Ha a repülőjegyeknél működik, máshol miért ne válna be? Ebben bízva kezdett dinamikus jegyárazással foglalkozni a Dynamo Pricing. Bár a magyar startup rendszere éppen akkoriban élesedett, amikor a covid miatt hónapokra lefújtak minden rendezvényt, ma már az ő módszerükkel értékesíti a jegyeit az ország legnagyobb színháza is.
Marosi Bence szereti az elsőre őrültségnek tűnő ötleteket. A húszas évei elején az Ohio állambeli Erie-tónál fekvő sziget egyik éttermében dolgozott. Egy nyáron át egyszerre volt felszolgáló, mosogató, halsütő és éjszakai őr, árgus szemekkel kereste a hídpillérek alatt bujkáló, pár perccel azelőtt még egy szomszédos étterembe betörni próbáló rablót. Annak ellenére, hogy a munkamennyiségtől és az alvásmegvonástól tíz kilót fogyott, fizetségéből két hétig utazgatott az államokban.
Aztán egyetemistaként fogadásból kicsivel több mint tizennyolc óra alatt körbetekerte a Balatont. Kétszer, egymás után. Sokakkal fogadott, volt köztük kis tétel és komolyabb összeg is. Miért ne? alapon belevágott, tudta, rajta múlik, hogy megcsinálja-e vagy sem. Sikerült neki. Egy csomóan végül meg sem adták neki a jogos nyereményét, viszont az egyik egyetemi tanárától, akivel jó kapcsolatot ápolt, egy, a születési évéből származó hatputtonyos tokaji aszút kapott.
Bencének mindenről sarkos véleménye van. Ha felsorolnám az összes témát, amit érintettünk, betelne az Üzlet rovat.
A sportolás csupán hobbi, de szerves része az életének, a cégépítéshez hasonlóan ezt is teljes erőbedobással űzi. Régebben triatlonozott, és Ironman-versenyre is benevezett, most falat mászik és fut. Pár éve, egy edzés utáni beszélgetés közben merült fel Bence és barátja, Orgován Norbert között: miért kerül ugyanannyiba a szombat esti új blockbuster Harry Potterre a jegy, mint a hétfő délelőtti francia vígjátékra, amire jóval kisebb az érdeklődés? Ha többet kell fizetni a repülőjegyért vasárnap, mint kedden, ha felárat kérnek az első tíz sorba a gépen, miért ne lehetne ezt a mozikban is megvalósítani? Így született meg a Dynamo Pricing gondolata, és a magyar startup mostanra a legnagyobb hazai jegykereskedőkkel, az Intertickettel, a Tixával és a Jegymesterrel is szerződésben áll.
A korallzátonyok a bolygó egyik legváltozatosabb ökoszisztémáját alkotják. Sok európai ember számára a korallok csupán egzotikus látványosságot jelentenek nyaralásaik során, hiszen igazán lenyűgöző, színes látványt nyújtanak a kristálytiszta tengervizekben. Ennél azonban jóval fontosabb feladatuk van. Menedéket nyújtanak számos tengeri élőlény számára, illetve létfontosságú szerepük van a tengeri és a szárazföldi élet fenntartásában. Milyen lépéseket tehetünk […]
A korallzátonyok a bolygó egyik legváltozatosabb ökoszisztémáját alkotják. Sok európai ember számára a korallok csupán egzotikus látványosságot jelentenek nyaralásaik során, hiszen igazán lenyűgöző, színes látványt nyújtanak a kristálytiszta tengervizekben. Ennél azonban jóval fontosabb feladatuk van. Menedéket nyújtanak számos tengeri élőlény számára, illetve létfontosságú szerepük van a tengeri és a szárazföldi élet fenntartásában. Milyen lépéseket tehetünk mi a teljes kihalásuk megelőzése érdekében?
Korallzátonyok és állatkolóniák
Napjainkban a korallzátonyok nagyjából a tengerfenék 280 000 m2-ét borítják. Ez hozzávetőleg 39 focipálya méretének felel meg. Bár ez az óceánok területének töredékét, kevesebb mint 1%-át teszi ki, mégis a tengeri élővilág 25%-ának, 4000 fajnak adnak otthont és menedéket. A korallokat gyakran tévesen növényeknek vagy szikláknak nevezik. Valójában azonban állatok, amelyek nagy csoportokban, úgynevezett kolóniákban élnek.
