Friedrich Wille, vagy ahogy kollégái hívják, dr. Wille, az osztrák Freywille ékszermanufaktúra tulajdonosa nem akarja a covid után újrahódítani a világot. Ahol eluralkodott a tömegturizmus, oda úgysem illik a luxusékszer, mondja, és inkább azokra az országokra fókuszál, ahol a helyi vevők vannak többségben. Emiatt Moszkvából sem vonult ki, igaz, aranyat nem árulhat a háború kitörése óta – pedig pont a 18 karátban látja a jövőt. És 2024-ben talán lesz egy Frida Kahlo-kollekciója.
Amikor 2020 februárjának végén, a pandémia kitörése előtti utolsó pillanatokban a bécsi cégközpontban meglátogattuk, hogy portrét írjunk a cégéről, a szűk kapubejáró láttán azon csodálkoztunk, a főnöknek milyen autója van, amivel itt befér. Aztán kiderült: biciklivel jár. Nyolcvankét évesen is kerékpározik? Hogyne. Veszekszik is velem a családom, hogy nem hordok sisakot. De szerintem sisakban nem elég óvatos az ember, mert azt az illúziót kelti, hogy biztonságot ad. És nem is a fejed van a legnagyobb veszélyben, hanem a gerinced. Volt két balesetem tavaly, bordatörésem is lett. Egyszer azért estem el, mert egy telefonját nyomkodó gyalogos elém lépett, én meg huszonöt kilométer per órás sebességgel mentem, és nem tudtam megállni. Szerencsére gyerekkoromban megtanultam összegömbölyödve, gurulva esni, hogy ne sérüljön meg a hátam. Ösztönösem így csinálom ma is. Nekem a kerékpár a szabadságot jelenti, gyerekkoromban volt idő, hogy felnőtt férfikerékpáron jártam, a váz alatt dugtam át a lábam, annyira kicsi voltam hozzá. (Nevet.)
Gyakran meglátogatja az egyetlen magyarországi Freywille üzletet? Imádom Budapestet, jövök, amilyen gyakran csak tudok. Ne felejtsük el, hogy Magyarország és Ausztria évszázadokon át egy ország volt, még ha 1867 körül meg is romlott a politikai viszony. A kulturális és emberi kapcsolatok legendásan nagyon erősek.
És a covidban minden megváltozott, nekem sem célom már, hogy meghódítsam az egész világot, ahogy korábban akartam. Rengeteg üzletet nyitottunk régebben világszerte, és be kellett ismernünk, hogy volt, ahol nem jött be. Most inkább azokra az országokra fókuszálunk, ahol tényleg el tudom nyerni az emberek szívét.
Írta: Nemes Dániel „Láttunk ilyet korábban. Pont, mint az 1920-as években, mielőtt a befektetésekre vonatkozó törvényeket bevezettük. Svindlerek. Zavarosban halászók. Csalóművészek. Pilótajátékosok. A lakosság közben a csődbíróságon köt ki” – mondta Gary Gensler, az amerikai értékpapír- és tőzsdefelügyelet (SEC) elnöke. Kemény szavak egy laissez-faire típusú elnöktől, aki idáig nagy konfliktusokat nem vállalt, de miután az FTX csődjét követően […]
Írta: Nemes Dániel
„Láttunk ilyet korábban. Pont, mint az 1920-as években, mielőtt a befektetésekre vonatkozó törvényeket bevezettük. Svindlerek. Zavarosban halászók. Csalóművészek. Pilótajátékosok. A lakosság közben a csődbíróságon köt ki” – mondta Gary Gensler, az amerikai értékpapír- és tőzsdefelügyelet (SEC) elnöke. Kemény szavak egy laissez-faire típusú elnöktől, aki idáig nagy konfliktusokat nem vállalt, de miután az FTX csődjét követően megmaradt legnagyobb kriptotőzsdéket, a Binance-t és a Coinbase-t a SEC beperelte, szükségét érezte felszólalni. Szavai előrevetítik a kriptopromóterek egyik fő érvének, a szabályozatlanságnak és szabályozhatatlanságnak a megkérdőjelezését is: az Egyesült Államok igenis szabályozni akarja a kriptopiacot. A piacot, ami (elméletben) decentralizált matematikai algoritmuson alapul, és mint ilyen, technikailag szabályozhatatlannak tűnik.
Új szerzők a Forgóban! Négyfős véleménycsapat váltja egymást hónapról hónapra a pódiumon. Augusztusban jön a következő tag!
Tizenkét éve a három nagy pókeroldal, a Pokerstars, a Full Tilt Poker és az Absolute Poker, valamint azok amerikai tulajdonosai ellen emeltek vádat. Vagyonukat befagyasztották, miután egy évekkel korábban hozott törvényt kijátszva, bankkártya-feldolgozók közvetítésével fogadták el amerikai játékosok pénzét. Azért volt erre szükség, mert a törvény értelmében az amerikai bankok és kártyatársaságok nem vehettek részt online szerencsejátékos tranzakciókban. Ezek a pókeroldalak ugyanis nem amerikai cégek voltak, viszont az adóbevételek, az amerikai kaszinók (és természetesen „a nép”) érdekében az amerikai kormányzat ki akarta őket szorítani a piacról. Közvetlenül rájuk tehát nemigen tudtak hatni, a pénzmozgásokra viszont igen. A figyelmes olvasó már sejtheti a párhuzamot: a kriptopénzek be- és kifizetéseit épp az FTX-típusú cégek végzik.
