Száz százalék fizetés, kilencven százalék munkaidő, száz százalék teljesítmény. Elsőre annak tűnhet, de nem csak leányálom a négynapos munkahét. Annyi biztos, hogy a hosszú hétvégékért cserébe fókuszáltabban, feszítettebben kell dolgozni, és mindenképpen ki kell zökkenni a megszokott kerékvágásból. Itthon a Magyar Telekom és a Libri-Bookline tesztelte, utóbbi júniustól át is áll a rövidebb hétre.
Libri-Bookline Tesztidőszak: 2022. október 1. – 2023. március 5. Bevont terület: központ A tesztben részt vevő munkavállók: 137 fő (700-ból) Heti munkaidő: 34 óra, hétfőtől csütörtökig napi 8,5 óra Fizetés: nem változott
Hogy mi a fontos az életben „A koronavírus alatt az is nagyon megváltozott, hogy mi a fontos az életben” – mondja Szeleczky Noémi, a Libri-Bookline Zrt. HR-igazgatója. A covid alatt ennél a cégnél is atipikus körülmények között dolgoztak, mégis hozták az elvárt eredményeket. „Ez adta a bátorságot, hogy kipróbáljuk a négynapos munkahetet. Hiszen teljesen más munkakörülmények között is minden munkavállalóban megvolt az a felelősségtudat, hogy együtt dolgozunk az eredményekért és a cégért. Ez a fajta bizalom mindig itt volt a szervezeti kultúrában, a covid két éve pedig ráerősített.” A pandémia alatt szóba sem került, hogy például a munkahelyi gépekre telepített követőprogramokkal ellenőrizzék a home office-os munkavégzést.
„Kaptam olyan kérdést, hogy hogyan tudtuk megakadályozni a visszaéléseket a négynapos munkahét alatt – Noémi a kérdést sem értette. – Mi ebben eleve nem láttunk visszaélési lehetőséget, mivel az eredményeket hozni kell, a teljesülésüket ellenőrizzük.” A Libri-Bookline-nál tavaly ősszel indult a négynapos munkahét tesztelése: hétszáz dolgozójukból 138 központi munkavállaló önkéntes alapon csatlakozhatott, 137-en ezt meg is tették. Az egyetlen, aki kimaradt, csak a munka utáni elfoglaltságai miatt nem vett részt a tesztben.
„A vagyon csak azért fontos, hogy elég jövedelmet termeljen, mértéke önmagában nem számít.” Erős mondat, ami jól jellemzi Kulcsár Tibor szókimondását. A siker persze érdekli és motiválja, a Kulcs-Soft mint brand és sikeres cég kifejezetten fontos a számára. „Meztelenül jöttünk és megyünk, nem tudjuk a vagyont magunkkal vinni, csak a sikeres cégünk dicsőségét” – mondja. […]
„A vagyon csak azért fontos, hogy elég jövedelmet termeljen, mértéke önmagában nem számít.” Erős mondat, ami jól jellemzi Kulcsár Tibor szókimondását. A siker persze érdekli és motiválja, a Kulcs-Soft mint brand és sikeres cég kifejezetten fontos a számára. „Meztelenül jöttünk és megyünk, nem tudjuk a vagyont magunkkal vinni, csak a sikeres cégünk dicsőségét” – mondja. „Egy vállalkozónak ez a hagyatéka, illetve a jó minőségű életkörülmények megteremtése a családjának, munkatársainak és barátainak.”
A családban három fiúgyermek van. Nincs megtiltva, hogy majd a céghez jöjjenek dolgozni, de tehetséges külsősökkel kell megküzdeniük a helyért. Tibor vallja, hogy a gyerekeknek nem kell mindenáron továbbvinniük a céget. „Ők nem a rabszolgáink – nem a vagyonra kell vigyázniuk, az legyen a menedzser vagy a privátbankár feladata.” Fontosabb szempont volt, hogy élménydús fiatalkoruk, igazi tinédzserélményeik legyenek a srácoknak. Nem kellett erős iskolákba járniuk, viszont kifejezett elvárás volt az angol nyelv elsajátítása. A gyerekekre bízták azt is, mennek-e egyetemre, s ha igen, akkor melyik intézményt választják. A gyermekeket engedni kell élni, hibázni, dönteni és érvényesülni!
