Megtalálod a Budapest Park backstage-ében, tízmilliós lejátszásai vannak. Pedig nem zenész, mégis már több mint tíz éve ott a csúcson. Miki357 legutóbb a covidgeneráció sztárjainak sikerét jósolta be hihetetlen érzékkel. A klip- és reklámrendező, aki csak azért nem nyert Klipszemlét, mert ő maga az. Nem mellesleg kocsmatulajdonos, nem is akárhol.
Hol vagyunk? A Nívóban, a Flórián téri aluljáróban, 13–14-es szám. Régen virágzó kis világ volt, három kocsma is üzemelt itt. Most ez az utolsó vendéglátóipari egység, de itt, az aluljáróban van például Budapest legjobb lángosa is. Nem vagyok nagy lángosos, de aki teheti, kóstolja meg. A Nívót pár hónappal ezelőtt vettük át, kedves kis baráti kocsmát akartunk csinálni belőle, olyat, ami kilép a belpesti helyek közegéből. Tervezünk a szomszédban fotógalériát is nyitni, Gyros Galéria lesz a neve, mivel gíroszos volt ott ezelőtt.
Miért vettetek kocsmát? Mindig érdekelt a vendéglátás. Innen kétszáz méterre születtem, tulajdonostársam, Pálffy Andris százötven méterre. Papp Viktor a harmadik kolléga, ő is óbudai lett, Rimóczi Imi pedig a Moszkva térről jár ide.
Kocsmázol, klipet forgatsz, a Budapest Parknak is dolgozol. Hogy fér bele minden? A Parkban kreatív producer vagyok, ott sok projekt fut. Most csináljuk a Winterfestet, kétnapos fesztivál decemberben az MVM Dome-ban. Andrissal emiatt kezdtünk el gondolkodni egy kis fotós műteremben, ahol hobbiszinten, kikapcsolódásképp fotózgatnánk a projektjeinket. A Margit-negyed megpályáztatott egy ingatlant a Dugattyús-házban, tavaly sikerült megnyernünk, hamarosan meg is nyitunk. Mostanra inkább kreatív hub lesz belőle vágóstúdióval, közösségi irodával, zenei lábbal, de művészi rezidenciaként is szolgálna. Érdekes, sokszínű projekt, erre találtuk még meg a kocsmát is.
Montana vadregényes, eldugott zugát alig kilencszázan lakják, viszont nem akárkik. A lakók mesésen gazdagok és híresek, összvagyonuk több mint 290 milliárd dollár. Az amerikai Forbes cikke.
Írta: Kerry A. Dolan, Stephen Pastis, Alica Park Fordította: Melis Dóra
Robert Herjavec tech vállalkozó, az amerikai Cápák között (Shark Tank) egyik házigazdája öt évvel ezelőtt belezúgott a Montana állambeli Yellowstone Clubba. A magánklub Bozemantól körülbelül egy órányira, a Yellowstone Nemzeti Parktól alig nyolcvan kilométerre épült fel. Privát hegyén bőven van síelhető terep, jóval több hektárnyi, mint amennyivel Killington, Stowe vagy más felkapott keleti parti üdülőhelyek bírnak. „Ez a hely a családoknak és a gyerekeknek is csodás” – áradozott Harjavec az amerikai Forbesnak. Hatéves ikrei már most jobban síelnek, mint a felesége, Kym. A pár még az amerikai Dancing with the Stars című műsorban ismerkedett össze, 2019-ben lakást vásároltak a Big Sky síparadicsom mellett, aztán házépítésbe fogtak. Összesen három évet és a bútorokkal együtt 28 millió dollárt fordítottak a Sziklás-hegységre néző, ezerkétszáz négyzetméteres, nyolc hálószobás álomházra. „Sok otthonunk van, de ez a kedvencünk” – mondja Herjavec.
Az érzéssel nincs egyedül. A gigafelvágós Yellostone Clubnak vele együtt 885 tagja van, ők mind élvezhetik a hatezer hektáros világszínvonalú sípályát, a golfozást, a műlegyes horgászatot vagy a lovaglást. A gyerekeknek külön moziterem épült, a koncerthelyszínen olyan sztárok lépnek fel, mint Sting, Norah Jones vagy James Taylor. A hegyen szétpotyogtatott hüttékben a klubtagokat ingyen édességek, falatkák és forró levesek várják. Privát hegyükön huszonegy kabinos felvonó, egy gondola és százhúsz hektárnyi síelhető terület van – drótfelvonó egy sincs. Az észak-kaliforniai ingatlanmilliárdos, Roy Carrol szerint – neki ugyanazon az úton van a háza, mint Herjavecnek – nem kelt különösebb feltűnést, ha valaki futva közlekedik a hegyen. „Beletrafáltak, hogy milyen a jó sokgenerációs helyszín. Amit a nyolc- és a nyolcvanéves is ugyanúgy tud élvezni” – mondja Caroll. Ő harminchét millió dollár értékűre becsült otthont húzott fel, ahol a leendő unokáknak is bőven lesz hely. „Építettem egy olyan házat, amit ötven évig biztos, hogy nem növünk ki” – mondja.
