Az oroszok 2014 óta az energiapiacon is készültek a háborúra, mégis elszámolták magukat. De meddig védi majd Ukrajna a rajta áthaladó, Magyarország ellátása szempontjából is létfontosságú vezetékeket? Interjú Pletser Tamással, az Erste Befektetési Zrt. olaj- és gázipari elemzőjével.
Tavaly augusztus végén rekordszinten volt a gázár. Mennyi volt ebből az orosz machináció, és mennyi az, hogy ez egy spekulatív piac, és az oroszokon kívül más is pénzt akart keresni? Egyértelmű, hogy az oroszok erősen próbálták befolyásolni az árakat. Az is látszik, hogy ez a piac tulajdonképpen nem tudott teljesen „piacként” működni. Ehhez ugyanis számos vevő és számos eladó kell.
Eladói oldalról a gázpiac hetven–nyolcvan százalékát három nagy szereplő adta Európában: az oroszok mellett a norvégok és Algéria. A versenyszerű piac felé léptünk el az egyre több cseppfolyósított földgáz (LNG) beszállításával, és remélhetőleg előbb-utóbb vezetékes oldalról is lesznek alternatívák. A mediterrán térség, annak is a keleti fele lehet az egyik megoldás. Most találtak egy nagy gázmezőt Egyiptomban; Ciprus, Izrael is komoly gázvagyonnal rendelkezik. Előbb-utóbb innen is lesz vezetékes kapcsolat, erre komoly szükség lenne.
A tavaly elfogadott európai gázármechanizmus hatékonyan fékezheti majd meg a gázár elszállását? A gázpiac alapvetően jól kitalált rendszer. Azt nem kalkulálták bele, hogy egy nagy szereplő elkezd irracionálisan viselkedni. A legnagyobb földgázexportőr ott van a legnagyobb gázfelhasználó mellett, több mint ötven évig építettek infrastruktúrát egymás között az oroszok és Európa, élen Németországgal. Ezt dobták most el az oroszok. Magával az intézkedéssel annyira nem értek egyet, nem jó, ha a folyamatokba ilyen szinten belenyúlnak. A piac a legjobb mechanizmus arra, hogy ezt az elosztást hatékonyan megtegye.
Egyedülálló helyszínt választott budapesti terjeszkedéséhez a népszerű szlovák coworking cég, a The Spot. A The Spot irodákat tulajdonló pozsonyi székhelyű Vacuum Group célja a közösségi irodák üzemeltetésével nem pusztán irodai terek kínálata volt, hanem leginkább egy nyüzsgő közösség megteremtése és az innovációs ökoszisztéma támogatása. A The Spot körül Magyarországon és Szlovákiában ma már több mint […]
Egyedülálló helyszínt választott budapesti terjeszkedéséhez a népszerű szlovák coworking cég, a The Spot. A The Spot irodákat tulajdonló pozsonyi székhelyű Vacuum Group célja a közösségi irodák üzemeltetésével nem pusztán irodai terek kínálata volt, hanem leginkább egy nyüzsgő közösség megteremtése és az innovációs ökoszisztéma támogatása. A The Spot körül Magyarországon és Szlovákiában ma már több mint 60 cég és 1300 tag dolgozik.
Kenyeres Adrienn, a The Spot Budapest vezetője szerint „elsősorban egy valódi értéket teremtő startup ökoszisztémát szeretnénk létrehozni, amelyből minden tagunk profitálhat. Rendezvényeinknek köszönhetően tagjaink nemcsak találkoznak, a hálózatukat gyarapítják és értékes kapcsolatokat építhetnek egymással, hanem rengeteg hasznos együttműködési lehetőség is nyílik előttük.”
„Hidat építünk a szlovák és a magyar innovációs közösség között”
A The Spotban jelenleg is remek startup közösség működik, köztük olyan tagokkal, mint a Turbine AI, rákgyógyszerek fejlesztésén dolgozó magyar deeptech cég vagy a sikeres SMS és Messenger marketing platform, a Recart. Havi rendszerességgel a The Spotban tartja startupoknak szóló rendezvényeit a Startup Hungary is.
