A „szellemi szabadfoglalkozású fuldoklóból” lett vállalkozó Vaszkó László is rájár olívaolajokkal vetekedő kukoricaolajára, mert szereti vele a rántottáját. Családi vállalatuk pedig azóta állít elő gluténmentes tésztákat ipari mennyiségben, hogy a második generációt képviselő Gábor egy olasz tanulmányúton megvilágosodott, és kitalálta a legjobb technológiát. A Civitáé az ország egyik legnagyobb kukoricamalma és a legtöbb kukoricás innovációja, újabban ehető tányérokkal
és poharakkal turbózzák fel a bizniszt.
Monostorpályi a Debrecenből Létavértes felé vezető erdős-pusztás országút mellett terül el. A városka valaha zellertermesztéséről volt országos hírű, manapság legismertebb látványossága talán a három építményből álló, több emeletes gabonatárolónak használt, úgynevezett tubusmagtár.
A Civita cégcsoport telephelyére érve az első szembetűnő dolog, hogy a méretes parkolóban az IKEA autóparkját is megszégyenítő arányban állnak zöld rendszámos, töltőre kötött személygépkocsik. Aki ugyanis céges autót kap, szabadon választhat típust a rendelkezésre álló büdzsé terhére, az üzemeltetési költségek különbsége viszont a bruttó bérkeret részét képezi. Mivel egy full elektromos autóra csak egynegyed annyi kiadás jut, mint egy belsőégésűre, a különbözetet bér formájában (éves szinten milliós tétel) visszakapja a dolgozó. Így kombinálják az ökotudatos vállalati elveket a személyes ösztönzéssel.
„Van napelemem” – jön a válasz Vaszkó László tulajdonostól arra a kérdésemre, hogy a mai rezsiterhes időkben hogyan jön ki ez a matek. Még jóval az energiaválság előtt, 2020-ban kezdték el, és tavaly márciusban be is üzemelték a tetőkre szerelt napelemparkot, amit jövőre több mint megdupláznak. A borús napokon pedig a jelenlegi gázkazánt két megawatt hőteljesítményű biomasszakazán fogja kiváltani, ami gőzturbinával további 800 kilowatt áramot fejleszt a gyártásban keletkező hulladék és egyéb mezőgazdasági melléktermékek elégetéséből. Így belátható időn belül megvalósul a szigetszerű energiaönellátás, minimális emisszió és nulla környezeti szemetelés mellett.
A Forbes magyar gazdaglistáinak történetében sohasem fordult elő, hogy egy milliárdos becsült vagyona meghaladja az 500 milliárd forintot – eddig. Az új rekorder azonban nem az, akire elsőre gondolnánk, Mészáros Lőrinc egyeduralma megtört. A felcsúti milliárdos négyszer egymás után volt az ország leggazdagabbja, idén azonban letaszította trónjáról az örök vetélytárs, Csányi Sándor. Sőt, Mészáros vagyona akkorát csökkent, hogy egy meglepetésmilliárdos is be tudott férkőzni kettejük közé. Nagyot kaszálhattak az elmúlt évben az építőiparban és az ingatlanfejlesztésben érdekeltek, kifizetődő volt az is, ha valaki hajlandó volt innovációra költeni – és ez az első év, hogy egy magyar startup huszonéves alapítója is felkerült a listára.
Vezető szerkesztő: Bánáti Anna Írta és számolta: Bánáti Anna, Gólya Ági, Oberfrank Balázs
1. Csányi Sándor (69) (pozíciója nőtt tavaly óta) Becsült vagyon: 541,6 Mrd Ft bankszektor, agrárium, ingatlanok, osztalék OTP, Bonafarm, Gránit Pólus, KITE Az elmúlt években egyre csökkent az olló Mészáros Lőrinc és Csányi Sándor vagyona között, idén – 2017 után először – újra az OTP-vezér került az élre. Becslésünk alapján több mint hetvenmilliárd forinttal növelte vagyonát az elmúlt egy évben, ezzel a Forbes milliárdoslistájának történetében Csányi az első, aki átlépte az 500 milliárd forintos határt. A növekedés motorja a Bonafarm csoport volt, ami számításaink szerint húsz százalékkal növelte értékét egy év alatt (erről részletesebben lásd a Csányi Attilával készített interjúnkat a 18. oldalon).
Csányi Sándor harminc éve van az OTP élén, és elnöksége alatt a bankcsoport számos vihart túlélt már a privatizációtól a 2008-as válságon át az orosz–ukrán háborúig. Utóbbi jócskán megtépázta, márciusban tízezer forint alatt is jártak a részvények, és az OTP még veszteséget is bejelentett 2022 első negyedévéről. Az adózás utáni nyereség akkor 88,6 milliárd forint, a konszolidált veszteség 33,4 milliárd forint volt, 136 százalékkal több, mint egy évvel korábban. Csányi tavasszal azt nyilatkozta, hogy ukrán vezetőktől és a befektetők részéről is éreztek olyan nyomást, hogy hagyják ott az orosz piacot, vagy adják el az ottani OTP-t, de „nyomás alatt nem cselekednek”. Magyarországról nincs ilyen nyomás, tette hozzá. Nagy reményeket fűz az OTP ukrán piacához, szerinte a háború után nyugati és amerikai segélyekből elkezdődik majd az ország újjáépítése, és jelentős szereplővé válhat az OTP.
Az OTP több bankot is felvásárolt 2022-ben. A 2000-es évek terjeszkedése beérett, a csoport Magyarország mellett tíz másik országban van jelen. Legutóbb Szlovéniában vettek bankot, 2022 szeptemberében kapták meg az Európai Központi Bank (EKB) engedélyét a szlovén Nova KBM átvételére. Ez eddig a legnagyobb felvásárlásuk, aminek eredményeként Csányi Sándor cégcsoportja mind a hitel-, mind a betétállományt nézve piacvezető lesz a szlovén bankpiacon, közel harmincszázalékos részesedéssel. December közepén aztán azt közölték, hogy aláírták az üzbég Ipoteka Bank két lépcsőben történő teljes felvásárlásáról szóló szerződést, és 2023 tavaszán pénzügyileg is zárulhat a tranzakció 75 százalékot jelentő első köre.
A Csányi-cégbirodalom többi érdekeltségénél is mozgalmasan telt az év. A legidősebb fiú, Attila által vezetett Bonafarm újabb rekordokat döntött, a mezőgazdasági és élelmiszer-feldolgozó vállalatokból, vágóhidakból, valamint vagyonkezelő cégből álló agrárbirodalom szinte minden eleme növelte árbevételét 2021-ben.
Magánegészségügyi érdekeltségével, a Budai Egészségközponttal is jó lóra tett, értéke becslésünk szerint közel megduplázódott, mióta Csányi az egyedüli tulajdonos. Az intézmény új kórházi épülettel és új gerincgyógyászati központtal is bővül a Királyhágó utcai telephelyen. Szintén új akvizíció az orvosokat és pácienseiket összekötő platform, a Foglaljorvost.hu felvásárlása. A felületen már több mint 2,5 millió foglalást bonyolítottak le a páciensek (a sztorit a 2022. novemberi Forbesban írtuk meg).
A bankvezért ezelőtt leginkább a sztoikus szemlélődés jellemezte, nem szólalt meg gyakran a nyilvánosság előtt. Az elmúlt év eseményeinek hatására azonban többször is megosztotta gondolatait a magyar gazdaságról. Áprilisban kimondta, hogy „a rezsicsökkentés nem jó”, és hogy a lakosságnak előbb-utóbb alkalmazkodnia kell az elhúzódó energiaválsághoz. Varga Mihály pénzügyminiszterrel az OTP közgyűlésén kedélyesen, de nyíltan üzengettek egymásnak az extraprofitadóról, nyáron pedig a Mészáros Lőrinc érdekeltségébe tartozó Bankholding átláthatatlan tulajdonosi struktúrájára tett megjegyzéseket. Felszólalt az árstopok ellen, és többször sürgette a megegyezést az Európai Unióval, ebben látja ugyanis a gazdasági kilábalás rövid távú megoldását.
2022 májusában címlapinterjúnkban reflektált az elmúlt harminc évére, és először beszélt arról is, hogy másodszülött fia, az OTP-ben már tekintélyes pozícióban ülő Péter is ott van a között a három-négy jelölt között, akik esélyesek a bank vezérigazgatói székének átvételére. Nem akar még leköszönni, de egy céldátum azért már ott van a fejében.
2. Felcsuti Zsolt (51)(pozíciója nőtt tavaly óta) Becsült vagyon: 468,6 Mrd Ft gépipar, iparcikk-nagykereskedelem, ipari befektetések MPF Holding (FÉG, Widenta) Szeptemberi családi listánkon négy év után újra Felcsuti Zsolt cégcsoportja lett a legértékesebb családi vállalat, de nem ez az egyetlen fordulat a milliárdos és a Forbes-listák életében: idén ő is debütált mint dollármilliárdos (miután az amerikai Forbes szerkesztősége elfogadta vagyonbecslésünket). Ezzel Mészáros Lőrinc és Csányi Sándor mellett ő a harmadik, aki a globális gazdaglistán Magyarország neve alatt szerepel, és ez az első év, hogy a második helyen végez a hazai milliárdoslistán.
Felcsuti a dollármilliárdos státuszt privatizáció, kapcsolatok és az állammal kötött üzletek nélkül érte el. A családi cég története a 70-es évekre nyúlik vissza, amikor Zsolt apja, Csaba megalapította a fém- és műanyagipari termékeket gyártó Metalplast Gmk-t. A vállalkozás nem tartozott a rendszerváltás nyertesei közé, az érdi házban felül laktak Felcsutiék, középen volt két iroda, lent pedig a gépek. Felcsuti belenőtt a családi bizniszbe, otthonról hozta műszaki vénáját, ami jól kiegészítette közgazdásztudását. Konzervatív gondolkodását is apjától örökölte. A cégcsoport szisztematikusan építkezve, a nyereséget mindig visszaforgatva vált annyira stabillá és erőssé, hogy akvizíciókba kezdjenek. A felvásárlásokat a 2000-es években kezdték el, amikor szinte mindenki meghúzta a nadrágszíjat, ők jó áron vásároltak. Sorban kebelezték be a nagy múltú magyar cégeket: a Henkeltől megvették a Kemikált, de náluk kötött ki a Widenta és a Clarflex is. Egyik legnagyobb dobásuk a FÉG felvásárlása volt 2010-ben, az 1891-ben alapított márka Kelet-Közép-Európa egyik legnagyobb konvektor- és fűtőkészülékgyártója. A cég központja később Szingapúrba, 2021-ben pedig a svájci–német határ melletti Schaffhausenbe került. Az MPF Holding ma a régió egyik legnagyobb ipari befektetési csoportja, bevételének 99 százaléka export.
Felcsuti szeptemberben a Forbesnak azt mondta, 2022 csak a bevezető év lesz, az igazi problémák 2023 elejétől lesznek érezhetők. Az MPF Holding legnehezebben kezelhető problémája az ellátási láncok lassulása és az alapanyaghiány, de a milliárdos szerint a háború okozta gazdasági nehézségek és az infláció nemcsak probléma, hanem lehetőség is. Egy korábbi (2019-es) Forbes-interjúban arról beszélt, hogy sohasem szabad beleszeretni egy termékbe vagy egy szolgáltatásba. „Ez a legnagyobb vállalkozói hiba, amit elkövethetünk. Mi nem a termékeinket, hanem az üzletet szeretjük.”
3. Mészáros Lőrinc (56) és családja (pozíciója csökkent tavaly óta) Becsült vagyon: 436,5 Mrd Ft építőipar, energetika, agrárium, élelmiszeripar, turizmus (szállodák), média, bankszektor, osztalékok Opus Global, Opus Tigáz, Opus Titász, Talentis Group, Talentis Agro, Mészáros és Mészáros Zrt., Bankholding, TV2 De vajon hova tűnt Mészáros Lőrinc vagyona?, teheti fel a kérdést az olvasó, ha nyomon követte a gazdaglista élvonalának alakulását az elmúlt években. Orbán Viktor földije a 2019. januári lapszámban összeállított listán tört az élre 381,3 milliárd forintos becsült vagyonnal. Úgy előzte meg Csányi Sándort, hogy öt évvel korábban még csak nem is szerepelt a neve a leggazdagabbak között, de még egy évvel előtte, 2018-ban is csak a nyolcadik volt. A Mészáros-vagyon növekedése azóta lelassult, a legutóbbi időszakban pedig már stagnált, az elmúlt két évben 480–490 milliárd környékére becsültük. Egy évvel ezelőtti listánkon Csányi már mindössze húszmilliárddal volt lemaradva, mostanra Mészárossal ellentétben ő tovább tudta növelni vagyonát – a bankvezér visszavette a vezetést.
