Indiából importálta a puha talpú cipők és a hordozók divatját a Liliputi babaholmimárkát kitaláló házaspár. Aztán egyszer csak túladtak a gyártáson és a budapesti üzleten is. Az utódok, Nardai Nóra és Földi Balázs is hurci-, azaz hordozómániások, bár azt mondják, nem mindegy, mikor, miben és hogyan köti az ember magára a gyerekét.
„Biztos a színnel van baja” – jegyzi meg viccesen Nardai Nóra, ahogy a babasírás beszűrődik a bolt raktárába. Itt ülünk le beszélgetni, a színes mamakabátok és a cipősdobozhegyek mellé. A Liliputi babaruha- és babacipőbolt Lövőház utcai üzlete előtt most üres babakocsik parkolnak, bent éppen ingyenes hordozási tanácsadás folyik. A szülőknek szakértők adnak tanácsot, hogy melyik hordozót érdemes választaniuk, a csatosat, a karikásat vagy a szövött kendőt.
Nóráék rendszeresen tartanak online és személyes bemutatót, ahol a babák is kipróbálhatják, melyik módszer a legkényelmesebb nekik. A másfél órás találkozó alatt többnyire csendben szuszognak a szülők mellkasán vagy hátán, de ha épp kényelmetlennek találják a hordozót, azt hangosan jelzik, ahogyan most is. „Megmutatjuk, hogyan válasszák ki a nekik megfelelőt, és hogyan használják jól” – magyarázza Nóra és férje, Földi Balázs, a Liliputit ma tulajdonló házaspár. Az elmúlt évtizedben teret nyert a „hurcizás”, a babakocsik mellett egyre népszerűbbé váltak a szülőkre kötött és csatolt hordozók. A népszerűség azonban nem minden, Nóráék szerint vannak még félreértések, és sok a rossz minőségű termék.
„Ezen a piacon nincs szabályozás, még a legnagyobb cégek is árulhatnak olyan hordozókat, amik kifejezetten árthatnak a gyerek gerincének vagy annak, aki cipeli. Jól hangzik, hogy a baba kifelé fordítva nézheti a világot, de nincs ennyi ingerre szüksége. Fontosabb neki a test melege, ráadásul kifele fordítva minden lépésnél tökön rúghatja az apukáját, akinek közben lehet, hogy leszakad a dereka.”
Azt te csak hiszed, hogy 2023-ban már nincsenek is izgalmas mobilalkalmazások. Itt van máris tíz olyan, amelyikről lehet, hogy még életedben nem hallottál, pedig egyetlen tapintással változtatja meg az életedet.
1.Alrite Magyar fejlesztés, MI segítségével pillanatok alatt teszi át több nyelven is a hangfájlokat szövegbe. Igen, még magyarul is, ami diákoktól kutatókon át az újságírókig rengeteg akadémikus és kreatív ember munkáját könnyítheti meg. Előfizetéses, de van hozzá ingyenes kezdőkeret is.
2. Artifact Újabb MI-alapú fejlesztés, gépi tanulással hangolódik rá hírfogyasztási szokásaidra, és egyetlen pöccintésre személyre szabott hírfolyamot gyárt. Elérhető mérföldkövekkel buzdít olvasásra, ráadásul angol nyelvű cikkekből pár soros összefoglalókat is tud készíteni. Sőt, külön gombbal jelezhetjük, ha az adott cikk kattintásvadász lenne.
3. Habitica Hatékonyságra, produktivitásra ezer app létezik, a Habiticának az a különlegessége, hogy klasszikus szerepjátékos mechanizmusokkal rendszerezi feladataidat. Munkától testmozgáson át újévi fogadalmakig bármit teljesítesz, úgy kapod a tapasztalatpontokat, mintha csak egy videójáték-karakter küldetéseit teljesítenéd.
4. Justwatch Streamingháborús korszakban kifejezetten hasznos: ha filmeznél, sorozatoznál, de már nem tudsz eligazodni a tonnányi streamingplatform között, itt gyorsan csekkolhatod, hogy országodban elérhető-e az adott cím valamelyik streamingszolgáltatónál vagy online videótékában.
