Vezető szerkesztő: Bánáti Anna
Számolta és írta: Bánáti Anna, Gólya Ági, Harsch Leila, Páldeák Keve
Illusztráció: Csuth Péter
1.Mészáros csoport
(Opus Global Nyrt., Talentis Group Zrt., Talentis Agro Zrt., Fejér B.Á.L. Zrt., Mészáros Építőipari Holding Zrt., Mészáros és Mészáros Zrt., illetve az Opus Global Befektetési Alapkezelő Zrt. alá tartozó befektetési- és magántőkealapok*)
Becsült érték: 526,1 mrd ft ←
Család: Mészáros család
Generációk száma: 2
Központ: Felcsút
Alapítás: 2001 (a Mészáros és Mészáros Kft. alapításának éve)
„Ha van baj Mészáros Lőrinccel, akkor az, hogy nem harminc vagy negyven van belőle, mert az lenne a jó, ha minél több nagyon gazdag magyar ember lenne.” Bár meglepően erősre sikerült a nyári uborkaszezon, a nyár egyik legemlékezetesebb mondata végül Gulyás Gergely miniszterelnökséget vezető miniszter száját hagyta el, amikor a reformátusok zánkai ifjúsági fesztiválján számonkérték rajta Mészáros gazdagodását.
Hogy élhetőbb ország lenne-e Magyarország még negyven Mészáros Lőrinccel, az olvasó fantáziájára bízzuk. Ami viszont a gyarapodás ütemét illeti, a Mészáros család cégbirodalma két év kihagyás után idén újra a lista élére került, tavaly még az MPF Holding után végzett (355,7 milliárd forintos becsült értékkel). A növekedés jókora része az Opus Nyrt.-nek köszönhető. Az egy évvel ezelőtti 107,8 milliárd forintos tőzsdei kapitalizációhoz képest lapzártánkkor már több mint kétszer értékesebbnek árazták a vállalatot a befektetők. A változáshoz nem egy teljes év kellett, sőt: az éves minimum még nincs is annyira távol (június 6.), június közepén azonban az Opus-papírok ára kilőtt, és a pozitív tendencia lapzártánkkor is kitart. Külön-külön a csoport két másik zászlóshajója, a Talentis Agro és a Talentis Group is növelte értékét. Az energetikai szeglet kifizetődésére azonban még várnia kell a Mészáros családnak, az előzőnél egyaránt gyengébb évet zárt az elmúlt két évben felvásárolt Tigáz és Titász. A csoport becsült összértékének növekedéséhez hozzájárult az is, hogy pontosítottuk, mely cégeket számítjuk bele a becslésbe: idén már az Opus Alapkezelő alá tartozó magántőkealapok családi „fennhatóságú” érdekeltségeit is belevettük.
A 2023-as eredményekre csak jövő tavasszal derül fény, de az már most látszik, hogy a csoport éve eseménydúsra sikerült. A Talentis Agro májusban jelentette be, hogy megszünteti és felszámolja tojótyúk- és tojáságazatát, viszont további akvizíciókat terveznek. Makai Szabolcs vezérigazgató az Agrarszektor.hu-nak arról is beszélt, jó pár céget nézegetnek, a generációváltás nehézségei miatt ugyanis „egyre többen jelzik, hogy eladnák a cégüket”. Júliusban aztán jött a hír, hogy a Talentis Agro és az MKB Magántőkealap megvette a Rabo d.o.o.-t, Horvátország legnagyobb édesalma-exportőrét.
Bevásárolt a Talentis Group is, az osztrák Asamer Baustoffe AG tulajdonában lévő Lukavac Cement d.o.o. felvásárlásáról írtak alá kizárólagos tárgyalási jogot biztosító szándéknyilatkozatot, szintén júliusban. A kiszemelt cementgyártó cég betonüzemei Szarajevóban és Banja Lukában vannak, de a Lukavac Cementnek ötvenszázalékos a részesedése a Vijenac mészkőbányában is. A vállalatot Mészárosék várhatóan még 2023-ban felvásárolják. A deal nyélbe ütése egyben azt is jelentené, hogy a csoport építőipari szegmense is megjelenik a nemzetközi piacon.
Orbán Viktor 2019-ben hirdette meg a kifektetési stratégiát, amit a covidjárvány lecsengésével tavaly újra előhozott: az a cél, hogy a magyar cégek külföldön is terjeszkedjenek, hogy aztán hazahozhassák az ott megtermelt profitot. Ahogy a G7 cikke összegzi a bosnyák és horvát felvásárlásokat: úgy tűnik, Mészárosék vették a lapot.
*A lista összeállításakor Mészáros Lőrinc azon cégeit vettük figyelembe, ahol érvényesül a családi kontroll. A Mészáros csoport kommunikációjában nem csak ezeket a cégeket érti „Mészáros csoport” alatt.