A Mészáros-birodalom kellőképpen összetett ahhoz, hogy ne lehessen csupán egyetlen okra visszavezetni, miért apadt el a vagyon. A csökkenésben azonban jelentős szerepe van annak, hogy Mészárosnak igencsak nagy a tőzsdei kitettsége, tavalyi vagyonának mintegy negyedét ez tette ki. Az Opus-papírok ára lapzártánk idején 42,2 százalékos esésben volt 2022. január 1-jéhez képest, ami nyomot hagyott a felcsúti milliárdos javain is. Tőzsdei vagyona a részvényárfolyam aktuális állapotától függően durván 50–55 milliárddal ér kevesebbet, mint tavaly ilyenkor. Az Opusnak azonban nemcsak az árfolyama táncol, hanem a portfóliója is lassan, de biztosan távolodik a Mészáros hazai pályájának számító ipari, építőipari szegmenstől. 2021-ben az összes működési bevételből még ez tette ki a legnagyobb részarányt (49 százalékot), ezt követte a mezőgazdaság és élelmiszeripar 26, majd az energetika 19 százalékkal. Azóta lezárult a két lépcsőben felvásárolt, az energiapiacon elosztó-kereskedőként jelenlévő Tigáz és Titász bevonása, amit jól tükröz az Opus 2022 első félévi konszolidált jelentése (lapzártánkkor ez volt a legfrissebb). Ebben már jóval kisebb az ipari termelés szerepe – az összes működési bevétel 33 százaléka –, az energetika pedig mindössze két százalékkal lemaradva követi. Az eltolódás még látványosabb, ha a foglalkoztatottak arányát nézzük: 2022 közepén az Opusnál dolgozók 43 százaléka dolgozott az energetikában. (Érdekesség, hogy közben 2022 első félévében Mészárosék jelentős, 14,5 százalékos leépítést is véghez vittek.)
Az energia nem vész el, csak átalakul, ugyanez igaz Mészáros energetikai érdeklődésére is: a pénznyelővé lett Mátrai Erőműnek mennie kellett, de most látszik csak igazán, mennyire jó ötlet volt lecsapni az aranytojást tojó tyúkokra, a Tigázra és a Titászra. Ez a két cég ma már a tőzsdei zászlóshajó bevételének közel egyharmadát adja. Érdemes persze felidézni azt is, hogy a Mátrai Erőmű sem volt feltétlenül rossz üzlet Mészároséknak: 5,9 milliárdért vették meg a többségi tulajdonrészt 2018-ban az államtól, majd két évvel később 17,44 milliárdért adták vissza, és közben osztalékot is vettek fel belőle (11,2 milliárdot az eredménytartalék terhére). Hiába az Opus portfóliótisztítása, a milliárdos az elmúlt egy évben még így is sok mindenbe belekóstolt. Vagyonában (még) nem látszik, mindenesetre már lehet tudni, hogy az ő, valamint Szíjj László köréhez sorolt Themis Magántőkealap vezette csapaté lett a harmincöt évre szóló autópályakoncesszió. A román határ mellett egyik vagyonkezelőjén keresztül érdekelt lett egy kisméretű, nem nyilvános repülőtérben, felvásárolta az ország egyik legnagyobb őrző-védő cégét, és beszállt az Aranyfácán sűrített paradicsomokat gyártó és forgalmazó cégbe is.
Közben lassan végleges formát ölt a milliárdos gigabankja. Amiről a Financial Times tavasszal azt írta, a magyar gazdaság legnagyobb kockázata lehet, azt Mészáros egyedülálló lehetőségnek tartja. A Magyar Bankholding, azaz a Budapest Bank–MKB Bank–Takarékbank-fúzió 2023 májusában zárul majd, és ezzel létrejön a mérlegfőösszeget nézve az ország második legnagyobb bankja. Lehetőségekből azért már így is akadt, nyáron például a magyar Sberbank hitelei átkerültek az MKB-hoz, 330 milliárd forint kitettségű állomány vándorolt át Mészáros bankjához. Hogy nehéz évek következnek, azt a felcsúti milliárdos is elismeri, legalábbis erre is kitért a Mészáros Alapítvány augusztusi konferenciáján elmondott beszédében.
4. Gattyán György (52) (pozíciója nőtt tavaly óta) Becsült vagyon: 357 Mrd Ft IT, ingatlanok, osztalékok, egyéb befektetések Jasmin.com (Docler Holding), Teqball „Nem a győzelemre van esélyem, hanem a kétharmadra” – nyilatkozta Gattyán György a Forbes.hu-nak 2021 decemberében, miután Megoldás Mozgalom néven „digitalizációs tudásközpontból” pártot alapított, ami mind a 106 egyéni választókerületben jelöltet indított. Kritikusai szerint ezzel megbonthatta volna az amúgy is sérülékeny ellenzéki összefogás szavazótáborát. A választói akarat azonban nem igazolta az előrejelzését, a párt a digitalizációra épített kampányával 1,04 százalékot ért el, összesen 58 929 listás szavazattal. Ez a parlamentbe jutáshoz ugyan kevés volt, de a kampánytámogatás megtartásához elég. A párt szeptemberi tisztújító közgyűlésén az alapító nem jelöltette magát újra elnöknek, de a Docler Holding közlése szerint az operatív ügyekben továbbra is aktív, döntésének hátterében az állt, hogy Los Angelesből nem lehet hatékonyan irányítani a pártot. Gattyán pénzügyeire nincs hatással sem a kampánytámogatás, sem a pártelnökség. Luxemburgi központú cégcsoportja, a Docler Holding óriási növekedésen van túl: éves forgalma 449 millió euróra nőtt, amit még mindig főleg az erotikustartalom-szolgáltató Jasmin.com-nak köszönhet. A streaming felületet üzemeltető IT-részleg mellett kiterjedt ingatlanportfólióval rendelkeznek az Egyesült Államokban és Európában, ebből 2021-ben összesen 19 millió euró értékben adtak el ingatlanokat. Gattyán maga is háromlaki életet él Budapest, Los Angeles és Párizs között.
Az elmúlt években streamingcégeik tőzsdére lépését készítették elő, dolgozói részvényeket bocsátottak ki, felvásárlásokkal és fejlesztésekkel erősítették a portfóliót, de az egyelőre kérdés, melyik tőzsdére vezetik majd be a papírokat. Ezt a folyamatot nehezítette egy, az adóhatósággal évek óta húzódó ügy, de a Docler napi üzletmenetét nem akasztotta meg. A cég közlése szerint 2021. szeptember 30-án a hatóság bűncselekményre vonatkozó bizonyítékok hiányában megszüntette a büntetőeljárást. Szerelemprojektjével, a Teqballal 2023-ra már olimpiai szintű, éremátadós versenyekre készülnek Európában, Gattyán bizonyos szempontból a Teqballt értékesebbnek tartja a Jasmin.com-nál is. „A cégek nehezen árazhatók be, de azt gondolom, hogy a cégcsoport legértékesebb része most a Teqball, ez többet ér, mint a Jázmin. Hogy mennyit? Mennyit ér a kosárlabda?” – mondta erről a Forbes.hu-nak egy éve.
A rezsiterhek csökkentésére Gattyán György a Docler több mint 1200 dolgozójának egyszeri, bruttó 150 ezer forintos támogatás mellett döntött, amit novemberben kaptak kézhez az alkalmazottak. Évek óta aktív filantróp, a Gattyán és a Docler Alapítvánnyal 2022-ben majdnem egymilliárd forintot osztott szét rászorulókon segítő szervezetek között.
5.Veres Tibor (60) (pozíciója nőtt tavaly óta) Becsült vagyon: 295,9 Mrd Ft ingatlan, kereskedelem, energetika, tőzsdei befektetések, osztalék Wallis, Share Now, Wing, Praktiker, Alteo Hiába fékezett be 2022-ben az autópiac, az AutoWallis csak most lépett rá a gázpedálra. A Veres Tibor többségi tulajdonában levő autókereskedő lendületes éven van túl. 2022 első három negyedévében 44 százalékkal nőtt az árbevétele, az adózás előtti eredmény pedig háromszorosára, kilencmilliárd forintra duzzadt. A növekedés mögött egyrészt az infláció áll (az új és használt autók átlagosan 14–15 százalékkal drágultak 2022-ben), de az árhatáson kívül az eladott autók mennyiségét is 27 százalékkal tudták növelni. Mindezt úgy, hogy Magyarországon és Európában is kilenc–tíz százalékkal estek vissza az autóeladások az ellátási láncok szakadozása és a forintgyengülés miatt.
Az AutoWallis teljesítményét az elmúlt évek akvizíciói is tolták: januárban a szlovén Avto Aktiv autókereskedőt vásárolták fel, majd októberben – portugál partnerükkel együtt – a Renault Hungáriát. Utóbbi megszerzésével a Renault, Dacia és Alpine márkák kizárólagos hazai importőrévé váltak. Novemberben a Nelson Flottalízing megszerzését jelentették be, illetve már most is ők üzemeltetik itthon a Sixt bérautó-szolgáltatást. A régiós terjeszkedés a forgalmukon is meglátszik, több mint fele származik külföldről. Veres ingatlanfejlesztési portfóliója is jól teljesített a közelmúltban, a Wing csoport 2021-es profitja több mint négyszeresére emelkedett, és átlépte az ötvenmilliárd forintot. A cégcsoport több lakóparkot is fejleszt a fővárosban, de nem csak lakáscélú ingatlanokra fókuszálnak: egyebek mellett a Városliget mellett épülő RTL-székház és a fóti East Gate Business Park is Wing-projekt. Az ingatlanokat pedig nemcsak fejlesztik, hanem kereskednek is velük: a vecsési Airport City Business Parkot 2022 elején vásárolták meg, míg a szombathelyi Family Centert a hazai Mekiket tulajdonló, a szintén listás Scheer Sándornak adták el. A Wing csoport székhelyéül is szolgáló Máriássy Házat októberben értékesítették az osztrák Grawe csoportnak.
A milliárdos üzleteiben egyre gyakrabban bukkannak fel NER-közeli szereplők is. A Wing csoport az elmúlt három évben kilencvenmilliárdnyi forráshoz jutott a Magyar Nemzeti Bank Növekedési Kötvényprogramjából (NKP). A Váci Greens irodaházat birtokló Sky I. Magántőkealap pedig nyáron került át a Wingtől a jegybankelnök fiának, Matolcsy Ádámnak a környezetébe. A Wallis Portfólió Kft.-nek tulajdonrésze van az Alteo energetikai cégben és a Praktiker barkácsáruházban is.
6. Szíjj László (64) (pozíciója nőtt tavaly óta) Becsült vagyon: 229 Mrd Ft építőipar, bank, osztalék Duna Aszfalt (Duna csoport); Közgép Zrt. felvásárlása Úgy tűnik, Szíjj László lett a kormány építőipari jolly jokere: mindent rá lehet bízni. Az üzletember becsült vagyona most először haladja meg a kétszázmilliárd forintot, cégbirodalmának zászlóshajója, a Duna csoport pedig a 2020-as 254 milliárdról további ötvenmilliárddal tudta növelni a forgalmát 2021-ben. Magabiztosan viszi az országban futó állami projekteket (és nyeri az ezekre kiírt közbeszerzéseket), a két leglátványosabb a Déli összekötő vasúti híd a fővárosban és a Kalocsa és Paks közötti Duna-híd.
Az infláció elharapódzása és a fenyegető gazdasági válság az államot is a beruházások megvágására vagy elhalasztására késztette. Ez egyelőre a Duna Aszfalt kisebb útépítési projektjeit érintette, ugyanakkor épp nyár végén indultak el a paksi atomerőmű-bővítést megalapozó földmunkák is. Sőt az állami nadrágszíj-összehúzás még helyzetbe is hozza a Duna Aszfaltot: novemberben átvették a korrupcióval vádolt exállamtitkár, Völner Pál köreihez köthető Dömper Kft.-t. Ez a vállalat építette volna meg az M100-as gyorsforgalmi út Bicske–Esztergom-szakaszát, ám a projekt törlésével a cég működése is kérdésessé vált – végül a Duna Aszfalt lett a megoldás. Évekkel ezelőtt Szíjj László volt az is, aki átvette az építőipari tenderkirály szerepét a kegyvesztetté vált Simicska Lajostól, 2019-ben pedig a korábbi Simicska-ékkő, a Közgép is hozzá vándorolt.
A milliárdosnak több közös érdekeltsége van Mészáros Lőrinccel: ő is tulajdonos a Viresol búzakeményítő-gyárban, és érdekelt a ZÁÉV építőipari óriás feletti holdingcégben, a Pannon Speed Próban is. Szeptembertől a kormány döntése értelmében a hazai autópályák üzemeltetését a Szíjj és Mészáros nevéhez köthető magántőkealapok veszik át.
Szíjj hírhedtté vált luxusjachtja, a Lady Mrd (korábban Szijjártó Péter külügyminiszter és Homolya Róbert, a MÁV akkori elnök-vezérigazgatója is megfordult a fedélzetén) a korábbi hírekkel ellentétben nem cserélt gazdát, továbbra is a milliárdos tulajdonában van, akárcsak a 2021-ben megvásárolt Seagull Mrd nevű társa.
7. Jellinek Dániel (46) (pozíciója nőtt tavaly óta) Becsült vagyon: 224,7 Mrd Ft ingatlan, turizmus (szállodák), logisztika Indotek Group, Sofitel, Waberer’s, Appeninn Holding Nyrt. Jellinek Dánielnek sűrűre sikerült az év vége, bár a cégcsoportjai körülötti változások már korábban elindultak. A közelgő válságra számítva jelentősen átrendezte üzleti birodalmát (ennek része jelentős tőkével rendelkező, válságba jutott cégek és ingatlanok vásárlására specializálódott több magántőke- és ingatlanalap létrehozatala is). Decemberben az Indotek eladta a nagy múltú Gellért szállót az Orbán Viktor veje, Tiborcz István többségi tulajdonában álló BDPST csoportnak. A szálló rekonstruálása és az ötcsillagos minősítés elérése eredetileg az Indotek terve volt, a csoport legalábbis ezt kommunikálta 2019-ben, amikor megvásárolta a Danubius Hotels szállodalánctól. Nem ez volt az egyetlen kapocs a plázamilliárdos és a miniszterelnöki vő között 2022-ben, Tiborcz december elején hivatalosan is a Waberer’s nagytulajdonosa lett, miután a tulajdonában lévő BDPST Equity 26,8 százalékos részesedést szerzett a tőzsdei cégben. Ezzel közös érdekeltsége lett Jellinekkel, aki még 2020-ban vásárolta be magát a cégbe, majd állította egészséges pályára (a társaság korábbi nagyságrendileg 30 millió eurós vesztesége mostanra plusz 30 millióba fordult). Tavasszal az Indotek belépett az olasz piacra is, ezzel – Magyarországon kívül – 12 országban van jelen. A dél-szicíliai Le Masserie Shopping Centerrel, és egy tizenhárom szupermarketből álló portfólió megvásárlásával debütáltak.
