Már óvodáskorban fontos az érzelmi intelligencia és az önismeret fejlesztése, és ha játékosan, pozitív élmények révén folyik, a gyermek nyitottabbá válhat, javul az együttműködési készsége, kommunikációja. Az önismeret fejlesztése később, (kis)kamaszkorban támogatja az identitás kialakítását, sőt az iskolai teljesítményt is. Bemutatunk három-három (plusz egy) önismeretet és érzelmi intelligenciát fejlesztő társasjátékot.
Írta: Győri-Nádai Réka és Győri Zoltán Fotók: Tóth Zita, Sebestyén László A társasjátékokat köszönjük a Gamewiz társasjátékwebáruháznak és a Reflexshopnak.
Óvodásoknak Miért jók ezek a játékok? Az óvodáskorú gyermekek általában még nem tudják kellő hatékonysággal kezelni érzelmeiket, ezért érzelmi intelligenciájuk fejlesztése nemcsak csoportos és egyéni empátiájukat növeli, de önbizalmukat és önértékelésüket is.
Robotok (5 éves kortól) Empátianövelő, összehangoló, az intuíciót, a kommunikációt és az időérzéket is fejlesztő családi játék, akár kirándulásokra is magunkkal vihetjük. A robot szerepét felöltő játékos mindössze egy-egy hanggal jelezheti, hogy milyen gyorsan fog menni a robot. A többiek ez alapján, és az útvonalat figyelve próbálják kitalálni, hol fog megállni a robot. Egymásra hangolódós, jelenben levős, figyelős játék.
Zuhanó részvényárak, megsebesült unikornisok és emelkedő kamatok miatt sanyarú év áll a világ leggazdagabbjai mögött. Az amerikai Forbes összesen 2640 olyan dollármilliárdost számolt össze a Földön, akinek tíz számjegyű vagyona van, egy évvel korábban 2668-an voltak. A listán szereplők összes vagyona is csökkent: a 2022 márciusi 12,7 billió dollárról 12,2 billióra. A tavalyi leggazdagabb Elon Musk magát lőtte lábon, amikor októberben 44 milliárd dollárért megvette a Twittert, ezt a balul elsült kalandot a Tesla-részvények árfolyamesése is tetézte. Musk vagyona ma nagyjából 180 milliárd dollár, egy évvel ezelőtt még 219 milliárdot ért. Ez a csökkenés ágyazott meg Bernard Arnault előretörésének, így most a luxusiparból meggazdagodott francia üzletember a világ leggazdagabbja 211 milliárd dollárra becsült vagyonával.
Írta: Rob Lafranco, Chase Peterson-Withorn // Fordította: Fekete Emese
Százötven új milliárdos került fel az idei listára, például a divattervező Tom Ford és a profi golfozó Tiger Woods. A nők még mindig meghökkentően alulreprezentáltak, tavaly a legvagyonosabbak tizenkét százaléka volt nő, idén is csupán tizenhárom százalék. Továbbra is az Egyesült Államok adja a legtöbb (736) milliárdost, őt követi Kína (562), ideszámítva Makaót és Hongkongot is. A nettó vagyonok kiszámításához a 2023. március 10-i részvényárakat és devizaárfolyamokat használta az amerikai Forbes. Íme a 15-ös toplista és a pénzügyi szektor globális nagyágyúi. A teljes lista és a részletes módszertan itt: forbes.com/billionaires.
1. Bernard Arnault és családja Becsült vagyon: 211 milliárd dollár • Vagyon forrása: LVMH Kor: 74 • Állampolgárság: Franciaország Cégcsoportja, az LVMH szenzációs éve után most először vezeti a francia luxusipari guru a világ milliárdosainak listáját. Övé a Louis Vuitton, a Christian Dior, a Tiffany & Co. és több más luxusmárka. A bevétel, a nyereség és az LVMH tőzsdei értéke is rekordszinten áll, Arnault így csak az elmúlt tizenkét hónapban 53 milliárd dollárral gazdagodott, ez a leglátványosabb éves gyarapodás az összes dollármilliárdos közül. Már az utódlását készíti elő, tavaly júliusban bejelentette, hogy átszervezi holdingcégét, az LVMH részvényeinek zömét tulajdonló Agache-t, hogy egyforma részvénycsomagokat adhasson öt gyerekének.