Jelenleg közel 300 embernek adunk lehetőséget a munkavégzésre, akik többnyire az IT, a szoftverfejlesztés és a tanácsadás területén dolgoznak. Az egészségügy és az online marketing is széles körben képviselteti magát az épületben. Tagjaink továbbá hozzáférhetnek az egyik legnagyobb regionális kripto közösséghez, amely a pozsonyi The Spotban működik.”
A The Spot közösségének tagjai nemzetközi vagy külföldön, leginkább Nagy Britanniába vagy az Egyesült Államokba terjeszkedést tervező cégek, akiknek igény esetén a Vacuum Group erre specializálódott tagvállalatai segítenek a külpiacra lépésben jogi tanácsadással, CFO-szolgáltatás nyújtásával vagy lehetséges partnervállalkozásokkal való összekötéssel. A The Spot központ törekvése, hogy hidat építsen a szlovák és a magyar innovációs közösség között, így a szlovák The Spot tagjainak kedvezményeit és ingyenes tanácsadásait a magyar tagok is igényelhetik.
Nyüzsgő hely a belváros szívében
A budapesti Király utca 26. szám alatt lévő épület központi elhelyezkedésének, valamint hangulatának köszönhetően tökéletesen megfelel a kitűzött célnak.
A The Spot belső tereit úgy alakították ki, hogy inspiráló környezetet biztosítson az ott dolgozók számára. Az épületben igény szerint privát irodák, vagy a két emelet közös helyiségeinek bármely pontján rugalmasan használható asztalok bérlésére nyílik lehetőség. Az induló startupok, privát szférát igénylő vállalkozások és a szabadúszók egyaránt kialakíthatják a számukra kedvező munkakörülményeket. A The Spotban két méretben elérhető rendezvényterem szolgálja a kisebb workshopok vagy szélesebb közönség befogadását célzó panelbeszélgetések, konferenciák helyben történő lebonyolítását, mégpedig 20-tól 120 főig.
„A COVID-19 járvány megmutatta, hogy mennyire fontos az embereknek az, hogy találkozhassanak, szemtől szemben tudjanak beszélgetni. Ugyanez a helyzet a munkahely választásával is. Az emberi közelséget keressük mindannyian és rájöttünk, hogy nem célszerű csak otthonról dolgozni. Az érdeklődés a coworking iránt növekvő tendenciát mutat. A szabadúszók nálunk nagyon rugalmas körülményekkel találkozhatnak, például 10 napos bérletet is igényelhetnek. A belépés nem csak az asztal bérlését jelenti, hanem automatikusan a cégjeink kedvezményeihez és ingyenes tanácsadásához való hozzáférést is – mondta el Adrienn.
Ha szeretnéd díjmentesen kipróbálni a The Spot előnyeit, itt jelentkezve megteheted.
Az autóiparban rég bevált szokás, hogy a gyártók magukhoz ragadják a használt autók eladását, és cégcsoporton vagy márkán belül tartják, ahogy például a Mercedes teszi a Jahreswagennel vagy a BMW a Premium Selectionnel. Az óraiparra ez eddig nem volt jellemző, de úgy tűnik, most nagyot fordulhat az ipar.
2015 végén tanultam meg, hogy az elsőre könnyűnek tűnő foglalkozások mögött is gyakran kemény munka van. Mihalik Enikő és Axente Vanessa modellek szerepeltek a Forbes címlapján, és a Gresham Palotában tartott év végi gálánkon Vanessával beszélgettem a pódiumon. Stressz, utazás és a fotózások napján gyakorlatilag élsportolói teljesítmény – ez derült ki akkor a modellszakma csúcsáról. Az influenszerek krémjének helyzete is […]
A teljes piacot felforgatná egy cseh repjegyközvetítő oldal, a Kiwi.com. Izgalmas és egyedi keresési szolgáltatást nyújtanak, de hogy ezt sikerül-e bevételre is váltani, attól függ, vajon az utasok hajlandóak-e fizetni az olyan extrákért, mint például az átszállásgarancia.
Los Angeles-i és New York-i stúdiót is vezetett, majd az anyavállalat csődje után, a maga lábára állt, és a magyar rajzfilmszakma megkerülhetetlen alakja lett. Temple Réka, a Cinemon Entertainment animációs filmstúdió vezetője Egyiptomban, Szíriában és Magyarországon is volt gyerek, most a Föld iránti közös felelősségünkről készített mozifilmet Gauder Áronnal.