Egy fontos üzlettől azonban elesett a milliárdos: az Indotek még áprilisban jelentette be, hogy megvásárolja az orosz Sberbanktól a horvát Fortenovában lévő 43 százalékos részesedését. Az 500 millió eurósra becsült dealt mind a magyar, mind a horvát sajtó tényként kezelte. Az üzlet egyelőre meghiúsult, a tortaszeletre egy dubaji sejk jelentkezett be, de az Indoteket továbbra is érdekli a horvát csoport. Jellinek november elején a 24.hu-nak azt nyilatkozta: „Oda szeretünk menni, ahol szívesen látnak minket, így hátrébb léptünk, ameddig ki nem derül, hogy sikerül-e nekik az elképzeléseiket megvalósítani.”
Az üzlet tovább erősíthette volna Jellinek birodalmának kiskereskedelmi lábát: az Indotek erős kisebbségi tulajdonrészt vett az Auchanban (ami jelenleg az európai uniós versenyhatósági jóváhagyásra vár), a bevásárlással a Fortenova-cégek az Indotek révén akár az Auchanba is belistázhatóak lettek volna. Az Auchan-deal érdekében Jellinek még a Diófa Alapkezelőtől is megvált, a bankfüggetlen alapkezelőben ugyanis sok a kereskedelmi ingatlan, és félő volt, hogy ez akadályozza a versenyhivatali jóváhagyást. A vevő ebben az üzletben is Tiborcz István képében érkezett, a BDPST Capital Zrt.-n keresztül jelentkezett be Jellinek tulajdonrészére.
Az átrendezés érintette az Appeninn Nyrt.-t is, ami áthelyezte a fókuszt a turisztikai fejlesztési ingatlanokról a jövedelemtermelő ingatlanok felé. A tőzsdei cég nyáron megvált többek között a szántódi Balaland Family Hoteltől és Familyparktól, valamint egy tokaji turisztikai központtól. Talán a Sofitel az egyetlen olyan nagyobb Jellinek-érdekeltség a turisztikai szegmensben, aminek a tulajdonosai között nem történt nagyobb változás 2022-ben. A 2020-ban bezárt hotelt egy májusi kormányrendelet kiemelt beruházássá nyilvánította, és mostanra a felújítás is elkezdődött. Ősszel 300 embernek kellett volna elhagynia egy felmondott hőszolgáltatási szerződés és a megemelkedett rezsiárak miatt az Indotek tulajdonában lévő csepeli Zászlós munkásszállót. Karácsony Gergely főpolgármester és az Indotek nyílt levelezgetése után a csoport végül megegyezett Csepel polgármesterével, a Fideszt képviselő Borbély Lénárddal: Jellinekék átvállalják a téli üzemeltetés többletköltségeit, valamint felújítják és energiahatékonnyá teszik a szállót.
8.Demján Sándorné (78) és családja (pozíciója nőtt tavaly óta) Becsült vagyon: 220,1 Mrd Ft ingatlan, osztalék, korábbi exitek (öröklés útján) Gránit Pólus csoport Demján Sándor, a legendás Skála áruház vezetője az egykori szövetkezeti világban kapott lehetőséget, hogy árvaházi sorsa után kitörhessen a szegénységből. Első millió dollárját a Kamaz magánosításával szerezte, de Magyarországon leginkább hatalmas ingatlanbirodalma révén ismerték a legtöbben. Az ország egyik első topmenedzsere azonban nemcsak a vagyon halmozásához értett, de ahhoz is, hogyan építsen fel hozzáértő csapatot: a Gránit Pólus értéke évről évre nő, a csoport a hazai ingatlanfejlesztésben annak ellenére megkerülhetetlen még ma is, hogy kívülről passzívnak tűnik.
Az alapító 2018-as halála óta átpozicionálták magukat, erről Ágházi Gyula vezérigazgató egy éve a Forbesnak azt mondta, a cég már nem ugyanaz, mint Demján életében volt. Ma már a moderált profitcélokban, a kevesebb kockázatvállalásban, a stabil növekedésben, a fenntarthatóságban és a tudásalapú működésben látják a jövőt (Forbes, 2022/1). Ezzel függ össze a beruházások hiánya is: nem mega-ingatlanfejlesztő vagy a régió legnagyobb mamutja akarnak lenni, hanem egy középméretű, stabil és erős magyar vállalkozás, ami kevés egyedi projektet vállal, abban viszont iránymutató.
A „közepes” méret persze relatív. Az országban még mindig az övék az egyik legnagyobb magántulajdonban lévő ingatlanportfólió, ebből a legjelentősebb a Westend épületegyüttese, amit huszonkét éve menedzselnek. Szintén hosszú ideje (tizenhat éve) üzemeltetik a Művészetek Palotáját, a legnagyobb reménységük pedig a Westendtől északra lévő, a Central Park projektnek helyet adó Westend 2 nevű fejlesztési telek. A projektet még Demján hagyta örökül, mint ahogy a Westend tőzsdére lépését is – utóbbi pontos időpontja a tulajdonosok döntésén múlik. Demján nevéhez fűződik a Prima Primissima megalapítása, a díjat 2003-ban hozták létre a hazai tudomány, művészet, kultúra és sport támogatására. 2013 óta az OTP Bank finanszírozza.
9.Széles Gábor (77) (pozíciója nőtt tavaly óta) Becsült vagyon: 190,2 MRD Ft gyártás, ingatlan, ipari befektetések, média, osztalék Videoton, Műszertechnika, Ikarus, Zala Springs, Magyar Hírlap A 80-as években számítógép-alkatrészek forgalmazásával indult a Műszertechnikával, majd a 90-es években a Videoton privatizációjával folytatódott az üzleti karrierje. A Videoton csoport (ahol Széles mellett a listás Lakatos Péter és Sinkó Ottó is tulajdonos) felemás évet zárt 2021-ben. Az árbevétel növekedett, különösen exportban, a profit azonban csökkent.
Széles Gábor az elektromobilitásban látja a gyártócég jövőjét, és ugyanez a cél a felélesztett Ikarus buszgyártó vállalatban is (ebben Széles egyedüli tulajdonos), ahol ma már kizárólag elektromos buszokat gyártanak. 2022-ben Kaposváron két, Fehérváron tizenkét darab járművük állt forgalomba. (Közben a nagy elődvállalat legendás Ikarus 280-as típusa novemberben rótta utoljára Budapest utcáit.) Az energiaár-robbanás ugyanakkor érzékenyen érinti ezt az üzletágat is, mivel az elektromos járművek üzemeltetési költségeit is megnöveli.
Széles vállaltan kormánypárti üzletember, a Békemenetet szervező Civil Összefogás Fórumban is aktív, a médiaportfóliója viszont azon kevés kivételek egyike, ami nem olvadt be a kormánypárti KESMA-konglomerátumba. A tavaszi választás után ugyanakkor megindult a kormánypárti média karcsúsítása, amiből a Széles tulajdonában lévő Magyar Hírlap sem maradt ki, a nyomtatott kiadás júliusban szűnt meg.
10. Rahimkulov Ruszlán (43) (pozíciója csökkent tavaly óta) Becsült vagyon: 174,1 Mrd Ft* részvények, ingatlan Kafijat Zrt., East-West Intermodális Logisztikai Zrt. 2022. augusztus harmadikán megszűnt a Rahimkulov testvérek Kafijat Zrt.-ből és MGTR Alliance Kft.-ből álló részvényesi csoportja, ami eddig együtt összesen 7,05 százalékot birtokolt az OTP Nyrt.-ben. A két cég mostantól külön-külön felosztva tulajdonolja az OTP-pakettet, amiről a közlemény alapján annyit lehet biztosan tudni, hogy öt-öt százalék alá került (az MGTR Alliance Kft. Rahimkulov Timur tulajdonában van).
Ez azért fontos, mert ezzel a lépéssel még nehezebb lesz nyomon követni a Rahimkulov testvérek vagyonának pontos alakulását, aminek ráadásul tetemes részét teszik ki az OTP-részvények. Az öt százalék alatti tulajdonosok nevét és részvényeinek számát ugyanis nem kell közzétenni a Budapesti Értéktőzsde oldalán.
Rahimkulov Ruszlán és Timur közül előbbinek látványosabb az üzleti tevékenysége. A fiatalabb testvér érdekeltségébe tartozó East-West Intermodális Logisztikai Zrt. építi a kontinens legnagyobb intermodális, vagyis többféle közlekedési eszközt egyszerre fogadni képes terminálját az ukrán–magyar határ melletti Fényeslitkén, ahol több százezer konténert pakolnak majd át a keleti széles nyomtávú vasútról a nyugati, keskenyebb nyomtávúra, és fordítva.
Az Idom Házépítő Kft. elől is elhárult minden akadály, miután a XIII. kerületi önkormányzat panaszát visszautasította az Alkotmánybíróság, így megkezdődhet a Népfürdő utcai 300 lakásos társasház és sportcsarnok építése.
*2022 augusztusa óta nem látunk rá a Kafijat Zrt. pontos OTP-részesedésére, ekkor bomlott fel ugyanis a Kafijat Zrt.-ből és az MGTR Alliance Kft.-ből álló, Kafijat névre hallgató részvényesi csoport, a szétválással mindkét társaság öt százalék alá került a társaságban. Mivel mindkét kft. eszközeinek jókora részét a részvénypakettek értéke adja, a Rahimkulov testvérek vagyonbecslésekor az előző években mindig korrigáltunk ezek aktuális értékével. Erre azonban a csoport felbomlása miatt már nincs lehetőségünk. (A Mol-részvények pontos számáról 2019 óta nincs friss információ.) Emiatt a mostani becsléskor a legkonzervatívabb, eszközalapú számítást alkalmaztuk a testvérpár mindkét tagjánál, becsült vagyonuk csökkenése is a cégstruktúra átszervezésének és az ezzel járó módszertani változtatásnak köszönhető.
11.Rahimkulov Timur (45) (pozíciója csökkent tavaly óta) Becsült vagyon: 172,8 Mrd Ft részvények, ingatlan MGTR Alliance Kft. Bár 2020-ban kiszállt a családi vagyonkezelőnek számító Kafijat Zrt.-ből, Rahimkulov Timur tulajdonában továbbra is tetemes mennyiségű OTP- és Mol-részvény van, ezeket az MGTR Alliance Kft.-n keresztül, immár a testvérével közös részvényesi csoporton kívül birtokolja. Ahogy a Rahimkulov Ruszlánról szóló szócikkben írtuk, évről évre nehezebb rálátni az orosz születésű testvérpár vagyonára, az idősebb testvér, Timur érdekeltségeivel sem más a helyzet. Amire viszont rálátunk, az egy egyre diverzifikáltabb befektetési portfólió, köztük magánegészségügyi és energetikai érdekeltségekkel.
Testvérével együtt tulajdonolják a budai Szent Magdolna Magánkórházat (ami 2021-ben beszállt a törökbálinti Tükörhegy Medical Centerbe, Hajdú Péter televíziós műsorvezető menyasszonyának cégébe), valamint a Pandora és a Naboo napelemparkokat. Energetikai érdekeltségüket szintén 2021-ben vásárolták az Orbán Viktor belső köreihez köthető török üzletembertől, Adnan Polattól. A Pandora leányvállalata, a Naboo a Kiskunságban épít egy 48 megawattos erőművet.
12. Garancsi István (57) (pozíciója nőtt tavaly óta) Becsült vagyon: 151,3 Mrd Ft építőipar, ingatlan, osztalék, kaszinók, IT Market Építő, Kopaszi Gát Zrt., Las Vegas kaszinók, Criterion, Szinva A kormány 2022 szeptemberében beruházási stopot rendelt el, háromszáz tervezett projekt leállításával összesen 2100 milliárd forintot spórolnak meg, ám Garancsi István egyik legjövedelmezőbb érdekeltsége, a Market Építő így sem marad munka nélkül. A listán szintén szereplő milliárdossal, Scheer Sándorral közös építőipari óriás sorra dönti meg előző évi eredményeit, legutóbb 105 milliárd forinttal javítva 289 milliárd forintra nőtt az árbevétele. A most futó projektek még felépülhetnek, így a hatezer férőhelyes székesfehérvári Alba Aréna sportcsarnok és a szegedi négycsillagos hotel is, utóbbi a helyi egyházmegye megbízásából. Év végére az utolsó szakaszba lépett a dél-koreai SK Innovation 681 milliárd forintból felépülő akkumulátorgyára is a Fejér megyei Iváncsán, amiért szintén a Market felel; csakúgy, mint a 2022 szeptemberében átadott Bosch Innovációs Kampuszért és a Népliget melletti MVM Dome kézilabda-arénáért.
Garancsi Istvánnak Mészáros Lőrinccel is van közös projektje, a felcsúti milliárdos cége, a Záév és a Market épített 106 millió forintért zászlórudat a Citadellára, illetve együtt erősítik meg a Citadella erődítményének falait is, a teljes projekt összköltsége 5,3 milliárd forint.
