A fiatalok sokáig azt hitték, hogy az Emporium a nagymamák ruhaüzlete. Az utóbbi nyolc–tíz évben ez is kicsit megváltozott, ahogy az alapító, Csapkai Ildikó lányai beszálltak a családi bizniszbe. Kötés-hurkolás, blézerfétis és drága inganyagból készülő maszkok a klasszikus kollekciókkal operáló ruhamárka harmincéves sztorijában.
Amikor új otthonukat tervezték, Csapkai Ildikó külön ügyelt rá, hogy a konyhaablakból rá lehessen látni a kertkapura, hogy majd kiintegethessen az iskolából hazatérő három lányának. Egy időben nem akart más lenni, csak édesanya. Aztán mindössze másfél évig bírta ruhakészítés és üzlet nélkül. Azóta több mint harminc év eltelt, és ma is ebben a 11. kerületi házban tervezi és készíti a család Emporium nevű üzleteibe a mintadarabokat. A konyhaablakból pedig már hét unoka érkezését lesheti.
Ildikó anyai nagyapja a békéscsabai Glória harisnyakötő gyárban volt műszaki vezető, és amikor 1927-ben Budapestre költözött, a gyárat tulajdonló Emporium Rt.-től kapott ajánlólevelet. Mire Ildikó és édesanyja, Laura megtalálta a családi dokumentumok között az írást, már rég megalapították a maguk Emporiumát. Egészen addig fogalmuk sem volt a névazonosságról.
Apai nagyapja könyvkötő volt, édesapja a Kossuth Nyomdában nyomdász. Ildikó ezért az érettségi után – becsületből – nyomdai fényképésznek tanult. Ám hamar rájött, hogy a sötétkamrában végzett kétműszakos munka nem az ő világa. Esténként pluszmunkát vállalt, pulóvereket kötött egy szövetkezetnek. „Úgy éreztem, jobbakat is ki tudnék találni. Önálló akartam lenni” – meséli a Vígszínház melletti üzletük galériáján kialakított fogadótérben. Két évig tanult munka mellett, hogy megszerezze a kisiparosi munkához szükséges kötő-hurkoló ipari végzettséget.
Főhajtás az első búváróra előtt, játékos beütéssel, ez a Blancpain és a Swatch együttműködéséből született új Fifty Fathoms. A modelleket az óceánok élővilága ihlette, a szíjak a környezettudatosság jegyében régi halászhálókból készültek.
A Blancpain óragyár létrejöttét nagyjából 1735-re datálhatjuk, amikor is az alapító, Jehan-Jacques Blancpain megszerezte az órásmesteri rangot. Eszerint a Blancpain a legrégebben szünet nélkül működő óragyár, habár a kvarcválság idején voltak nehézségeik.
A Fifty Fathoms modellcsalád 1953-ban jelent meg, ez volt az első katonai és polgári célokra is szánt funkcionális búváróra. A fathom, vagy öl, egy mértékegység, merüléskor használják. Ötven öl 91,44 méterrel egyenlő. A modell megszületésében nagy szerepet játszott a márka akkori vezetője, a szenvedélyes búvár, Jehan-Jacques Fiechter is. A másik nagy motiváció a Fifty Fathoms megalkotásához a francia katonai búvárok 1952-es megrendelése volt. Az akkori búvárfelszerelésekkel 91,44 méter volt az elérhető legnagyobb mélység, ezért lett ennyi az órák vízállósága. De hogy visszacsatoljak a jelenbe, a Blancpain X Swatch modellek vízállósága is ennek köszönhetően lett 91 méter.
Az Omega X Swatch Moonswatch kollaboráció startolásakor biztosan örültek volna a Swatch csoport felsővezetői, ha az megtolná az eredeti, Omega Speedmaster Moonwatch eladásokat is, de arra vélhetően ők sem számítottak, hogy a Speedmaster forgalma ötven százalékkal meglódul majd a projektnek köszönhetően. A Blancpain a Swatch cégcsoport elfeledett kisgyermeke, nem sokan ismerik, ezért is szeretnének most nagyobb figyelmet irányítani a Fifty Fathoms modellekre.
Éjjel sorban állni Bécsben Szeptember 9-én, az óra debütálásának a napján 00:20-kor már sorban álltunk a bécsi üzlet előtt, mi voltunk a negyvenedikek. A legelvetemültebbek pokrócon aludtak a bolt bejárata előtt, mi kezdők csak horgászszéket vittünk magunkkal. Az idő békésen haladt, azonban a nyitás előtt fél órával elszabadult a pokol, kezdődött az agresszív tolakodás a sor elejére kerüléséért. Az órák eladása 9:30-kor indult, és 10 órára már akadtak is eladó példányok az interneten 1000–1200 euró környékén (a bolti ár 390 euró volt). Az üzletből kilépve a mi óráinkat is meg akarták venni. A Blancpain X Swatch modellek öt színben láttak napvilágot. A fehér modellt a Déli-óceán, a kéket az Atlanti-óceán, a sárgát a Csendes-óceán, a pirosat az Északi-tenger, a zöldet az Indiai-óceán ihlette. Mindegyik modellnek azonosak a méretei és a szerkezete, egyetlen különbség, hogy a fehér és a piros modellen nincs dátumablak, a többin van. Az órák átmérője egységesen 42,3 mm, vastagságuk 14,4 mm, magasságuk tokfültől tokfülig pedig 48 mm. A szíj szélessége 22 mm.
