Megháromszorozta nyereségét, és közel ezer milliárdos profitot termelt tavaly az OTP csoport – magyar viszonyok között szédítő szám. Ahogy az év elején erről és az OTP más eredményeiről beszélgetett Fekete Emese és Ács Gábor, arra jutottam, ez megér egy szokatlan Forbes-címlapot, ahol nem az alapító, hanem maga a cég van a középpontban. Emese és Gábor pedig elkezdtek […]
Megháromszorozta nyereségét, és közel ezer milliárdos profitot termelt tavaly az OTP csoport – magyar viszonyok között szédítő szám. Ahogy az év elején erről és az OTP más eredményeiről beszélgetett Fekete Emese és Ács Gábor, arra jutottam, ez megér egy szokatlan Forbes-címlapot, ahol nem az alapító, hanem maga a cég van a középpontban.
Emese és Gábor pedig elkezdtek utánajárni, hogyan született meg a lomha és állami Országos Takarékpénztárból a régió kiemelkedő banki sztorija és persze az óriási nyereség. A történet, ahogy ez a cikkből is kiderült, elválaszthatatlan Csányi Sándortól, így kapta a címlapsztori A pénzgyár és igazgatója címet, de nem mentünk el amellett sem, hogy kik állnak az első sorban Csányi mögött. Az elnök emberei külön részt kaptak a címlapsztoriban.
Az OTP lehet a magyar gazdaság egyik büszkesége, és technológiai fejlesztésük is van bőven, mégiscsak egy nagy, konzervatív bank. Ellentétben a kicsi, progresszív, gyors és nemzetközi növekedési lehetőséggel bíró technológiai cégekkel, azaz a startupokkal. Zsiborás Gergő az idei startupjelentés mellé hozott öt olyan magyar startupot, amelyik a Prezi–LogMeIn–Ustream-szentháromság után, tőlük tanulva tud sikeres lenni, sokszor le is futva az elődöket. Itt vannak ők, az új startupgeneráció!
„Sok ötlete volt, a fából is vaskarikát akart csinálni” – jellemzi néhai édesapját Seiwerth Márton. Nővérével, Annával huszonévesen örökölték meg a családi vetőmagcéget, a Lajtamagot. Erre egyikük sem volt felkészülve, aztán beletanultak.
Írta és fotózta: Molnár Anikó
A 90-es évek igazi vidéki, gyerekkori idillben teltek Seiwerth Anna és öccse, Márton életében. Hol a család vizslájával utaztak a földekre terepszemlére édesapjuk terepjáró pick-upjának platóján, hol a magkupacokban ugráltak. A maguk kárán tanulták meg, hogy az árpa bizony csíp, a magok szúrnak, és édesanyjuk sem túl boldog, amikor nyakig porosan állítanak haza.
A porral együtt azonban a vetőmagok szeretete is beléjük ivódott, bár poros ruhát már nem látni rajtuk. Anna elegáns zöld ruhában jött el az interjúra, gyöngyfülbevaló fokozza az összhatást. Megakad a szemem egy fotón, amin hasonlóan csinos virágos ruhájához bakancsot visel. Megtudom, hogy amikor a kép készült, eső után kellett kimenni a földekre, és erre az esetre mindig van nála bakancs is.
Bezzeg apád idejében Annát tizenegy évesen egy bécsi iskolába íratták be, ott volt kollégista tizennégy éves koráig. „Nagyon önálló lettem, de most, hogy én is anya vagyok – négy és fél éves a kislányom –, nem is tudom, elengedném-e egy ekkora városba.” A ma harmincöt éves Anna a Corvinuson végzett közgazdász, de Strasbourgban is tanult. Aztán Németországba költözött, és a szállodaiparban helyezkedett el. Gyerekkora óta anyanyelvi szinten beszél németül, de ma már angolul és franciául is jól tud.
A külföldi évek alatt úgy gondolta, hogy a maga útját szeretné járni ahelyett, hogy „apuka pici lányaként” éljen itthon. „Szerettem volna önállóan boldogulni, és nem is igazán akartam Mosonmagyaróváron élni, mert a sok külföldön töltött idő miatt nem voltak ott barátaim. Sosem volt rajtam olyan nyomás, hogy márpedig nekem itt a családi gazdaságban kell dolgoznom, bár az biztos, hogy ha lett volna, nem viseltem volna jól.”
