ligetfalvi Viktor és Schwarz Gábor
kákkal a portfóliójában, mint például a Cartier, az IWC, a Panerai, a Jaeger-LeCoultre, a Baume & Mercier, a Van Cleef & Arpels, az A. Lange & Söhne, a Montblanc, a Vacheron Constantin – mondhatjuk, hogy a luxusóraipar szemmel látható szelete fűződik a cégcsoporthoz. A Richemont 2018-ban vette meg a 2002-ben alapított Watchfinder & Co. használtóra-kereskedő céget, aminek az volt a különlegessége, hogy többnyire az eladó órákról, valamint a mindenkit érdeklő órás kérdésekről készített rendkívül jó minőségű és nagyon részletes videókat, és emellett igen kiterjedt bolthálózatot is működtetett.
Amióta a Richemont bevásárolta magát, a csatorna és a bolt is töretlenül halad előre, sőt szervizkapacitásuk is jelentős, tizenkilenc márka hivatalos szervizpartnerei. Ez tudásban, személyzetben és eszközparkban is rendkívülinek számít, és lehetővé teszi például azt is, hogy a Watchfinder ne csak a Richemont márkáival foglalkozzon, hanem szinte bármely más márkával is.
2023 már tényleg a mesterséges intelligencia (MI) éve lehet. Íme, tíz jel rá.
1. Szélsebesen demokratizálódik az MI, már a mindennapokban is giganépszerű. ChatGPT csetbot: 1+ millió felhasználó – mindössze 5 nappal az indulás után. DALL-E képgeneráló: 3+ millió felhasználó – napi több mint 4 millió létrehozott kép.
2. Hódít a generatív MI, pár szavas leírásból ma már mindenki generálhat magának szöveget, képet, hangot. A piac is rákapott.
3. Egyre hétköznapibb felhasználási területeken lép szintet a technológia. – szövegírás – képalkotás – robotaxik – keresőmotorok – egészség – szépségápolás – kódolás
4. 5 év alatt 2,5-szer több cég kezdett el valamilyen szinten MI-t használni. Igaz, álltunk már jobban is.
5. Őrületes tempóban nő a legfontosabb MI rendszerek betanítására használt számítási kapacitás (petaflopsban mérve).
6. A cégek közel kétharmada tervez többet költeni MI-re a következő három évben. MI-piaci bevételek 2022-es jóslat: 432,8 milliárd dollár 2023-as jóslat: 500+ milliárd dollár
7. 2015 és 2020 között évi 65%-kal csökkent egy GPT-3 méretű MI-modell betanítási költsége – 875 millióról 4,6 millió dollárra. A 2030-ra jósolt költség csupán 500 dollár. 2015: 875 millió dollár 2020: 4,6 millió dollár 2030: (becslés) 500 dollár
8. A Microsoft is nagyot gurítana: újabb dollármilliárdokat fektetnek be az OpenAI-ba, a pletykák szerint az összeg 10 milliárd dollár, amivel 49 százalékra nőne a részük a kutatólaboratóriumban.
„Minden Microsoft-termékbe be fogunk ültetni a ChatGPT-hez hasonló MI-funkciókat”
– Satya Nadella vezérigazgató a davosi Világgazdasági Fórumon
9. Ezzel párhuzamosan egyre több kérdésben kell rendet tenni. Például: – Hogyan szabályozható, hogy az MI bizonyos társadalmi csoportokra nézve ne hozzon elfogult döntéseket? – Etikus-e akár hétköznapi, akár programozói, akár akadémiai, egyetemi munkához MI-t vagy csetbotot használni? – Nem veszélyezteti-e a kreatív szakemberek állását a kép- és szöveggeneráló MI-rendszerek használata? – Nem segíti-e még inkább az algoritmusok fejlettségi szintje az autokrata politikusok, vezetők térnyerését?
10. Egyre több a magyar MI-sikersztori is. Minden idők legnagyobb, nem tőzsdei bevezetéssel véget érő magyar startupexitje:
Írta: Simó György Most vagy soha, fakadt ki a parlamenti ülésszak megnyitásakor Kisida Fumio japán miniszterelnök a minap. Ez alkalommal nem a Nemzeti dalból idézett. Arra utalt, hogy a japán népesség csökkenése már olyan mértékű, hogy ha nem tesznek valami hathatósat, akkor a „nemzet arra a pontra jut, ahonnan kétséges, hogy fenn tudjuk-e tartani a társadalom működőképességét”. Talpra japán, hí a haza! Japán […]
Ha Magyarországon szó esik a családi tulajdonban lévő cégekről, két név biztosan azonnal felmerül: Béres és Zwack. A Béres család tudatosan gondozza az alapító, id. dr. Béres József emlékét és szellemi hagyatékát, ugyanakkor aktívan dolgozik a jövő biztosításán is. A harmadik generációból a két idősebb testvér, Melinda és Marcell már részt vesznek a cégvezetésben, tagjai […]
A világ legjobb (?) indiai étterme meglepő módon nem Indiában van, hanem egy olyan városban, ami nem épp a szívem csücske. De ez az étterem olyat tud, amit még az anyaországban sem tudnak.
Modern Sport Akadémiátok a gödöllői MATE-GEAC egyesülettel az országban elsőként egyetemi vízilabdacsapatot rakott össze, méghozzá pár nap alatt, a helyi uszoda megnyitása után. Az amerikai profi egyetemi sportcsapatok nyomdokába léptek?Állami uszodának kezdték építeni, de végül a gödöllői agráregyetemé lett, így aztán megegyeztünk, hogy egyetemi keretek között is felépítjük a vízilabdacsapatot. Szuper lendületet hozhat, erős fejlődési lehetőség az egyetemi […]