Mitől (nem) fejlődnek a korallzátonyok?
Túl magas hőmérséklet
A korallzátonyokat fenyegető egyik legnagyobb veszély az emelkedő vízhőmérséklet és az UV-sugárzás, amelyek a zátonyok kifehéredését okozzák. A melegebb vízhőmérséklet hatására a tengeri növények túlzott mennyiségű oxigént kezdenek termelni. A korall a túlélése érdekében kiűzi az algákat az általa nyújtott menedékből, ezzel azonban tápanyagot veszít és legyengül. A hosszan tartó vízhőmérséklet-ingadozás általában az egész zátony pusztulását okozza.
Felelőtlen emberi beavatkozás
A korallzátonyokat leginkább fenyegető veszélyek közé tartoznak az emberi tevékenységek is, a vegyianyag-szennyezések, a hajók által okozott károk, az illegális korallgyűjtés és az illegális túlhalászás. Ezenkívül a tömegturizmus gyors terjedése és a szabadidős tevékenységek, mint például a búvárkodás is végzetes hatással van a korallzátonyokra.
Heves viharok és ciklonok
A korallzátonyok számos tengeri állatfajnak adnak otthont. Kihalásuk komoly negatív következményekkel járna a biológiai sokféleségre nézve. Ezen túlmenően több mint félmilliárd turizmusból és halászatból élő ember számára jelenős gazdasági értéket is képviselnek és fontos szerepük van a parti közösségek védelmében is, mivel a viharok nyomán keletkező hullámverés csökkentése révén képesek megelőzni a partok erózióját.
Tudtad…?
…hogy a korallzátonyokon élő számos fajban található kémiai vegyületekből a tudósok új gyógyszereket és étrend-kiegészítőket próbálnak kifejleszteni?
A jövőben például a rezisztens baktériumok ellen az antibiotikumok helyettesítésére, illetve új étrend-kiegészítőkként használhatják fel ezeket.
5 tipp arra, hogyan járulhatsz hozzá a korallok egészségének megőrzéséhez nyaralás közben is
Mindenki tehet olyan lépéseket, amelyekkel segíti környezete megóvását. A SHEBA® prémium macskaeledel márka pontosan erre hívja fel a figyelmet azzal, hogy célul tűzte ki a korallzátonyok helyreállítását és az egészséges korallok megőrzését a jövő generációi számára. A 2019-ben indított projekt a világ legnagyobb ilyen típusú törekvése, amelynek célja, hogy 2029 végéig több mint 185 000 m² korallzátony éledjen újjá a bolygó különböző pontjain. A SHEBA® márka tulajdonosa, a MARS Sustainable in a Generation Plan programja az ENSZ fenntartható fejlődési céljainak kulcsfontosságú területeivel foglalkozik és ambiciózus célokat követ tudományos alapokon. A céltudatos növekedés három, egymással összefüggő alappillérére – Egészséges bolygó, Fejlődő emberek és Fenntartható jóllét – alapozott program során a MARS törekvése az alapanyagainak beszerzési forrásait jelentő területeken élő közösségek, a munkatársak, a fogyasztók és házikedvenceik életminőségének fejlesztése.
Felelős fogyasztás
Mielőtt útnak indulsz, készíts egy listát azokról a dolgokról, amelyekre az út során szükséged lehet. Ezzel elkerülheted a felesleges dolgok vásárlását, így csökkentve a hulladéktermelést. A felelős fogyasztást saját vizespalack és újratölthető élelmiszeres dobozok használatával is elősegítheted.
Ne lépj a korallzátonyokra!
Bár ez a tanács nyilvánvalónak tűnhet, sokan mégsem veszik figyelembe. Amikor a korallzátonyokra lépünk, károsodnak. Ezért fontos, hogy a tengeri sporttevékenységek során csak sziklákra vagy a tengerfenékre lépjünk.
Ne vegyél korallból készült tárgyakat emlékbe!
Ne gyűjts és vásárolj korallokat és más tengeri állatokat még akkor sem, ha a héjukat a parton találtad meg. Sokan nem tudják, de még az üres kagylóhéjak is fontos szerepet játszanak az ökoszisztémában.