De aztán 2014-ben hazahúzta a szíve. A legjobbkor, hogy visszacsöppenjen a családi gazdaságba. Édesapja tíz évvel ezelőtt felismerte, hogy a gazdaság azért nem nő, mert strukturálatlan a szervezet. A Lajtamag akkor már három és fél milliárd forint bevételt termelt. „Egy péntek délután bejöttem ide a telephelyre apához, és az orrom előtt viharzott ki tőle az akkori ügyvezető. Ránéztem, és kérdeztem, mi történt. Mondta, hogy elváltak az útjaik. Láttam, megviselik a történtek. Aztán megkérdezte, nem akarom-e én csinálni az exportot meg a kereskedelmet.”
Így érkezett meg Anna a családi cégbe. A maga bőrén tanulta meg, miről szól a vetőmagbiznisz. Az export az árbevételük hetven–nyolcvan százalékát tette ki – ma már nem így van –, szóval nem nagyon hibázhatott. Édesapja másfél évvel ezután, ötvenhat évesen meghalt autóbalesetben.
Öccse, a ma harminchárom éves Márton – ő gazdasági és vidékfejlesztési agrármérnök – éppen apjuk halála előtt egy hónappal lépett be a Lajtamaghoz. „Édesapám rengeteget dolgozott, sok ötlete volt, mindig meglátta a lehetőségeket, és a fából is vaskarikát akart csinálni” – nevet Márton. Bevallja, hogy kezdetben nehéz volt az apai örökséggel a vállukon tovább menni, mert sokszor megkapták, hogy „bezzeg apád idejében másképp volt”.
Hasonló családi helyzetben lett cégvezető Kesjár Kamilla, a zöldségvetőmag előállítással foglalkozó, szolnoki Kesjár Flóra Kft. (Forbes, 2016/3) tulajdonos-ügyvezetője. Ő is huszonöt éves volt, amikor tragikus hirtelenséggel elveszítette édesapját. „Két hete dolgoztam apámmal, amikor szívinfarktust kapott, és meghalt – meséli. – Ötvenegy éves volt. Ott álltam pályakezdőként, és csak annyit tudtam, hogy menni kell előre, nincs más választásom, tovább kell vinnem az örökséget. Apám szavai csengtek a fülembe. Azt tanította nekem, hogy »ide figyelj kislányom, ez egy olyan cég, ahol nem csak zongorázni kell tudnod, hanem időnként cipelni is a zongorát«.” Kamilla ismeri Seiwerthék történetét is.
„A Lajtamag hozzánk hasonlóan a rendszerváltás után induló hazai családi vállalkozások útját járta be, annak minden szépségével és nehézségeivel.” Kamilla szerint az európai gazdaság szüntelenül változik, a mezőgazdaság szerkezete és a klíma is átalakul, ami szakadatlan alkalmazkodást kíván. Annának és Mártonnak is gyorsan kellett alkalmazkodniuk az apjuk halála utáni helyzethez. Szinte gyászolni sem volt idejük, annyira keményen dolgozva vitték tovább a céget. De megedződtek. Anna szókimondó és határozott, Márton visszahúzódó, csendes, a munkamegosztás is tükrözi a karakterüket. A növénytermesztés Márton területe, a kereskedelem Annáé. „Sok mindenben hasonlítok édesapámra, de ő vakmerőbb volt – meséli Anna. – Nagyon intuitív volt, gyakran az érzelmei irányították, de azt hiszem, ennek is köszönhetjük, hogy egy ilyen cégcsoportot tudtunk átvenni.”
Anna, Marci, Éva, Liza A Lajtamag nyolc–tízezer hektáron termeltet vetőmagot. Több mint négyszáz gazdálkodóval van termeltetési szerződésük. Saját termelésük mintegy kétezer hektáron folyik, kétharmada bérelt terület. Földjeik Mosonmagyaróvár húsz kilométeres körzetében, főképp a Szigetközben, Püskin és Héderváron vannak, rendkívül változatos talajokon. Vannak még földjeik Rajka és Mosonudvar környékén is.
Tizenötféle növényt termesztenek vetőmagnak. Őszi és tavaszi kalászosok, olajretek, mustár, pohánka, pattogatni való kukorica, ipari cirok, ipari kukorica, szója, és igény szerint facélia is terem a földeken. Saját nemesítésű fajtáik is vannak, ezek a családtagok nevét viselik: ilyen az Anna olajretek, a Marci és az Éva fehérmustár, a Liza pedig facéliafajta. Zöldtrágya-magkeverékeket is gyártanak, ezek a legnépszerűbb termékeik: a zöldtrágyanövényekkel hosszú távon meg lehet őrizni, és javítani is lehet a talaj termékenységét és vízháztartását.