2022 áprilisában Tiborcz István, Orbán Viktor miniszterelnök veje szállt be Garancsi és Hernádi Zsolt Mol-vezér mellé a Kopaszi-gát projektbe, korábban pedig Szalay-Bobrovniczky Kristóf milliárdos honvédelmi miniszterrel együtt vette át az Andy Vajna halála után tulajdonos nélkül maradt állami kaszinókoncessziót.
13. Kasza Lajos (73) (pozíciója csökkent tavaly óta) Becsült vagyon: 135,8 Mrd Ft gyártás, autóipar, borászat Jász-Plasztik Kft., Jász-Plasztik Autócentrum Kft., Agria Vino 2010 Kft. A Jász-Plasztik csoport 2022 júliusában tízmilliárd forintos beruházást fejezett be Jászberényben, ebből 3,6 milliárdot az állam állt. Napelempark és három új üzem is épült belőle. Kasza Lajos cégcsoportjának nem volt egyszerű az azt megelőző év, tűz miatt nyolc hónapra kiesett az egyik üzemcsarnok. Ennek ellenére 159-ről 180 milliárd forintra növekvő forgalommal zárták 2021-et, az adózott eredmény viszont már bő négymilliárddal csökkent (14,3 milliárdra). A 2022-es nyári aszályhelyzet idején a Jász-Plasztik azzal segítette Jászberényt, hogy a cég telephelyén működő kutakat bekötötték a város vízvezeték-rendszerébe.
Nehéz egy ágazatba besorolni a gyártóvállalatot – a bevétel nagy része műanyagfeldolgozásból származik, amit az akkumulátorgyártás követ, de van autókereskedése is. Jelentős a külföldi jelenlét is, a forgalom bő harmadát teszi ki az export (főképp Ausztriába és a mediterrán országokba), de működik Jász-Plasztik-leányvállalat Szlovákiában is. Erdélyi ipartelepüket 2020-ban a kávéfőzőiről ismert Delonghi vásárolta meg, ott azóta háztartási kisgépek készülnek.
Kasza Lajos 2011 óta pénzügyi befektetője az egri borvidék egyik vezető borászati vállalkozásának, a Gál Tibor Pincészetnek is.
14. Wáberer György (66) (pozíciója nőtt tavaly óta) Becsült vagyon: 130,6 Mrd Ft logisztika, ingatlan, magánegészségügy, befektetések, osztalék Waberer’s, Wáberer Medical Center Négy év távolmaradás után 2020 végén szállt vissza a magáról elnevezett logisztikai cégbe. Jelenleg 22,89 százaléka van a tőzsdei társaságban, ami az elmúlt időszakban leginkább amiatt került a hírekbe, mert év végén hivatalosan is beszállt Tiborcz István.
Orbán Viktor miniszterelnök veje 2022. december elejével csatlakozott a Waberer’s részvényeseihez, 26,76 százalékkal jelenleg neki van a legnagyobb részesedése a társaságban. Még ha Wáberer ki is szállna, a cég a következő 99 évben is használhatja még az alapító nevét, a felek márciusban kötöttek megállapodást a márkanév használati jogáról.
Sok más listás milliárdoshoz hasonlóan Wáberer is érdekelt a magánegészségügyben, a szektorral együtt szárnyal a Wáberer Medical Center is. A főleg diagnosztikára és megelőzésre fókuszáló, több mint harminc területen járóbeteg-ellátást is biztosító központ jó éveket zárt a covid óta: bár az adózott eredmény még nem fordult pozitívba, 2020-ban egymilliárd, 2021-ben 3,3 milliárd forintos árbevételre tett szert. Az üzletember két éve a Forbesnak azt mondta, egyik barátjának elvesztése miatt döntött úgy, hogy beszáll az egészségügybe.
A kormány által kiszabott extraprofitadó az egykori kamionkirályt is érintette, a csoporthoz tartozó Wáberer Hungária Biztosító júniusi közleményében úgy kalkulált, hogy 1,2 milliárd forint biztosítási pótadó fizetésére lesznek kötelesek a 2022-es üzleti év után.
15. Lakatos Péter (61) (pozíciója nőtt tavaly óta) Becsült vagyon: 100,6 Mrd Ft gyártás, informatika, vendéglátás Videoton, Bravogroup, Masterplast, Akvárium, Lupa Beach, Átrium 2022 lesz az első teljes békeév – nyilatkozta a Videoton társtulajdonosa 2020 végén, a koronavírus legsúlyosabb járványhulláma alatt. Bár a covid azóta csillapodott, valószínűleg más sem számított arra, hogy milyen évet fogunk látni valójában. Az elszabaduló infláció mellett ugyan a Videoton 2021-es árbevétele is 220 milliárdra nőtt, ám az adózott eredmény 18,7 milliárdra csökkent, ebből végül nyolcat fizetett ki a cég osztalékként a tulajdonosoknak. Az orosz–ukrán háború kitörése után menekülteket szállásoltak el, ma pedig már csaknem százzal több ukrán vendégmunkást foglalkoztatnak, mint korábban.
Lakatos Péter becslésünk szerint most lépett be először a százmilliárdosok klubjába, vagyonának túlnyomó többsége a Videotonból származik, a Bravogroupban fennálló kisebbségi tulajdonrészét kilencmilliárd forintra becsültük. Gerendai Károllyal közös vállalkozása, a Lupa Beach 2022-ben már enyhén túlszárnyalta a járvány előtti bevételi csúcsot.
Sinkó Ottó Videoton-társtulajdonossal, listánk másik szereplőjével az építőanyaggyártó Masterplastban is érdekelt, ám a tulajdonrészük az októberi részvénykibocsátásokkal már öt százalék alá esett. Gauder Milánnal, a Mastercard korábbi globális alelnökével (kilépéséről a decemberi Forbesban írtunk) pedig az Átrium Színháznak helyet adó ingatlan tulajdonosa. A színház működése a tao-pénzek átláthatatlan kivezetése után, 2022 júliusában veszélybe került, az adományozóknak köszönhetően végül elindulhatott az évad.
16.Leisztinger Tamás (54) (pozíciója csökkent tavaly óta) Becsült vagyon: 99,4 Mrd Ft mezőgazdaság, turizmus, ipari befektetések, pénzügyi szektor, média, ingatlan Arago csoport, Forrás Nyrt., Hotel Palota Lillafüred, Népszava Az elméleti fizikus végzettségű üzletember becsült vagyona két százalékkal csökkent az elmúlt egy évben, elsősorban a legnagyobb részt kitevő Domestore Kft. stagnálása miatt. A vállalat köré épült cégháló szállodákat, valamint agrár-, nehéz- és egészségipari leányvállalatokat is tartalmaz, de Leisztingeré a tőzsdén jegyzett Forrás Nyrt. és a francia fizikus-politikusról, François Aragóról elnevezett Arago csoport is.
A csoport nyáron vegyipari vállalattal bővült, az új cég fő tevékenysége szerves vegyipari alapanyag gyártása, de műtrágyagyártás, áruszállítás, ingatlanüzemeltetés, raktározás és üzemanyag-kiskereskedelem is szerepel a profiljában. Leisztinger portfóliójában az elmúlt évtizedekben számos vállalkozás megfordult, egyebek mellett a jelenleg Csányi Sándor tulajdonában lévő Pick, a Zalakerámia és a Hunguest Hotels is.
A milliárdos vállalkozó mezőgazdasági tevékenysége továbbra is erős, a K-Monitor novemberi elemzése alapján a hozzá köthető vállalkozások jócskán részesülhettek az EU-s agrártámogatásokból 2021-ben, összesen 2,2 milliárd forint értékben.
17. Scheer Sándor (56) (pozíciója nőtt tavaly óta) Becsült vagyon: 97,2 Mrd Ft építőipar, ingatlan, kereskedelem, vendéglátás Market Építő Zrt., a hazai McDonald’s-ok Scheer Sándor az építőiparból vagyonosodott meg, az 1995-ben alapított Market Építő Zrt.-nek kezdettől az első embere. A szintén listás Garancsi István mellett 49 százalékos tulajdonrésze van a cégben.
A Marketnek – ahogy azt Garancsinál is írtuk – az állami beruházásstop ellenére is pörgős időszaka van, a tavaly átadott MVM Dome kézilabdacsarnok után jelenleg a székesfehérvári Alba Aréna sportcsarnok kivitelezése folyik. A cég piaci körülmények között is megállja a helyét, ők húzhatják fel a Siemens 17 ezer négyzetméteres üzemcsarnokát is a fővárosban, valamint a debreceni BMW-gyárnál is kaptak előkészítő munkákat. Belefér néhány nonprofit projekt elvállalása is, például a töki templomrom rekonstrukciója. Nem mindig elsődleges szempont a műemlékvédelem: a budai Radetzky-laktanya helyén épülő hotel is Scheer-érdekeltség.
A sűrű időszak a cégcsoport értékén – és ezáltal Scheer vagyonán – is meglátszik, becslésünk szerint a Market értéke több mint nyolcvan százalékot nőtt egy év alatt, 147 milliárd forintos becsült értékkel a tizedik helyen szerepelt a novemberi Magyar 100 listánkon.
Decemberben a Market Építő stratégiai együttműködési megállapodást kötött a Masterplast Nyrt.-vel, a két vállalat kőzetgyapotgyárakat fog építeni az importfüggés enyhítésére. Scheernek az építőipar mellett az ingatlanüzemeltetésben is komoly érdekeltségei vannak, például 2019 óta ő üzemelteti a hazai McDonald’s-hálózatot. Az üzletember régi szerelemnek tartja a Meki-projektet, mivel a pályafutása is az étteremlánc hazai egységeinek építésével indult. Az üzletlánc hatalmasat nőtt 2020-hoz képest, 37,4 milliárdról 51,4 milliárdra bővült a forgalom 2021-ben. Ennek túlnyomó többsége éttermi eladásokból származik, 15 százalékot pedig a franchise-díjak tesznek ki. A hálózat közben egyszerre megújul és bővül, 2021-ben 23 egységet korszerűsítettek, négy újat nyitottak meg. 2023-ig mindegyik éttermet felújítják a tervek szerint, mindenhol jöhetnek az érintőképernyős kioszkok.
18. Futó Gábor (46) (pozíciója nőtt tavaly óta) Becsült vagyon: 93,9 Mrd Ft ingatlan Futureal-Cordia csoport A Futureal csoport társalapítójának és társtulajdonosának becsült vagyona nagyot nőtt, legutóbbi listánkon még 73,2 milliárd forintra becsültük. A Harvardon is megforduló matematikus-közgazdász azonban pesszimista az ingatlanfejlesztői iparág jövőjével kapcsolatban, októberben a Portfolio.hu hasábjain azt írta, az ingatlanfejlesztések a jelenlegi válság vesztesei. „A költségeket az ellátási láncok akadozása, az energiaárak és a magas kamatok drasztikusan megnövelték, ugyanakkor a magas kamatok miatt a felvehető kölcsön összege csökkent, így a sajáterő-igény is megnőtt. A bevételi oldal pedig bizonytalan” – írta véleménycikkében.
A Futureal csoport az elmúlt két évtizedben egyike lett Európa legnagyobb ingatlanfejlesztőinek, befektetési portfóliójában vegyes funkciójú városrehabilitációs projektek, lakóingatlanok, kiskereskedelmi és irodai beruházások, valamint kereskedelmi ingatlanbefektetések vannak (a csoportról bővebben a 27. helyezett Futó Péternél írunk).
Helloparks nevű érdekeltségük sűrű évet tudhat maga mögött: év végén fejezték be Maglódon egy 45, Fóton pedig egy 26 ezer négyzetméteres csarnok építését. A fóti és a maglódi megaparkokban korábban már átadtak egy-egy, összesen 90 ezer négyzetméteres raktárat, amik néhány hónap alatt százszázalékosan megteltek bérlőkkel. Az ipari ingatlanfejlesztő várhatóan 2023 nyarán adja át új, energiatakarékos és környezetbarát raktárát Pátyon. Ez Budapest vonzáskörzetének legnagyobb egybefüggő raktárcsarnoka lesz, a beruházás értéke hetvenmillió euró (jelenlegi árfolyamon körülbelül 29 milliárd forint).
19. Sinkó Ottó (64) (pozíciója nőtt tavaly óta) Becsült vagyon: 90,7 Mrd Ft gyártás, építőipar Videoton, Masterplast A Videoton kisebbségi tulajdonosa és társ-vezérigazgatója borúlátóan vélekedik a jövőről, szerinte súlyos recesszió vár Magyarországra az energiaárak emelkedése miatt, a munkahelyek megvédése érdekében pedig az államnak a vállalatokat is támogatnia kell. A Videoton becsült értéke a hanyatló profit ellenére sem csökkent, amihez a holding kiterjedt ingatlanportfóliója is hozzájárult. Sinkó a Masterplast részvényese is, az építőanyag-gyártó 2021-ben is jó évet zárt, több mint ötven százalékkal nőtt az árbevétele, az adózott eredménye pedig csaknem megháromszorozódott. A tőzsdei társaság árfolyama megsínylette a háború kitörését, ám 2022 végére visszatért az egy évvel korábbi szintekre.
20. Lévai család (62, 38, 36) (pozíciója nőtt tavaly óta) Becsült vagyon: 90,2 Mrd Ft élelmiszeripar BiotechUSA Nagyjából túl a covidéveken, történetük legjobb üzleti évének végén és egy mélyülő gazdasági válság küszöbén Lévai Bálint ügyvezető igazgató inkább optimista, a BiotechUSA ugyanis továbbra is nagy lendületben van. „Akár holnap fel tudnánk venni hetven embert, ötven kékgallérost és húsz irodai dolgozót” – mondta el a Forbes szeptemberi családi gáláján az őket is sújtó munkaerőhiányról, jóllehet szerinte a kisebb létszámnak is megvannak az előnyei, nagyobb hatékonyságra sarkallja a vállalkozást.