5. Kiwi.com A cseh online utazásközvetítő őrült tempóban váltja fel a közvetlen fapados jegyértékesítést, valamint a Skyscannert és társait. Üzleti modelljének lényege, hogy a legjobb, legolcsóbb összeköttetéseket, átszállásos kapcsolatokat dobja fel, extra bevételt pedig az átszállásra és egyéb elemekre köthető garanciákkal igyekeznek termelni. Meglátjuk, milyen sikerrel. (Forbes 2023/02.)
6. Lightyear Az angol startup a befektetéseinket demokratizálná. Egyszerű, áttekinthető befektetési lehetőséget kínálnak, az értékpapírok adásvétele jutalékmentes, a számlavezetési díj nulla, és átutalási díjak sincsenek. Áprilisban indult el Magyarországon is, fintech fanatikusoknak kötelező a kezdőképernyőn.
7. Marvel Snap A mobilos stratégiai kártyajátékok közül a világ legnagyobb képregényes univerzumából készült most el az egyik legjobb cím. Könnyen betanulható, de profi szinten már nehezen kitanulható. Rendkívül látványos, mégsem bazári, és tele van pénzköltésre buzdító mikrotranzakcióval, mégis azon kivételek egyike, ami nem erőlteti rád a dolgot.
8. Picsart Az MI-eszközökkel turbózott kép- és videószerkesztők közül az egyik legelterjedtebb megoldás. Nulla tudással lehet vele belecsobbanni ebbe a trendi őrületbe: szövegből pillanatok alatt képet, videót generálni, pár tapintással hátteret kiszedni, arcokat retusálni, cserélni, és még sok minden mást, ami egyébként a kreatívipart teljes joggal aggasztja a generatív MI hajnalán.
9. Seek Az Inaturalist nevű tudományos közösségi projekt masszív növény-, állat- és gombahatározója, képfelismeréssel összegyűjtött milliós adatbázissal. Regisztrációt sem igényel, ráadásul alapértelmezett üzemmódban még felhasználói adatokat sem gyűjt, így nyugodtan beszerezheted az appban a mindenféle jelvényeket egyre több felfedezett fajért cserébe.
10. Waterllama A rendszeres vízfogyasztást szórakoztató formában, beállítható célok mentén viszi be mindennapjaidba. A lámás emlékeztetőapp ráadásul nemcsak vízből, hanem teából, kávéból és dzsúszból is külön mérni tudja a bevitt vízmennyiséget. Ukrajnában fejlesztették ki, tavaly dizájn kategóriában döntős is volt az Apple alkalmazásboltjában.
Mit tud a Bocuse d’Or győztese a gyakorlatban? A rangos verseny kapcsán mindig azt emlegetjük, hogy milyen jól szimulálja a valós, mindennapi éttermi feladatokat. Megnéztük hát a győztes csapatot hazai terepen.
Máltán menni muszáj. Huszonöt éve olvastam valahol ezt a mondatot, és azóta is mindig eszembe jut, ha a parányi szigetre gondolok, vagy amikor ott járok. A klisés turistaprogramok helyett Máltán és a hozzá tartozó Gozón is tényleg menni kell: sétálni a kaktuszkerítések mellett, a meredek sziklák tetején, beszippantani a szélben a tenger sószagát, hajnalban alkudozni a hangos halpiacon, számolni a halászcsónakokra festett, gonosz szellemektől óvó szemeket, csodálni az arab világot idéző, vakolatlan homokkő házak színes erkélyeit, meg persze belekavarodni egy kis közösség vallási körmenetébe.
Karai Gábor húsz éve követi a magánegészségügyi szektor kiépülését, háziorvosi rendelőjéből az állami rendszer kapacitásait és korlátait is belülről ismeri. És mint a legnagyobb szolgáltatásszervező cég, a Teladoc Hungary ügyvezető igazgatója, van egy százezres adatbázisa arról, hogy hol, kivel, mennyire elégedettek a betegek.