Ékszerspecialista, üzletember és influenszer: Horváth László nem csak hazánkban elismert szakember, nemzetközi szinten is erős márkákat képvisel, miközben saját brandjét is építi. A budapesti székhelyű véleményvezér gyerekkorában szeretett bele az ékszerek és drágakövek világába, történetéből látszik, hogy a minőség és a szaktudás iránti elkötelezettség meghozta a gyümölcsét. A HL Ékszer alapítójával beszélgettünk az ékszer-óra szakmáról, […]
Ékszerspecialista, üzletember és influenszer: Horváth László nem csak hazánkban elismert szakember, nemzetközi szinten is erős márkákat képvisel, miközben saját brandjét is építi. A budapesti székhelyű véleményvezér gyerekkorában szeretett bele az ékszerek és drágakövek világába, történetéből látszik, hogy a minőség és a szaktudás iránti elkötelezettség meghozta a gyümölcsét. A HL Ékszer alapítójával beszélgettünk az ékszer-óra szakmáról, közösségi médiáról, hamarosan megjelenő könyveiről, na meg a hazánkban gyártott saját befektetési 999,9 aranyérméről.
Mesélsz az olvasóknak a szakmai múltadról?
HL: Az ékszerek iránti szerelem 12 évesen fertőzött meg, már akkor balatoni strandbejárat mellett „kereskedtem”. Ebből lettem aztán kiskereskedő, majd a 2008-as válság után nagykereskedő, ékszertervező és gyártó. Rövid idő alatt Közép-Európa szintűvé fejlődtünk, 59 fő dolgozott nekem az ékszermanufaktúrában, miközben nemzetközi szinten is elkezdtem foglalkozni az ékszer-óra promócióval. 2015-ben kiszálltam a vállalkozásaimból, felhagytam a promócióval is, csak ékszereimet terveztem. Két évvel ezelőtt visszatérve ékszerspecialistaként kezdtem el dolgozni, így született meg a márkám, a HL Ékszer.
– Próbálj múlt időben gondolni a betegségedre, már nem vagy rákos!– Hivatalosan még az lehetek. Csak tünetmentes. De persze nem ez határozza meg az életemet, mindenesetre az egészségem nagyon felértékelődött. Smejkál Petivel 2020 novemberében, pár nappal az első hererákműtétje után folyt köztünk ez a párbeszéd egy chatben. Nem sokkal korábban ment el a Forbestól, hogy – az ő szóhasználatával […]
– Próbálj múlt időben gondolni a betegségedre, már nem vagy rákos! – Hivatalosan még az lehetek. Csak tünetmentes. De persze nem ez határozza meg az életemet, mindenesetre az egészségem nagyon felértékelődött.
Smejkál Petivel 2020 novemberében, pár nappal az első hererákműtétje után folyt köztünk ez a párbeszéd egy chatben. Nem sokkal korábban ment el a Forbestól, hogy – az ő szóhasználatával – tudományt kommunikáljon újságírás helyett. Azóta rendszeresen jár kontrollra, összesen hét év utánkövetés vár rá. Augusztus elején úgy vállalta, hogy megírja a betegsége történetét, hogy előbb megvárta az aktuális kontrollt – ami szerencsére negatív lett. Novemberre pedig első kislányukat várják a feleségével, az asszisztált reprodukciós eljárások csodájának hála.
Grecsó Krisztián, Nádasdy Ádám, Einspach Gábor, Szelei Szabolcs (Daisuke kávézók) – a Forbesban megírtuk már néhány sikeres ember történetét, akik leküzdötték a rákot, és évek óta jól vannak. Gazsi Zoltán, az Eisberg vezetője a nyár elején éppen újabb műtéten esett át, és az utóbbi hetekben mindennap kórházkoncerteket szervezett magának és betegtársainak. Nála például egy vastagbélszűrésen szúrták ki az első rákos sejteket – időben.