Ez nem minden. Idén a legnagyobb amerikai bankcsődök közül kiemelkedett a Silicon Valley Banké és a Silvergate Banké. Előbbi – más szilícium-völgyi startupok mellett – sok kriptopiaci startupot is finanszírozott. Utóbbi a Silvergate Exchange Networköt üzemeltette, ami a kriptotőzsdék fő átjárója volt a fiat pénzek világába – a legtöbb kriptotőzsde itt vitte be dollárjait és euróit a hagyományos bankrendszerbe. Ezeknek a bankoknak a felszámolásakor a hatóságok megtiltották az átvevőknek, hogy kriptóval foglalkozzanak.
Az FTX végső soron abba bukott bele, hogy pilótajátékában likviditáshiányt okozott a kriptopénzek árfolyamcsökkenése. Az így megmaradt legnagyobb kriptotőzsde, a Binance még azt sem hajlandó elárulni, hogy székhelye melyik országban van. A cég és vezetője, Changpeng „CZ” Zhao sok tízmilliárd értékű önkötéseire a SEC Binance elleni perének dokumentumaiból láthatunk rá. Ugyanígy azokra a szolgáltatásokra is, amiket különböző, tudottan terrorista és más okból embargós szervezeteknek nyújtottak. Ami a Coinbase-t illeti, a napokban jelentették be, hogy továbbra is végeznek a SEC szerint engedélyköteles tevékenységeket, még ha mostani formájában a Coinbase nem is kaphat rájuk engedélyt.
Csak sejtéseink lehetnek, hogy a világ vezető gazdasági hatalma és a két megmaradt cég közül ki kerül ki győztesen. Az élelmesebb befektetők ezt nem várják ki, inkább más instrumentumokba fektetik pénzüket. A forgalomban lévő bitcoinok 42 százalékát kb. 2200 tárcában tartják nyilván – márpedig egy-egy kriptotőzsdének és tulajdonosainak sok tucat tárcája is lehet. A bitcoin-tranzakciók számában nem, értékében viszont meghatározók a bálnák közti tranzakciók, amik – a periratokból is láthatóan – gyakran ugyanezen szereplők közt jönnek létre, felvetve az árfolyam karbantartásának gyanúját. A helyzet a többi kriptopénznél még rosszabb, ráadásul több stablecoinnál régóta tartja magát a szóbeszéd, hogy valójában nincs is meg a fedezetük.
Az FTX csődjénél felmerült, hogy CZ vagy a Binance kisegíti a megroggyant versenytársat, hogy aztán végül gyorsan ki is hátráljon belőle. Más, részint korábban dőlő cégeket viszont az FTX és a Binance látványos sebességgel karolt fel. Az egész ökoszisztéma hálószerűen összenőtt, a legnagyobb játékosok tudják, ha borul a dominó, nem biztos, hogy előttük áll meg. Ha a stablecoinok depeggelnek, akkor végük, a jelenség fedezethiányra utal. Az FTX csődjekor ebből láthattunk ízelítőt. Ha az Egyesült Államok jogilag legyűri a két megmaradt tőzsdét, az hatalmas érvágás lehet a kriptopiacnak, különösen, ha az amerikaiak pénzét sem fogja senki beváltani. Ha viszont a likviditás már korábban eltűnik, és valóban hiányzik a fedezet a stablecoinoknál, lehet, meg se kell várni a jogi eljárások végét, a stablecoinok depeggelnek, és magukkal rántják a többi kriptopénzt is. Persze, ettől a kripto technológiailag tovább élhet. Kérdés, milyen üzleti jelentősége maradhat, és a promóterek korábbi, látványos szabadságharcos érveiből mennyi lesz még hiteles.
A szerző cégépítő, IT-biztonsági szakértő, csaláskutató.
Indiából importálta a puha talpú cipők és a hordozók divatját a Liliputi babaholmimárkát kitaláló házaspár. Aztán egyszer csak túladtak a gyártáson és a budapesti üzleten is. Az utódok, Nardai Nóra és Földi Balázs is hurci-, azaz hordozómániások, bár azt mondják, nem mindegy, mikor, miben és hogyan köti az ember magára a gyerekét.
Ha a repülőjegyeknél működik, máshol miért ne válna be? Ebben bízva kezdett dinamikus jegyárazással foglalkozni a Dynamo Pricing. Bár a magyar startup rendszere éppen akkoriban élesedett, amikor a covid miatt hónapokra lefújtak minden rendezvényt, ma már az ő módszerükkel értékesíti a jegyeit az ország legnagyobb színháza is.
Családi titkok, nagyvárosi népmesék, állatos novellák, egy színész naplója, egy terapeuta dilemmái és a magyar válogatott első gólja. Eklektikus válogatásunkban friss olvasnivalókat ajánlunk. Az egyik kötet pedig önmagában egy újabb könyvajánló – csak győzzük ezt a sok betűt.