A fehér modellt a Déli-óceán ihlette. A számlap a szélei felé sötétedik, ez vintage hatást ad neki.
A tok anyaga, ahogyan a Moonswatchoknál is volt, biokerámia. A Fifty Fathomsnál szigorúan egy irányba forgatható lünettát kapunk, ennek érzete meglepően jó. A Blancpain X Swatch modellek üvege plexi, speciális bevonattal, így kevésbé karcolódik.
A nato szíj csatja és bújtatói is biokerámiából készültek. A visszahajtáskor használatos bújtató pont úgy, mint az Omega szíjakon, csúsztatható, így a szíj túllógó része egészen biztosan nem fog lifegni. A szíjak régi halászhálókból készültek. A rugós fülek azonban nem rugós fülek, hanem az eredeti Fifty Fathoms modellekhez hasonlóan imbuszcsavaros rögzítésűek. Ez mindenképp megnehezíti az átlagember szíjcseréjét, hacsak nem elégszik meg a nato szíjak egyszerű variálhatóságával.
A kedvenc részletem nem más, mint a lúmozás, ez ugyanis kék színű svájci Super-LumiNovával történt. Ennek köszönhetően ugyan nem fog atomreaktorként világítani a kezünkön a Blancpain X Swatch, de a világítás hosszas és élénk. A festékkel nem spóroltak, jutott az indexekre, a mutatókra és a lünettabetétre is.
A korona kidolgozottsága pazarul sikerült, a Blancpain X Swatch logó élesen kivehető és kitapintható. Menetes koronazárat sajnos nem kapunk, de lássuk be, egy biokerámia-menet talán nem is bírná sokáig.
Vizek és vízi élőlények A legnagyobb különbség a Moonswatchok és a Blancswatchok között a szerkezet. Míg az előbbi kvarcszerkezettel volt szerelve, addig az új, Blancpain X Swatch modelleket a SISTEM51 nevű mechanikus automatával készítik. A szerkezetet védő és láthatóvá tevő üveg zafírból van. A szív nevében az 51-es szám arra utal, hogy a szerkezet csupán 51 alkatrészből áll össze – teljesen gépileg, így a lehető leginkább le kellett egyszerűsíteni a gyártást. A komplett werket egyetlen csavar fogja össze, a rotort is az tartja a helyén.
Fantasztikus, kilencvenórányi járástartalékkal rendelkezik, továbbá 3 Hz-en működik, vagyis a billegő 21 600 féllengést végez óránként. A szerkezeteket a színeket inspiráló vizek mintája díszíti, a rotor pedig teljesen átlátszó, mindössze a fehér márka- és modellnév, valamint az aktuális verziót ihlető vízi élőlény látszik.
Ahogy a Moonswatch modelleket is hamisítják, előbb-utóbb a Blancpain X Swatch órákat is fogják. Ha nem Swatch butikban vásárolunk, érdemes alaposan megvizsgálni az órát, valóban eredeti-e.
Az első intró első mondatai kopognak, rövidek. Aztán belejövök. Jó sztorik is vannak itthon, nézek vissza magamra 2013-ból. A jó hír: ma is számtalan jó sztori van itthon, és (bocs) én már akkor is tudtam, hogy nem fognak elfogyni. Jönnek fiatalok, akiknek minden, ami addig volt, történelem, és meg akarják magukat csinálni. Mint Bence, Albert, Kirill […]
Kajdi Csaba nem tesz lakatot a szájára, iamyank nyughatatlanul keresi a hangját, Szepsy Istvánnak pedig a szőlőt kell figyelnie. A téli Forbes Life különszám utolsó oldalán Kepes András-villáminterjú. Már kapható.
Az első hétfőn találkoztunk az után a hétvége után, amikor a Hamasz megtámadta Izraelt. Intenzíven figyelik a híreket, de nem idegeskednek. A már több válságot átélt, az aktív vezetéstől most visszavonuló Bilibók Botond hosszabban és olykor filozofikusabban beszél. Harmincegy éves utódja, Szabó Balázs fókuszáltan, gondolatait inkább elhadarva elemez, de mindketten a hosszú távú meggyőződéseket emlegetik. Más habitusúak, sok mindenhez másképp nyúlnak, ez a Hold Alapkezelő működésén is meg fog látszani. Az ország legnagyobb, magyar kézben lévő, független befektetési alapkezelője tizennyolc év után nem csak vezetőt vált.
Idén ünnepli harmincadik születésnapját a Concorde. A három alapítóval – Jaksity Györggyel, Borda Gáborral és Streitmann Norberttel –, valamint a Concorde-ot több mint egy évtizede vezető Régely Károllyal beszélgettünk többek között a rendszerváltás éveiről, az álmatlan éjszakák szépségeiről és a megegyezések fontosságáról. Közel tucatnyi ember gyűlt össze 1993 szeptemberében a Novotel szálló egyik kisebb termében […]