A magánklub talán legnagyobb vonzereje az exkluzivitás. A pályázóktól erős ajánlóleveleket várnak, és részletes ellenőrzésen kell átesniük. Hogy elkerüljék a túlzsúfoltságot, a tagok száma nem mehet kilencszáztizennégy fölé. A tagsághoz elengedhetetlen feltétel a klub területén levő telek, ház vagy lakás megvásárlása. Még a legolcsóbb, beépítetlen telek ára is tízmillió dollár körül van. Lakások hétmillió alatt nincsenek, és átlagosan tizenötmillióért kelnek el, a házak húszmillió dollárba vagy ennél is többe fájnak. Emellé jön még az ötszázezer dolláros visszatérítendő letét és a hetvennyolcezer dolláros éves tagdíj. Utóbbi fedezi az egész család (ebbe beletartoznak a szülők és az unokák, de a felnőtt testvérek már nem) korlátlan síelését és golfozását, továbbá száznegyven vendégnapot.
Gyakran botlunk híres emberekbe Nemcsak bekerülni nehéz. Legalább ugyanilyen macerás kideríteni, hogy egyáltalán kik tartoznak ehhez az exkluzív körhöz. Szakértői becslés szerint a klubnak ötven uszkve nyolcvan milliárdos tagja lehet, például köztük van Justin Timberlake és Jessica Biel, továbbá Mark Zuckerberg Facebook-alapító és Tom Brady amerikaifutball-játékos is. Többen cégek mögé bújva tartják meg az álcát.
Miután az amerikai Forbes újságírói átfésülték Montana háromszáz ingatlanos magánklubjának nyilvántartását, és átnéztek más forrásokat is, tizenkilenc milliárdost és két milliárdosutódot találtak a klubtagok között. Volt köztük több, korábban nem közölt név is. Tagok Bill Ackerman és Felix Baker milliárdos alapkezelők, Robert Kraft, a New England Patriots tulajdonosa, Stewart Butterfield, a Slack üzenetküldő applikáció alapítója, ifjabb Joe Rogers, az amerikai Waffle House étteremlánc elnöke, valamint Steve Schwarzman Blackstone-elnök fia, Teddy, ő egyébként filmproducer. Melinda French Gates is kapott egy yellowstone-i házat a válás után A magazin sok centimilliomost (akiknek legalább százmillió dollárjuk van) is leleplezett, így Jeff Lawson egykori Twilio-vezért, Chris Sacca kockázati befektetőt és Donna Carpentert, a Burton snowboardoscég tulajdonosát.
„Gyakran botlunk híres emberekbe” – mondja Henry Helgeson. Ő 2018-ban csatlakozott, miután egymilliárd dollárért eladta Cayan nevű fizetési tech cégét a TSYS pénzügyi vállalatnak. „Sokaknak gond, hogy nem tudnak észrevétlenül kisurranni a házukból, és állandóan zaklatásoknak vannak kitéve. Ez olyan hely, ahol emiatt nem kell aggódni.”
A klub az egykori milliárdos és faipari vállalkozó, Tim Blixseth agyszüleménye volt, ő még 1991-ben vásárolt meg 57 ezer hektárt a Yellowstone Nemzeti Park közelében. A földet eladta, és a bevételből 1999-ben létrehozta a Yellowstone Klubot, majd felvett egy 375 millió dolláros kölcsönt. Körülbelül kétszázmillió dollárt költött jachtokra és elegáns ingatlanokra, hogy ezeket luxusüdülési jogokkal értékesítse. Ez végül nem jött össze, a klub 2008-ban csődbe ment. A bostoni székhelyű ingatlanbefektető cég, a CrossHarbor Capital – a negyven egyéni Yellowstone klubtaggal együtt – 2009-ben 115 millió dollárért vásárolta meg a legatyásodott céget. Az ingatlanos cég ügyvezető partnere, Sam Byrne az amerikai Forbesnak elmondta, hogy az elmúlt tizenöt évben több mint egymilliárd dollárt fektettek a klubba, és további kiadásokat is terveznek. „Miért ne? Az első befektetők már a négy és félszeresét keresték meg a befektetett tőkéjüknek. Amit mi kínálunk, azt máshol nem lehet lemásolni.”
Az Apa üzent előtt legutóbb öt éve jelent meg regényed, azóta mondod, hogy édesapádról írsz. Nehezen bocsátottál meg neki az önsorsrontásért?Tizenöt éves munkát fejeztem be a könyvvel. Azt szabtam alapfeltételnek, hogy a lelki terhet letegyem, és így megelőzzem, hogy terápiás szöveg legyen. A pszichológia lassan valláshatáron van, és a transzgenerációs traumák feldolgozása lett a legkurrensebb ügy. Egész jól álltam, aztán […]
A cseh Igor Prerovsky megjárta Keletet, Nyugatot, és már a Yettel Magyarország vezérigazgatója. Tiszta vízióval jött Budapestre: átszabni, amit az emberek a telkócégekről gondolnak.
Mindennapi hasznos tárgyak és a rájuk épülő hobbik. Ez az EDC. Azok a kellékek, amik megadják a felkészültség érzését viselőjüknek, a csomagbontástól a csavarhúzáson át akár az elsősegélynyújtásig vagy az önvédelemig. Mikor, ha nem a covid alatt futott fel a trend, és azóta sem csengett le. Alapvetése: a legjobb eszköz az, ami kéznél van, amikor szükség van rá, és ami attól hasznos, mert kialakításánál a funkció volt az első. Gyűjtésük külön szeánsz: meg kell ismerni a termékeket, a felhasznált anyagokat, az igényeinket. Az EDC megkoronázása, amikor reggel indulás előtt összeállítjuk a napi akadályokhoz passzoló felszerelésünket.
A balatonfüredi Zelna szervizoldala egész eredményesen hallgatja el, hogy a konyha több regiszterben is erősen tud megszólalni, ami – pláne szezonon kívül – még mindig kivétel számba megy az északi parton.