A Michelin-csillagos éttermet rejtő hotel (lásd előző oldalak) még szép kilátást ígér, João Oliveira szerényen már csak kilátást. De ennél sokat többet ad.
A portugál séf személyiségét is tükrözi ez a szerénység. Nem beszél sokat, csak ismerteti a legfontosabb tudnivalókat, a meggyőzést inkább a tányérokra hagyja, ott már sokkal barokkosabban fogalmaz. A hotel teraszán levő bisztróban akár napközben is el lehet fogyasztani a régió legkiválóbb, elsősorban tengeri alapanyagaira építő egyszerű ételeit, friss osztrigától ibolya garnélán és tigrisrákon át egészben sült nagy rombuszhalig. (De a desszertek is nagyon javallhatók, például a séf tiramisuja.)
Este ezek közül többen is visszatérnek, de alaposan felpimpelve, sokkal bonyolultabb ízharmóniákkal és tálalásban. Na, meg azért van néhány sztárvendég is a meglepetésmenüben, ők nappali fellépést nem szívesen vállalnak: tengeri sün, friss tonhal, kaviár, komoly rákok, fantasztikus szardella és ördöghal. És bármi más is felbukkanhat, naponta változik az ételsor az éppen aktuális kínálatnak megfelelően.
João Oliveira (a jobb alsó képen) halbeszerzője a közeli Sagres halárverésén naponta vadássza le a séffel egyeztetve a legjobb minőségű, legfrissebb alapanyagokat, ezek aztán este már a tányérra is kerülnek. A halaukciót mindenképp érdemes meglátogatni. A halászok sorban futnak be a kikötőbe az áruval, majd az előzetes megtekintés után egy kis csarnokban zajlik a licit. Teljes csendben nyomkodják a kereskedők a gombokat, persze közben azért egymásra sandítgatnak – sohasem tudhatják, mire ácsingózik a konkurencia, illetve melyik halászcsónak fut még be az utolsó pillanatban valami különleges fogással. És sokkal nyugodtabban látnak neki a versengésnek, ha nincs jelen spanyol kolléga, aki – a gazdagabb felvevő piac miatt – gyakran alaposan felhajtja az árakat.
Volt asztalos, mérnök, tanár – hosszú utat járt be Höflinger Norbert, mire megalapította az elektronikai hulladékok feldolgozására szakosodott HWD Recyclingot. Ha egy boltban italhűtőt látsz, jó eséllyel ők fogják majd szétbontani, miután elhasználódott. Ma már a harmadik generáció is tulajdonos a cégben, pedig ők még általános iskolába járnak.
Rendezett káosz. Ez jut eszembe először, amikor belépek az elektronikai hulladékok bontására szakosodott HWD Recycling telephelyére. Az udvar legnagyobb részét a fém- és műanyaghulladékok foglalják el, leginkább a lecsupaszított italhűtők uralják a látképet. Nem csoda: a HWD forgalmának csaknem fele származik a kereskedelmi célú (tehát nem háztartási) hűtőgépek és italautomaták feldolgozásából.
A szabad járatokon targoncák masíroznak fel-alá, a nyüzsgés mellett ugyanakkor érezni, hogy minden a maga meghatározott rendjében halad. Semmi kapkodás, semmi váratlan mozdulat, csak bennem kerekedik felül a pánik, amikor szembejön egy munkagép. (Teljesen indokolatlanul, mint utóbb kiderül.)
A HWD Recycling fennállásának eddigi tizenhat éve alatt volt idő tökéletesíteni a munkafolyamatokat. Höflinger Norbert, a vállalkozás alapítója és stratégiai igazgatója egyébként is nagy hangsúlyt fektet erre, a covidot például egy átfogó reform végrehajtására használta fel. „Volt olyan átalakításunk, ami megháromszorozta a termelési kapacitásunkat.”