2. Elon Musk 180 milliárd • Tesla, Spacex • 51 • USA Musk letwittelte magát a csúcsról: amióta tavaly áprilisban bejelentette, hogy 44 milliárd dollárért felvásárolja a Twittert, a Tesla-részvények gyakorlatilag feleannyit érnek. Ez a zuhanás jóval meredekebb, mint amit a tech dominanciájú NASDAQ ugyanebben az időben produkált, ott 18 százalékos az esés. A befektetők különösen siratták azt a 23 milliárd dollárt érő Tesla-pakettet, amit Musk az akvizíció finanszírozásához felhasznált. A Spacex viszont továbbra is tündököl, a céget 2023 elején 140 milliárd dollárra értékelték, szemben a tavaly májusi 127 milliárd dollárral. Musk egyenlege: mínusz 39 milliárdos vagyon egy év távlatában.
3. Jeff Bezos 114 milliárd • Amazon • 59 • USA Amióta 2021-ben visszavonult az Amazon vezetésétől, Bezos megjárta a világűrt Blue Origin nevű cégével, kihajózott majdnem félmilliárd dollárt érő szuperjachtjával, és felpörgette filantróp tevékenységeit. Utóbbiakkal a Bezos Akadémiára jelentkezőket segíti, és ösztöndíjakat ad a Bezos Earth Fund nevű alapjából. Becsült vagyona viszont jelentősen apadt, övé a legnagyobb visszaesés az összes dollármilliárdos közül. Egy év alatt 57 milliárd dollárral lett szegényebb, az Amazon részvényei ugyanis 38 százalékkal kevesebbet érnek.
4. Larry Ellison 107 milliárd • Oracle • 78 • USA Az Oracle elnöke és korábbi vezérigazgatója négy helyet javított a listán. A tech szektor általában véve kemény évet tud maga mögött, de az Oracle értéke tíz százalékot nőtt, ezt a biztonságra való törekvés és a cég masszív bevételei alapozták meg. Ellison tavaly nyáron 173 millió dollárért megvásárolta Florida egyik legdrágább házát, ezzel újabb darabbal bővült pazar ingatlanportfóliója, aminek egy Hawaii sziget, az otthonául is szolgáló Lanai is része. A Tesla igazgatóságából négy év után tavaly augusztusban visszavonult.
5. Warren Buffett 106 milliárd • Berkshire Hathaway • 92 • USA Az elmúlt három évben Buffett két kézzel szórta a pénzt. A Berkshire Hathaway készpénzállományából 90 milliárd dollárt költött különböző részvények vásárlására és visszavásárlására, majd 11,5 milliárd dollárért megvette az Alleghany Corp. biztosító társaságot – ez a tranzakció tavaly októberben zárult. Március végén a bölcs és edzett omahai válságveterán a Biden kormányzatnak adott tanácsot a bankszektorról, és regionális bankokba történő lehetséges befektetésekről is egyeztettek.
6. Bill Gates 104 milliárd • Microsoft • 67 • USA Gates 2020-ban leköszönt a Microsoft igazgatóságából, de idejének tíz százalékában ma is a cég egyes csapataival dolgozik, például a Microsoft által támogatott OpenAI embereivel. „Ez minden elemében van olyan fontos, mint a személyi számítógép vagy az internet volt” – mondta februárban az amerikai Forbesnak elsősorban az Open AI ChatGPT-jére utalva. Gates és volt felesége, Melinda French Gates egyre többet jótékonykodnak a Gates Foundation programjain keresztül. Alapítványukat együtt irányítják, és terveik szerint 25 éven belül lezárják.
7. Michael Bloomberg 94,5 milliárd • Bloomberg LP • 81 • USA A Bloomberg LP társalapítója újabb 1,7 milliárd dollárt költött jótékonysági célokra az elmúlt évben, de becsült vagyon így is nőtt. Pénzügyi szolgáltató és médiacégének bevétele 2022-ben elérte a 13,3 milliárd dollárt (2021-ben 12,5 milliárd dollár volt). Izrael régi támogatójaként a The New York Times márciusi véleménycikkében Bloomberg nekiment az izraeli politikának, bírálta Benjamin Netanjahu kormányfőt, amiért az gyengítené az ország igazságszolgáltatási rendszerét.