„Kicsit már mi is scitecesek vagyunk” – jegyezte meg a néhány évvel ezelőtt felvásárolt legnagyobb magyar konkurens beolvasztásának folyamatáról. Nem a legjobban menő riválisok körében keresik az újabb célpontokat, inkább olyan piaci szereplőket vásárolnának fel olcsón, akiket utána sínre tudnak állítani.
Közben az organikus fejlődésben sem lassítanak: éppen új gyárat terveznek, amiben Biotech-szeleteket állítanának elő a jelenleginél nagyságrendekkel nagyobb volumenben – itt legfeljebb az építkezési, kivitelezési költségek elszállása csillapíthatja az étvágyukat. A cég operatív vezetését egy ideje a testvérpár, Bálint és Balázs viszik, édesapjuk, Ferenc a beruházásokat koordinálja.
21. Zettwitz Sándor (89) és családja (pozíciója csökkent tavaly óta) Becsült vagyon: 83,4 Mrd Ft egészségipar, ingatlan, osztalék 77 Elektronika csoport A 77 Elektronika a 80-as években indult orvostechnológiai vállalkozás – ha akkoriban létezett volna ez a szó, biztosan startupnak hívták volna. A 89 éves alapító, Zettwitz Sándor ma lányával, Gabriellával vezeti a céget. Nem a legjobb éve volt a 77 Elektronika Kft.-nek a 2021-es: a 76 százalékban exportra értékesítő cég árbevétele a hazai és külföldi piacokon is enyhén csökkent, az adózott eredmény pedig megfeleződött. Az alapanyagokat jóval hosszabb idő alatt és akár tízszeres áremelkedés mellett tudják csak beszerezni.
A 2022-es év már jobban sikerült, több lett a külföldi megrendelésük, az exportot az Európai Unió és Amerika dominálja. A termékinnováció az elmúlt években is folytatódott, 2021-ben csaknem 600 millió forintot költöttek rá. 2022 tavaszán egy valós idejű vércukor-monitorozó rendszert dobtak piacra, telemedicinás távszolgáltatásukat pedig novemberre elsőként integrálták az állami EESZT-rendszerbe.
22. Nagy Elek (70) (pozíciója nőtt tavaly óta) Becsült vagyon: 76,2 Mrd Ft műkincs, ingatlan, osztalék BÁV, Főtaxi Némileg átszervezett cégstruktúrával, mérsékelt növekedéssel, de stabilan tartja a helyét Nagy Elek a gazdaglista középmezőnyében. Az ingatlankezelő Inforg Zrt. egy éve Lexholding Befektető Zrt. néven működik tovább, 2021-ben jelentősen javított az eredményein. Százezer négyzetmétert is meghaladó portfóliójának egyik legértékesebb eleme az egykori Pénzverde hathektáros épülete. Másik fontos érdekeltsége, a BÁV Zrt. értékelése kétmilliárd forinttal csökkent, míg a Főtaxi egy veszteséges év után nullszaldó körül zárt 2021-ben.
Nagy Elek a Budapesti Kereskedelmi és Iparkamara elnöke, valamint a Monacói Hercegség tiszteletbeli konzulja. Decemberben Albert monacói herceg Szent Károly renddel tüntette ki a milliárdost.
23. Vida József (49) (pozíciója csökkent tavaly óta) Becsült vagyon: 75,4 Mrd Ft bank, média TV2 2022. március 31-én egyesült az MKB és a Budapest Bank, 2023-ban a Takarékbank fúziójával lesz teljes a Magyar Bankholding, amiben Mészáros Lőrinc is meghatározó tulajdonos. Vida József, a Takarékbank volt vezérigazgatója azonban már csak a kispadról figyeli a fejleményeket, feladatait 2021. december elsejével Barna Zsolt vette át, a Magyar Takarék Befektetési és Vagyongazdálkodási Zrt.-ben levő tulajdonrészét pedig a Mészároshoz köthető Global Alfa Magántőkealap. Más érdekeltség azonban továbbra is köti a Takarékbankhoz. Az egykori Takarékinfó Zrt. Mitra néven egyesült az MKB két digitális fejlesztési leányával, feladatuk pedig nem kevesebb, mint a 2023-ban létrejövő Bankholding élvonalbelinek ígért informatikai hátterének felépítése.
„Tudom, hihetetlen, de nyugger vagyok. Most nyertünk épp bronzérmet a fiatal lovak világbajnokságán a hatéves korosztályban, lovakat és kutyákat tenyésztek, A Fogadó nevű új éttermemmel bajlódok, két szakácskönyvön dolgozom, és forgatjuk a Semmelweis-filmet” – mondta a HVG-nek Vida szeptemberben. Az utóbbi években aktívan hódolt hobbijának, Sercegés és erdőzúgás címen „erdei gasztrokalandot” publikált, majd Szabó Zsófi műsorvezetővel és Rúzsa Magdi énekessel is írt mézre specializált receptkönyvet Zümmögés a tányér körül, valamint Zümmögés a konyhában I., II. és III. címeken.
24. Bolgár György (87) (pozíciója nőtt tavaly óta) Becsült vagyon: 69,6 Mrd Ft* iparikerámia-gyártás, ingatlan, osztalék Kerox Kft., Dr. Rose Magánkórház Valószínűleg kevesen tudják kapásból beazonosítani a kartus szót, pedig ebből csinál milliárdokat a Kerox Kft. A kartussal lehet az egykaros csaptelepeken a hőfokot és a vízáramot szabályozni, a cég által gyártott kartusok 99 százaléka külföldön kel el. A legfontosabb piac Európa és Ázsia, de szállítanak Amerikába, sőt Ausztráliába és Afrikába is. A vállalat központja a Pest megyei Sóskút, ahol nyolc éve húzták fel új gyárukat, a 4,5 milliárd forintos építkezés költségeinek harminc százalékát kormányzati támogatás fedezte, a zöldmezős beruházással harminc százalékkal tudták növelni a termelési kapacitást.
Bolgár György 2017 óta szerepel a Forbes milliárdoslistáján. Sok más milliárdostársához hasonlóan ő is érdekelt a magánegészségügyben, a Kerox melletti másik legismertebb vagyoneleme a több mint negyven szakterületet lefedő Dr. Rose a Lánchídnál. A luxusmagánkórház 2010-ben nyílt meg, 600 millió forintból.
*A bonyolult cégstruktúra miatt az előző években voltak cégek, amik nem kerültek bele Bolgár György vagyonbecslésébe: a vállalkozásokat egy ausztriai bejegyzésű holding fogja össze, a külföldi székhely pedig megnehezíti a kereshetőséget a különböző céginformáció-szolgáltatók adatbázisában. Idén tizenkét érdekeltséggel pontosítottuk számításainkat, nagyrészt ennek köszönhető Bolgár György vagyonának nagymértékű növekedése (egy évvel ezelőtti listánkon 49,1 milliárdos vagyonnal szerepelt).
25. Bárány László (70) és családja (pozíciója nőtt tavaly óta) Becsült vagyon: 68,5 Mrd Ft élelmiszeripar, osztalék Master Good, Sága Ha csak a legfrissebben lezárt üzleti évet nézzük, kiemelkedően jó éve volt a baromfitenyésztéssel foglalkozó csoportnak: a forgalom 110-ről 142 milliárd forintra emelkedett, a profit még ennél is nagyobbat hízott, beértek ugyanis az elmúlt évek fejlesztései. Az ágazatot azonban nem kímélik a külső gazdasági hatások, különösen a gabona és az energia árának emelkedése.
2022 novemberében ifjabb Bárány László ügyvezető-tulajdonos a Világgazdaságnak azt nyilatkozta, az ártárgyalásokból már látszik, hogy tavaszra elindulhat lefelé a baromfihús ára. Az esés nem lesz drámai, várhatóan a három–öt százalékot éri el, akár már az első negyedévben. „A bekövetkező árcsökkenés nem a szezonális hatásnak, hanem annak köszönhető, hogy az árak elérték a csúcsukat.” Év végén húszmillió forint értékben adományoztak baromfihúst és virslit a Debreceni Karitatív Testületnek, az adományt nagycsaládosok, egyedülálló szülők és idős rászorulók kapták. A Bárány család négy generáció óta foglalkozik baromfitenyésztéssel, a Master Good a McDonald’s fontos beszállítója. A csoport központja Kisvárda, de van üzemük Vietnámban is, és több mint negyven országba exportálnak. 2020 januárja óta a Sága is a portfólió része. „A felvásárlásnak három oka volt: a márkanév, a piac – a Sága piaca nagyon jól felépített, és országos a lefedettsége – és a sárvári gyár készítménygyártó kapacitása” – mondta az akvizícióról ifjabb Bárány László a Forbes.hu-nak júniusban.
26. Harsányi Zsolt (56) (pozíciója nőtt tavaly óta) Becsült vagyon: 67,5 Mrd Ft mezőgép-kereskedelem, -szerviz Axiál Kft. Ahogy az Axiál a mezőgazdaságban, úgy Harsányi Zsolt a Forbes listáján vált dinamikus növekedés után stabil szereplővé. Ez annak ellenére is így maradt, hogy a mezőgéppiac megsínylette a járványt és a háborút is: már nem ritka az sem, hogy a beszállítók naponta áraznak, annyira nem tudják tartani a megrendelt gépek árát. Az Axiál becsült értéke azonban kilenc és fél milliárd forinttal nőtt egy év alatt, és új technológiákat is bevezettek. Felsőzsolcán új telephely, Baján központi műhely épül, Pécsen, Székesfehérváron és Szolnokon pedig továbbiak építését tervezik.
Harsányi Zsolt a Portfolio.hu podcastjában azt mondta, sikere szerinte alapvetően annak köszönhető, hogy minden kollégájához bizalommal fordult, hagyta, hogy kipróbálják magukat új területeken. „Szagoljon bele, megnézzük, bírja-e a munkát reggeltől estig, tésztával vagy anélkül eszi a halászlevet.”
27. Futó Péter (76) (pozíciója nőtt tavaly óta) Becsült vagyon: 66,9 Mrd Ft ingatlan Futureal-Cordia csoport Fiához, a 18. helyezett Futó Gáborhoz hasonlóan Futó Péter is matematikus végzettségű, a kandidátusi fokozatig jutott. Édesapja halála után, 1984-ben a tudományos pálya helyett átvette a családi cukorkatermelő kisüzemet, majd a Fundy nevű édesipari vállalkozást tizenöt évvel később eladta a holland Van Mellének.
Második nagy dobása, a Futureal ma egyike Európa legnagyobb ingatlanfejlesztőinek. A csoport több mint 2200 projektet tudhat a háta mögött, elkészült ingatlanfejlesztéseik értéke meghaladja a 2,3 milliárd eurót, a fejlesztés alatt lévőké pedig közelíti az egymilliárd eurós értéket – mindkét kategóriában a lakóingatlanok dominálnak. A Futureal-Cordia csoport egyik munkája a Corvin-negyed városrehabilitációja. A másfél évtizede indított program épp az elmúlt hónapokban ért a befejező állomáshoz, a Corvin sétány utolsó lakóháza, a Grand Corvin 2 októberben készült el. Közben indul egy újabb városnegyed-rehabilitációs fejlesztés, a Duna-parton lévő Marina City egy tízhektáros rozsdaövezeti területen kap helyet. A nevükhöz köthető még a Budapest One és az Etele Pláza, de fejlesztenek Varsóban, Glasgowban, Birminghamben, Gdanskban és Bukarestben is.
28.Szatmári Zoltán (64) és családja (pozíciója nőtt tavaly óta) Becsült vagyon: 60,8 Mrd Ft kereskedelem, élelmiszeripar, ingatlanok Szatmári csoport Az épületgépészeti szakáruházairól ismert Szatmári cégcsoport 1990-ben indult, akkor még egy kis üzletben árultak gázkészülékeket és épületgépészeti szerelvényeket. 1996-ban Jászberényben építették meg első áruházukat, ma már országszerte negyvenegynél tartanak. Az épületgépészeti profilt 2015-ben fürdőszoba-ágazattal bővítették, 2016-ban az építőanyag is megjelent a kínálatban. A Szatmári Kft. forgalma 24 százalékkal bővült 2021-ben, az 53 milliárd forint bevétel túlnyomó része belföldről jött. Összesen 541 munkavállalót alkalmaznak. Jelenleg egy 3,6 milliárd értékű raktárautomatizálási projektet visznek Jászberényben, a beruházást mintegy 1,25 milliárd forinttal támogatta a kormány.
Maga a cégcsoport az épületgépészetnél jóval szerteágazóbb profilú, vannak tejipari (Jásztej, Naszálytej) és autóipari érdekeltségeik is. A Szatmári Malom az egyik legnagyobb szereplő a hazai malomiparban.
29. Szabó Miklós (68) és családja (pozíciója nőtt tavaly óta) Becsült vagyon: 59,3 Mrd Ft élelmiszeripar Tranzit csoport Valószínűleg nincs a listán olyan milliárdos, akinek cégeit ne érintené komolyan az infláció vagy az elszálló energiaárak. A debreceni székhelyű baromfifeldolgozó Tranzit csoportnak és a Szabó családnak azonban ezeknél jóval specifikusabb probléma is nehezíti az életét: a madárinfluenza, ami ellen védekezni lehet, de százszázalékos védelem nincs. A tartástechnológián sok múlik – a Tranzit például pecsenyekacsáknál is áttért az all in-all out, azaz az egyszerre történő be- és kitelepítés rendszerére. Ez pénzügyileg nem a legjobb döntés, de állategészségügyi szempontból rengeteget számít. A telep így hetven százalékkal kevesebb húst tud kibocsátani, de a higiéniai feltételek javulnak, így hosszú távon megtérülhet a döntés a madárinfluenza elleni harcban.