A vállalkozás elindításához vezető utat ezzel szemben korántsem tervezte meg ilyen tudatosan, inkább a kacskaringós a helytálló jelző. Norbert első szakmája szerint asztalos volt, ebben végül sosem helyezkedett el. A középiskola után mérnöktanárnak tanult a dunaújvárosi főiskolán. A képzésre kezdetben édesanyja unszolására, félig-meddig poénból jelentkezett, ma már élete legjobb öt évének tartja a főiskolai éveket, különösen az erős hallgatói közösség miatt. „Olyan kapcsolati tőkét szereztem ott, hogy később abból építettem fel az egész céget.” A diploma után ECDL-tanfolyamokat tartott, majd 2005-től a Magyar Telekomnak tanított mint sokadik alvállalkozó. „Klasszikus kényszervállalkozás volt” – mondja Norbert, mivel eleinte csak megbízási szerződéses vállalkozóként tudták kifizetni. Az üzlet beindult, az oktatások miatt keresztül-kasul bejárta az országot. Ám a zűrös életformából a tisztes bevételek ellenére is elege lett.
Ekkoriban látott egy tévériportot egy debreceni elektronikaihulladék-bontó üzem megnyitásáról. „Nincs ilyen a környéken, csináljunk már egyet!” – gondolta Norbert, így indult el 2007-ben a HWD Recycling a Székesfehérvártól bő negyedóra autóútra eső Seregélyesen. A HWD a Höflinger Web Development rövidítése, ez még Norbert korábbi cégéből öröklődött át, ahol informatikai szolgáltatások nyújtása volt a távlati cél. „Sokan azt hitték, hogy valami külföldi vállalatnak vagyunk a hazai leányvállalata.” A recycling szó betűzése és jelentése azért okozott félreértéseket a magyar viszonyok között, ezért azóta bevezették a Hulladékotkezelünk.hu márkát is. A hulladékfeldolgozási piac első, de még második látásra is igen összetett. Van benne egy erős piacgazdasági motívum: a vállalat felvásárolja és szétszedi a gyártók leselejtezett elektronikai termékeit, a hasznos nyersanyagokat továbbértékesíti újbóli felhasználásra (például kohóknak vagy nagykereskedőknek). Ha jól végzi a dolgát, nyereséget ér el.
A hulladék útját ugyanakkor mások is egyengetik. Kezdetben ezek voltak a nagy gyártócégek által létrehozott úgynevezett koordináló szervezetek. A forgalomba hozott termékek után a kibocsátók környezetvédelmi termékdíjat voltak kötelesek fizetni az államnak vagy a koordináló szervezeteknek. Utóbbiak az így befolyt bevételért cserébe vállalták, hogy a hulladék bizonyos hányadát visszagyűjtik és újrahasznosíttatják, ezt a feladatot a HWD-hez hasonló cégeknek adták ki. Ezért cserébe támogatásban részesültek. (A koordináló szervezetek 2012-ben megszűntek, szerepüket az állam vette át.)
A HWD-nél az első csatorna önmagában nyereséget termel, a támogatásokat afféle pluszként kezelték, a fejlesztéseiket finanszírozták belőlük. 2014 óta már nem kapnak támogatást, azóta a beruházásokat főként forrásaikból, illetve bankhitelből fedezik. A koordináló szervezeteknek a HWD sorsában is nagy szerepük volt, ők adták neki az első megbízásokat, mivel szükségük volt egy nyugat-dunántúli partnerre a hűtőgépek feldolgozásában. Azóta is ez Norberték fő profilja, a vállalati szektor hűtőgépeit nézve ők a piacvezetők. Legnagyobb ügyfelük a Coca-Cola, de a Dreher, a Soproni, a Szentkirályi vagy az Algida logójával ellátott gépek bontását is mind ők végzik. A technológia persze időközben jócskán megváltozott. Másfél évtizede még nomád körülmények között kezdtek, a szétszedést emberi erővel oldották meg. A kézi előbontást ma sem lehet megspórolni, de a gépek azért sok folyamatot kiváltottak, például a réz és alumínium alkatrészeket két fülsiketítően hangos darálóval aprítják nyolc és húsz milliméter átmérőjű darabokra.