8. Carlos Slim Helú és családja 93 milliárd • telekom • 83 • Mexikó A New York-i tőzsdén jegyzett pán-latinamerikai mobilcég, az América Móvil részvényei 14 százalékkal érnek többet, mint egy évvel korábban, ezzel Slim vagyona is majdnem tizenkétmilliárd dollárral hízott. A telekom szektor titánja – 2019 óta most először – a világ tíz leggazdagabb embere közé emelkedett. Februárban meghirdette a Metropolitan Museum of Art épületével szemben álló nagy múltú manhattani villáját. Nyolcvanmillió dollárt szeretne érte kapni, ez kétszer annyi, mint amennyit 2010-ben fizetett érte.
9. Mukesh Ambani 83,4 milliárd • vegyes • 65 • India Ambani – újra – Ázsia leggazdagabb embere, miután Gautam Adani (24. a listán) vagyonának összezuhanásával visszavette ezt a címet. Ambani vállalatbirodalma, az olajipartól a telekommunikációig sok mindent lefedő Reliance Industries az első indiai cég, amelyiknek a bevétele meghaladja a százmilliárd dollárt. A hatvanöt éves üzletember tavaly kulcspozíciókba ültette gyerekeit, ezzel kimozogta az utódlását övező pletykákat. Akash, az idősebb fiú a távközlési lábat képviselő Jio Infocomm elnöke lett. Lánya, Isha a kiskereskedelmi üzletág irányítását kapta. Anant, a fiatalabb fiúgyerek a Reliance megújuló energiával foglalkozó cégeit felügyeli.
10. Steve Ballmer 80,7 milliárd • Microsoft • 67 • USA Ballmer kosárcsapata – az NBA hatodik legértékesebbjének számító L.A. Clippers – kiváló formában van. A Microsoft exvezére kétmilliárd dollárból épít éppen új stadiont nekik, 2024-ben fog elkészülni, csak vécéből ezerkétszáz lesz benne. Ballmer vagyona tízmilliárd dollárral apadt egy év alatt, elsősorban a Microsoft-részvények gyengülése miatt.
11. Françoise Bettencourt Meyers és családja 80,5 milliárd • L’Oréal • 69 • Franciaország A leggazdagabb nő a világon – a L’Oréal örököse harmadik éve tartja ezt a címet. Most sem tudták elvenni tőle, miután a kozmetikai óriás tőzsdei értéke tizenkét százalékot nőtt egy év alatt. A tűzvész áldozatául esett Notre Dame újjáépítésére 230 millió dollárt adományozott, és leigazolt egy ügyvezető igazgatót befektetési cége, a Téthys Invest élére. Itt olyan projekteket karolnak fel, mint a magánkórházat üzemeltető Elsan fejlesztése.
12. Larry Page 79,2 milliárd • Google • 50 • USA Három évvel azután, hogy kiszállt a Google napi ügyeiből, Page és egykori alapítótársa, Szergej Brin (14.) részt vettek egy stratégiai megbeszélésen. A mítinget 2022 végén hívták össze, a ChatGPT által felpörgetett mesterségesintelligencia-verseny hullámai közepette. Page abbahagyta részvényei eladását is: 2021 májusa és 2022 áprilisa között (adózás előtt) több mint 2,5 milliárd dollárnyi Google-papírtól vált meg, ám azóta egyetlen darabot sem dobott piacra.
13. Amancio Ortega 77,3 milliárd • Zara • 87 • Spanyolország Inditex nevű divatbirodalma – legismertebb márkájával, a Zarával – elképesztő menetelésben van. Részvényeinek árát – élénk eladásokkal tarkítva – 39 százalékkal hajtották fel a befektetők az elmúlt tizenkét hónapban, miközben a cégcsoport bevétele a 2023. január 31-ig tartó egy év alatt 18 százalékkal, majdnem 35 milliárd dollárra nőtt. Ortega vagyona is megugrott vagy 18 milliárd dollárral egy év alatt. Lánya, Marta Ortega 2022 áprilisában az Inditex elnöke lett.