Ezzel együtt élelmiszeripari cégként az energiaválság is nehezíti a dolgukat. „Ami az energiahordozókat illeti, nem is tudjuk, milyen árakkal tervezzük a jövő évet. A költségeket nem tudjuk fixálni, illetve csak irreálisan magas árakkal kalkulálhatunk. Ráadásul akkora ármozgások vannak, hogy egy napon belül az áram megawattóránként kerülhet 150 euróba, de akár 300-ba is” – mondta november végén Szabó Ákos vezérigazgató (Szabó Miklós fia) az Agrárszektor.hu-nak. Közben folytatódnak a 2020 végén megkezdett beruházásaik. A húszmilliárdos beruházási csomag részeként korszerűsítik, bővítik és automatizálják nyírbátori csirkefeldolgozó és nyírgelsei víziszárnyas-feldolgozó üzemüket. A két beruházás 6,5 milliárd forintból valósul meg, az állam 2,7 milliárd forinttal támogatja.
A cégcsoport 2018 óta francia többségi tulajdonban van, a hetvenszázalékos tulajdonrész vételára 35–40 milliárd forint lehetett.
30. Bárdi István (59) és bárdi Viktor (51) (pozíciója nőtt tavaly óta) Becsült vagyon: 56,7 Mrd Ft autóipar, osztalék Bárdi Autó Zrt. Az ellátási láncban kevés fennakadást tapasztalt a Bárdi Autó a legfrissebb beszámolója szerint, de az, hogy 2022-ben fordult-e a kocka, csak nyár elején fog kiderülni. A Forbes becslése szerint a 13. legértékesebb családi kézben lévő cég tulajdonosai, Bárdi István és Viktor hagyományosan kerülik a nyilvánosságot, nem volt ez másképp 2022-ben sem. A több mint százéves cég három országban, Magyarország mellett Romániában és Szlovákiában van jelen, összesen 150 üzletközponttal.
31. Emőri Gábor (57) (pozíciója nőtt tavaly óta) Becsült vagyon: 54,4 Mrd Ft IT I-Cell „Még a kommunizmus alatt a szüleimnek kellett az extrajövedelem, édesanyám kiadta a parancsot jóapámnak, hogy csirkéket fogunk tartani a lakótelepen. Így történt, hogy az volt az első munkám, hogy hétvégenként tyúkszart kapartam a pincében.” Emőri Gábor 2018-ban mesélte el a sztorit a Forbes egyik eseményén. Mindig autószerelő akart lenni, azt tervezte, hogy szakiskolába megy. Apja azonban azt mondta, felejtse el, helyette gimnáziumba ment, közgazdász lett, végül az informatikából gazdagodott meg.
Vállalkozásainak zászlóshajója, az I-Cell flottakövetéssel és mobilfizetési technológiák fejlesztésével foglalkozik. A cég 2013-ban robbant be igazán, Hu-Go nevű használatarányos, elektronikus útdíjfizetési rendszerével. Három éve az I-Cell az állami közbeszerzések nagy nyerteseinek egyike volt, de a tenderkirályok többségével szemben azzal tudott nyerni, hogy töredékáron építette ki az e-útdíj-rendszert.
Emőrinek közvetetten ötszázalékos részesedése van a Whitelab Service Kft.-ben. A cég országszerte végzett mintavételt koronavírus-tesztekhez konténerekben, 2021-ben tizenegymilliárd forintos árbevételre és hatmilliárdos profitra tett szert. E-Milorg nevű családi vagyonkezelőjén keresztül érdekelt az intelligens parkolásimenedzsment-rendszert fejlesztő EPS Global Zrt.-ben is, a cég a magyar technológiát és tudást viszi külföldre.
32. Gál Miklós (43) (pozíciója nőtt tavaly óta) Becsült vagyon: 53 Mrd Ft bank, média TV2 Gál Miklós Mészáros Lőrinc bizalmi embereként kezdte, 2020-ig a Mészáros-birodalom tőzsdei ékkövének, az Opus Global Nyrt.-nek volt a vezérigazgatója. A magas pozíciókon kívül tulajdonosként is érdekelt több cégben, többnyire Vida József bankárral együtt. 2021-ig a Takarékbankon keresztül a Magyar Bankholdingban is tulajdonosok voltak, innen végül kiszálltak és a Mészáros-közeli Global Alfa Magántőkealap szerezte meg a részesedésüket. 2019 óta mindketten részvényesek a TV2-ben, Gálnak negyven százaléka van az állami hirdetéseket élvező médiacsoportban.
Nem minden befektetésük vált azonban be. Nyáron egy jászalsószentgyörgyi, agráriumban érdekelt ingatlanos vállalkozásba szálltak be. Tulajdonostársaik viszont érintettek voltak az egykori agrárminisztériumi helyettes államtitkár, Nagy János 2020 végén kipattant hivatali vesztegetési ügyében. Az üzletből nem lett végül semmi, Gál és Vida jobbnak látták hamar kiszállni. Októberben pedig az egyik befektetési alapkezelőjüket adták el a Magnet Banknak.
33. Kádár Tamás (28) ÚJ Becsült vagyon: 49,5 Mrd Ft fintech Seon Technologies A Forbes-gazdaglisták történetének legfiatalabb milliárdosa az online tranzakciók csalásmegelőzésével foglalkozó Seon társalapítója. Egyben az első a listán, aki egy startup felépítéséből szerezte vagyonát, igaz, az exit még előtte van. A Seon alig egy év alatt, két körben 104,5 millió dollár tőkét vont be olyan jó nevű, nemzetközi befektetőktől, mint a svéd Creandum és az amerikai Institutional Venture Partners. Szeptemberben a Crunchbase startupadatbázis átfogó adatok alapján félmilliárd dollárra értékelte a céget, és számításaik szerint jó úton haladnak, hogy megduplázzák, azaz elérjék az itthon a Logmein óta nem látott, egymilliárd dolláros értékelést, az unikornis státuszt.
A Seonban Kádár az ügyvezető igazgató. A kétfős egyetemi próbálkozás gyanánt indult cég most kétszáz fős, budapesti és londoni irodájuk mellett Austinban és Jakartában növekednek. Az alapító a sikereihez mérten magabiztos, és nem moralizál a korán jött dicsőségről. „Sosem éreztük, hogy nagyobb kabátot hordunk, mint kellene” – mondta Tamás a Forbesnak, amikor alapítótársával, Jendruszák Bencével szerepelt a 30 sikeres magyar 30 alatt listánkon 2021-ben. (A Seon bővebb sztorijához lapozz az 54. oldalra!)
34. Paár Attila (50) (pozíciója nőtt tavaly óta) Becsült vagyon: 49,1 Mrd Ft építőipar, osztalék West Hungária Bau Kft., Magyar Építő Zrt. 204-ről 238 milliárd forintra emelkedtek az épülő Nemzeti Atlétikai Központ (NAK) költségei novemberben, decemberben egy friss kormányhatározat alapján pedig újabb nyolcmilliárddal nőttek a kiadások. Hogy megáll-e itt, még kérdéses, az azonban már bizonyos, hogy a NAK a legdrágább sportlétesítmény Magyarországon. A projekten a Mészáros Lőrinc és Szíjj László tulajdonában lévő Záév Zrt., valamint a Paár Attila – Tiborcz István régi üzlettársának – tulajdonában lévő Magyar Építő Zrt. konzorciuma dolgozik. Paár akkor lett ismert, amikor megvásárolta Tiborcz üzletrészét az Eliosban, nem sokkal azelőtt, hogy a közvilágításos projektek miatt vizsgálódni kezdett az Európai Unió.
A szintén Paár tulajdonában lévő West Hungária Bau (WHB) végezheti el az Állatorvostudományi Egyetem kampuszának fejlesztését, valamint több épület újjáépítését is, a két részletben kiírt munka értéke meghaladja a 47 milliárd forintot. Azt viszont egyelőre nem tudni, hogy a Garage Kft.-vel karöltve pontosan mennyiért rekonstruálják a Budai Várban az egykori Pénzügyminisztérium épületét (a palotát még a múlt század elején használta a tárca).
A kormány 2018-ban kiemelt beruházássá nyilvánította a projektet, akkor 60 milliárdot szántak a palota eredeti állapotának visszaállítására. A két cég – a WHB és a Garage – eredetileg 54,4 milliárd forintért vitte el a munkát, 2,5 milliárddal ígértek alá Mészáros Lőrincéknek, vagyis a tenderre szintén bejelentkező Záév ajánlatának. A legfrissebb számok mellett azonban már Mészárosék ajánlata sem tűnik annyira drágának, a projekt másfél éve már 72,5 milliárdnál tartott. A közzétett adatok azonban ellentmondásosak, a projektet figyelemmel kísérő K-Monitor becslése alapján a támogatás már 80 milliárd fölött jár.
A WHB nemcsak épít, vásárol is, augusztusban a 2020-ban megnyílt Alice Hotelt vette meg Tiborcz BDPST Zrt.-jétől (a belvárosi hotelben már előtte is befektető és kivitelező volt). A beruházásstop miatt egyelőre nem épülhet meg a Hőgyes–Schöpf-Merei Gyógyszerkutatási Centrum, amit nettó 29 milliárdért építhetett volna a WHB. A fejlesztést már 2017 óta tervezték, de végül ősszel felkerült Lázár János építési és beruházási miniszter halállistájára.
A milliárdos nem csak a Duna-parti és a várbeli építkezéseket kísérheti figyelemmel. Év végén az Átlátszó írta meg, hogy a Paár házaspár megjelent a Hegyvidék legfelkapottabb környékének számító Hangya utca melletti letarolt erdő helyén (itt van villája Simicska Lajos egykori jobbkezének, Nyerges Zsoltnak is). Paár Attila 2022 tavasza óta birtokolja az egyik telket és a rajta épülő többszintes, teremgarázsos luxusvillát, ezzel egy időben a szomszédos telek is az érdekeltségébe került a WHB Vagyonkezelő Kft.-n keresztül. A hegyoldalon így összesen több mint fél hektáron terjeszkedhet. Az Átlátszó által megkérdezett ingatlanszakértő véleménye szerint a költségek elérhetik a kétmilliárd forintot.
35. Varga Zoltán (56) (pozíciója nőtt tavaly óta) Becsült vagyon: 49 Mrd Ft média, befektetések, osztalékok, exitek Central Médiacsoport (24.hu, Nők Lapja, Nlc.hu, Nosalty) Varga a legnagyobb független magyar médiacsoport tulajdonosaként egyike volt azoknak, akiket a kormány 2021-ben megfigyelt a Pegasus nevű izraeli kémszoftverrel. Cégeinél rendszeresek az adóvizsgálatok, de 2022 novemberében szintet lépett a vizsgálódás: különösen jelentős vagyoni hátrányt okozó költségvetési csalás gyanúja miatt hallgatta ki a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV). A feljelentést sem ügyvédje, sem Varga nem kapta meg a kihallgatás során, ellenben a kormányközeli Magyar Nemzet a kihallgatás után pár perccel már közölte a tényt, hogy Vargáék a NAV Bűnügyi Főigazgatóságán voltak, valamint beszámolt az ügy részleteiről is. A médiatulajdonos ügyvédje a Forbes.hu-hoz eljuttatott közleményében azt írta, hogy a milliárdos semmilyen bűncselekményt nem követett el, a vele közölt gyanúsítás hiányos és a büntető jogszabályok téves értelmezésén alapul, emiatt a gyanúsítás ellen mindketten panasszal éltek.
„Magyarországon nem érzem magam annyira biztonságban, ezért nem itthon gondolkodom befektetésekben” – mondta Varga a Forbes egyik eseményén, a Flow színpadán már 2021 októberében. A Premium Mobile lengyel mobilszolgáltatóból való jövedelmező exit után folytatja tevékenységét a lengyel oktatási és médiapiacon, ami szerinte „nagy és értelmes, de még nem olyan drága, mint Nyugat-Európa”. Varga emellett befektetője a repülő autót fejlesztő szlovák Euromobilnak, és egy rákkutató cégbe is beszállna a közeljövőben. A Central Médiacsoport adja ki az ország legolvasottabb híroldalát, a 24.hu-t, digitális női portfóliójuk legfontosabb eleme, az Nlc.hu a nőket célzó orgánumok legolvasottabbja. 2022-ben új, a Z generációt célzó hírszájtot indítottak Refresher néven. A csoporthoz tartozó Animus Kiadó továbbra is szépen teljesít, az árbevétel egymilliárd forint fölé nőtt, és elkezdték gyerekkönyvek kiadását is. A kiadócsoport napi ügyeibe Varga egyáltalán nem folyik bele, havi egyszer kap részletes tájékoztatást az igazgatósági értekezleteken.
36. Lakatos Benjamin (46) (pozíciója nőtt tavaly óta) Becsült vagyon: 47 Mrd Ft energetika MET Lakatos Benjamin 2018-ban lett a MET Csoport többségi részvényese, miután az a menedzsment tulajdonában lévő céggé alakult. A vezérigazgató 2022. november 30-i hatállyal a csoport elnöke is lett, Lantos Csabának ugyanis távoznia kellett a posztról az újonnan felállított Energiaügyi Minisztérium vezetésének átvétele miatt.
