Minden nemzeti konyhát vivő étterem lényege, hogy egy estére el lehessen általa utazni tényleges elutazás nélkül. A hűvösvölgyi Trattoria Pratóban ez az ételek frontján sikerül.
Kétféle ember lehet a világon: aki tudja, mi az a hűvösvölgyi Nagyrét, meg aki távolabb született, ekképp: nem. Én az utóbbi kategóriába tartozom, de amióta tele van a hírfolyamom a Nagyrét-mentiségét hangsúlyozó Trattoria Prato posztjaival, építettem egy rétet a fejemben: fehér virágok, kajla kiskutyák, focizó gyerekek, pokrócok és párok, na, és ennek szélén egy olasz étterem hívogató étlappal és nagy átriummal, hát ez a világ legjobb ötlete.
Lehet, hogy tényleg ilyen a Nagyrét, de nem tudtuk meg, mert a Pratóhoz (ami olaszul egyszerre tányér és egy toszkán kisváros Firenze-külsőn) a rét mellett kell elhajtani a Nagykovácsi úton, aztán egy körforgalom után begurulni egy elég lelketlen murvás parkolóba, amit egy diszkontáruháznak álcázott fitneszterem, valamint tenisz-, padel- és focipályák öveznek, végül az ezekre néző Prato. De a Nagykörúthoz képest nyilván csend van, madárcsicsergés, és a vacsora végére egy parányi pocok is átszlalomozik a teraszon, szóval aki nálam kevésbé fixálja rá magát élete rétjére, az nem fog ekkorát csattanni érkezéskor.
Merthogy amúgy nem lesz mi miatt: a pincérek készségesek, a szörp és a limonádé finom, a konyha százötven méteres körzetében átható pizzaillat terjeng, a bor választás szerint olasz vagy magyar, a konyha olasz (mármint a benne tüsténkedők nemzetisége is, közelebbről: szardíniaiak), és egy ponton az olasz borvidékekkel és -fajtákkal példásan képben lévő felszolgálónkról is kiderül, hogy római születése nem jelentett hátrányt az ismeretek beszerzésekor.
Azt te csak hiszed, hogy 2023-ban már nincsenek is izgalmas mobilalkalmazások. Itt van máris tíz olyan, amelyikről lehet, hogy még életedben nem hallottál, pedig egyetlen tapintással változtatja meg az életedet.
1.Alrite Magyar fejlesztés, MI segítségével pillanatok alatt teszi át több nyelven is a hangfájlokat szövegbe. Igen, még magyarul is, ami diákoktól kutatókon át az újságírókig rengeteg akadémikus és kreatív ember munkáját könnyítheti meg. Előfizetéses, de van hozzá ingyenes kezdőkeret is.
2. Artifact Újabb MI-alapú fejlesztés, gépi tanulással hangolódik rá hírfogyasztási szokásaidra, és egyetlen pöccintésre személyre szabott hírfolyamot gyárt. Elérhető mérföldkövekkel buzdít olvasásra, ráadásul angol nyelvű cikkekből pár soros összefoglalókat is tud készíteni. Sőt, külön gombbal jelezhetjük, ha az adott cikk kattintásvadász lenne.
3. Habitica Hatékonyságra, produktivitásra ezer app létezik, a Habiticának az a különlegessége, hogy klasszikus szerepjátékos mechanizmusokkal rendszerezi feladataidat. Munkától testmozgáson át újévi fogadalmakig bármit teljesítesz, úgy kapod a tapasztalatpontokat, mintha csak egy videójáték-karakter küldetéseit teljesítenéd.
4. Justwatch Streamingháborús korszakban kifejezetten hasznos: ha filmeznél, sorozatoznál, de már nem tudsz eligazodni a tonnányi streamingplatform között, itt gyorsan csekkolhatod, hogy országodban elérhető-e az adott cím valamelyik streamingszolgáltatónál vagy online videótékában.