14. Szergej Brin 76 milliárd • Google • 49 • USA Akárcsak alapítótársa, Larry Page (12.), Brin is abbahagyta a mindennapi munkát, vagy ahogy ők nevezték, a „napi szöszölést” a Google-nél 2019-ben. De Brin közben visszatért? Az biztos, hogy idén januárban évek óta először kódolt egyet, és a Google AI chatbotjának kódján is változtatott. Az általa birtokolt Alphabet-részvényekből 2021 májusa és 2022 áprilisa között több mint 2,5 milliárd értékben adott el, azóta viszont csak ajándékozott a papírokból. A Parkinson-kór elleni kutatásokat például 1,1 milliárd dollárral támogatta.
15. Zhong Shanshan 68 milliárd • üdítőitalok, gyógyszerek • 68 • Kína Kína ásványvízkirálya már harmadik éve uralja a hazai milliárdoslistát. Az általa vezetett italgyártó cég, a Nongfu Spring nyeresége ellensúlyozta másik nagy érdekeltségének, a covidteszteket kínáló Beijing Wantai Biological Pharmacy részvényeinek vergődését. A lejtmenet azután kezdődött, hogy tavaly év végén Kína is feloldotta a járványügyi korlátozásokat.
A pénz mágusai
A pénz mágusai Semelyik más iparág sem ad annyi szupergazdagot, mint a pénzügyi szektor és a befektetések világa, így van ez kilenc éve. Idén 372-en jönnek erről a területről, köztük huszonnégy új arc a dollármilliárdosok globális klubjában. Ez is újabb rekord – bemutatunk kilenc alig ismert pénzembert.
Arthur Dantchik 7,2 milliárd • értékpapír-kereskedelem, befektetések • 65 • USA Gimnáziumban megismert legjobb barátjával, Jeff Yass-szel (ma ő is dollármilliárdos) alapították meg a Susquehanna International Group nevű brókercéget. Dantchik ma a cég ügyvezetője, tíz évvel ezelőtt még a kínai üzletágat irányította. Akkoriban ők voltak a Tiktok anyacégének (ByteDance) egyik első befektetői, Dantchik ma a ByteDance igazgatóságának tagja.
Alexander Gerko 5 milliárd • értékpapír-kereskedelem • 43 • Nagy-Britannia A Deutsche Bank devizakereskedője volt, majd megalapította és vezeti XTX Markets nevű algoritmikus kereskedést nyújtó brókercégét. Londonban él, 2022-ben megtagadta orosz állampolgárságát, majd több mint egymilliárd dollárnyi osztalékot söpört be, és lett 2022-ben Anglia legnagyobb adófizetője.
Hayes Barnard 3,7 milliárd • fintech • 51 • USA Az amerikai háztartások napkollektorait 26 százalékban – havonta majdnem 800 millió dollárnyi kölcsönnel – tulajdonképpen Barnard finanszírozza. GoodLeap nevű appja összeköti a lakástulajdonosokat a napelemeket, házi akkumulátorokat és más szükséges zöldítő berendezéseket gyártó és felszerelő cégekkel, valamint a kölcsönt adó bankokkal. Barnard 2018-ban alapította vállalkozását, ma 40 százalékos tulajdonos (sztoriját Napkirály címmel írtuk meg, Forbes, 2023/1).
Stephen Deckoff 3 milliárd • magántőke-befektetés • 57 • USA A Deckoff által alapított és vezetett Black Diamond Capital Management kilencmilliárd dollárnyi vagyont kezel. Magas kamatozású kölcsönügyletekre, bedőlt hitelekre, válságba jutott cégek átszervezésére és a krízisből való kivezetésére (magyarul is használt szakzsargonban: turnaround) specializálódik. Tavaly augusztusban 13,2 millió dollárt perkált le egy Beverly Hills-i vityillóért, amit korábban az amerikai rapper, Sean „Diddy” Combs bérelt.