A december azonban nem csak emiatt lehetett sűrű Lakatosnak: a svájci központú magyar energiavállalat ekkor jelentette be, hogy felvásárol egy tervezési fázisban lévő napenergia-projektet Bukarest közelében. A létesítmény éves energiatermelése 82 gigawattóra, ami ötvenezer háztartás átlagos évi fogyasztásának felel meg. Románia a negyedik ország, ahol 2022-ben a csoport – megújuló portfóliójának bővítése végett – vásárolt. Lakatosék összesen tizenhárom országban vannak jelen.
37. Nyúl Sándor (71) (ugyanaz a pozíciója) Becsült vagyon: 46,3 Mrd Ft korábbi exitek, ingatlan, egyéb befektetések, osztalék Gránit Pólus, Kajahu, Budapest School 2021-ben jelent meg a BÉT Xtend kategóriájában a Kajahu digitális közösségi étteremláncot működtető Cyberg. Demján Sándor egykori üzlettársának azonban nem ez az egyetlen olyan érdekeltsége, aminek semmi köze az ingatlanhoz. Korábban beszállt Halácsy Péter magániskola-hálózatába, a Budapest Schoolba is, mint mondja, frissen tartja, ha érdekes vállalkozásokban vehet részt.
A Gránit Bank-részesedése szimbolikusra csökkent, miután Tiborcz István egy évvel ezelőtt megjelent a szervezetben. Nyúl továbbra is perben áll a közös vagyon elszámolása miatt Demján Sándor örököseivel.
38. Zombori Antal (56) (pozíciója nőtt tavaly óta) Becsült vagyon: 45,2 Mrd Ft autóalkatrész-nagykereskedelem, osztalék Unix Autó Kft. „Mondhatni rejtőzködő a cég, pedig csak teszi a dolgát” – írja róluk az Unix honlapja szerint Lakatos Péter, a Videoton vezérigazgatója, a lista 15. helyezettje. Konkurenseihez, a Bárdi testvérekhez hasonlóan Zombori is tudatosan kerüli a nyilvánosságot, és az Unix sem kerül gyakran a hírekbe. Az Unix Autó tulajdonosa 1990-ben vágott bele cége felépítésébe, akkor még a lakásából és a garázsából irányította. A vállalat ma kétezer embert foglalkoztat, évről évre eléri a 75 milliárd forint körüli árbevételt. A Bárdi Autóhoz hasonlóan jelen vannak Szlovákiában és Romániában is. Időnként sikerrel szerepelnek közbeszerzési eljárásokon is, autóalkatrész-beszerzésekben segítik az államot.
39. Hernádi Zsolt (62) (visszatérő) Becsült vagyon: 44,6 Mrd Ft energetika, építőipar Mol, Kopaszi Gát Zrt. Kevés milliárdosnak volt olyan konfliktusos éve, mint Hernádi Zsoltnak. A Mol élén nem volt más választása, mint hogy a tizenhárom hónapig tartó hatósági üzemanyagár és az ezzel együtt járó súlyos üzemanyaghiány arca legyen. Kormányinfókon igyekezett megnyugtatni a közvéleményt az ellátás folyamatosságáról, itt esett meg az is, hogy Mexikóban készült fotóval illusztrálta a magyar kutakon kitört „pánikvásárlást” – ezért később elnézést kért. Április végén, a vállalat éves közgyűlésén azonban elmondta, hogy középtávon vissza kell térni a piaci normákhoz, és ki kell vezetni az átmeneti intézkedéseket, ami végül egy emlékezetes, 2022. december 6-ai kormányinfón történt meg.
Hiába a háború, az ársapka, az extraprofitadó és a bizonytalan jövő, a számok kiemelkedően sikeres évet mutatnak a Molnál. A csoport tisztított, kamat-, adófizetés és amortizáció előtti eredménye 2022 első három negyedévében elérte az 1335 milliárd forintot (3,6 milliárd dollárt). A brutális nyereség főként az olcsón beszerzett orosz kőolajnak volt köszönhető.
Áprilisban Hernádi Zsolt közreműködésével államosították Szalay-Bobrovniczky Kristóf honvédelmi miniszter Aero Vodochody nevű repülőgépgyárát, mivel a tárcavezetői pozíció összeférhetetlen volt a hadiipari cégben meglévő érdekeltségével. A cseh gyár nyolcvan százalékát tulajdonló HSC Aerojet Zrt. részvénypakettje először Hernádihoz került, majd onnan tovább az állami N7 Holding Nemzeti Védelmi Ipari Innovációs Zrt.-hez.
40.Sánta János (71) és családja (visszatérő) Becsült vagyon: 44,5 Mrd Ft dohányipar, osztalék Continental Dohányipari Zrt., Ventas Coffee Hungary Visszatérő szereplő a listán a dohánytermék-kiskereskedelem 2012-es újjászervezésének egyik nagy nyertese. Sánta János a BAT multinacionális dohánykonszernnel együtt elnyerte a dohányboltok ellátását biztosító állami koncessziót is, amit azóta az Országos Dohányboltellátó Kft.-n keresztül működtetnek. A vállalat remekül jövedelmez: 2021-ben 862 milliárd forint árbevételt és 6,6 milliárd forint adózott eredményt hozott a tulajdonosainak.
A Sánta család érdekeltségébe tartozik a több mint ötszáz főt foglalkoztató Continental dohánygyár is. Itt 2021 elején kezdtek tízmilliárd forint értékű beruházásba: háromszintes, 5400 négyzetméter alapterületű, modern gépparkkal felszerelt üzemcsarnok épül Sátoraljaújhelyen.
41. Béres József (70) és családja (ugyanaz a pozíciója) Becsült vagyon: 44,2 Mrd Ft gyógyszeripar Béres Gyógyszergyár 2021-ben debütáltak a lista 36. helyén, miután a 2020-as covidévben kiemelkedően eredményes évet zártak, és részesedésük a magyar egészségmegőrző piacon 39,4 százalékra nőtt. Úgy látták, a járvány miatt erősödött az emberek egészségtudatossága, és fontosabbak lettek az egészségvédő termékek. A növekedés 2021-ben kissé megtorpant, a gyógyszergyár üzemi eredménye a felére esett, árbevételük, pénzeszközeik értéke és exportjuk azonban kis mértékben nőtt.
A háború kitörése óta nyolcvanmillió forint értékű vitamincsomagot szállítottak Záhonyba és Kárpátaljára.
A társaságnál már a harmadik generáció is részt vesz a vezetésben, Béres Marcell az innovációs és portfóliómenedzsment-igazgató, nővére, Regéczy-Béres Melinda a Béres Szőlőbirtok és Pincészet ügyvezető igazgatója.
42. Sándor József (76) és családja (visszatérő) Becsült vagyon: 43 Mrd Ft öntöde, gyártás Fémalk Zrt. A rendszerváltás óta jelentős szereplői az autóiparnak, Csepelen, Dunavarsányban és Sándor József szülőfalujában, a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Erdőhorvátiban is működtetnek telephelyet. Legutóbb az összesen 93 milliárd forint árbevételből 88 származott külpiacokról, főleg autóipari cégektől. Fő tevékenységük a nyomásos alumíniumöntészet, a BMW-nek több tucat alkatrészt terveztek és fejlesztettek már, köztük Bentley-hez valókat, de Volvo-, Ford-, Mercedes- és Audi-tulajdonosok is nekik köszönhetik autóik egyes alkatrészeit.
Sándor József jóval a hetvenen túl is aktív a cég ügyeiben. Ahogy egyszer a Forbesnak fogalmazott: „Halálos vétek lenne magára hagyni egy ilyen jól működő csapatot.” A vezérigazgató serény filantróp is, alapítványa évről évre százmillió forinttal segíti egykori iskoláját, a Sárospataki Református Gimnáziumot.
43. Hermann Kamilla (48) (pozíciója nőtt tavaly óta) Becsült vagyon: 42,8 Mrd Ft ingatlan Indotek Group Másodszor szerepel a Forbes milliárdoslistáján az Indotek Group társalapítója és kisebbségi tulajdonosa, Jellinek Dániel volt felesége. Hermann az alapítás óta jelen van a cég életében, jelenleg a cégcsoport belső folyamatainak összehangolásáért felel, és ő irányítja a csoport fenntarthatósági és társadalmi felelősségvállalási feladatait is.
44.Kertész Viktor (54) és Kertész Attila (56) (pozíciója csökkent tavaly óta) Becsült vagyon: 42,7 Mrd Ft hardver- és szoftverfejlesztés, gyártás, értékesítés, osztalék ARH csoport 2013 óta szerepelnek a milliárdoslistán, de továbbra is keveset tudunk a testvérpárról, a mesterséges intelligenciát használó biztonsági és közlekedéstechnikai eszközöket fejlesztő és gyártó ARH csoport tulajdonosairól. Az ARH 2022-től Adaptive Recognition márkanéven működik tovább, a cég kommunikációját és honlapját is jelentősen átszabták. 2020-ról 2021-re nagyot csökkent a cégcsoport legeredményesebb cége, az AR-IP Szoftver- és Hardverfejlesztő Kft. profitja, így a fivérek is hátrább végeztek a sorban.
Az ARH csoport high-tech innovációs központot üzemeltet Perbálon. 2013-ban az I-Cell-lel részt vettek a Hu-Go útdíjrendszer fejlesztésében, és a magyar rendőrség is az általuk fejlesztett traffipaxot használja.
45. Kenyeres Zoltán (62) és kenyeres Imre (55) (pozíciója nőtt tavaly óta) Becsült vagyon: 41,9 Mrd Ft élelmiszeripar Mogyi Kft. Kerülik a reflektorfényt, de 28 országot látnak el rágcsálnivalóval a Kenyeres testvérek és a Mogyi Kft., a termeléstől a csomagok polcra kerüléséig lefedik a folyamatot. Exportjuk 2019 óta szárnyalja túl a belföldi értékesítésből származó árbevételt, ez 2021-ben sem volt másképp. A vállalat öt termelő- és raktározó üzemet működtet Magyarországon, most épül a hatodik Baján, a magyar államtól 8,4 milliárd forint támogatást kapnak hozzá. Hetven százalék körüli részesedéssel abszolút piacvezetők Magyarországon, és a Mogyi branden kívül ők gyártják több kiskereskedelmi áruház, például a Lidl vagy a Tesco sajátmárkás termékeit is.
46. Varga Mihály (63) Új Becsült vagyon: 40,1 Mrd Ft építőipar Kész csoport A Forbes családi listáján régi szereplő, a milliárdoslistán azonban csak idén debütál Varga Mihály, a kecskeméti Kész csoport alapítója. 2018 elején hátrább lépett a cég operatív vezetésétől, már csak alapítóként és a felügyelőbizottság elnökeként aktív, üzemeket, munkaterületeket látogat, kollégákkal találkozik. „Megtaláltam azokat az embereket, akikben megvan a megfelelő munkakultúra, én a szellemiséget akarom fenntartani és az újabb és újabb ötleteket” – mondta Varga a Forbes.hu-nak 2020-ban.
Akkor rekordévet zárt a Kész, ezt 2021-ben sikerült felülmúlnia. A főként magyar piacra fókuszáló építőipari holding azóta kilencvenszázalékos tulajdonrészt szerzett az alumínium-üveg homlokzattechnikai Frontal Holding Zrt.-ben, amivel a külpiacokon erősítene, de vannak érdekeltségei a turizmusban is. A családi cég vagyonát egy bizalmi vagyonkezelő kezeli, közel negyvenoldalas családi alkotmányukban pedig a hosszú távú működés alapjait fogalmazták meg. Varga szerint az alkotmánnyal akár háromszáz évig is fennmaradhat a csoport családi tulajdona. A Kész csoport részt vett egyebek mellett az OTP új irodaházának beruházásában, a kolozsvári Szent Mihály-templom felújításában, a Hungexpo fogadóépületének kivitelezésében, a szántódi Balaland Family Park építésében, a Szegedi Tudományegyetem bővítésében, valamint az M3-as metró felújításában is. Bár tevékenységük nagy része Magyarországhoz köthető, jelen vannak Romániában, Szerbiában, Ukrajnában és Németországban is, elsősorban acélszerkezetek gyártásával és szerelésével.
47. Simicska Lajos (62) (ugyanaz a pozíciója) Becsült vagyon: 39,2 Mrd Ft korábbi osztalékok, exitek – Orbán Viktor egykori bizalmasa továbbra is visszavonult életet él. Simicska a miniszterelnökkel való 2015-ös szakítása után kénytelen volt megválni óriási cégbirodalmától. Megmaradt érdekeltsége, a Hárskúti Mezőgazdasági Zrt. nem termel nyereséget, az elmúlt két évben tőkeerőssége is csökkenő pályára lépett. A cég lótenyésztéssel foglalkozik, de van panziója is, a Hárskúton lévő Faunus Vendégházat üzemelteti.
48.Rencsár Kálmán (66) és családja (ugyanaz a pozíciója) Becsült vagyon: 37,5 Mrd Ft építőipar Soltút Kft. A Simicska-féle Közgép szétesése nyitotta meg az utat a cég előtt, a Soltút a 2019-es infrastruktúra-bővítési keretmegállapodás egyik nagy nyertese lett. 2021-ben tudott azonban igazi top játékossá válni a szektorban Rencsár Kálmán építőipari vállalata: húszmilliárd forintról 65 milliárd forintra nőtt az árbevétele, amiből ágazati szinten is kiugró, 17 milliárd forint nyeresége maradt. Ennek megfelelően busás osztalékot, összesen 12,3 milliárd forint nyereségrészesedést fizettek ki az S-Útvonal Zrt.-n keresztül (az eddigi legnagyobb osztalékot, nyolcmilliárd forintot 2018-ban fizették ki). A G7.hu gazdasági hírportál 2022 júliusában számolt be arról a bonyolult cégjogi átrendeződésről, ami az S-Útvonalnál történt. Ahogy Rencsár tőkét emelt a cégében, az a lap értelmezése szerint teljesen felesleges egy olyan vállalkozásnál, aminek csak egy tulajdonosa van: az osztalékelsőbbségi részvényre akkor lehet szükség, ha az osztalék egy részét másra akarják átruházni. És mivel a részvényeket nyomdai úton állították elő, nem kellett jelenteni a tulajdonosváltást, elég, ha azt a nyomtatott értékpapír hátoldalán átírják. Ily módon akár 8,6 milliárd forint osztalék juthatott valakinek, aki a külvilág számára teljesen láthatatlan maradt.