Környezetbarát búvártanfolyam
Nem minden búvár tiszteli egyformán a tengeri világot és alkalmazza a fenntartható megközelítéseket. Ha a nyaralás során szeretnéd kipróbálni a búvárkodást, keress olyan tanfolyamokat, amelyek felelősségteljesen működnek és támogatják a korallzátonyok fenntartható megóvását.
Ne horgonyozz korallzátonyok fölött!
A korallzátonyok feletti horgonyzás komolyan veszélyeztetheti a tengerfenék élővilágát. Használj kikötőbójákat, vagy olyan horgonyzóhelyet, ahol nincsenek korallzátonyok. Ha mégis horgonyt vetnél egy korallzátonyra, ne rángasd, inkább a víz alá merülve oldozd ki a horgonyt kézzel.
Az indonéziai HOPE-zátony
A H-O-P-E betűszó volt a szimbolikus kezdete annak a 10 éves programnak, amelynek célja a veszélyeztetett korallok megmentése volt, Indonézia Salisi Besar régióján túl. A helyreállításhoz egy hatékony, innovatív technológiát, az úgynevezett „zátony helyreállítási rendszert” használják – egy 90 cm széles, csillag alakú acélszerkezetet, amelyet homokkal és gyantával borítottak, hogy megvédjék a korróziótól. Ezeket az acélszerkezeteket képzett búvárok a víz alatt összekötik, majd lehorgonyozzák, hogy túléljék a zord időjárási körülményeket. Ezzel egy olyan erős hálózat jön létre, amely a tengerfeneket beborítva mintegy 12-13 ezer korall fejlődéséhez biztosít stabil alapot.
A tudósok becslése szerint ha a világ nem tesz semmit, 2043-ra a trópusi korallzátonyok 90%-a eltűnik világszerte. Ez katasztrofális hatással lesz arra a közel 500 millió emberre, akiknek a korallzátonyoktól függ az élelmiszerellátása, a jövedelme és a lakóhelyének védelme. A probléma megoldásához nagyszabású globális együttműködésre van szükség, a SHEBA® pedig reméli, hogy ezzel a kezdeményezéssel hozzájárul a helyreállítási folyamat felgyorsításához, a korallzátonyok és az állatok jövőjének biztosításához.
A 2017-ben kidolgozott Mars Fenntartható Fejlődési Terv az ENSZ fenntartható fejlődési céljainak kulcsfontosságú területeivel foglalkozik, és tudományosan alátámasztott, ambiciózus célokat tartalmaz. A következő generációra vonatkozó fenntartható fejlődési tervünk a céltudatos növekedés három, egymással összefüggő pillérét tartalmazza: Egészséges bolygó, Fejlődő emberek és Fenntartható jóllét. A csomagolás fontos szerepével külön fejezet foglalkozik, hogy az érdekeltek jobban megértsék erőfeszítéseinket és ezen a területen elért eredményeinket. Fontos törekvésünk a MARS alapanyaginak beszerzési forrását jelentő régiókban élő közösségek, a munkatársaink, a fogyasztóink és házikedvenceik életminőségének fejlesztése.
András, a te minőséged nekünk túl sokba kerül! – hangzott el időnként a Kaposvár utcai központban a tulajdonosoktól, de a Sugár András által elvárt minőség végül a régió egyik legdinamikusabban fejlődő cégévé tette a Westelt. A 90-es évek elején minden követ megmozgatott, hogy súlyos dollármilliókat vonjon be az orrnehéz Westel-projektbe, 2005-ös távozásakor pedig szó szerint fél Magyarország az ügyfelük volt.
Egyre több magyarországi cég telekocsirendszerrel is segíti a dolgozók munkába járását. Ezt csak akkor érdemes bevezetni, ha a sofőröknek megfelelő motivációs rendszert dolgoznak ki, mondják a telekocsis utazási mód egyik úttörőjénél, az Oszkar.com-nál.
Ki áll az Utazómajom mögött? Mire készül a magyar startupszcéna? És lesznek-e egyperces híradók az RTL BL-közvetítéseinek szüneteiben is? Júniusban mindenre választ kaptál a Forbes.hu-n.