A cégvezetésben Norbert mellett más családtag nem vesz részt, kezdettől Takács Zoltánnal irányítják a vállalkozást.
Néha versenytársak, néha partnerek A hűtők mellett bármilyen elektronikai hulladék bontását vállalják, az utóbbi években egyre több klímaberendezést dolgoznak fel, és darálnak alumíniumot, valamint autóipari selejteket is. Évente ezer tonnányi hűtőgép fordul meg náluk, a néhány kilós kis hűtőtől a 360 kilós monstrumokig.
„Norbi jó érzékkel fogta meg a piac várakozását, miszerint nagy az igény a kis mennyiségű és esetenként egyedi kezelést igénylő, korántsem standard hulladékok átvételére” – mondja Edvy Szilárd környezetmérnök, aki a HWD mellett több termelő vállalkozás hulladékgazdálkodási ügyeit is intézi. Szerinte a nagy szereplők (Alcufer, Fémker stb.) a méretgazdaságosság miatt alacsony jövedelmezőség mellett vesznek át ilyen tételeket, és inkább preferálják a nagy hulladékáramokat.
A HWD-nél más hulladékokat (papírt, műanyagot) is átvesznek, de ezeket tovább is értékesítik arra szakosodott versenytársaknak. Az elektronikai kábeleket például a budapesti Metalex 2001 Kft.-nek. Gilányi Norbert ügyvezető megbízható cégnek tartja a HWD-t, Höflinger Norberttel pedig már több mint tízéves szakmai kapcsolatot ápol. A Metalex a kisebb volumen helyett a nagyobb mennyiségeket preferálja, az ügyvezető szerint teljesen más technológiát igényel a kettő.
„Néha versenytársak vagyunk, néha stratégiai partnerek” – írja körül a hulladékgazdálkodási cégek együttműködését a HWD alapítója. A különleges viszonyokba még az is belefért, hogy 2013-ban Norbert átüljön egy másik elektronikai hulladékfeldolgozó, az E-Elektra Zrt. termelési vezetői székébe.
Akkoriban a HWD a százmillió forintos bevételi határ megugrásával küzdött, a másfél milliárdos forgalmú dunaújvárosi vállalat másik ligában játszott. Így Norbert végül igent mondott a megkeresésre, ami egy későbbi vezérigazgatói poszttal is kecsegtetett. A HWD-s vezetői pozíciójáról lemondott, de az üzletrészét megtartotta. Másfél év után azonban véget ért a dunaújvárosi kaland, több konfliktusa is volt az ottaniakkal, végül vezérigazgató sem lett belőle. Az elválás korrekt volt, azt mondja, szeretettel gondol az ott töltött időre. Tíz év távlatából sem bánta meg a kitérőt, mert látott működni egy nagyobb céget annak minden előnyével és hibájával. Mára már a HWD is átlépte az egymilliárd forintos forgalmat.
Hétvégén felülnek a targoncára A HWD családi cég, az induláskor Norbert mellett édesapja és testvére is beszállt tulajdonosnak, fejenként egy-egymillió forinttal. (Az ötletgazda az első évben még további tízmilliót beletett a vállalkozásba.) A cégvezetésben ugyanakkor Norbert mellett más családtag nem vesz részt, kezdettől Takács Zoltánnal irányítják a vállalkozást – még a dunaújvárosi főiskoláról ismerték egymást.
„Ez nem klasszikus generációváltós történet, nem az volt, hogy édesapám megcsinálta, én beletanultam, majd átvettem” – szögezi le Norbert. Egyébként is nagyon nehéz szerinte egy ilyen helyzetben a családi együttműködés. Néhány éve visszavásárolta testvére részesedését, és két gyermekére ruházta át, így most három generáció is tulajdonos a cégben. A gyerekek még bőven általános iskolás korban vannak, de Norbert nem zárja ki, hogy idővel hagyományos generációváltással átadja a céget. „Hétvégén bejövünk néha, felülnek a targoncára, és ücsörögnek benne.”