Rencsár Kálmán építőipari karrierje mellett a magyar lovassport egyik nagy támogatója, a solti Rencsár Ménes tulajdonosa, valamint a Távlovagló Országos Bajnokság rendezője és versenyigazgatója.
49. Laczay Péter (65) és családja (pozíciója nőtt tavaly óta) Becsült vagyon: 36,8 Mrd Ft gyógyszeripar Lavet Kft. A Lavet nemcsak itthon, Európában is meghatározó szereplő az állatgyógyászati piacon, a kistarcsai cég állatgyógyszer-készítmények fejlesztésével, gyártásával és forgalmazásával foglalkozik. A covidjárvány nem érintette őket különösebben, ellentétben a mostani költségnövekedésekkel: Laczay Péter a G7.hu-nak ősszel azt mondta, a Lavetnél valószínűleg nem lesz lehetőség arra, hogy a vevőkre hárítsák a költségtöbbletet. Az energiafelhasználásuk viszont nem túl nagy, a tíz–tizenkétszeres növekedés még kigazdálkodható. Ebben segít a nemrég indult gázfelhasználás-csökkentési programjuk, amitől húsz–huszonöt százalékos esést remélnek. A céget Laczay 1991-ben alapította többedmagával, zömében állatorvosokkal. Ő maga is kutató állatorvos, ma is aktív a tudományos életben. 2022-ben Kistarcsa kitüntette, megválasztották a város díszpolgárának.
1: Bige László (64)és családja Becsült érték*: – vegyipar, logisztika, agrárintegráció, ingatlan Nitrogénművek, Bige Holding A milliárdos vállalkozásai továbbra sem élhetnek nyugodt napokat, a Gazdasági Versenyhivatallal (GVH) való hosszas hadakozások után októberben három embert hallgatott ki a rendőrség a Bige Holding Kft.-vel összefüggésben indult büntetőügyben. Az ügy előzményei négy évvel ezelőttre nyúlnak vissza. A rendőrség és a katasztrófavédelem munkatársai 2018 novemberében vizsgálták meg alaposan a szolnoki műtrágyagyár területét, akkor a hulladékgazdálkodás rendjének megsértése és más bűncselekmény volt a gyanú. A Nitrogénművek csoport már csak az elszálló energiaárak miatt sem éli a legjobb időszakát, 2021-ben 11,4 milliárdos veszteséggel zárta az évet a csoport zászlóshajója, a Nitrogénművek Zrt. A végleges 2022-es számokra még várni kell, de nem sok jót sejtet, hogy sok kényszerpihenővel voltak kénytelenek üzemelni: márciusban az ammóniatermeléssel álltak le egy hónapra, majd szeptemberben jött a hír, hogy az európai műtrágyagyárak nagy részéhez hasonlóan nyár végén a Nitrogénművek is leállította a termelést, mert az akkori földgázárak mellett már nem tudtak olyan áron gyártani, amire lenne kereslet.
A legfrissebb, 2022 harmadik negyedévére vonatkozó adatok alapján egyelőre nem lehetnek derűlátók: ammóniából 30,4 kilotonnát gyártottak, előző évben ugyanekkor 90,8-at, míg pétisóból 96,8 kilotonnára futotta (egy évvel azelőtt még 258,6-ra). Ugyanakkor mindkét számadat szebb, mint a Q2-es, annak ellenére, hogy a gáz és az elektromos áram ára tovább emelkedett.
A kilátástalan helyzetbe került műtrágyagyártók problémáját – meg persze ennek az élelmiszeriparra gyakorolt hatását – az EU is felismerte, novemberben az Európai Bizottság (EB) napirendre is vette a kérdést. A Nitrogénművek szerint azonban a jelenleginél átfogóbb stratégiára lenne szükség. Bige Zoltán stratégiai igazgató az EB közleményéről azt nyilatkozta, ha az EU nem lép, azt kockáztatja, hogy a gáztól való függést az importált műtrágyáktól való függéssel váltja fel.
*Bige László és családja vagyonát legutóbbi listánkon 183,9 milliárd forintra becsültük, idén azonban a piacon uralkodó extrém bizonytalanságok (elsősorban a műtrágyagyártás legfontosabb alapanyagának számító földgáz árának elszállása) miatt lehetetlen a megszokott módszertanunk segítségével értékelést végezni. Ebben több, általunk megkérdezett M&A tanácsadó is egyetértett velünk. Emiatt az idei listán Bige Lászlót és családját vagyonuk becsült értéke nélkül szerepeltetjük.
Három magyar dollármilliárdos az amerikai Forbes globális listáján Mint minden évben, a magyar Forbes szerkesztősége most is „delegálta” az amerikai Forbesnak azokat a milliárdosokat, akik becslésünk szerint elérik a milliárddolláros vagyont. Számításainkat az amerikai wealth team részletesen ellenőrzi, valamint bekéri tőlünk a szükséges adatokat, forrásokat – ez minden évben nagyjából két-három hetet vesz igénybe. Csányi Sándor 2018-ban került fel először a listára, 1,1 milliárd dolláros becsült vagyonnal, őt egy évvel később követte Mészáros Lőrinc, egymilliárd dollárral. Idén először Felcsuti Zsolt is csatlakozott a dollármilliárdosokhoz. Az ő becsült vagyona számításaink alapján 1,2 milliárd dollár, míg a bankvezér 1,4, Mészáros pedig 1,1 milliárd dollárral folytatja a dollármilliárdosi pályafutását. (Az amerikai Forbes év közben rendszeresen frissíti a számításokat az aktuális deviza- és részvényárfolyamok alapján, emiatt ezek a becsült értékek változhatnak.) Szintén dollármilliárdosok még a Rahimkulov testvérek, mivel azonban a Rahimkulov-vagyon a családfő, Megdet miatt nagyrészt Oroszországban található, a teljes család vagyonbecslését az orosz Forbes készíti el.
Egyszer fent, egyszer lent
Minden évben van néhány lemorzsolódó, nem volt ez másképp most sem: öt olyan milliárdos van, aki egy éve rajta volt a listán, idén azonban nem fért az ötven leggazdagabb közé. Az okok mindig változatosak, van, akinek nőtt ugyan a vagyona, de nem olyan mértékben, mint a többi milliárdosé; olyan is van, aki visszavonult az üzlettől, és emiatt stagnál a vagyona; van, akinek a tevékenységén már most nyomot hagyott a kibontakozó válság; a Hell tulajdonosainak vagyonáról pedig egy három éve hatályban lévő ideiglenes bírósági intézkedés miatt nem készíthetünk becslést.
Íme az elmúlt három év milliárdoslistáinak kiesői. (Zárójelben az utolsó „szereplés” éve és a becsült vagyon.)
• A HELL Energy Magyarország tulajdonosai (2019–2020; 50,5 milliárd forint) • Varga Károly (2019–2020; 43,5 milliárd forint) • Vajna Tímea (2020–2021; 38,6 milliárd forint) • Schmidt Mária (2020–2021; 35,1 milliárd forint) • Krankovics István (2020–2021; 31,1 milliárd forint) • Bojár Gábor (2020–2021; 28,6 milliárd forint) • Nagy György (2021–2022; 44,3 milliárd forint) • Dunai György (2021–2022; 36,5 milliárd forint) • Váradi József (2021–2022; 36 milliárd forint) • Sauska Krisztián (2021–2022; 35,2 milliárd forint) • Jászai Gellért (2021–2022; 34,7 milliárd forint)
Módszertan
Kik kerülnek fel a listára? Az ötven leggazdagabb magyar listáján azok a magyar milliárdosok szerepelnek, akik meghatározó üzleti tevékenységet folytatnak Magyarországon, vagy akiket üzleti érdekeltségeik ide kötnek. Módszertanunk szerint magyar az, akinek van magyar állampolgársága (a kettős állampolgárság nem kizáró ok), a magyarországi lakhely viszont nem feltétel. A testvérpárokat, szülő-gyerek párosokat egyben számoltuk, ha érdekeltségeik legalább kilencven százaléka egyenlő arányban oszlik meg közöttük.
Hogyan számoltunk? A vagyonbecslés alapja a cégértékelés. A társaságokat az amerikai Forbes módszertanát alapul véve értékeltük. Ahol lehetett, EBITDA-alapon számoltunk – leginkább ez a mutatószám alkalmas rá, hogy megmutassa a cégek pénztermelő képességét. Iparági szorzókat használtunk, majd az így kapott értékből levontuk a vállalat hosszú távú kötelezettségeit, és hozzáadtuk a készpénzállományát. Az ingatlanos és pénzügyi cégeknél a bennük felhalmozott eszközökből indultunk ki, és így jártunk el az állami megrendeléseknek nagy mértékben kitett vagy állami koncessziókat tulajdonló cégeknél is.
Az állami kitettséget az elmúlt három év közbeszerzésen elnyert megbízásainak összege alapján vizsgáltuk; ahol ez a legfrissebb éves árbevétel legalább nyolcvan százalékát elérte, ott nem tartottuk indokoltnak a piaci, EBITDA-alapú megközelítést, mivel a pénztermelőképesség nagyban függ az állammal kötött szerződésektől. Ugyanígy vizsgáltuk a tendergyőztesek alvállalkozóit is. Startupoknál az eddig kapott tőkebefektetésekből indultunk ki.
Az amerikai Forbes módszertanát követve, valamint magyar M&A tanácsadókkal egyeztetve az idei évtől egységesen tízszázalékos likviditási diszkontot alkalmazunk a privát cégekre. Ennek az az oka, hogy ezek a társaságok kevésbé likvidek, mint a tőzsdei cégek, eladásuk az egyre inkább jellemző hatósági engedélyeztetési eljárások miatt költségesebb is.
Az osztalékoknál levontuk az adókat, ahol tudtuk, felmértük az adott tulajdonos egyéb érdekeltségeinek finanszírozási igényét, illetve beszámítottuk az elmúlt évek osztalékainak egy részét is.
Munkánkat az Opten céginformáció-szolgáltató adatai és kimutatásai segítették. A cégértékelésben a Concorde MB Partners munkatársai adtak tanácsot. Segítségünkre volt kimutatásaival az Ingatlan.com is. Jogi ügyekben a Társaság a Szabadságjogokért (TASZ) szakértői segítik munkánkat.
Milyen adatokat használtunk fel? Publikusan elérhető információkból dolgoztunk, ahol lehetett, konszolidált adatokat használtunk, ennek híján az elérhető információk alapján magunk konszolidáltuk az eredményeket. A 2022. december 1-ig feltöltött éves beszámolókból dolgoztunk, vagyis a becslések alapját a 2021-es üzleti évről szóló hivatalos beszámolók adták. A részvényeknél, devizaárfolyamoknál a legfrissebb adatokkal számoltunk.
Csütörtök kora délután van, mégis alig lehet beférni a könyvesboltodba. Nem akarsz nagyobbat?Semmiképpen. A Libertine pont attól működik, hogy ilyen pici és személyes. Nem azért ekkora, mert csak erre volt pénzem, hanem mert azt akartam, hogy úgy érezd itt magad, mintha a nappalimban lennél. Legfeljebb egy rendezvénytérrel lenne jó bővíteni, mert a második szülinapunkon elértük a kritikus tömeget: az […]
Írta: Bánáti Anna, a Forbes-listák vezető szerkesztője Ha az ember hónapokon át listákat számol, egy idő után listapontokban kezd írni is. Íme öt gondolat az ötven leggazdagabb magyarhoz – érdemes észben tartani őket a lista olvasása közben. 1 A „vagyon” nem az, amennyid van. A vagyon az, amennyid lenne, ha eladnál mindent, amid van, legalábbis ezen a listán. A cégértékelési módszertanunk […]
Polcokon a friss, zsenge Zöld Forbes. Címlapon Kásás Tamás, a vegán, belül sokkoló (és persze mutatós) ábrákon nyolcmilliárd földlakó fogyasztása, valamint térképre pakoltuk Budapest imádható vegán helyeit.
Zámbó Jimmy életéből a magyar RTL valaha volt legdrágább sorozata készült el a nemrég indult RTL+ streamingszolgáltatóra. A Király főszereplőivel, Nagy Ervinnel és Schell Judittal, valamint az alkotókkal és a csatornával beszélgettünk – ajánló a Forbes.hu-ról.
A GRÁNIT Bank prémium szolgáltatásairól Jendrolovics Péter vezérigazgató helyettest, a Lakossági Divízió vezetőjét kérdeztük. Mik a GRÁNIT Bank prémium szolgáltatásainak fő előnyei, akár a többi bank hasonló szolgáltatásaival összehasonlítva? A GRÁNIT Bank – eltérően más hitelintézetektől – kényelmes, otthonról elérhető digitális szolgáltatásaira alapozva, valamennyi ügyfele részére prémium banki kiszolgálást kíván nyújtani. Számlacsomagjai között választható a […]