Kendernemesítési törekvéseiknek hamar híre ment a környéken, és némi magyarázkodásra is szükség volt. Az NKFIH (Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal) egyik kutatás-fejlesztési programjában egy magas kannabidiol-tartalmú kenderfajtát nemesítettek. Ez a gyógyászati célra használt kendernél előnyös, de sokaknak el kellett magyarázni, hogy nem marihuánáról van szó. Maga a fajtaelismerés még hátra van, de a fejlesztés sikerült. Másik, még folyamatban lévő innovációjuk egy mesterségesintelligencia-alapú magválogató gép, ami elvégzi a vetőmag laborvizsgálatát, és megmondja, hogy mi van a mintában, amit egy szupervizor ellenőriz. 2025-re készülhetnek el a géppel.
Márton szerint a fenntartható mezőgazdaság nemcsak azért fontos, hogy évtizedek múlva is legyen mit ennünk, hanem azért is, hogy hosszú távon is munkát tudjanak adni a náluk dolgozó embereknek. „Úgy akarunk gazdálkodni, hogy a legkevésbé károsítsuk a természetet. Ebből a szempontból fontos, hogy a gépek a lehető legkevesebb időt töltsék a földeken.” Tizenöt traktorral, három kombájnnal, egy parcellavetőgéppel dolgoznak.
Kultivátorok, kombinátorok és önjáró permetezők alkalmazásával szeretnék elérni, hogy kevesebb talajtaposást szenvedjenek el a földek, és igyekeznek minél több műveletet egy munkamenetben elvégezni. „Tavaly már 660 hektáron műveltük meg a talajt forgatás nélkül.” Egyre nagyobb gondot fordítanak a talaj takarására, a takarónövények vetésére és a vízmegtartásra, négyszáz hektáron öntöznek. „A magyar gazdáknak van még hová fejlődniük ebben a tekintetben. Sokan csak az ezzel járó agrár-környezetgazdálkodási támogatások miatt veszik meg tőlünk a zöldtrágyakeverékeket, nem azért, mert kímélni akarják a környezetet.”
Anna és Márton szeretik az erőt próbáló feladatokat. „Most nagyon hullámzó a mezőgazdaság helyzete, nehéz évek vannak mögöttünk, és szerintem ez az év sem lesz könnyű. Nagy feladat meggyőzni a gazdákat, hogy nem érdemes a minőségi vetőmagon spórolni” – mondja Anna, aki a bakancs mellett szívesen húz futócipőt, és hosszútávfutásban vezeti le a feszültséget. „A vállalatvezetés is olyan, mint a futás. Rengeteg idő, mire az ember képes egy félmaratont 1 óra 45 perc alatt teljesíteni. De ez az idő nekem már megvolt.”
Lajtamag Kft. Alapítás: 1991 Létszám: 57 fő Tulajdonosok: Seiwerth Anna, Seiwerth Márton (50-50 százalék) Árbevétel (milliárd forint) 2021 5,0 2022 5,2 2023 4,7 (becslés) Adózott eredmény (millió forint) 2021 −29,2 2022 369,6 2023 200,0 (becslés) Forrás: Dun & Bradstreet, cégközlés (Az üzleti év július 1-jétől a következő év június 30-áig tart.)
Világszerte egyre több férfi szeretné aktívan megélni az apaságát, ennek egyik első lépéseként pedig az újszülött mellett kíván lenni. Ezt az igényt az Accenture globális IT vállalat példamutató „apasági csomaggal” támogatja. Fehér Patrik, az Accenture managerének gyermeke, Félix beszélgetésünk idején a négyhetes életkorhoz közeledett. „Éjjelente a feleségem többet kel fel Félixhez, cserébe én napközben intézem […]
Gyengélkedő ipar, már az év elején elszálló költségvetési hiány, romló növekedési várakozások. Nem indult jól az év, de legalább magasabb szintre emelkedett a kormány és a jegybank vitája is, csak a 400-as forint ijesztő közelsége tekerte le a hangerőt. A Forbes negyedéves makrogazdasági jelentése.
Akkorát nőtt a bitcoin értéke egy év alatt (2023 és 2024 márciusa között több mint kétszáz százalékot), hogy bár jött utána egy méretes esés, így is három darab tokenből már budai lakást vehetünk. Honnan az érték? Honnan a felhajtás? Felülhet a hullámra a kisbefektető?A kriptovaluták királynőjét nem kell bemutatni senkinek. A világ egyszerre legjövedelmezőbb és legveszélyesebb pénzeszköze az elmúlt hónapok […]
A magyar termálvíz erős hívószó, jól meg lehet vele szólítani a külföldi vásárlókat, gondolta Bokrosi Máté és Florián Bence. Erre alapozták prémium márkájukat, és bejött: ma már Koreában és Kanadában is sokan fürdenek Zador szappannal. Az ázsiai turisták a repülőtereken nem egyszer az összes illatot kihozatják az üzletek raktárból, hogy válogassanak.