A HWD jövőjét leginkább a hulladékkoncesszió árnyékolja be: a hulladékgazdálkodási feladatok központosításával forgalmának hetven százalékától eshet el. Július 1. után például az elektronikai hulladékokkal sem kereskedhetnének, csak a Mol alvállalkozójaként, fix díjazás fejében végezhetnék ugyanazt a feladatot.
A tárgyalásokon azonban a koncesszor olyan alacsony árat ajánlott, ami még a HWD rezsiét sem fedezi. A koncesszió mellett az innovációikban azért még látnak potenciált, például a műanyagbeton gyártásában. A műanyaghulladékokból létrehozott óriási „betonlegók” kültéri tárolóként használhatók – most is ilyenekkel szerelik fel a seregélyesi telephelyüket.
Az újrahasznosítás menő, és jó látni, hogy üzlet is. Ezért is annyira fájdalmas, ha einstandolják.
A Cloud 50 listát támogató Magyar Telekom szerint Magyarországon még az igazi cloud boom előtt állunk, hiszen egyelőre az európai átlag alatt van azoknak a vállalatoknak a száma, akik valamilyen formában belevonták üzleti modelljükbe a felhőtechnológiát. Gonda Gábor vállalati szolgáltatásokért felelős vezérigazgató-helyettes elmondta: gratulálnak az idei Cloud 50 összeállításban szereplő cégeknek, ők az ékes példa […]
Professor Skran, a Lawrence University politológiaprofesszora állt a gangon a szerkesztőség előtt tavaly ősszel, és visszafordult, mint Columbo. „Elhívlak az egyetemre előadni” – mondta. Kedves gesztus, de mire hazamegy, úgyis elfelejti, gondoltam. Nem így lett.Április 11-én már ott álltam az egyetem nagyelőadójában, és figyeltem, ahogy jönnek a diákok, a kisváros érdeklődő tagjai és az egyetem tanárai. Köztük a bátyám is, ő is […]
A falon Plácido Domingo kézjegye, a teraszról nemrég Will Smith posztolt, a zongorához pedig egyszer spontán leült Hans Zimmer, hogy eljátsszon egy magyar vonatkozású örökzöldet. Az Aria Hotel Budapest aljában nyitott Café Lisztben összeér a zene és a kulinária. Most épp a tavaszi étlapon és programkínálaton dolgoznak, erről mesélt nekünk Katarína Tabaová executive menedzser, Hiermann […]
Zuhanó részvényárak, megsebesült unikornisok és emelkedő kamatok miatt sanyarú év áll a világ leggazdagabbjai mögött. Az amerikai Forbes összesen 2640 olyan dollármilliárdost számolt össze a Földön, akinek tíz számjegyű vagyona van, egy évvel korábban 2668-an voltak. A listán szereplők összes vagyona is csökkent: a 2022 márciusi 12,7 billió dollárról 12,2 billióra. A tavalyi leggazdagabb Elon Musk magát lőtte lábon, amikor októberben 44 milliárd dollárért megvette a Twittert, ezt a balul elsült kalandot a Tesla-részvények árfolyamesése is tetézte. Musk vagyona ma nagyjából 180 milliárd dollár, egy évvel ezelőtt még 219 milliárdot ért. Ez a csökkenés ágyazott meg Bernard Arnault előretörésének, így most a luxusiparból meggazdagodott francia üzletember a világ leggazdagabbja 211 milliárd dollárra becsült vagyonával.
Az újkeletű digitális áruhitelek kitalálója egyelőre nem tud pénzt csinálni a BNPL-hitelből, ettől még mindenki másolja, a konstrukció rohamosan terjed. Gyors, egyszerű, kényelmes – és mégsem átlátható.