Klasszikus értelmében nem vonzza, hogy a gyerekekre vagyont hagyjon. A család jelentős éves jövedeleméből a gyerekeknek is jut, de ezen a színvonalon maximum csak 23 éves korukig tervezi őket eltartani. Tibor szerint a legnagyobb örökség, amit érdemes átadni, az nem a vagyon, hanem az élet – nem hedonista értelemben vett – élvezete. Ha a jelenlegi életszínvonalukat a gyerekek fenn akarják majd tartani, akkor kénytelenek lesznek sikeresnek lenni. Tibor aztán megenyhül: ha valamelyik gyermeke nem lesz képes magát önállóan eltartani, akkor természetesen gondoskodik majd róla, és erre úgy tekint majd, mint egy sikertelen projektre az életében. Ami a tulajdont illeti, Tibor élete végéig a Kulcs-Soft tulajdonosa kíván maradni. Addig a gyerekek esetleg minimális részesedést kapnak, hogy beleszagoljanak a tulajdonosi létbe.
Tibornak a „túlragaszkodó” alapítók számára is van üzenete: tényleg kivonult a Kulcs-Soft operatív vezetéséből. Hirdeti és megéli, hogy bár mindene a cég, de van élete a cégen kívül: golf, vitorlázás, Ferrari. Vallja, hogy legfontosabb vagyona a szabad idő, 60 évesen már érdemes időt venni a pénzéért. Igaz, idáig rögös út vezetett: 4 nem sikerült külsős CEO-val való próbálkozás után külön rendszert építtetett a külsős igazgató felvételére is. A jelenlegi CEO-val 2030-ig állapodott meg, aki utána nyugdíjba megy. Azt pedig, hogy ki jön helyette, a jelenlegi CEO fogja eldönteni, kizárólag piaci alapon.
A vagyonkezelés szerkezete egyszerű: legnagyobb vagyonelemét, a Kulcs-Soft céget elsősorban a vezérigazgató kezeli, emellett – a Bank Gutmann-nál – tart némi biztonsági tartalékot. A költséges hobbik, a Ferrari vagy a vitorlás viszont szerelemprojektek, feladatuk kizárólag élményt biztosítani. Havonta két hetet feleségével Malagán töltenek el, ebben a kiváló klíma mellett a praktikumok is döntőek: 3 órán belüli elérhetőség, a több tucat golfpálya, a helyi gasztrokultúra, életvitel és társaság.
A „hagyaték” másik eleme a Kulcsár Akadémia, melynek missziója a vállalkozói tudás átadása, a fiatalok vállalkozói hajlandóságának erősítése. Jelenleg az 1 éves program 52 videóleckéből áll, aki elvégzi, komolyan tervezheti, hogy vállalkozása el tud jutni 1 milliárd forintos éves forgalomig. Tibor terve, hogy üzleti egyetemmé fejlessze az Akadémiát. A család régóta aktívan és tudatosan jótékonykodik, ehhez a Biblia tanítása adja a zsinórmértéket, eszerint él az egész család. A Kulcs-Soft éves osztalékfizetésekor automatikusan elkülönül erre 10 százalék immár 20 éve. Mióta jelentős a nagyságrend – az elmúlt években már évi 70 millió forint körüli összeg –, saját alapítványt hoztak létre Kulcs-Esély néven szegény és/vagy tehetséges gyermekek támogatására. A támogatásokról Tibor felesége, Erika dönt, aki a Kulcs-Softból való közös távozás óta az alapítvány működtetésével foglalkozik.
A Michelin-csillagos éttermet rejtő hotel (lásd előző oldalak) még szép kilátást ígér, João Oliveira szerényen már csak kilátást. De ennél sokat többet ad.
Fahidi Éva tizenkilenc éves volt, amikor családjával haláltáborba hurcolták, majd szüleit és kishúgát gázkamrába vitték. Bár ő megmenekült, ötvenkilenc év kellett, hogy elhatározza, visszamegy Auschwitzba, és szembenéz a múltjával. Éva mára a holokausztemlékezet egyik legfontosabb alakja lett, két könyvet is írt, életéről film és táncelőadás készült.
Az első, gőzzel hajtott járművek feltalálásakor valószínűleg kevesen gondolták, hogy népszerűségét egyszer majd megtöri a robbanómotor térhódítása. 135 év elteltével azonban ismét átalakulni látszik az autózás jövője: rohamosan nő az elektromos járművek népszerűsége. A Schneider Electric szakértői azt is megvizsgálták, hogy az elektromos autózás hazai berobbanásához mi az az utolsó lépcsőfok, amit mindenképpen biztosítani kell. […]