Nithin Kamath 2,7 milliárd • pénzügyi szolgáltatások • 43 • India Az egyetemről kiugrott mérnökhallgató több mint tíz évig brókerkedett, majd harmincévesen megalapította Zerodha nevű online diszkontbrókercégét a testvérével, Nikhillel (lásd jobbra). Most ő a cég vezérigazgatója.
Samuel Chen 2,3 milliárd • befektetések • 73 • Tajvan A Zoom korai befektetője azóta legalább féltucat biotechnológiai és elektronikai cégben látott fantáziát Tajvanon. Egyikük, a Polaris Group tavaly tőzsdére ment, és egy olyan rákellenes gyógyszert fejleszt, ami már sikeresen túljutott a klinikai teszteken.
Rajiv Jain 2 milliárd • pénzügyek • 55 • USA Jain vezeti a floridai székhelyű GQG Partnerst, egy 9,1 milliárd dolláros alapkezelő céget. Az ausztrál tőzsdén jegyzett társaság márciusban 1,9 milliárd dollárt fektetett a megtépázott indiai Adani Groupba.
Jahm Najafi 1,3 milliárd • befektetések • 60 • USA A nevét viselő tőketársaság, a Najafi Companies egyedüli finanszírozója. Phoenixben van a központja, olyan emblematikus portfólióelemekkel, mint az NBA-beli Phoenix Suns – tízszázalékos részesedéséhez nagyjából 43 millió dollárért juthatott hozzá 2009-ben. A szintén milliárdos Mat Ishbia februárban vásárolta meg a profi kosárcsapat többségét négymilliárd dolláros rekordértékelés mellett.
Nikhil Kamath 1,1 milliárd • pénzügyi szolgáltatások • 36 • India
Tízedikben abbahagyta az iskoláit, beállt egy call centerbe, majd tőzsdézni kezdett. 2010-ben, huszonhárom évesen megalapította testvérével (lásd balra) a Zerodha diszkontbrókercéget, ez ma India legnagyobb értékpapír-kereskedő társasága majdnem 6,5 millió aktív ügyféllel. 2019-ben a legvagyonosabbakat (szaknyelven UHNWI, vagyis utra high net worth individuals) célzó True Beacon vagyonkezelőt is létrehozta, majd 2021-ben társalapítója volt a Gruhasnak. Utóbbi egy kimondottan a klímacéloknak megfelelő módon működő építőipari vállalatokat pénzelő befektetőtársaság.
Van valami mélyről jövő ellenérzésem a gazdaglistákkal szemben, mert perverz mértékű hatalom koncentrálódik kevés kézben.
Az alvás elvesztegetett időnek tűnhet, ha a produktivitásunk határozza meg, mennyit érünk. Egyre többen az alvástól veszik el a szórakozásra szánt időt, így állva bosszút azért, hogy napközben a kötelezettségeik miatt nem volt erre idejük.
„Az első mérföldkő egyértelműen az, amikor a Veres úr hajlandó volt nekem időpontot adni, hogy találkozzunk és elbeszélgessünk arról, hogy akkor mit is szeretnék én” – meséli nevetve ifj. Chikán Attila, a fenntartható energetikával foglalkozó Alteo Nyrt. vezérigazgatója a cég indulásáról. Az Alteo az elmúlt években szisztematikusan, lépésről lépésre építkezett: naperőműveik, szélerőműveik, akkumulátoraik országszerte megtalálhatóak. […]
Az újkeletű digitális áruhitelek kitalálója egyelőre nem tud pénzt csinálni a BNPL-hitelből, ettől még mindenki másolja, a konstrukció rohamosan terjed. Gyors, egyszerű, kényelmes – és mégsem átlátható.
Kolozsvár belvárosa pezseg. Nincs róla statisztikám, de szinte biztos vagyok benne, hogy az egy főre jutó specialty kávézók száma jóval nagyobb itt, mint Budapesten. Rossz kávéba tuti nem fogsz belefutni, de nem csak emiatt érdemes kolozsvárra látogatni. Kocsmák, könyvek, dizájn – mutatjuk a belváros legérdekesebb helyeit.