5. Kiwi.com A cseh online utazásközvetítő őrült tempóban váltja fel a közvetlen fapados jegyértékesítést, valamint a Skyscannert és társait. Üzleti modelljének lényege, hogy a legjobb, legolcsóbb összeköttetéseket, átszállásos kapcsolatokat dobja fel, extra bevételt pedig az átszállásra és egyéb elemekre köthető garanciákkal igyekeznek termelni. Meglátjuk, milyen sikerrel. (Forbes 2023/02.)
6. Lightyear Az angol startup a befektetéseinket demokratizálná. Egyszerű, áttekinthető befektetési lehetőséget kínálnak, az értékpapírok adásvétele jutalékmentes, a számlavezetési díj nulla, és átutalási díjak sincsenek. Áprilisban indult el Magyarországon is, fintech fanatikusoknak kötelező a kezdőképernyőn.
7. Marvel Snap A mobilos stratégiai kártyajátékok közül a világ legnagyobb képregényes univerzumából készült most el az egyik legjobb cím. Könnyen betanulható, de profi szinten már nehezen kitanulható. Rendkívül látványos, mégsem bazári, és tele van pénzköltésre buzdító mikrotranzakcióval, mégis azon kivételek egyike, ami nem erőlteti rád a dolgot.
8. Picsart Az MI-eszközökkel turbózott kép- és videószerkesztők közül az egyik legelterjedtebb megoldás. Nulla tudással lehet vele belecsobbanni ebbe a trendi őrületbe: szövegből pillanatok alatt képet, videót generálni, pár tapintással hátteret kiszedni, arcokat retusálni, cserélni, és még sok minden mást, ami egyébként a kreatívipart teljes joggal aggasztja a generatív MI hajnalán.
9. Seek Az Inaturalist nevű tudományos közösségi projekt masszív növény-, állat- és gombahatározója, képfelismeréssel összegyűjtött milliós adatbázissal. Regisztrációt sem igényel, ráadásul alapértelmezett üzemmódban még felhasználói adatokat sem gyűjt, így nyugodtan beszerezheted az appban a mindenféle jelvényeket egyre több felfedezett fajért cserébe.
10. Waterllama A rendszeres vízfogyasztást szórakoztató formában, beállítható célok mentén viszi be mindennapjaidba. A lámás emlékeztetőapp ráadásul nemcsak vízből, hanem teából, kávéból és dzsúszból is külön mérni tudja a bevitt vízmennyiséget. Ukrajnában fejlesztették ki, tavaly dizájn kategóriában döntős is volt az Apple alkalmazásboltjában.
András, a te minőséged nekünk túl sokba kerül! – hangzott el időnként a Kaposvár utcai központban a tulajdonosoktól, de a Sugár András által elvárt minőség végül a régió egyik legdinamikusabban fejlődő cégévé tette a Westelt. A 90-es évek elején minden követ megmozgatott, hogy súlyos dollármilliókat vonjon be az orrnehéz Westel-projektbe, 2005-ös távozásakor pedig szó szerint fél Magyarország az ügyfelük volt.
BiotechUSA, Gyermelyi, Viblance, Coca-Cola, Pick – hogy mi a közös bennük? Ugyanaz a családi vállalkozás gyártja sok termékük csomagolását. Ők azok is, akik azt a bizonyos ablakot gyártják – csak ebből havi nyolcvan tonnát – a bolti zacskókba, hogy ne fülledjen be a friss kenyér, és szellőzzön a paradicsom. A Sipospackot alapító Gyula mindig hangyának tartotta magát, a második generáció, Balázs az innovációra esküszik.
Hét év alatt nagyjából hasonló méretű, ötszáz darabos flottát épített mindhárom budapesti carsharing-szolgáltató, ám a köztük folyó komoly versenynek új löketet adhat, hogy a Mol Limo az indulás óta megszokott percalapú árazást most lecserélte kilométer-alapúra. Közben a korábban fele-fele elektromos-benzines flottájából a villanyautót szorítja ki. De miért?