Mert hála a tudósoknak, a rák sem feltétlenül számít ma már gyógyíthatatlan betegségnek: ha rendszeresen jár az ember szűrésekre, jó eséllyel észreveszik, mielőtt túlságosan átvenné a hatalmat a szervezetben. Sőt, magunk is elvégezhetjük az alapvető önvizsgálatokat, ahogy az Vaszkó Iván cikkéből kiderül a következő oldalon. Hazai és nemzetközi ajánlások alapján összeszedte azt is, hogy milyen életkorban melyik szűrésre célszerű bejelentkezni.
Peti azt írja, hogy bár az egészséges életmód önmagában nem tud a rák elébe menni, számtalan betegséget megelőzhetünk vele. És abban is segít, hogy a szervezet jobban viselje a szükséges kezeléseket. Vannak, akik betegségük után speciális diétára, például gluténmentesre, netán vegánra váltanak – nekik hasznos lehet Herczeg Andrea vállalkozása, a Csak a Mentes. Andrea olyan gyártókat és kereskedőket szervezett egy közösségbe, akik mentes élelmiszereket kínálnak. Amikor a lányomról kétéves korában kiderült, hogy tejfehérje-allergiás, nehéz volt olyan helyet találni, ahol kedvére valót ehetett. Sokat változott azóta a világ, ma már megkérdezik a kávézóban, hogy szója-, zab- vagy gesztenyetejet kérsz a kávédba – jegyzi meg e havi kommentelőnk, Iglódi Csaba is.
Egészségesen táplálkozni bizonyos szempontból egyre könnyebb. Például érdemes kijárni egy bő kínálatú piacra – mi a Fény utcaira mentünk ki Szabó Adrienn dietetikussal, hogy bevásároljunk idénygyümölcsökből és -zöldségekből. Az ebből a mellékletből is kiderül, mennyire mást gondol egy táplálkozástudományi szakember, amikor a mesterséges étrend-kiegészítők szedéséről van szó, mint a gyártók. Klassz, hogy ma már elárasztják a piacot jobbnál jobb készítményekkel, például a címlapsztorinkban megírt Gal, de azért a dietetikus arra biztat, hogy inkább természetes forrásból pótoljuk a vitaminokat, és kúraként együnk étrend-kiegészítőket.
Legalábbis ha teljesen egészségesek vagyunk, az egyéni tanácsadásain ő is állapottól függően kezeli a kérdést.
Miután olvastam Adrienn írását, megfogadtam, hogy én is kötelezővé teszem otthon a napi egymaréknyi olajos magvat. Mindenesetre emellett azért szedem az omega-3-at – bár őszintén, szívesebben ennék hetente kétszer pisztrángot –, a szelént a pajzsmirigyemre, meg azért egy kis szépségvitamint is. Ha már Pataki Ági, az ország első számú topmodellje is azt mondja: nem elég, ha az ember kívülről professzionálisan ápolja magát, belülről is tegyen így.
Elvesztél a szűrővizsgálatok tengerében? A hazai népegészségügyi központ, valamint amerikai források ajánlásai alapján összeszedtük, mikor mire célszerű elmenni – akkor is, ha Magyarországon lényegében nincsenek kötelezővé tett szűrővizsgálatok. Magas kockázati besorolással vagy pozitív családi kórtörténettel pedig érdemes lehet még hamarabb konzultálni a háziorvosoddal.
Az ingázók elmentek – és nem is jönnek vissza. A kamatlábak az egekben. A városok adóbevételei a béka feneke alatt. Mit tesznek az ingatlanos szakma nagyokosai ez ellen a példátlan városi katasztrófa ellen?
A fesztiválszezonnak vége, a mi rendezvényszezonunk viszont most pörög fel igazán. Sok újdonság, visszatérő rendezvények, és persze a nagy tízéves jubileum. Save the date(s)!
Ritkán – de szerencsére azért egyre gyakrabban – látni olyan igényes felújítást, mint ezé a balatonszepezdi villaépületé. Tulajdonosai kifejezetten egy régi épületet szerettek volna megmenteni, de a villa kényelmét vendégként most a családon kívül más is élvezheti.